Poglej enojno objavo
Staro 17.02.2009, 06:08
shem_me_zion Uporabnik shem_me_zion ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Dec 2005
Naslov: anytown usa
Sporočila: 156
Privzeto Re: Klimatske spremembe so mit

Citat:
Vsak resen znanstvenik ve, da je napovedovanje obnašanja kaotičnega sistema kot je klima za daljši čas nemogoča naloga.
Odvisno od tega kaj "daljsi cas" pomeni. Kratki rok je lakhko definiran z "linearnim" obnasanjem - sistem tezi k enemu ekvilibriju (cetudi dinamicnem).

Mislim, da tisti, ki vpletate "teorijo kaosa" v AGW mesate vreme s klimo. Slednja je povprecje vremena. Vreme je nepredvidljivo v okvirju obdobji nekaj tednov, klima pa je, kot povprecje vremena, predvidljiva na daljsi rok.

"Kratkorocnost" je odvisna od merila. Celo laminarni tok (solski primer linearnosti {v teoriji kaosa}) je v majhnih merilih kaoticen, njegovo povprecno obnasanje pa pac ne.

Modeli, s katerimi napovedujemo nadaljno segrevanje imajo drugacna merila, kot modeli vremensih napovedi.

Vse ostalo je stvar izkusnje: vreme se da napovedovati precej dobro, ker se ponavlja v rokih, ki jim razvoj modelov lahko hitro sledi. Klima (ki je tudi periodicna) je "prepocasna", da bi lahko z njo empiricno ocenili kvaliteto modelov.

Skratka: napovedovati klimatske spremembe na kratki rok (tisocletja) je, kar se modelov tice isto, kot napovedovati vreme na kratki rok (tedni). Vremenski modeli so zaradi izkusnje (in torej popravkov) boljsi.

Se bolj na kratko: imamo vec date za vreme, kot za klimo, a to ne pomini, da je klima nepredvidljiva.

Nazadnje uredil shem_me_zion : 17.02.2009 ob 06:12.