Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Znanost in okolje

Znanost in okolje za vse naravoslovne navdušence

Orodja za teme
Staro 18.10.2008, 10:07
apancur Uporabnik apancur ni prijavljen
Novinec
Član od: Dec 2006
Sporočila: 81
Privzeto pobuda ob 1. novembru

Bliža se 1. november in z njim čas, ko se bo večina ponovno spomnila na svoje pokojne bližnje. Vsako leto je hujša tekma, kateri grob bo lepši, z več šopki in svečami. Vse to nima zveze z resničnim žalovanjem … Vse to me niti ne bi motilo, če se pri tem ne bi tako onesnaževalo okolja. Kot da so pomembni le pokojni, in ne tudi naši potomci, ki jim puščamo takšen svet. Velike količine umetnih gnojil, vsako leto nov pesek, namesto da bi prečistili starega, ki bi se ga dalo še koristno uporabiti, a ga kar zavržemo. Da o svečah sploh ne govorimo. Vsako leto zavržemo na smetišča, včasih pa kar v naravo, na tone sveč, ki jih ni mogoče reciklirati. Žal se jih niti ne zbira posebej, saj ločevanje odpadkov na pokopališčih še vedno ni urejeno.

Zanima me, kaj bi rekli mrtvi, če bi videli vso to gonjo, zapravljanje, onesnaževanje okolja. Prepričana sem, da bi bili zadovoljni že, če jim namenimo kakšno misel, in to čez vse leto.

Kaj, če bi letos izrazili žalovanje drugače? Lahko kupimo ekološke sveče, če so to res, lahko pa namenimo ta denar v dobro otrok, živali, kogarkoli. Pokojnemu napišimo pismo, ga odnesimo na grob, ali mu na grob dajmo kamen. Navaden kamen, ki naj simbolizira vse dobro, kar želimo pokojnemu, hvaležnost, lepo misel nanj.
Staro 18.10.2008, 12:54
tom777 Uporabnik tom777 ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce tom777
Član od: Jun 2007
Sporočila: 474
Privzeto Re: pobuda ob 1. novembru

Se strinjam. S tem ko pokojnemu na grob prineseš pol premoženja nisi nič naredil, je bolje da se spominjaš njegovih dobrih lastnosti, idej, dejanj in ga imaš v dobrem spominu. Zame vsa ta nesnaga (sveče, nagrobniki, rože, ikebane in razni drugi "dodatki") pomenijo samo onesnaževanje okolja in zelo dober zaslužek vseh, ki živijo na ta račun. Če bi bilo po moje bi na vseh grobovih rasla trava in vsak bi imel en kamen na katerem bi bilo zapisano ime in ostali podatki. Zelo mi je všeč tudi pokop na morju, saj se pepel raztrese po morju ali pa se solno žaro vrže v morje, s tem odpade vsako vzdrževanje groba, najem groba in ni potrebno prižigati sveč, kar je zelo sprejemljivo za okolje.
Staro 18.10.2008, 17:00
Babi2 Uporabnik Babi2 ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Babi2
Član od: Dec 2007
Naslov: Gorenjska
Sporočila: 555

Saj ni treba, da je ravno morje. Pepel je mogoče raztresti na za to pripravljenem mestu tudi npr. na ljubljanskih Žalah. Škoda le, da se najbrž izredno malo ljudi odloči za to.

Tudi meni bi bilo všeč, ko bi naša pokopališča izgledala tako, kot pravi tom777, čeprav tudi mislim, da rože in pesek pač niso onesnaževanje okolja, saj so vendar del narave. Sveče pa so seveda nekaj povsem drugega. Če že mora tam kaj goreti, bi bilo mogoče bolje, ko bi bile to nekakšne oljne svetilke (mislim, da tudi že obstajajo take, primerne za na grobove?).
Staro 19.10.2008, 06:03
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

kar nekaj mojih znancev , z menoj vred, se je odločila za raztresanje v Parku zvončkov ( saj se menda tako reče) na žalah ... in to brez napisa na spominski plošči ... od enega smo se na žalost že tudi tam poslovili ...

ko me ne bo več, naj me nosijo v srcu in spominu ... rože pa mi lahko prinašajo za živa ... jih imam zelo rada ...
sama za 1. november že nekaj let več ne hodim nikamor ... saj imam za to ostalih 364 dni v letu ...
Staro 20.10.2008, 07:04
Kaja Uporabnik Kaja ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Kaja
Član od: Nov 2001
Naslov: Doma
Sporočila: 2.690

