Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Slovenija

Slovenija aktualni politični dogodki v Sloveniji ...

Orodja za teme
Staro 10.04.2007, 22:57
Irina Uporabnik Irina ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Irina
Član od: Feb 2007
Sporočila: 2.292
Privzeto Kruh naš vsakdanji...

Po statistikah vsak dan v Sloveniji več deset ton kruha in drugih pekovskih izdelkov, trgovine vrnejo nazaj pekarnam. Nihče noče več kupiti, dan starega kruha. Koliko ga dodatno konča še v smeteh ne ve nihče. Smo tako bogata dežela, da se lahko tako obnašamo do te dobrine? Koliko denarja na ta način zavržemo. Slovenija pridela samo polovico žita, ki ga potrebujemo za naš vsakdanji kruhek, drugo polovico moramo uvoziti. Pa jo res moramo?
Na kaj pomislite ob besedi kruh? Vas moti kos kruha odvržen, na tla? Ga sploh opazite? V smetnjake ne bom "pogledala".Ker ga je tam še več, in bi me pogled naj zelo zabolel. Kaj naredite s starim kruhom.? Ali se kaj obremenjujete s tem, ko vržete kruh v smetnjak? Ali pa tega ne počnete?
Staro 11.04.2007, 01:42
bladzo Uporabnik bladzo ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Jul 2006
Sporočila: 183
Privzeto Re: Kruh naš vsakdanji...

Oj!
Ja tudi mene že od nekdaj zaboli če vidim kruh v smetnjaku ali na tleh. Ali kdo kdaj pomisli, da bi kupil manj kruha in ostali denra dal za reveže v dobrodelne namene ali ag nesel brezdomcem...ali pa ga vsaj dal kakšnemu kmetu za zajce ali prašiče?
Pri nas doma so nas starši hvala Bogu navadili kako ravnati s kruhom. če se ga kaj posuši, kar se malokdaj zgodi, ga damo med hrano az psa ali zajcem... Tudi sorodniki suh kruh prinesejo k nam.
Btw: se pa da v kakšnih malih pekarnah zmenit, da en dan star kruh dobiš po znižani ceni in večje količine. Potem ga lahko zamrzneš in konec koncev prideš ceneje skozi.
lp
Staro 12.04.2007, 18:27
lila5 Uporabnik lila5 ni prijavljen
Mojster
Član od: Jun 2001
Sporočila: 3.935

Citat:
Objavil-a Irina Prikaži sporočila
Po statistikah vsak dan v Sloveniji več deset ton kruha in drugih pekovskih izdelkov, trgovine vrnejo nazaj pekarnam. Nihče noče več kupiti, dan starega kruha. Koliko ga dodatno konča še v smeteh ne ve nihče. Smo tako bogata dežela, da se lahko tako obnašamo do te dobrine? Koliko denarja na ta način zavržemo. Slovenija pridela samo polovico žita, ki ga potrebujemo za naš vsakdanji kruhek, drugo polovico moramo uvoziti. Pa jo res moramo?
Na kaj pomislite ob besedi kruh? Vas moti kos kruha odvržen, na tla? Ga sploh opazite? V smetnjake ne bom "pogledala".Ker ga je tam še več, in bi me pogled naj zelo zabolel. Kaj naredite s starim kruhom.? Ali se kaj obremenjujete s tem, ko vržete kruh v smetnjak? Ali pa tega ne počnete?
Glede na število odgovorov je verjetno precej jasno kako je s slovenskim obremenjevanjem ob metanju kruha v koš........sama sem že enkrat v neki temi pisala o tem, da dokler bomo metali kruh v smetnjake ne moremo jamrati o tem, kako slabo nam gre......

Priznam, da sem pri kruhu tudi sama izbirčna in da nekaj dni starega kruha ne jem......in ga, če ne prej pa takrat, ko se na njem pojavi plesen, odvržem v smeti in kakega večjega moralnega mačka nimam, kakor tudi takrat ne, ko vržem v smeti mlečne izdelke, ki jim je potekel rok trajanja ......bel kruh dam običajno mami, da iz njega naredi drobtine.......ko je pa živela še babica, pa sem star kruh dajala njej, da so ga prašiči pojedli......

