Poglej enojno objavo
Staro 09.11.2005, 12:49
Goody Uporabnik Goody ni prijavljen
Goody
Prikazne slike uporabnika/ce Goody
Član od: May 2001
Naslov: Nekje k je lepu ...
Sporočila: 712
Privzeto

Pehtranova potica:

Testo:
1/2 kg bele moke
4-5 rumenjakov
3 dkg kvasa
cca 2,5 dcl toplega mleka
žlica sladkorja za kvasec+5 dkg sladkorja
10 dkg masla
1 vanili sladkor
žlica ali dve ruma
limonina lupinica
ščep soli

Iz kvasa, dveh žlic moke, žlice sladkorja in malo mleka zmešamo kvasec, ki naj na toplem vzhaja. V skledo presejemo moko, (ne škodi, če je malo pregreta v pečici na 50 stopinj); v lončku stopimo maslo, dodamo toplo mleko, sladkor, sol, vanili, lupinico, rum, vžvrkljamo še rumenjake. Skupaj z vzhajanim kvascem zamesimo [u]mehko</u> in gladko testo. Jaz vse skupaj gnetem kar z mešalnikom (ročno 'klofanje' testa mi ne diši kaj preveč) toliko časa, da lepo odstopi od posode. Če nisi sigurna, da je dovolj pregneteno, ga pač gneti še malo . Vzhaja naj še enkrat na toplem, da naraste na dvakratno količino. Ker je testo kar bogato z jajci in maslom, ne skrbi, če bo vzhajanje trajalo malo dlje – včasih tudi dve uri, odvisno pač od moke in kvasa.

Za nadev imam jaz najraje topljeno smetano – tisto gosto belo zadevo z rjavo skorjico, ki jo prodajajo mamce na tržnici. V približno 30 dkg smetane vmešaš sneg iz beljakov, ki so ostali, lonček ali več kisle smetane – da je nadev lepo mazav, sladkor po okusu, vanili sladkor, lahko tudi malo ruma, poseben okus pa dasta žlica ali dve medu. Če se ti zdi, da je nadev preredek, ga zgostiš z drobtinami. Testo razvaljaš, namažeš z nadevom, po vrhu posuješ z narezanim pehtranom (samo ne pretiravaj, en šopek pehtrana bi moral zadostovati), nekateri posujejo še pest rozin (jaz ne), tesno zviješ, daš v namaščen pekač in pustiš še enkrat vzhajati. Preden daš v pečico (predhodno segreto na 180-200 stopinj), še enakomerno prebodeš potico z zobotrebcem. Pečeš na drugi višini od spodaj približno eno uro, raje kakšno minuto več, če se ti zdi, da skorja prehitro rjavi, jo pokriješ z alu folijo.

Kar se pa mete tiče...
Pri nas poznamo metovko – potico z meto, ki je pa lahko sladka ali slana. Sladka varianta je v bistvu identična pehtranovi, samo da na koncu posuješ z nasekljano meto, lahko uporabiš tudi grobo zdrobljeno suho meto, če sveže nimaš. Pri slani varianti pa zamesiš malo boljše kvašeno testo kot za kruh – lahko tudi iz polbele moke, za nadev pa scvreš ocvirke, vmešaš jajca in sesekljano meto, malo soliš in še s toplo zmesjo namažeš razvaljano testo in zviješ v potico. Postrežeš še toplo.

Goody - Kraljica forumov
Jaz sem v resnici tle mišičasta redarka in zaščitnica moderatorjev ... PAZI!

Pridržujemo si pravico, da po svoji presoji in brez pojasnila odstranimo ali spremenimo katerikoli podatek, ki ga pošljete forumom, če se nam zdi ta neprimeren. (http://forumi.siol.net/policy.asp)