Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Gospodarstvo

Gospodarstvo podjetništvo, gospodarstvo, borza, finance, denar...

Orodja za teme
Staro 07.10.2007, 13:51
porota3 Uporabnik porota3 ni prijavljen
Banned
Član od: Jan 2006
Sporočila: 40
Privzeto Re: 4% inflacija

Citat:
Objavil-a Irina Prikaži sporočila
Davor, bom malo zlobna, kar sem lahko, glede na to, da imam sitast spomin. Jutri zarana odrinem na golf igrišče, da si ogledam travo. Nekoč davno je gospod dr.Pučnik dejal nekako tako:........če bo treba bomo jedli tudi travo, samo, da je slovenska..............
Vsi pokazatelji mi "pravijo", da živim čedalje bolje, samo jaz, kljub ne tako skromni plači tega ne opazim.
Slovenija je nova članica EU, kjer je bila inflacija tudi v preteklosti višja kot med starimi članicami EU.

Inflacija v Sloveniji v preteklih letih:

7,0% 2001
7,2% 2002
4,6% 2003
3,2% 2004
2,3% 2005
2,8% 2006
3,5% sept2006 - sept2007 (katastofa po mnenju medijev)

ker na inflacijo vpliva tudi gospodarska rast, še o tem....
gospodarska rast:

3,1% 2001
3,7% 2002
2,8% 2003
4,4% 2004
4,1% 2005
5,7% 2006
7,2% 2007 prvo četrtletje
5,9% 2007 drugo četrtletje (statistični urad RS)

Na višjo inflacijo je vplivalo tudi dejstvo, da je država umetno zniževala stopnjo inflacije (glej inflacijo 2005, 2006), da je Slovenija lahko prevzela Evro.

Tudi pod Ropom nisem čutil, da se stanje izboljšuje.

Nazadnje uredil porota3 : 07.10.2007 ob 20:56.
Staro 07.10.2007, 19:47
Winglet1 Uporabnik Winglet1 ni prijavljen
Uporabnik
Član od: May 2007
Sporočila: 1.273

Gre za to, da država umetno pregreva gospodarstvo s prekomerno potrošnjo (mislim 7,2% dosega Indija ne pa mi-tu ti že lahko kapni da nekaj ni ok), posledično je s tem umetno povzročena tudi inflacija. Zraven pridejo še podražitve hrane in podobno (same po sebi ne vplivajo na inflacijo saj je slednja makroekonomski pojav, kar pomeni, da s celotnim gospodarstvom nekaj ne štima).

Da so pa koalicijski politiki ekonomsko nepismeni kažeta dve dejstvi:

-do pred kratkega fin. minister ni bil zaskrbljen......zdaj naenkrat pa ga očitno to bolj muči
-podražitve pri ljubljanskem vodovodu kot eden izmed vzrokov inflacije

Pri takih komentarjih in do nedavno nekam nerazumno sproščenem odnosu vlade do inflacije te lahko kar zaskrbi kdo tukaj vodi finance in predvsem kako.....
Staro 07.10.2007, 21:14
Banned

Citat:
Objavil-a Winglet1 Prikaži sporočila
......................................... (mislim 7,2% dosega Indija ne pa mi-tu ti že lahko kapni da nekaj ni ok), ......
Rast BDP-ja (čas podatkov) - trenutni BDP na prebivalca
Latvija 11,9% (2006 est.) - 16.000 $
Estonija 11,4% (2006 est.) - 20.300 $
Slovaška 8,3% (2006 est.) - 18.200$

Slovenija - 23.400 $ (2006 est.) - BDP na prebivalca
Te države niso več daleč za nami, po BDP-ju, imajo pa že precej let tako visoko gospodarsko rast. Tako da si mi 7,2 ne zdi utopična za Slovenijo, če Slovenija razbremeni delo. Dolga leta je imela tudi Irska podobno visoko gospodarsko rast. Sedaj ima rast BDP-ja 5,7 % (2006 est.) - čeprav ima BDP na prebivalca že 44.500$ in je najrazvitejša država v Evropi, razen Luksemburg ima še višji BDP.

