Poglej enojno objavo
Staro 04.10.2007, 16:48
randius Uporabnik randius ni prijavljen
Novinec
Član od: Oct 2005
Sporočila: 37
Privzeto Instant Internet / satelitski internet - predlogi, ponudba, vprašanja in podobno

Pozdravljeni!

Naj se vam že vnaprej opravičim za res dolg sestavek. A menim, da lahko le na tak način predstavim vso zadevo.

Vprašanja, ki jih postavljam so:

Je sploh smiselno, da si izključno za moj domači namizni računalnik že takoj omislim instant internet, ki bo v mojih koncih verjetno še okoli pol leta lahko deloval le prek GPRS-a?

Menite, da bi tak prenos omogočal tudi spodobno govorno komunikacijo prek skype-a oz. messengerja? Žal tega še nisem preizkusil doma, prek obstoječega dial-up dostopa. Kako deluje?

Naj raje vseeno počakam – čeprav se mi več ne ljubi -, da se poveča konkurenca na t.i. področju instant interneta oz. da končno dobim kake spodbudne info glede možnosti ADSL-a pri nas?

Podajam vam nekaj info, da mi lažje pomagate. Kot tudi svoje videnje glede širokopasovnosti.

Prihajam iz zelo redko poseljenega področja (JZ del Bele krajine ob Kolpi). v naših koncih tako tudi ne more biti zadosti interesentov za ADSL. menda to prvi pogoj Telekoma. Pač tržno obnašanje. Jih premalo iz EU pritiskajo, da so dolžni urediti infrastrukturo. širokopasovnost v sleherno vas ne glede na stroške, ne? trenutno in skoraj gotovo tudi v bližnji prihodnosti infrastruktura najbrž še ne bo izdelana. Zato me seveda zanimajo vsakršne takojšnje alternativne rešitve, boljše od navadnega, dragega ter počasnega dial-up klicnega dostopa do interneta, ki ga imam sedaj. Zato zanimanje za instant internet.

Težava je v tem, da živim v področju, kjer slab tudi Mobitel ter Simobil signal. Nekje je, na večih mestih pa ne. ponavadi bolj slab. parkrat med pogovorom kar zgine, če se samo malo premaknemo. Je pa zanimivo, da je ponekod popoln signal. na srečo ob glavni cesti, kjer možno ob njej ustavit avto. žal izven naselij. Če bi imel prenosnik – morda pa le kmalu – bi se do tam zavlekel in koristil ta instant.. brez zunanje antene.. a bi me najbrž drugi ljudje čudno gledali, kaj tam skoz v avtu počnem… No, v sobi, kjer imam že omenjeni osebni namizni računalnik mi kar lovi 2-3 črtice, a še takrat moram bit zelo pri miru.

Po dobljenih info s strani Mobitela (jih moram pohvalit za hitre povratne ter izčrpne info), trenutno v mojem kraju verjetno še menda pol leta ni možen instant i-net prek boljše povezave EDGE. prek najboljših UMTS ter HSDPA pa verjetno še dosti dalj časa ne. Zato, če ga zdaj takoj hočem, mi pač preostane le GPRS. Le-tega pa mi v Mobitelu nekak ne priporočajo. Slab signal pri nas ter počasnost samega GPRS-a, ki tako deluje tudi pri zelo dobrem signalu, naj bi pri meni dala bolj slabe rezultate. V praksi, pri meni, naj bi bila tako hitrost GPRS še dosti manj kot 50% hitrosti navadnega klicnega dostopa.

Z zunanjo anteno bi se znal ojačati signal ter ga tudi stabilizirati, a eni testi so pokazali, da temu ni glih vedno tako. a boljše kot brez antene vseeno je. Če res tako, bi šel v nabavo.

