Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Slovenija

Slovenija aktualni politični dogodki v Sloveniji ...

Odgovori

Orodja za teme
Staro 23.08.2007, 10:55
biz Uporabnik biz ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce biz
Član od: Nov 2006
Naslov: SLO
Sporočila: 1.337
Privzeto Re: Plače v Sloveniji: kdaj bomo v EU?

Citat:
Objavil-a Winglet1 Prikaži sporočila
1.) Nikjer niti slučajno nisem zagovarjal popolne odprave solidarnosti in odpravo sociale in ne si več izmišljevat take neumnosti. Nikoli tega nisem trdil in nikoli ne bom, lahko pa mi podaš link do kakšne izjave, kjer zagovarjam odpravo socialnih pravic, javnega šolstva ali zdravstva. Ne si izmišljevat.....

2.) No glede staranja prebivalstva se ne zavedaš vseh dejstev.

-generacija baby boomerjev (to so tisti, ki se bodo upokojili v naslednjih 10 let) je bolj zdrava, premožna in bo živela dlje kot katera koli generacija penzionistov do sedaj. Mnogo podjetij (npr. v turistični panogi) se tega zaveda in specializira ravno za ta segment. Zavedati se moraš, da ljudje na splošno postajajo bolj premožni-saj to je bistvo gospodarskega razvoja. Poleg tega se te spremembe ne dogajajo čez noč, gospodarstva pa so zelo fleksibilna na dolgi rok, kar dokauje zgodovina.

-poglej si zvezno državo Florida v ZDA. Odstotek upokojencev je tako visok (tja se preseljuje mnogo upokojencev iz cele ZDA), da ga Slovenija ne bo mogla doseči nikoli tudi po najbolj črnih demografskih projeckijah (demografske napovedi so zanesljive). In ali država propada? Ali zdravstvo, sociala propada? Ne! Zakaj? Zato, ker uvoz rešuje vse probleme. Investicije? Prihajajo od same zvezne države in od drugod. Ravno Florida je bila primer članka enega od ekonomistov, ki tako pojasnjuje da staranje prebivalstva ni tako dramatično kot to ljudje napihujejo. Države Azije in ostalih predelov (npr. Indija, kjer staranje prebivalstva ni problem) bodo že nadoknadile določene negativne posledice staranja prebivalstva npr. v EU (ne bom se spuščal v detajle, ker bi post bil predolg).

Prvič se ti in ostali "paničarji" morete zavedati, da Slovenija ni otok na svetu in da smo podvrženi globalnim tokovom, drugič pa da večina ljudi (in med te očitno spadaš tudi ti) zelo rada paničari ( se spomniš ptičje gripe, grozovite svetovne epidemije, ki bo terjala milijone žrtev po vsem svetu?).

Še enkrat te pa pozivam, da si ne izmišljuješ nekih neresničnih "trditev", ki bi jih naj izjavil v zvezi z privatnim/javnim šolstvom, zdravstvom in podobno.
Izmenjala sva si že preko 100 komentarjev in odgovorov in po pravici povedano nimam niti časa niti volje preiskati vse tvoje poste in jih citirati.
Kar se sociale tiče sva stala na različnih bregovih predvsem zaradi načina kako jih odpraviti - to je fakt.
Dobro pa je da se ne zavzemaš za popolno odpravo sociale in solidarnosti - jaz sem imel pri tvojih postih ta občutek in ko bom slučajono naletel na kakšen tvoj post ti ga bom citiral - saj se takole potem lahko tudi lažje pogovarjave in razmenjujeva različna stališča.
Načrti vlade pa na žalost gredo točno v smer uničenja vsega javnega oz. spreminjanje v drugorazrednost.
Kar se tiče staranja prebivalstva, pa resnično ne moreš primerjati Florido z Slovenijo - zakaj ne?
1.) Ureditev pokojninskega sistema - na Floridi so starejši prebivalci, upokojenci bili zasebno zavarovani in tako dobivajo pokojnine iz tega kar so sami noter vplačali. V Sloveniji pa za pokojnine naših staršev in starih staršev skrbimo mi, kje pa je ta denar ki so ga oni vplačali v pokojninsko blagajno pa vemo vsi.
Tako penzionistom na Floridi ostane več za potrošnjo in mislim da se boš strinjal z mano da je potrošnja predvsem tista, ki regulira trg. Slovenskim upokojencem pa zaradi omejitev pokojnin in nepravične razdelitve preostane manj za življenje in na ta način tudi manj trošijo, kaj to pomeni za gospodarstvo pa sam veš.
Naslednja točka je tako imenovan uvoz delovne sile iz tretjih držav. Prav ti dam da bodo Indijci in Kitajci z časom pričeli zapolnjevanje vrzeli, ki bodo nastale zaradi premalo otrok, vendar sem opozoril na kritično maso in na probleme ki bodo nastali po presegu te kritične mase (glej Nemčijo in Mügeln).
Na žalost to ni paničarjenje ampak dejstvo, ki nas čaka in ki ga ne boš mogel na noben način "osvetliti" z prierjanjem z Florido, saj sta Slovenski in ameriški sistem popolnoma različna.
In kot povedano takoj ko bom našel tvoje navedbe o odpravi sociale ti jih pošljem.