Nazadnje uredil porota3 : 07.10.2007 ob 21:27.
Staro 07.10.2007, 22:05
Uporabnik

Heeh Irska pa Slovenija.....to je razlika. Sploh je pa lahko lep primer kaj lahko vsaj malo sposobnejši politiki naredijo (seveda če se ne ukvarjajo z letalskimi kartami za 1000€ in raznimi drugimi bedarijami).

Estonije in Latvije ne spremljam ravno ampak Slovaška je pa zelo zanimica, saj so uvedli korenite reforme in bomo videli kaj EDS res zmore.

7,2% je zelo veliko za Slovenijo, če si drugačnega mnenja pa mi povej kaj pa takega naše gospodarstvo počne, da dosega tako visoko rast? Zakaj imamo potem mi med vsemi državami najvišjo inflacijo?
Staro 09.10.2007, 05:52
king16 Uporabnik king16 ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Mar 2007
Sporočila: 1.215

Citat:
Objavil-a porota3 Prikaži sporočila
Rast BDP-ja (čas podatkov) - trenutni BDP na prebivalca
Latvija 11,9% (2006 est.) - 16.000 $
Estonija 11,4% (2006 est.) - 20.300 $
Slovaška 8,3% (2006 est.) - 18.200$

Slovenija - 23.400 $ (2006 est.) - BDP na prebivalca
Te države niso več daleč za nami, po BDP-ju, imajo pa že precej let tako visoko gospodarsko rast. Tako da si mi 7,2 ne zdi utopična za Slovenijo, če Slovenija razbremeni delo. Dolga leta je imela tudi Irska podobno visoko gospodarsko rast. Sedaj ima rast BDP-ja 5,7 % (2006 est.) - čeprav ima BDP na prebivalca že 44.500$ in je najrazvitejša država v Evropi, razen Luksemburg ima še višji BDP.
Saj to je verjetno vse lepo in prav, dokler BDP stoji na močnem in uspešnem domačem gospodarstvu, kar ima za posledico večje plače in večjo potrošnjo.
Ko pa je visok BDP posledica najema visokih kreditov, ki jih najame država, ter jih nameni za izgradnjo avtocest, sanacijo železnic itd, potem pa je to nekaj čisto drugega.
Staro 09.10.2007, 18:44
Banned

Citat:
Objavil-a Winglet1 Prikaži sporočila
Heeh Irska pa Slovenija.....to je razlika. Sploh je pa lahko lep primer kaj lahko vsaj malo sposobnejši politiki naredijo (seveda če se ne ukvarjajo z letalskimi kartami za 1000€ in raznimi drugimi bedarijami).

Estonije in Latvije ne spremljam ravno ampak Slovaška je pa zelo zanimica, saj so uvedli korenite reforme in bomo videli kaj EDS res zmore.

7,2% je zelo veliko za Slovenijo, če si drugačnega mnenja pa mi povej kaj pa takega naše gospodarstvo počne, da dosega tako visoko rast? Zakaj imamo potem mi med vsemi državami najvišjo inflacijo?
Slovenija nima med vsemi državami Evropske Unije najvišje inflacije: Latvija je mela 2006 ( 6,6%), Estonija (4,4%), Slovaška (4,3%). Kot veš je pa Slovenija uvedla Evro in tudi to je en od vzrokov za inflacijo.
Staro 09.10.2007, 20:06
Uporabnik

Citat:
Objavil-a porota3 Prikaži sporočila
Slovenija nima med vsemi državami Evropske Unije najvišje inflacije: Latvija je mela 2006 ( 6,6%), Estonija (4,4%), Slovaška (4,3%). Kot veš je pa Slovenija uvedla Evro in tudi to je en od vzrokov za inflacijo.
Zakaj bi naj evro bil vzrok za inflacijo?
Staro 12.10.2007, 16:09
markec_ Uporabnik markec_ ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce markec_
Član od: Sep 2006
Sporočila: 36

