Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Dom in družina

Dom in družina družinske tematike, starševstvo, otroci, stanovanja, gospodinjski nasveti ...

Zaprta tema

Orodja za teme
Staro 10.01.2007, 14:17
d28 Uporabnik d28 ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce d28
Član od: Dec 2006
Sporočila: 460
Privzeto Re: Nataliteta v Sloveniji

Ilia, če bi pozorno prebral bi videl, da jaz zagovarjam celovit pristop k problemu natalitete, finančni je le eden od glavnih vidikov tega.

In te pozivam, da demantiraš moj argument, da finance ne igrajo nobene vloge pri nataliteti.

In sam kot starš z močnim moralnim in socialnim čutom , ki ima sicer rad otroke sem vseeno dobro premišljeval ali lahko mojega otroka tudi materialno preskrbim. Kakšen starš bi pa bil, če ne bi tudi tega upošteval?

To, kar ima Slovenija sedaj za finančno stimulacijo natalitete je v posmeh. Očitno ne poznaš primerov drugih držav. Ni težko najti primer Nemčije na Googleu recimo, kjer boš videl kaj je prava stimulacija in to ne samo za pare z nižjim standardom. In potem tukaj nekdo zamegljuje z luksuznimi dobrinami.

Nič nisi tudi komentiral članka, ki sem ga priložil, kjer so razvidni konkretni argumenti.

In ja, vprašanja o vrednotah in prioritetah so filozofske narave, ker ni absolutno pravilnih odgovorov.
Medtem ko je to, da rabimo za egzistenco materialna sredstva dejstvo.

Če smo pripravljeni preiti z debato v bolj filozofske vode sem za ampak naj prosim spet nekdo ne omenja, da finance ne igrajo vloge pri nataliteti.
Staro 10.01.2007, 14:51
lila5 Uporabnik lila5 ni prijavljen
Mojster
Član od: Jun 2001
Sporočila: 3.935

Citat:
Objavil-a d28
Ilia, če bi pozorno prebral bi videl, da jaz zagovarjam celovit pristop k problemu natalitete, finančni je le eden od glavnih vidikov tega.

In te pozivam, da demantiraš moj argument, da finance ne igrajo nobene vloge pri nataliteti.

In sam kot starš z močnim moralnim in socialnim čutom , ki ima sicer rad otroke sem vseeno dobro premišljeval ali lahko mojega otroka tudi materialno preskrbim. Kakšen starš bi pa bil, če ne bi tudi tega upošteval?

To, kar ima Slovenija sedaj za finančno stimulacijo natalitete je v posmeh. Očitno ne poznaš primerov drugih držav. Ni težko najti primer Nemčije na Googleu recimo, kjer boš videl kaj je prava stimulacija in to ne samo za pare z nižjim standardom. In potem tukaj nekdo zamegljuje z luksuznimi dobrinami.

Nič nisi tudi komentiral članka, ki sem ga priložil, kjer so razvidni konkretni argumenti.

In ja, vprašanja o vrednotah in prioritetah so filozofske narave, ker ni absolutno pravilnih odgovorov.
Medtem ko je to, da rabimo za egzistenco materialna sredstva dejstvo.

Če smo pripravljeni preiti z debato v bolj filozofske vode sem za ampak naj prosim spet nekdo ne omenja, da finance ne igrajo vloge pri nataliteti.
d28 Verjetno misliš spodnji tvoj članek s konkretnimi argumenti oz. konkretnimi številkami....to, kar sem označila rdeče, sem ti že komentirala in ti to imenuješ filozofiranje (v mojem komentarju, če navedeš ti, so pa to konkretni argumenti..... ) Edino česar se nisem jaz dotaknila je umetna oploditev.......ja, tu pa bi država lahko naredila več, za začetek vsaj skrajšala "čakalno" dobo.....

V svojem prejšnjem postu pa sem ti razložila zakaj jaz direktnih finančnih stimulacij ne vidim kot sredstvo povečanja rodnosti......