Obiščite tudi http://biz1.blog.siol.net/
Odgovorite s citatom
Staro 23.08.2007, 11:52
kartako Uporabnik kartako ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Dec 2005
Sporočila: 1.676

Saj nekaj podobnega, kar se tiče plač in sociale poizkušam že nekaj časa dopovedat raznim ekonomistom.!
Tukaj je Slovenija in zanimajo nas naše plače in sociala- ne kaj imajo in kako imajo po svetu.
Mi si moramo urediti po svoje, pa če je to všeč kapitalistom ali komu drugemu ali pa ne.
Ker vedno nam dajejo samo neke primerjave na splošno.
Nikoli nam ( nekaj tega vem) pa ne povedo- kaj dobi po svetu za svoj denar zavarovanec, ki plačuje storitve.
Pri nas je namreč že vse plačano. In ob to bi nas radi sedaj spravili z tem privatiziranjem.
Z plačo je pa podobno.
Staro 23.08.2007, 11:57
kartako Uporabnik kartako ni prijavljen
Uporabnik
Sporočila: 1.676

Kar se plač tiče:
Ta varianta, ki jo imamo sedaj je neka mešanica sociale- uravnilovke in kolikor ti dam.
To niso plače ! To je kraja našega dela , izkoriščanje do maksimuma, slabše kot v času dnin.
Najmodernejša verzija tlačanstva pa recite temu kakor hočete.
Staro 23.08.2007, 19:45
Winglet1 Uporabnik Winglet1 ni prijavljen
Uporabnik
Član od: May 2007
Sporočila: 1.273

Citat:
Objavil-a biz Prikaži sporočila
Izmenjala sva si že preko 100 komentarjev in odgovorov in po pravici povedano nimam niti časa niti volje preiskati vse tvoje poste in jih citirati.
Kar se sociale tiče sva stala na različnih bregovih predvsem zaradi načina kako jih odpraviti - to je fakt.
Dobro pa je da se ne zavzemaš za popolno odpravo sociale in solidarnosti - jaz sem imel pri tvojih postih ta občutek in ko bom slučajono naletel na kakšen tvoj post ti ga bom citiral - saj se takole potem lahko tudi lažje pogovarjave in razmenjujeva različna stališča.
Načrti vlade pa na žalost gredo točno v smer uničenja vsega javnega oz. spreminjanje v drugorazrednost.
Kar se tiče staranja prebivalstva, pa resnično ne moreš primerjati Florido z Slovenijo - zakaj ne?
1.) Ureditev pokojninskega sistema - na Floridi so starejši prebivalci, upokojenci bili zasebno zavarovani in tako dobivajo pokojnine iz tega kar so sami noter vplačali. V Sloveniji pa za pokojnine naših staršev in starih staršev skrbimo mi, kje pa je ta denar ki so ga oni vplačali v pokojninsko blagajno pa vemo vsi.
Tako penzionistom na Floridi ostane več za potrošnjo in mislim da se boš strinjal z mano da je potrošnja predvsem tista, ki regulira trg. Slovenskim upokojencem pa zaradi omejitev pokojnin in nepravične razdelitve preostane manj za življenje in na ta način tudi manj trošijo, kaj to pomeni za gospodarstvo pa sam veš.
Naslednja točka je tako imenovan uvoz delovne sile iz tretjih držav. Prav ti dam da bodo Indijci in Kitajci z časom pričeli zapolnjevanje vrzeli, ki bodo nastale zaradi premalo otrok, vendar sem opozoril na kritično maso in na probleme ki bodo nastali po presegu te kritične mase (glej Nemčijo in Mügeln).
Na žalost to ni paničarjenje ampak dejstvo, ki nas čaka in ki ga ne boš mogel na noben način "osvetliti" z prierjanjem z Florido, saj sta Slovenski in ameriški sistem popolnoma različna.
In kot povedano takoj ko bom našel tvoje navedbe o odpravi sociale ti jih pošljem.