Pozdravljeni

nekaj me najbolj čudi pri vsem. Da tuji mediji govorijo o neverjetno dobrem stanju v Sloveniji, medtem ko naši mediji previjo kako nam gre slabo. Da se tujci čudijo, kako na vsakem hribu gradimo vikende, medtem ko oni lahko samo sanjajo o čem takem. Kljub temu da imajo oni evropske plače mi pa slovenske. Da bo letos na novo registriranih med 65.000 do 70.000 avtomobilov, kar je za takšno državo kot smo mi fenomen. Se pravi da si bo letos 3,5% Slovencev privoščilo nove avtomobile.
Pa še naj kdo reče da nam gre slabo!

Mogoče pa bi nekateri raje imeli čase ko je imela Slovenija enkrat večjo inflacijo se pravi okoli 8% in gospodarsko rast krepko pod 3%. In to sploh ni tako daleč nazaj. Zakaj se takrat noben ni oglašal in kritiziral kako se stvari dražijo? Zakaj takrat ni bil v medijih glavni podatek da imamo 8% inflacijo in 2,5% gospodarsko rast. Če bi se takrat oglašali in kritizirali takratne ministre ter takratno vlado bi bilo danes vse zelo drugače.
Staro 12.10.2007, 17:37
siolblows Uporabnik siolblows ni prijavljen
Novinec
Član od: Mar 2007
Sporočila: 16

te številke so taka laž....meni se plača v 3 letih ni dvignila niti za 1 € !

markec si sližal za razne lizing in fafing kredite....pa država je med najbolj zapufanimi narodi na svetu!!! vsak ***** ma pufov da glava boli.
Staro 12.10.2007, 18:02
markec_ Uporabnik markec_ ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce markec_
Član od: Sep 2006
Sporočila: 36

to kaj si zdaj napisal je največja laž. To da se ti v treh letih ni dvignila plača niti za en evro lahko greš pravit nekomu, ki ti bo verjel ne pa tukaj. Jaz vem da se ti je plača v zadnih treh letih dvignila. En zelo lep primer nalepke ki smo jih morali lepit na avtomobile, za nalepke je bilo treba plačati veliko več kot en evro. Se pravi, ker tega sedaj ni treba več plačati se ti je samo z tem dvignila plača za okoli 20 evrov. Saj lahko ta denar porabiš drugje. Predvidevam da si zaposlen pri privatniku. Se pravi da se moreš njemu pritožit zakaj ti "ni" dvignil plače, država ga nemore prisilit da ti dvigne plačo. To lahko storiš samo ti.

Aja pa številke držijo. Lahko jih preveriš pri statističnem uradu republike Slovenije.
če pa se ozreš okoli opaziš, da ljudje ker veliko zapravljajo. Če nebi imeli denarja najverjetneje nebi posedali v kafičih. Se bunili da nemorejo več tja hodit kadit.

Slovenija ni edina držav,ki je zadolžena. Zato so krivi različni razlogi. Kolko vem pa bo država zmanjšuje javni primankljaj in naj bi v naslednih letih prihodke povečala tako da jih bo več kot odhodkov.
Zakaj pa so ljudje zadolžene osebno. Pa mislim, da pred leti enostavno ni šlo drugače. Saj je bila inflacija 8% gospodarska rast je bila 2,5%. Nekje pa so morali dobiti denar. Se pa stvari izboljšujejo počasi. Škode ki pa je bila povzročena v preteklosti pa ni mogoče popraviti v trenutku.

Med drugim si ti v Avstriji na primer ne moreš kupiti zemljišča na "hribu", da bi si postavil tam vikend. Kot tako radi poudarjamo so njihove evropske plače premajhne, da bi si lahko Avstrijci to privoščili. Pri nas s slovenskimi plačami pa se ljudje menijo, da imajo en vikend na morju enega v hribih. Ter se ne morejo odločiti kam odditi za vikend.

Značke
inflacija

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 12:28.