__________________________________________________ ______________________________

razmislek o vlogi države in družbe:

"Slovenska nataliteta 10.10.2004
V Sloveniji se soočamo s problemom prenizke rodnosti, ki vsako leto upada. Smo med zadnjimi v Evropi, saj Slovenka rodi le še 1,2 otroka, kar nam kaže podatek, da se je leta 1980 rodilo 30.000 otrok, lansko leto pa samo 17.321.

Podatki so dovolj zgovorni, da bi vlada morala ukrepati, žal pa prejšnja vlada za ta problem ni imela dovolj posluha. Dolžnost vsake vlade je, da z zakonodajo in državno pomočjo poskrbi za večje število rojstev (kot npr. Švedska).

Vzrokov za upadanje rojstev je veliko, predvsem vplivajo družbene norme, velik je vpliv potrošniške družbe in spreminja se nravna vloga ženske. V Sloveniji jih večina meni, da mladi nimajo pogojev za ustvarjanje družine (stanovanja, zaposlitev). Mladi se za otroka odločajo dokaj pozno, ko končajo študij. Povprečna starost za rojstvo prvega otroka je že 28 let. Odlašanje nosi že posledice pri zdravju mladih in nezmožnost zanositve po naravni poti, kar znaša že 10% mladih.

Vsako leto se na novo prijavi preko 1000 neplodnih parov, ki upa, da jim bo uspelo. Zavod krije samo 4 postopke umetne oploditve, potem pa je odločitev ali par bo imel otroka ali ne, odvisna predvsem od njune finančne sposobnosti. V svoji želji po otroku mnogi pari ostajajo sami, brez vsake pomoči države, saj Zavod na leto odobri samo 2000 postopkov umetne oploditve. Še bolj boleče je dejstvo, da se v Sloveniji opravi 8.000 splavov, ki so vsi brezplačni, kar postavlja neplodne pare v neenakopravni položaj.

Čez noč in na hitro se mnogo ne da narediti, pomembno pa je, da ohranimo slovenski narod tudi s tem, da pomagamo neplodnim parom, ki na otroke težko čakajo in so njihove stiske očem javnosti prikrite.

Več otrok in mladine pomeni lepšo in bolj varno prihodnost za starejše. Upadanje rojstev ni samo problem mladih, ampak že družbe kot celote."

Vir: Forum 22.org
Staro 10.01.2007, 17:16
Pripravnik

Ilia, označila si rdeče del, ki govori samo o tistem delu, ki ti paše.

In upam, da sva si na jasnem, da jaz ne govorim, da ti nimaš prav, ti govoriš, da jaz nimam prav, ker si se osredotočila samo na en del te problematike. Če hočeš debatirati širše, ni problema.

In zakaj nisi označila dela, kjer piše, da je DOLŽNOST DRŽAVE, da poskrbi za to področje. Ali pa mi pojasnila del, kjer piše, da v Sloveniji večina meni, da nimajo pogojev za ustvarjanje družine oz. stanovanje in služba.

Zdaj mi pa pojasni zakaj VEČINA misli, da potrebujejo stanovanje in službo. Ali je stanovanje nematerialna dobrina?

Še vedno ostajam brez argumenta, da med drugimi tudi finančna pomoč ne vpliva na problem rodnosti.

Mimogrede, alia ali imaš ti otroka slučajno?
Staro 10.01.2007, 17:38
nemehecat Uporabnik nemehecat ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nemehecat
Član od: Dec 2005
Naslov: tukaj
Sporočila: 599

Citat:
Objavil-a d28
Kolikor jaz poznam slovensko mentaliteto bi pa rekel, da gre pri tem vprašanju ponovno za nacionalno folkloro-za NEVOŠČLJIVOST.

Da ja ne bi kakšna mlada družina dobila kakšen EUR več od nas. Se mogoče motim, lencka in nemehecat?
joj, zdej si me pa dobil, veš da sem nevoščljiva, če bi mi dali kakšen tolar več, ups oprosti eur (sem malo zgubila občutek za dnar, ker letos evrov še nisem držala v roki
Staro 10.01.2007, 17:44
kow Uporabnik kow ni prijavljen
Novinec
Član od: Feb 2006
Sporočila: 89

Meni se upadanje števila rojstev ne zdi nek velik problem. Kot prvič, kaj se bo spremenilo, če bo leta 2050 "samo" še 1 milijon Slovencev? Ne vidim nobenega problema v tem. Česa vas je strah?
Zakaj bi jaz plačeval višje davke, da bo nekdo imel več otrok?
Staro 10.01.2007, 18:09
nemehecat Uporabnik nemehecat ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nemehecat
Član od: Dec 2005
Naslov: tukaj
Sporočila: 599

Citat:
Objavil-a d28
Že tvoj nick pove, da se očitno hecaš.