1.) to sem ti dal kot primer, da država kot taka ne propade pri večjem deležu upokojencev, kupna moč v Floridi pa tudi ni tako velika ne boj se, upokojenčki nimajo toliko več denarja že zaradi načina življenja (stopnja varčevanja na makro ravni ZDA je večkrat na nuli)

2.) Prosim res me zanima kje sem zapisal da sem proti javnemu zdravstvu/šolstvu in podobne traparije, ki jih omenjaš.

Za drugič pa en nasvet.....raje prej poišči izjave in šele nato omenjaj kako pa kaj
Odgovorite s citatom
Staro 23.08.2007, 19:48
Uporabnik

Citat:
Objavil-a kartako Prikaži sporočila
Saj nekaj podobnega, kar se tiče plač in sociale poizkušam že nekaj časa dopovedat raznim ekonomistom.!
Tukaj je Slovenija in zanimajo nas naše plače in sociala- ne kaj imajo in kako imajo po svetu.
Mi si moramo urediti po svoje, pa če je to všeč kapitalistom ali komu drugemu ali pa ne.
Ker vedno nam dajejo samo neke primerjave na splošno.
Nikoli nam ( nekaj tega vem) pa ne povedo- kaj dobi po svetu za svoj denar zavarovanec, ki plačuje storitve.
Pri nas je namreč že vse plačano. In ob to bi nas radi sedaj spravili z tem privatiziranjem.
Z plačo je pa podobno.
Razvitejše države si je zelo dobro treba pogledat, ker imajo manj razvite pri tem veliko prednost saj se lahko izognejo določenim napakam ostalih in tako rastejo še hitreje. Zato so primerjave z drugimi pomembne. Seveda je pa problem, da politiki za zagovor svojih stališč iščejo točno določeno državo EU in se nato zgovarjajo na njo (to počnejo tudi zblojeni sindikalisti).

Če pa kapitalistom in ostalim investitorjem "naša" državna ureditev ne bo všeč bodo pa šli drugam, potem se boš pa še bolj lahko pritoževal nad mizernimi življenskimi razmerami.
Odgovorite s citatom
Staro 24.08.2007, 09:02
biz Uporabnik biz ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce biz
Član od: Nov 2006
Naslov: SLO
Sporočila: 1.337

Citat:
Objavil-a Winglet1 Prikaži sporočila
1.) to sem ti dal kot primer, da država kot taka ne propade pri večjem deležu upokojencev, kupna moč v Floridi pa tudi ni tako velika ne boj se, upokojenčki nimajo toliko več denarja že zaradi načina življenja (stopnja varčevanja na makro ravni ZDA je večkrat na nuli)

2.) Prosim res me zanima kje sem zapisal da sem proti javnemu zdravstvu/šolstvu in podobne traparije, ki jih omenjaš.

Za drugič pa en nasvet.....raje prej poišči izjave in šele nato omenjaj kako pa kaj
1.) Najprej daješ kot primer ameriško zvezno državo Florido, kot raj za upokojence potem pa da upokojenčki nimajo toliko denarja - kontraindiktatorno
2.) Javno zdravstvo in šolstvo si ocenil kot nesposobno in da bi ga bilo treba odpraviti in vse privatizirati po vzgledu ZDA, ki so po tvojem mnenju merilo za vse. Podoben si amriškim strokovnjakom, ki zagovarjajo teorijo o tem da se bo zemlja samo "ozdravila" in da globalnega segrevanja ni, samo zato da zagovarjajo izkoriščevalsko politiko ameriških gospodarskih družb in jo na ta način opravičujejo.

