Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Religija in filozofija

Religija in filozofija razprave o religiji in ....

Orodja za teme
Staro 08.06.2008, 12:27
ARP Uporabnik ARP ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Feb 2008
Sporočila: 188
Privzeto Re: Stari- Novi dokazi o obstoju Gospoda oz Boga?

Citat:
Filozofi že od vsega začetka hočejo dokazat obstoj ali neobstoj Boga in jim pač še ni uspelo..in ti bi zdaj tu rad odkrival novo vodo?
Dajva nekaj razčistit. Kdo je potegnil iz naftalina tale stavek:
Citat:
Itak že vsi ta "pametni" vedo, da se Boga ne da dokazat..ker, če bi ga lahko dokazal to ne bi bil več Bog...kakor je pač rekel Kuzanski "Bog je drugače drugačen kakor se drugačne stvari med seboj"
???

Če nekaj navržeš in se potem povlečeš nazaj je tvoj problem, samo ne pridigaj kdo odkriva toplo vodo.

Vse ostalo je smo tvoje mnenje in imaš seveda tudi ti vso pravico "nabijat" kar hočeš. Ko pa imamo pri nas razne referendume in javne debate na katerih svoje argumente nekdo pojasnjujejo v veri potem lahko jaz "nabijam", da imam vso pravico vprašat kje so temelji za take argumente. No pri meni je že tako, da je potrebno podat kakšne dokaze, da lahko to sprejmem. Tako verujem je žal prepoceni rešitev. Njihova stvar bo takrat, ko ne bo zadevala javnega življenja in takrat jim/vam ne bo treba dokazovat nič. Dokler pa zadevajo mene, pa bom zahteval od vsakega pojasnilo zakaj predpisuje neko prepričanje meni.
Tako da, tvoje mnenje, da nimajo verni voditelji ali pa verni veljaki nikakršnega vpliva na družbo in da na družbo nočejo vplivat iz vernih vzrokov je samo tvoje mnenje. Ko bo to res, takrat se bo temu res lahko reklo popolnoma sekularna družba. Do takrat je to samo nekje zapisano in večkrat zlorabljeno, da se potem še naprej lahko argumenti, ki z logiko in zdravim razumom nimajo nič skupnega lahko uvajajo v družbo. Pa saj priznam, pri nas še ni tako hudo, čez lužo ima pa pojem sekularne družbe malo drugačen pomen in naj dodam, da jih je veliko več kot nas. Če že govorimo o družbi.

Tudi ti uveljavljaš verska prepričanja (obstoj Boga) in nimam nič proti, samo potem se ne čudi če ti odgovorim in zahtevam, da kakšno stvar pojasniš in ne ostaneš pri tem: ja, tako je. Jaz tako verujem. Žal je to premalo, da bi temu rekli argument.

Lp.
Staro 08.06.2008, 13:24
DarkBloom
Guest
Sporočila: n/a

In kje sem jst omenila kakšno je moje versko prepričanje?? Kje sm sploh napisala, da jst verujem...recimo v krščanskega Boga?

Pa razloži mi zakaj bi tok rad, da ti verniki dokažejo Boga? A, če ti bi ga dokazal bi začel tut ti verovat? Imaš kakšne komplekse in si tako na dnu, da iščeš vero? Ali misliš, da s tem ko ti ga ne morejo dokazat jim lahko ti spodbijaš njihovo vero???

Pa že prej sem ti napisala, da ne veš točno kaj pomeni sekularizacija...naša družba je zelo sekularizirana...Cerkev je ločena od države (še zdaleč od tega, da bi bila Slovenija kak Irak a ne??), upadajo tradicionalniki verniki, upad duhovnikov...v šolah ni nobenega verouka..itd...pač vsake tok časa kdo od vodilnih RKC kaj reče proti splavu in vi se takoj ustrašite kako si drznejo vpikovat v te zadeve. RKC nima kakšnega velikega vpliva....govorjenje pa zaenkrat še ni prepovedano
Staro 08.06.2008, 14:04
Pripravnik

Samo na nekaj se mi zdi vredno odgovorit, glede na to, da postajajo posti vedno bolj brez vsebine.

Citat:
A, če ti bi ga dokazal bi začel tut ti verovat?
Da.

Citat:
Ali misliš, da s tem ko ti ga ne morejo dokazat jim lahko ti spodbijaš njihovo vero.
Da.
Staro 08.06.2008, 15:28
Lencka Uporabnik Lencka ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Lencka
Član od: Nov 2006
Sporočila: 2.780

Hm... razlika v pomenu med "vedeti" in "verovati"/"verjeti" je pravzaprav ravno v dokazu/-ljivosti... če nekaj verjamem oz. v nekaj verujem, to ni (nujno) isto, kot če to vem, in za verovanje ne potrebujem dokazov (govorim na splošno in ne o moji osebni verski opredelitvi), ARP. Tako da tvoj "da" v prejšnjem zapisu ni smiseln. Ker ti v tem primeru ne bi veroval, tedaj bi pač vedel. In zato tudi odsotnost dokazov ne bi smela biti razlog za izpodbijanje verovanja, sploh, če naj živimo po načelu "živi in pusti živeti", kajne?