Namreč, kako si razlagaš dejstvo, da je kar nekaj evropskih držav uvedlo boljše finančne pogoje za mlade družine in se je nataliteta začela izboljševati?

O temu govorimo in ja, to je vloga države, če želi izboljšati sliko natalitete v državi. In ne gre za nobeno posploševanje, ker mislim, da smo nekateri tukaj navedli več kot tehtne argumente zakaj je temu tako.

Razvite države kamor se Slovenci tako bolestno želimo uvrščati, so že zdavnaj ugotovile kako pomembne so jim mlade družine in kaj so kot družba in država pripravljeni narediti za njih.
Slovenija je pač v veliko vidikh unikum, žal zelo redko v dobrem.

In močno dvomim, da ti "životariš" s svojim otrokom kot to prikazuješ.
Pa tudi če bi, bi bil to dovolj zgovoren podatek kako Slovenija vidi mlade družine-milo rečeno kot nepomembne
člane te družbe. Če mi ne verjameš pojdi malo ven iz Slovenije in si poglej.
moj nick nima veze s to temo...
če mi spomin še kaj dela, sem menda napisala, da živim dobro in da pričakujem celo drugega otroka, čeprav nimam službe, lastnega stanovanja, imamo majhen avto... sicer razprodaje zame res nimajo pomena - ker nimam kaj zapraviti in kinote in picerije bi zaradi mene lahko že zaprli, ker se ne spomnim kdaj sem bila nazadnje in lahko ti navedem natančno kaj počnem, ampak nima veze... nikjer pa nisem mojega življenja označila za "životarjenje". Nasprotno - celo dodajam, da sem verjetno bogatejša od marsikaterega pimpeka z dobro plačano službo, saj znam marsikaj več kot on - mogoče me je v to prisililo ravno tako življenje, kot ga imam. Naučila sem se šivati oblačila, za katere nihče ne verjame, da niso kupljena. Kuham take stvari, da bi se hrana iz povprečne restavracije lahko skrila pred mojo, delala sem si že pohištvo, belim sama, slikam po stenah, izdelujem razne dekorativne predmete - vaze, slike..., tud štrikala in kvačkala sem že, pa celo plišastega medveda sem se že lotila zašit (pa ne da si ga ne bi mogla kupit). Pri nas doma je bilo pač tako, da je mama med prvimi devedesetega zgubila službo, odpret je mogla s.p., pač da je nekaj delala. Pri s.p. je pač tako, da bilanca kaže ful, denarja pa ni kje vzet - tako smo se naučili preživeti od tistega, kar smo imeli doma - sami smo pridelovali večina zelenjave na njivi, gojimo domače meso, namesto kinota smo se ukvarjali z ročnimi deli in podobno. Zaradi opisane situacije nisem imela nikoli otroškega dodatka, štipendije, študentskega stanovanja - nobene bonitete od države. Mama nas je naučila naj ne pričakujemo od nikogar, da nam bo šenkal, naj ne jamramo, ampak se znajdemo s tistim, kar imamo. Včasih je bilo hudo, ker si v družbi veljal za bogataša in si se moral izmikati, ko so "revne" sošolke iz socialno ogroženih družin šle na pico pojasnjevati, da ti nimaš časa, mogoče kdaj drugič.
Mogoče te zato tako moti, da ne kar iz principa šomfam čez državo, kot si morda ti želiš.
In pa kar vsepovprek obtožuješ manipuliranje z odgovori in pa izkoriščanja dela odgovora, kot pač komu paše, ampak očitno prav to ti počneš, zgleda pa da niti ne prebereš kaj kdo piše - vsaj v mojem primeru ne, ker me obtožuješ prav nasprotnega, kar napišem - kot pač tebi paše.
Staro 10.01.2007, 18:10
Lencka Uporabnik Lencka ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Lencka
Član od: Nov 2006
Sporočila: 2.780

Citat:
Objavil-a d28
Kolikor jaz poznam slovensko mentaliteto bi pa rekel, da gre pri tem vprašanju ponovno za nacionalno folkloro-za NEVOŠČLJIVOST.

