Poglej enojno objavo
Staro 27.08.2008, 21:05
Allegra Uporabnik Allegra ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Allegra
Član od: Jan 2007
Sporočila: 288
Privzeto Re: "Zeitgeist Exposed"

Citat:
Objavil-a Andreea Prikaži sporočila
simpl - dokaza za to, ali bog obstaja ali ne - ni. na veliko srečo "prepričancev", ki vneto prepričujete drug drugega, zakaj se vam "zdi", da je vaša "zgodba verjetno bolj pravilna".

"argumenti" obeh strani so, seveda, enaki. sonce je pikasto, zato ker je:
- nekdo tako rekel (bog, novinar, učitelj, župnik, vstavi po želji...)
- v tisti knjigi piše, da je to res (v "sveti knjigi", šolskem učbeniku, zapiskih 87-letne sosede, vstavi po želji...)
- na TVju so dokazali, da je to res (prikazani so dokumentarci, trditve, pričanja, itd., vsi so brez trditev, ki bi jih lahko posameznik preveril, kot, npr., lahko sam izmeriš čas prostega pada in se prepričaš, da newtonovi zakoni "v resnici" ne držijo, čeprav nas jih učijo kot "pravilne" )
... in tako dalje...

pri "the greatest story ever sold" gre ravno za to, kar stavek pove - za prodajo zgodbe. zakaj bi kdo želel prodajati razsvetljenje (ko smo že ravno tako zelo proti verskim institucijam) in ali je moralno prodajati "resnico"?

kje sem rekla, da je "religija brez ozadja in zgodovine" in je "dejstvo da miti obstajajo neumnost"? sprevračaš besede

in ja, v osnovi ste trapasti vsi, ki brezpogojno verjamete v nekaj, kar vam je bilo prodano kot resnica, brez da bi se vprašali ZAKAJ JE TAKO (in domnevo šli preverjati). zakaj? ker tak način "verovanja in prepričanja", prevzetega od tretje osebe, ne zahteva nikakršnega "napora" (beri razmišljanja).
1. Dokaza za obstoj boga ni in ga nikoli ne bo - ampak to večini vernikov ne pomeni nič, pa če se človek postavi na glavo. Pa pri nas še zadeve niti niso tako globoko zakoreninjene - ko pa bereš ameriške forume ipd., te pa vrže na rit, kako so ti ljudje obsedeni z Jezusom in kako se razburijo, če jim kdo hoče pokazati še kako drugo perspektivo.

2. Knjiga "The Christ Conspiracy - the greatest story ever sold" (Kristusova zarota: najbolje prodajana zgodba) ne prodaja nobenega razsvetljenja, ampak samo dokazuje, da je sveto pismo skupaj en kup "pravljic" za zavajanje ljudi - tisti, ki so ga ustvarili, pa so to storili z dvema namenoma: s to "zaroto" pridobiti si oblast in denar. Dokazuje, da je zgodba o Jezusu "najbolje prodajana zgodba", s katero so si verske institucije nagrabile nepredstavljiva bogastva.

Knjiga razlaga zgodovino religije in mite, ki so v ozadju - kar pomeni, da samo vero spodbija - ne pa jo podpira, kot se mi zdi, da si razumela.

3. Praviš: "ste" trapasti vsi, v karkoli verjamete - kar pomeni, da sem šteješ tudi mene. Jaz sem nekoč (predvsem kot otrok) res do določene mere verjela v vse skupaj, ker so mi pač to nenehno vbijali v glavo. K sreči pa imam svojo pamet in sem hitro prišla do spoznanja, da je vse skupaj "kup pravljic" in da ne morem slepo slediti nečemu, kar nima nobene logike. Zdaj me ne moreš več prištevati med te vernike - vendar pa sama kljub temu ne hodim po svetu in označujem ljudi za trapaste, samo zato ker nekaj verjamejo - vsak ima pač pravico, da verjame kar hoče. Me pa vseeno tematika zanima - (kako je prišlo do tega, da toliko ljudi tako zagriženo verjame navadnim pravljicam) – morda do določene mere tudi zato, da lahko postavim pred dejstva ljudi, ki mi solijo pamet s cerkvijo in vero.

Se pa povsem strinjam, da velika večina ljudi, ki vneto sedijo vsako nedeljo pri maši, sploh ne razmišlja o veri s svojo glavo - niti se ne zavedajo, zakaj so sploh tam, to je enostavno del njihovega življenja in še nikoli jim ni prišlo na kraj pameti, da bi zadevo pogledali še s kake druge perspektive, kot tiste, ki jim jo vbijajo v glavo župniki (in pogosto starši ali stari starši) že od otroštva. Ne razmišljajo o tem, zakaj bi se človek moral cerkveno poročiti ali dati krstit otroka - njihov odgovor je, če jim ne pride na pamet nič drugega: taka je pač tradicija (tak primer je moja mama, ki sicer sploh ne hodi k maši, pa mi vendarle soli pamet, ker se nisem hotela cerkveno poročiti, niti dati krstit otroka - to bi morala "kao" zato, ker je taka tradicija). Sama imam pač načelo, da NOBENE stvari ne počnem samo zato, ker je taka tradicija, če se mi ta tradicija ne zdi smislena in mi osebno prav nič ne pomeni.

Nazadnje uredil Allegra : 27.08.2008 ob 21:15.