(Morda sem malo mimo teme, ker me pač ta ne zanima na tak način, da bi o tem tu debatirala, me pa zanimajo pomeni besed in na to sem tudi odpisala...)
Staro 08.06.2008, 18:54
Pripravnik

@Lencka
Res je, tisto, da bi vedel. Nisem hotel na dolgo in široko razlagat ker se mi debata ni zdela več smiselna. Prav imaš.
Verujemo vsi, ker je del človeka in v kaj verujemo sploh ni važno, če to ne postane temelj vrednot, ki jih poskušamo vsilit drugim. Tole o bitju pa, ki mu nekdo pravi Bog nekdo pa nekaj drugega, je pa že stara zadeva in je bila povod za marsikatero tragično dejanje. Če bo sedaj kdo dejal: "Ja, ampak v imenu vere so ljudje naredili že marsikaj dobrega", bi jaz parafraziral nobelovca Stevena Weinberga:

Citat:
With or without religion, you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion.
Pa tudi če so ljudje naredili že marsikaj dobrega to še ne pomeni, da Bog obstaja. Živi in pusti živeti, da, ampak to bi zelo težko bilo razložit na primeru zloglasnega 11. Septembra. Druga vera? Žal, zame so vse dogme enake in kot je že nekdo dejal, smo vsi do neke mere ateisti, nekdo ne verjame v Alaha, drugi v Kristusa, jaz sem šel samo še enega Boga več in ne verjamem v nobenega. Pa še nekaj bi dejal, glede mojega izpodbijanja:

Citat:
We must respect the other fellow's religion, but only in the same sense and to the extent that we respect his theory that his wife is beautiful and his children smart. - H. L. Mencken
Debata je debata in vedno moramo zagovarjat tisto v kar mislimo, da je prav. Če ljudje nismo kritični do sveta okoli nas in tudi do idej, ki se nam zdijo nesmiselne živimo na avtopilotu. Zato se mi zdi smiselno o tem razpravljat, raziskovat in tema mi je pač zanimiva. Zakaj? Poleg drugega zaradi tega, ker me fascinirajo miselni procesi, razlage in teorije kako ljudje pridejo do tega. Fascinantne so mi pač te masovne meme. Nobenega nočem obsojat ampak naslov teme je: Stari- Novi dokazi o obstoju Gospoda oz Boga in če komu ni všeč debata se pač ne oglasi...in pusti živeti .

Lep dan.

Nazadnje uredil ARP : 08.06.2008 ob 19:15.
Staro 08.06.2008, 19:40
DarkBloom
Guest
Sporočila: n/a

ARP - pač nisi sposoben več kaj pametnega napisat. Samo nekaj bi ti še rada napisala...ne mešaj pojmov sekularizacije s sekularizmom. O čemer ti govoriš ni sekularizacija ampak sekularizem...ker pač kakor sem zasledila iz tvojih postov po tvoje ljudje ne bi smeli izražati svoje veroizpovedi..v tem primeru verniki ne bi smeli izražati svojega mnenja o moralno etičnih vprašanjah. Torej naslednjič, ko kaj pišeš se pozanimaj o pojmih.

Pa za vero ne rabiš dokazov. Tko, da men je čist ql, če si ateist..samo ne tukaj razglabljat, da tisti, ki pa verujejo nimajo vse pošlihtano v glavi
Staro 10.06.2008, 12:42
bico Uporabnik bico ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce bico
Član od: Aug 2005
Sporočila: 475

Bog je v naših glavah. Bog je le nekaj za kar si edino lahko razlagamo nastanek zemlje in človeštva in seveda vseh bitij. A resnica je pa drugačna. Od kod življenje na zemlji? Od kod, če je pa zemlja bila le ena žareča krogla.... Hm .... in potem so na dokaj ohlajeno zemljo padali meteorji - deli drugih PLANETOV in zvezd. NA TEH METEORJIH JE MOŽEN OBSTOJ BAKTERIJ IN MIKROORGANIZMOV, kar so dokazali..... Potem se pa začne stvar evolucije in razvoja bitij, ki se kasneje razcepijo na kopenska in vodna bitja, na vretenčarje in nevretenčarje, sesalce itd.... Skozi miljone let evolucije smo pa tukaj MI ( kao inteligentna bitja) ki verujemo v boga, da nas je on ustvaril in iz rebra je zrasla eva. Mislim. Po domač povedano, smo tud mi del vesolja. Pa BOG nam bo pomagal skoz težave.... Men še ni, sem si moral vedno sam pomagat, če sem bil v hudi situaciji...
Staro 10.06.2008, 22:39
Adolf Uporabnik Adolf ni prijavljen
Novinec
Član od: May 2007
Sporočila: 32

Citat:
Objavil-a bico Prikaži sporočila
Pa BOG nam bo pomagal skoz težave.... Men še ni, sem si moral vedno sam pomagat, če sem bil v hudi situaciji...
Tebe samo kaznuje, ker dvomiš da je Bog ustvaril svet .
Staro 11.06.2008, 16:17
bico Uporabnik bico ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce bico
Član od: Aug 2005
Sporočila: 475

Ima ko jaći?? HEHEHE
Staro 20.06.2008, 09:12
legenda Uporabnik legenda ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce legenda
Član od: Jun 2006
Sporočila: 850

Da, ima "jači".
To je Bog.

Značke
boga, dokazi, gospoda, novi, obstoju, stari

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Ali je bog ali ga ni II? legenda Religija in filozofija 371 03.08.2007 22:58
Evropsko prventsvo U-20 v Novi Gorici in stari Gorici maksimum Šport 13 15.07.2007 18:08

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 15:06.