Da ja ne bi kakšna mlada družina dobila kakšen EUR več od nas. Se mogoče motim, lencka in nemehecat?
nisem s tistim, kar sem napisala o tvojem podpisu, ciljala nate, pa bi ocitno morala, ker si en mickeno slep. Sej drugega ne mislim komentirat, ampak nehaj klasificirat - ce nekaj pises o mojem mnenju, potem prosim POKAZI, KJE SEM REKLA KAJ PROTI PODPORAM!!! Imam ravno obratno stalisce, samo skrajnostna nisem. In napadas nekoga, ki noce nic ne proti tebi ne proti staliscem, ki jih zastopas, ampak hkrati pa prisluhnem tudi drugi strani in sprejmem, kar se mi pac zdi vredno sprejeti tudi od tam, ker pac mislim, da ni nic crno-belo.
Staro 10.01.2007, 19:43
Pripravnik

Citat:
Objavil-a kow
Meni se upadanje števila rojstev ne zdi nek velik problem. Kot prvič, kaj se bo spremenilo, če bo leta 2050 "samo" še 1 milijon Slovencev? Ne vidim nobenega problema v tem. Česa vas je strah?
Zakaj bi jaz plačeval višje davke, da bo nekdo imel več otrok?
Ti pa si dober!

Ja kdo pa bo delal, ko boš ti takrat v penziji? In od kje misliš, da boš dobival penzijo? Država namreč dobiva največ proračunskih sredstev iz aktivnega oz. zaposlenega prebivalstva, ki pa ga po tvoji logiki ne potrebujemo.

Ejejej, težka debata.
Staro 10.01.2007, 19:50
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

Citat:
Objavil-a lila5
otroke odločajo pari z nižjim standardom bistveno bolj kot pari z višjim standardom.....
saj za rast natalitete je vseeno kak standard imajo bodoči starši ...
in tukaj vidm tisto vlogo, ki naj bi jo igrala država ... finančno stimulirati tiste, ki bi otroke imeli ...

morda pa bi ženski, ki itak ( vse prevečkrat) ne dobi primerne službe in ki si želi družino, država plačevala delovno dobo in minimalni dohodek in ji po 30 letih dala pokojnino, v "zameno" ( sori, nisem se spomnila bolj pametne besede ) pa bi ta ista mama imela 3 ali več otrok ...
Staro 10.01.2007, 19:51
Pripravnik

Nemehecat. Koga pa potem kriviš za tako slabo stanje natalitete v Sloveniji? Res me zanima.
In mislim, da te zdaj bolje razumem, ker si imela takšno vzgojo, da se ne jamra. In to je pravilno ampak jaz ne jamram ampak kritiziram z argumenti.
Kritika, ki je namenjena ne da se udriha po nekom ali plljuva vsepovprek ampak da se mogoče celo nekaj spremeni na bolje. Itak pa še predobro vem, da se lahko zaneseš le nase. Mislim pa, da ti mene ne želiš ali ne zmoreš razumeti.

Vendar, ko bi le vedela kako se ta država obnaša z našim denarjem, za naše otroke pa stiskajo, bi hitro spremenila stališče. Vem iz druge roke kaj delajo diplomati in drugi državni uslužbenci.

Značke
nataliteta, sloveniji

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Najlepši kraji v Sloveniji Anina1 Potovanja 62 19.05.2009 17:44
Il Divo V Sloveniji katika Glasba 78 22.05.2007 19:55
Nastavitve ATA VOIP vmesnika za telefonski sistem v Sloveniji schnapsi Tehnična pomoč 2 29.11.2006 10:38
Slovenci in nataliteta Knez Slovenija 230 27.11.2006 15:34
Neobjektivni novinarji škodijo Sloveniji lynxx Šport 16 04.09.2006 21:46

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 10:43.