Mobitel ob tem pravi zame tako, če bi vzel prek GPRS-a: Z takšnim dostopom bi lahko dokaj spodobno dostopal do e-maila, prebiral e-novice iz portalov, pregledoval e-forume ter iskal info prek npr. najdi.si, google.com ter uporabljal Messenger za pisno komuniciranje. Prvi vidni problemi bi znali bili pri down- in up-load-ih tudi že manjših datotek, pri obiskovanju strani z mnogo npr. slikovnega gradiva, kar eni e-forumi in nekaj meni ljubih strani so. Tu naj bi se že bolj pokazala počasnost povezave. govorna telefonija prek Skype-a in Messengerja, ki bi jo rad kar dosti prakticiral, naj bi delovala ob boljšem ter stabilnem signalu, čeprav pri Mobitelu rahlo v to dvomijo. Video komunikacija npr. prek messengerja, gledanje video datotek na internetu (npr. rtvslo, 24ur), pa tudi prenos res večjih datotek pride v upoštev šele z vsaj omogočenim EDGE. Na to sem pa pripravljen počakati.

Vzel bi pa podatkovni paket Mega za mesečno 20,86 eur. Programček DU Meter je pokazal, da je Mega glede opravljenega prometa idealen zame. Za omenjeno ceno bi namreč ob uporabi, ki jo zdaj prek dial-up prakticiram in ob tej hitrosti, lahko visel na internetu 1x dlje ter za to plačal manj kot 50% trenutnega izdatka (21 eur proti 45-50 eur). dejansko bi bil zaradi nižje povezave prek GPRS-a prisiljen biti še nekoliko dlje na internetu, a vsaj za isto ceno. V 1 letu bo to vsaj 20 eur x 12 mesecev eurov prihranka = 240 eur. Jasno manj, saj bi moral dat še nekaj za zunanjo anteno, za vzpostavitev paketa Mega ter usb modem al kartico… A še vedno velik prihranek. Za to razliko, pa sem pripravljen tudi potrpeti še počasnejše odpiranje strani kot pri dial-up.

Seveda pa se je v mojih krajih tistim, ki potrebujemo usluge interneta več ur dnevno, sedaj kar malo težko odločiti npr. za instant internet. predvsem zaradi tega, ker nikoli ne vemo, kdaj nas bo ter na kakšen način presenetil Telekom z resnično novico, da kmalu ADSL bo. v zadnjih nekaj letih se je izkazalo, da nam z Telekoma na veckratna vprašanja, kdaj lahko pričakujemo kak napredek glede infrastrukture in še česa, ponavadi odgovorjajo, da naj jih kontaktiramo čez določen čas. V tem času nismo dobili nobenih konkretnih informacij, zagotovil. Res so v zadnjem letu omogočili ADSL infrastrukturo v vseh bližnjih manjših centrih s svojo poštno številko, tudi v našem. A je kljub temu v teh centrih še vedno ostalo večje število interesentov za ADSL kot tistih, ki ga že uporabljajo. Kdaj bomo potem šele prišli na vrsto ostali iz manjših naselij naokoli, je kot kaže retorično vprašanje. Morda čez 3 mesece, pol leta, 3 leta? Pričakoval bi, da tistim interesentom ADSL-a, ki smo že večkrat na tak ali drugačen način zatežili Telekomu, da nam sproti posredujejo info o napredku z tega področja. Ker ko enkrat pride možnost za ADSL, ga jasno takoj vzamem, takrat pa postane instant odveč. Razen, če ga 'predam' komu drugemu, ki bo začasno brez ADSL-a al' ga rabi zgolj za terenske potrebe oz. ga sam uporabljam po terenu z prenosnikom… a mislim, da si s tem ne rabim preveč beliti glave, saj močno dvomim, da v kratkem ADSL bo. Tako utegne instant i-net bit kar celi 2 leti edini moj dostop do interneta. Zato bi ga vzel. Jasno, le če je res ok…

Hvala za vašo pomoč, vaša mnenja ter lep pozdrav,
Andrej