Poglej enojno objavo
Staro 25.10.2008, 10:19
Milton Friedman Uporabnik Milton Friedman ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Milton Friedman
Član od: May 2008
Sporočila: 454
Privzeto Re: Svetovna kriza?

[quote=biz;1383813]
Citat:
Objavil-a Milton Friedman Prikaži sporočila

Vsekakor nosijo svoj del tudi ti , ki so brez zaposlitve vzeli 100% hipoteko za nakup hiše, ampak niso krivi enako toliko tisti, ki so jim to tudi dali? Ne gre se za 4 miljarde ampak za 4 biljarde ali 4000 miljard to pa je preko 26,5 miljonov enodružinskih hiš brez kritja. Torej 1/10 američanov je nakupla hišo brez kritja skorajda neverjetno, teoretično sicer mogoče. Sicer pa to še ni dokončna vsota pomoči bankam. Prej me skrbijo kaj je z veliki prevzemi, tudi ti so se izvajali z krediti npr. Oracle je v zadnjih 3 letih imel za preko 20 miljard dolarjev prevzemov. Tudi naše podjetje je bilo lansko leto (lastnik je bila ameriška multinacionalka) prodano ameriški dinančni instituciji za 1,5 miljarde dolarjev in dvomim da z cashom.
Banke enostavno nimajo likvidnih sredstev da bi lahko naprej kreditirala proizvodnjo, kar se v nekaterih podjetjih počne tudi do 100%. Najbolj pogost pojav je to v avtomobilski in gradbeni industriji in ravno ti dve panogi sta sedaj najbolj na udaru recesije.
Naše podjetje npr. "nakupuje" računalniško opremo na leasing, sedaj smo bili pravo bitko da smo dobili za novih 15 računalnikov leasinge, pa čeprav podjetje posluje pozitivno (zaenkrat).
Dvomim da so banke dosedaj prikazale vse in da bo še do konca leta potrebnih vsaj še 1000 miljard dodatnih pomoči , če ne še več in vprašanje je če bo konec leta tudi dno.
Koliko sem bil še pred enim letom optimističen sem sedaj toliko bolj pesimističen.
Celoten trg nepremičnin v ZDA pa naj bi bil vreden okoli 21 trilijonov USD....