Tema: pvc okna
Poglej enojno objavo
Staro 13.09.2008, 19:39
Vsemogočni Uporabnik Vsemogočni ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Vsemogočni
Član od: Dec 2005
Naslov: v Kranju
Sporočila: 3.139
Privzeto Re: pvc okna

hm, pri nas smo se odločali med dvema izvajalcema in se odločili za MIK. V ponedeljek pridejo narediti izmero, potem pa trdijo, da bo v roku enega meseca delo zaključeno. Cena med obema izvajalcema je v bistvu le nekaj EUR razlike, s tem, da je prvi izvajalec, narisal v predračunu okna malce po svoje, drugi pa v danih mojih merah (za predračun).

Glede tvojega povpraševanja. Pazi le, da se ne odločiš za kakega sila poceni izvajalca. Temu primerna bo tudi potem vgradnja, lahko pa tudi sama izdelava in kvaliteta materiala. Prijatelj se je pred tremi leti odločil za veliko cenejšega izvajalca, kar se je potem pokazalo za zgrešeno odločitev. Pri prvem večjem nalivu, niso mogli niti sproti odstranjevati vso vodo, ki je tekla skozi obrobe oken v stanovanje. Izvajalca ni bilo več blizu, tako, da sem jih reševal s silikonom sam. Viseti na oknu v 5. nadstropju je zadeva dokaj škartljiva, izgleda pa, da je bila uspešno zatesnjena.

Drugi primer cenovno zelo ugodnega izvajalca. Po montaži oken, na lepem stanovalki pri odpiranju okna, ostane v roki celo okensko krilo. K sreči ni prišlo do poškodb. Izvajalca ni bilo več blizu, popravilo je izvedel drugi podjetnik. Cena v končnem obračunu je bila veliko dražja, kot če bi stanovalka najela kvalitetnejšega in nekaj dražjega izvajalca.

Mene je pri prvem izvajalcu, katerega je sosed pohvalil (že naveden v drugem zapisu), motilo to, da pri razgovoru ni imel nobenega časa. V roke mi je porinil prospekt in rekel, preglejte kaj delamo in odšel. Nato pa letal sem in tja, telefonaril, kot da me ni. Ko sem mu končno uspel poriniti v roke narisana okna z merami za predračun, je obljubil, da bo poslal predračun. Tega je res presenetljivo hitro poslal tako po mailu, kot po pošti. Je pa nekaj mer spremenil, tako, da se z njimi ne morem strinjati. Lahko bi se še pogovoril, ampak me je že takoj odbil njegov odnos pri prvem srečanju.

Drugi si je vzel čas in sva se poleg risbe dogovorila o vseh detajlih. (nikakor se ne strinjam, da so zunanje police iz aluminija, ker potem po njih ropota dež, ampak morajo biti iz kamenja, umetnega ali naravnega). Seveda sem pri predračunu opazil nekaj drugih postavk, kot sva se dogovorila, ampak pri dodatnem razgovoru, bodo moje zahteve upoštevane.

Moja zahteva je tudi, da stara okna in ostalo kramo izvajalec odpelje. Seveda stroške tudi obračuna, so pa tako minimalni, da se vsekakor bolj izplača, kot pa da bi se s tem ukvarjal sam.
Pa še nekaj, pri primerjanju ponudb, sem opazil, da imata stekla oba enake kvalitete.

Plastika. Dvomljivo na prvi pogled in še vedno skeptično. Nekateri prisegajo, da se potem na steni nabira vlaga, ker okno enostavno ne diha, kot leseno. Vendar je potrebno vedeti, da sta pri obeh tipih oken tako slabe kot dobre strani. Kaj prevlada in kaj nam bolj odgovarja pa pomeni našo odločitev za kateri tip se kdo odloči. Pri nas ne verjamem, da bi se nabirala vlaga, ker imamo okno leto in dan odprto na oberlift. Predvsem si malo oglej na spletni strani in poišči razlago o prednostih in slabostih med PVC in lesenimi. Vendar je dandanašnja plastika že tako dodelana, da klubuje tako vremenu, kot ostalim zunanjim pogojem, brez vidnih sprememb, kar nekaj časa.

Odločili smo se le, da morajo okna imeti aluminijaste rolete (plastiko stolče toča) in morajo biti montirani komarniki. Predvsem pa, da mora zamenjavo in izdelavo ter vgradnjo opraviti firma, ki nekaj pomeni in ima tradicijo, ne pa neki kvazi obrtniki, ki jim je v glavnem le za to, da pokasirajo, ter naredijo tako, da je v času njihove prisotnosti vse OK, po njihovem odhodu pa se lahko vse podere.

Ko bo delo zaključeno, bom zapisal še par stavkov, mogoče bo tudi kaj zanimivega in uporabnega za ostale, ki jih to delo še čaka in se težko odločijo kaj vgraditi pri obnovi.

Zanimivo tudi to, da sem lani na spletni strani našel razpis za sofinanciranje pri obnovi oken in vrat. Sredstva so nepovratna, predstavljajo pa nekako, če se ne motim 30% celotnega zneska. Zato lastnikom stanovanjskih hiš priporočam, da se pozanimajo tudi o tem. Mene sta zmotili pri razpisu dve stvari .

1. Sredstva lahko dobijo le lastniki hiš, pod nobenim pogojem pa ne lastniki stanovanj v večstanovanjskih stavbah (blokih), kaka so ta merila, če se oba lastnika odločita menjati okna, mi ni razumljivo,

2. še v času razpisa in dokaj dolgega časovnega roka za zaključka razpisa, so bila sredstva že razdeljena. Čudna politika ustanove, ki razpolaga in deli sredstva po razpisu.

Mene pa osebno zanima, zaklaj naprimer zračne prekate, ki jih ima PVC okvir, ne zapolnijo s purpen ali podobno peno. S tem bi povečali izolacijo, preprečili morebitno rosenje v prekatih in okno bi bilo še bolj trdno.

Nazadnje uredil Vsemogočni : 13.09.2008 ob 19:42.