Poglej enojno objavo
Staro 28.02.2007, 23:57
NaceM Uporabnik NaceM ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce NaceM
Član od: Apr 2006
Sporočila: 980
Privzeto Re: Razlika med Romi in Sinti

Citat:
Objavil-a Lencka Prikaži sporočila
"Rom" je romska beseda za človeka. Izvor poimenovanja "Cigan" mi ni znan, pomen sem navedla v #2.
O žaljivosti pa je tako - po mojem mnjenju nobena beseda ali poimenovanje samo po sebi ni žaljivo, tak prizvok doda izgovarjalec v vsaki sprotni situaciji. A če določena skupina neko poimenovanje zanje doživlja kot žaljivo, je potrebno upoštevati njihove občutke. (Podoben primer: če nekomu rečem, da je kmet, in to njega užali, je pomembno, kako on to občuti, in ne (le), če jaz nisem tako mislila, SPLOH, če upoštevamo, da večina ljudi poimenovanje uporablja žaljivo - in ne, kot v konkretnem primeru, za opisovanje dejavnosti, s katero se dotična oseba ukvarja).

Vendar se več ne držimo teme. Ta je razlika med Romi in Sinti. Ta ni v stopnji "inkulturacije" (mimogrede, o inkulturaciji in asimilaciji prosim previdno, posebno druga ima v družboslovju izrazito negativen prizvok), temveč v pripadnosti etnični skupini. Morda lahko natančneje o tem kdo kaj več (ker nisem prepričana v to, kar mislim)...
In zato so se cigani na vseciganskem kongresu odločili, da ne bodo cigani, ampak bodo romi.

Meni se pa zdi žaljivo, da sam sebi rečeš "človek", ker posledično drugi zate niso ljudje. In za mene bodo cigani še vedno cigani.