Poglej enojno objavo
Staro 03.10.2008, 19:30
Milton Friedman Uporabnik Milton Friedman ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Milton Friedman
Član od: May 2008
Sporočila: 454
Privzeto Re: Svetovna kriza?

Citat:
Objavil-a oh_ja Prikaži sporočila
Lepa razlaga, pa me nekaj zanima, ameriška ekskurzija po muslimenskih ozemljih, pa vrjetno nima nobenega vpliva na ameriško gospodarsko krizo. To seveda noben politik ne bo priznal, toda dejanje denarja v prikazovanje moči vrjetno zelo oslabi blagajno neke države in s tem tudi njenega gospodarstva. Me pa zanima iz katerega denarja pa bo šel sedaj tako imenovani paket, če ne iz davkoplačevalskega. Vrjetno ne bo Bush prodal svoj ranč pa denar namenil v paket. Res, da lahko pišeš, da so mi pojmi nejasni, sam jaz se v življenju ne ukvarjam s pojmi, ampak s preživetjem. Ti pa predlagam, da približno dve leti živiš s 500€ na mesec in s tem preživljaš družino in državo, pa ti zagotovim, da boš potem videl ekonomijo malce drugače. Ker pa to vrjetno ni res ker pač ne razumem ekonomije, se dejmo še naprej zgledovati po veliki ameriki, predlagam celo, da tako kot v dobrih starih cajtih uvedemo samoprispevek, ki nam bi ga obvezno trgali, pa pomagajmo ubogim amerikancem, da se slučajno ne bodo sesule tiste domine, ki so jih postavili po celem svetu in seveda povečajmo nakup patrij, da jim bomo pomagali civilizirati svet. Denar za patrije pa vzemimo iz gospodarstva in razvoja.
Aha, vidim v katero smer bo šla debata. Priznavaš, da se ne spoznaš na ekonomijo in da ti zanjo ni mar, vendar pa rad pljuvaš po ZDA...

Odgovorim ti le na del o davkoplačevalcu o ostalem se pa ne mislim pregovarjati.

Ja, res je, pravim imaš, da bo šlo teh 700 milijard iz davkoplačevalskega žepa in načeloma bi bil tudi jaz proti takšni rešitvi. Vendar pa glej širše. ZDA imajo dve opcijo:

1) ne sprejmejo paketa in ne naredijo nič. Obstaja velika verjetnost, da bo propadlo še več bank in da bo gospodarstvo popolnoma zastalo, kar pomeni ogromen porast brezposlenosti in posledično večjo škodo od teh 700 milijard. To škodo pa bo občutil prav vsak državljan ZDA in tudi ti. Ker dejstvo je, da zaradi te krize čutijo težave prav vse domače banke in tudi veliko slovenskih podjetij... Slednje se ti verjetno zdi malo za lase privlečeno, vendar trenutno stanje takšno je. Recimo trimesečni EURIBOR je zaradi te krize trenutno 5,339 %, povprašaj kakega znanca, ki ima kredit na EURIBOR koliko se mu je zvišala mesečna anuiteta....

2) sprejmejo in mogoče se stvari umirijo (sicer ni nujno da se bodo, vendar velja poizkusiti)

Pa še nekaj za zagovornice prostega trga. Glavni krivec za to krizo so finančni derivativi vezani na ameriške hipoteke, ki so jih izdajale družbe Dannie MAe, Fredie Mac...te družbe so imele pa državno garancijo. Torej, če se ne bi država vmešavala v trg, tudi takega obsega teh kreditov ne bi bilo....

O ostalem pa s kom drugim debatiraj...