Jaz za tak način funkcioniranja ne rabim nobene pobude (je pa res, da sem vedno neka izjema in pravijo zato, da sem čudna ).
Staro 20.10.2008, 16:23
apancur Uporabnik apancur ni prijavljen
Novinec
Član od: Dec 2006
Sporočila: 81

tom777, se strinjam s tabo.
Park zvončkov na Žalah je, kolikor vem, tisti del, kjer so pokopani otroci. tam sem bila le enkrat, a me je stisnilo, da sem jokala kot dež. Ko gledaš vse tiste igračke tam ...
Tisti del, kjer se raztresa pepel, pa ne vem, če ima kakšno posebno ime. Dobro je, da je, le tisti veliki križ me moti. Med ljudmi, ki se odločajo za tak pokop, najbrž ni prav veliko katolikov, najbrž je več drugače verujočih, ateistov ... Seveda pa so tudi tam sveče ... Se pa s takšnim pokopom tudi jaz strinjam. Tudi v morju, a baje pri nas to ni dovoljeno, kar je absurdno. V naše morje lahko zlivaš nafto, vso kemijo, pepela pokojnega pa ne smeš? Ojej ...
Ne le sveče, na grobovih so tudi rože živo onesnaževanje okolja, saj so tako obdelane s kemijo, da je vprašanje, če sploh sodijo v kompost.
Kaja, valda, tudi jaz je ne rabim, večina ljudi pa jo, saj morda le na tak način začnejo razmišljati o zanje samoumevnih zadevah. No, upam.
Staro 20.10.2008, 16:57
tom777 Uporabnik tom777 ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce tom777
Član od: Jun 2007
Sporočila: 474

Dovoljeno je, piše vse na linku spodaj.

http://www.pp-mb.si/vsebina.asp?str=43&p=1
Staro 21.10.2008, 11:56
lila5 Uporabnik lila5 ni prijavljen
Mojster
Član od: Jun 2001
Sporočila: 3.935

Citat:
Objavil-a apancur Prikaži sporočila
Bliža se 1. november in z njim čas, ko se bo večina ponovno spomnila na svoje pokojne bližnje. Vsako leto je hujša tekma, kateri grob bo lepši, z več šopki in svečami. Vse to nima zveze z resničnim žalovanjem … Vse to me niti ne bi motilo, če se pri tem ne bi tako onesnaževalo okolja. Kot da so pomembni le pokojni, in ne tudi naši potomci, ki jim puščamo takšen svet. Velike količine umetnih gnojil, vsako leto nov pesek, namesto da bi prečistili starega, ki bi se ga dalo še koristno uporabiti, a ga kar zavržemo. Da o svečah sploh ne govorimo. Vsako leto zavržemo na smetišča, včasih pa kar v naravo, na tone sveč, ki jih ni mogoče reciklirati. Žal se jih niti ne zbira posebej, saj ločevanje odpadkov na pokopališčih še vedno ni urejeno.

Zanima me, kaj bi rekli mrtvi, če bi videli vso to gonjo, zapravljanje, onesnaževanje okolja. Prepričana sem, da bi bili zadovoljni že, če jim namenimo kakšno misel, in to čez vse leto.

Kaj, če bi letos izrazili žalovanje drugače? Lahko kupimo ekološke sveče, če so to res, lahko pa namenimo ta denar v dobro otrok, živali, kogarkoli. Pokojnemu napišimo pismo, ga odnesimo na grob, ali mu na grob dajmo kamen. Navaden kamen, ki naj simbolizira vse dobro, kar želimo pokojnemu, hvaležnost, lepo misel nanj.
Kako nekdo izraža žalovanje je povsem njegova stvar.......in spraševati se ali je resnično žalovanje ali ne, če nekdo na grobu prižge svečo vsak dan ali pa samo 1. novembra (tisti, ki prižiga svečo vsak dan itak bolj ogroža okolje) nima nobenega smisla.....vsak pač žaluje na svoj način.....ali je to z domačimi rožami, kupljenimi ikebanami, ekološkimi svečami, večnimi svečami, pismom napisanim na recikliran papir in vtaknjenim pod nagrobni kamen.......ali je to skozi vse leto, ali samo en krat ali dvakrat na leto.......na to, kaj bi rekli mrtvi pa itak ne bomo dobili odgovora.......
Staro 26.10.2008, 13:17
Restraint Uporabnik Restraint ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce Restraint
Član od: Mar 2006
Naslov: Maribor
Sporočila: 94

Paradoks je, da za umrle za prvi november zapravljamo na stotine eurov, kupujemo ikebane, rože, urejamo grobove, kupujemo novo garderobo da se za prvi november pokažemo; po drugi strani pa še živečim sorodnikom namenjamo izredno malo pozornosti in svojega časa, da o denarju sploh ne govorimo. Jim je to, da jim bomo več pozornosti namenjali, ko bodo umrli, lahko v tolažbo?
Staro 26.10.2008, 13:45
Hrushka Uporabnik Hrushka ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Hrushka
Član od: Dec 2007
Sporočila: 220

O ja, mene tudi to jezi. Imam na žalost pokopano osebo, ki mi je izredno blizu in grem zato na grob vsaj 1x na teden, če je le mogoče večkrat, in zadnjih 14 dni se mi prav gabi, kakšne transformacije se dogajajo. Grobovi, ki so bili pred mesecem dni zanemarjeni in so mogoče na 3 mesece videli kakšno mini svečko, so vsi na novo zasajeni in obdelani.

In ja, tudi pri nas je videti ljudi, ki ga v življenju niso niti povohali, kako se zdaj na grobu dokazujejo ... Res, prav ogabno!

Značke
novembru, pobuda

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 16:55.