Obiščite tudi http://biz1.blog.siol.net/
Odgovorite s citatom
Staro 24.08.2007, 10:42
Uporabnik

Citat:
Objavil-a biz Prikaži sporočila
1.) Najprej daješ kot primer ameriško zvezno državo Florido, kot raj za upokojence potem pa da upokojenčki nimajo toliko denarja - kontraindiktatorno
2.) Javno zdravstvo in šolstvo si ocenil kot nesposobno in da bi ga bilo treba odpraviti in vse privatizirati po vzgledu ZDA, ki so po tvojem mnenju merilo za vse. Podoben si amriškim strokovnjakom, ki zagovarjajo teorijo o tem da se bo zemlja samo "ozdravila" in da globalnega segrevanja ni, samo zato da zagovarjajo izkoriščevalsko politiko ameriških gospodarskih družb in jo na ta način opravičujejo.

Tvoje izjave bi imel pa jih je administrator izbrisal, o sociali sva se pogovarjala v temi Mićo Mrkaić in težnje o sociali, ki pa je sedaj tudi zaklenjena. Tudi za tebe tukaj en nasvet, raje ne dajej nasvetov ker niso ravno dobri.
1.) No sedaj si pa že daleč prekoračil mejo in se obnašaš kot kak politik, ki spreminja izjave samo zato da lahko potem nastopi bolj "dramatično". Takšen način nima smisla.

2.) Nikoli nisem trdil, da je treba vse sprivatizirat, nikoli! Delež zasbno/javno zdravstvo je v ZDA 65/35. Še več vedno sem poudarjal kako bo posledično tudi javno zdravstvo boljše ker bo dobilo konkurenco iz zasebnega sektorja-se pravi že od začetka zagovarjam tako javno kot zasebno, vendar sem trdno prepričan, da imamo v Sloveniji premalo pravega zasebnega zdravstva. Razne afere na tem področju to potrjujejo.

Saj si mi sam enkrat ugovarjal glede moje izjave, da bi bilo javno zdravstvo v primeru večje konkurence iz zasebnega boljše. Se pravi že takrat bi ti lahko bilo jasno, da ne zagovarjam popolne ukinitve javnega-to je nemogoče.

3.) Drugič nisem trdil, da je Florida raj za upokojenčke (zopet obračaš besede). Sploh nisem pisal o kvaliteti življenja upokojenčkov v Floridi. Dal sem ti izključno primer države, kjer je delež upokojencev zelo velik in vseeno dobro funkcionira. To je bil ves point. Kako pa upokojenčki tam živijo pa je tu irrelevantno-slabo ne morejo, ker se drugače tja nebi selili.

4.) ZDA zagovarjam na tistih področjih kjer mislim, da so boljši od Slovenije. Tako zagovarjam tudi skandinavske države ali pa npr. Irsko tam kjer menim da so boljši. Ne iščem neke absolutne "boljše" države vendar na žalost to počne velik del horde "mladih ekonomistov" in ljudje pač potem posplošujejo na vse ostale, tudi ti.
Odgovorite s citatom
Staro 01.01.2011, 19:50
fumek Uporabnik fumek ni prijavljen
Novinec
Član od: Dec 2010
Naslov: Ljubljani,Piranu delno v Nemčiji
Sporočila: 17

