Poglej enojno objavo
Staro 13.07.2006, 22:59
kekez Uporabnik kekez ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce kekez
Član od: Oct 2004
Sporočila: 3.612
Privzeto Re: banka ter internet

Načeloma je tako.
- niti ena transakcija se nikoli ne sme izgubiti
- niti ena transakcija ne sme biti opravljena na pol (sicer potem itak ni transakcija)

To pomeni, da ne moreš arhivirati stanja kar tako, copy nekam. Stanje mora biti vedno konsistentno. Če delaš navadne kopije, lahko del diska (datoteke, podatkov) posnameš pred spremembo, del pa po spremembi in potem imaš nekonsistentno stanje.

Primer iz banke, nakazilo z računa na račun. Shranjeval si v trenutku, ko je bil znesek izvornega računa že zmanjšan, ciljni pa še ne povečan (ali obratno, ciljni že povečan, izvorni pa še ne zmanjšan). Tole je znanec celo doživel, pomeni, da nekatere banke niti osnovnih stvari nimajo transakcijsko urejenih.
Meni se je zgodilo, da je sredi dviga na bankomatu prišlo do prekinitve. Stanja na računu mi to sicer ni zmanjšalo (denarja nisem dobil), ampak bankomati so zabeležili dvig in mi tisti dan potem noben bankomat ni hotel izplačati denarja. (Tudi nekonsistentno stanje)

To so primeri čisto najosnovnejših problemov, ki so enostavno rešljivi.

Tisti, ki ne znajo (veliko uglednih podjetij je med njimi), pred shranjevanjem "ugasnejo" vse programe in poskrbijo, da so podatki v mirujočem stanju.

Nazadnje uredil kekez : 13.07.2006 ob 23:06.