V Sloveniji so plače glede na dejansko storilnost ( dodano vrednost posmaeznega dela) zelo visoke.Slovenski delavec dela največ 220 dni v letu in v tem času preživi ca 1760 ur v službi. Dejansko pa dela pol manj - po ocenah le dobrih 700 ur.Tudi dohodek iz tega dela je razmeroma velik v povprečju skoraj 2000 EUR-seveda bruto mesečno ali okoli 34 EUR na dejansko opravljeno delovno uro.Potem pa pride na vrsto neskončno požrešna država ki pobere z progresivo dohodnino okoli 25 % plače.Obvezno ( seveda javno in ne usmerjeno na zavarovanca) zdravstvo pobere nadaljnih14 %,pokojninski fond ( s katerim upravlja spet država) pa 10 %.Zaposleni plačuje še t.i.zavarovanje za primer brezposelnosti in za fond porodniške varstva.prejeta plača se tako zmanjša za dobro polovico.
Na drugi strani-pri obdavčevanju izdatkov-država seveda ne skopari.Najprej pobere od skoraj vsakega nakupa 20 % DDV.pri nekaterih dobrinah -n.pr. gorivih in energentih, si vzame še noro visoke trošarine.Kdor si iz plače obremenjene z vsemi naštetimi dajatvami kupi n.pr en liter bencina ga dejansko plača po 2,45 EUR.
Na tretji strani pa država noro troši. V zadnih dveh letih bistveno več kot lahko pobere pobere z opisanim roparskim davčnim sistemom. V zadnjih dveh letih ji je vsako lato "zmanjkalo " okoli 2 miljardi EUR.Da bi to razsipanje zameglila državni ekonomisti govorijo o odstotkih primanjklaja v BDP ( bruto družbenem proizvodu) in pomirjujoče govorijo o 6-ih ali celo 7,5 %. Dejansko pa v držani blgajni ( in seveda tudi v večino občinskih) vsako leto "zmanjka" okoli 20% ali dobri 2 miljardi EUR.Da bi to prikrila si država manjkajoči denar na tiho ( seveda brez javnega razpisa in seveda popolnoma anonomno) sposodi na t.i."mednardnih finančnih trgih.Pogoji,odplačilna doba in obrestna mera teh posojil so skrbno varovana skrivnost.Izvor tega denarja pa ni zajet v kateri koli staistiki ali javnem poročilu ministrstva za finance.
Zaradi vsega navedenega pri nas cveti siva ekonomija ,saj je tu en evro še vedno vreden 1 EUR na pa samo slabih 40 centov.
Odgovorite s citatom
Staro 01.01.2011, 22:41
Vsemogočni Uporabnik Vsemogočni ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Vsemogočni
Naslov: v Kranju
Sporočila: 3.139

Sicer se strinjam s tvojim zapisom, mogoče bi le malce bolj nazorno prikazal "odhodek obdavčitve osebnega dohodka"

Če dobi nekdo bruto plače recimo 500 EUR, država za progresivno dohodnino pobere 25%, ampak potem zdravstvo pobere svojih 14% ponovno od 500 eur (in ne 500 EUR - 25%= 375 EUR) in za pokojninski fond ponovno 10% od 500 EUR, katerih že davno nisi imel več.

To je tako kot bi šel v trgovino, imel s seboj 100 EUR, v delikatesni trgovini nakupil hrano za 40 EUR, pa potem šel še v tehnično trgovino in se tolažil, saj imam še 100 eur, torej lahko kupim nekaj za recim za 30 EUR, pa bi imel željo, da grem še tankat bencin za 70 EUR, saj bi moral imeti v denarnici še 100 EUR.
Staro 02.01.2011, 11:26
keops Uporabnik keops ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Nov 2007
Sporočila: 1.004

Citat:
Objavil-a Vsemogočni Prikaži sporočila
Sicer se strinjam s tvojim zapisom, mogoče bi le malce bolj nazorno prikazal "odhodek obdavčitve osebnega dohodka"

Če dobi nekdo bruto plače recimo 500 EUR, država za progresivno dohodnino pobere 25%, ampak potem zdravstvo pobere svojih 14% ponovno od 500 eur (in ne 500 EUR - 25%= 375 EUR) in za pokojninski fond ponovno 10% od 500 EUR, katerih že davno nisi imel več.

To je tako kot bi šel v trgovino, imel s seboj 100 EUR, v delikatesni trgovini nakupil hrano za 40 EUR, pa potem šel še v tehnično trgovino in se tolažil, saj imam še 100 eur, torej lahko kupim nekaj za recim za 30 EUR, pa bi imel željo, da grem še tankat bencin za 70 EUR, saj bi moral imeti v denarnici še 100 EUR.
Če si se že poimenoval Vsemogočni, se tako tudi vedi, če ne, se preimenuj v npr. Pepi iz Butal.
Minimalna NETO plača znaša 562 EUR, BRUTO 734 EUR.
Razliko med NETO in BRUTO pobere država in sicer ...% za to, ono in tako dalje.

Značke
bomo, plače, sloveniji

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Do kdaj zanositi? jurka Zdravje 72 11.11.2010 10:41
Danes bomo jedli [Samo ideje z recepti] ... Cvetlični deček Gastronomija 108 28.09.2010 15:50
Širitev ponudbe na ostalih krajih v Sloveniji mon O storitvah 8 24.07.2007 09:33
Sinope - kdaj spet? schnapsi O storitvah 1 05.12.2006 15:03
Kdaj siol tv v občini Markovci miran74 SiOL TV 1 25.09.2006 21:02

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 10:45.