Kako pa je s tabo Irina, a si že kda odvrgla kruh v smeti?
Staro 12.04.2007, 20:56
Irina Uporabnik Irina ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Irina
Član od: Feb 2007
Sporočila: 2.292

Ne, nisem. Počitnice sem preživljala pri babici, ki je vsem nam vnukinjam in vnukom vcepila silno spoštovanje do kruha. Večina v naši okolici ima spoštljiv odnos do živil. Na splošno je bil včasih odnos do kruha čisto drugačen, kakor danes. Verjetno zaradi tega, ker je bila to generacija (babica, dedek), ki je preživela vojno in lakoto. Pogled na kruh, ki leži na tleh je zame nekaj bogokletnega. Poberem ga, in ga odložim na neki višji kraj. Vem, da s tem nič ne spremenim, ampak tako storim. Priznam, do drugih živil nisem tako "občutljiva". Kar pa ne pomeni, da druga živila zlahka zavržem. Pri današnji odprtosti trgovin si v našem gospodinjstvu ne delamo zalog, kupujemo sproti.
Star kruh tudi pri nas ne gre v promet, zato iz njega naredim cmoke, ga spremenim v drobtine ali pa ga oddam kmetu, ki ima zajčke in kokoši.

Včasim se mi v kakšnem trgovskem centru pogled ustavi na preobloženih nakupovalnih vozičkih (posebaj pred praznikom), in se vprašam ali so res v stanju toliko pojesti, ali pa so to samo oči.
Staro 13.04.2007, 15:16
lila5 Uporabnik lila5 ni prijavljen
Mojster
Član od: Jun 2001
Sporočila: 3.935

Živimo v potrošniški družbi in se skoraj že z grozo spominjamo časov, ko se je v vrstah čakalo na olje in pralni prašek.......ko smo na vaseh morali kruh vsaj en dan pred nakupom naročiti (itak da je bil le beli in črni kruh).....

Tudi moja babica je imela povsem drugačen odnos do kruha kot ga imam danes jaz.......kar je verjetno normalno, saj je živela v tistih časih v precejšnjem pomanjkanju.......naše generacije takega pomanjkanja sploh nismo trpeli......verjetno je tudi nam nerazumljivo kaj pomeni za nekoga voda.......vsaj jaz se nikoli ne zamislim, ko se kopam v kadi polni vode ali pol ure stojim pod tušem, da dobesedno "mečem vstran" litre in litre vode, katera bi nekomu v Afriki lahko rešila življenje oz. bi zadostovala za celi vasi vso leto........problem je v tem, da si sploh ne moremo in ne znamo predstavljati, kaj pomeni skorjica kruha ali kozarec vode za nekoga, ki tega nima v izobilju in je zanj to kar precejšenj posladek......
Staro 13.04.2007, 23:26
Vsemogočni Uporabnik Vsemogočni ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Vsemogočni
Član od: Dec 2005
Naslov: v Kranju
Sporočila: 3.139

Le kako je pekom uspelo, nas tako razvaditi

Kak dan star kruh se krasno popeče, čisto na tenko namaže s kakim namazom in poje poleg čaja ali mleka, saj zajtrkovat je treba
Staro 14.04.2007, 06:46
strašljivka Uporabnik strašljivka ni prijavljen
Banned
Prikazne slike uporabnika/ce strašljivka
Član od: Nov 2006
Sporočila: 711

zakaj pa ne nardite kruhovih cmokov ? en tak prav postaran hlebec je ravno pravšnji za pripravo delikatese ki jo lohk za poljubno dolgo zamrznemo. in po potrebi skuhamo v 15 minutah....
Staro 14.04.2007, 16:36
yannchy Uporabnik yannchy ni prijavljen
Novinec
Član od: May 2006
Sporočila: 45

Citat:
Objavil-a strašljivka Prikaži sporočila
zakaj pa ne nardite kruhovih cmokov ? en tak prav postaran hlebec je ravno pravšnji za pripravo delikatese ki jo lohk za poljubno dolgo zamrznemo. in po potrebi skuhamo v 15 minutah....
ko so še samo rahlo skuhani, jih zavijemo v slanino in spečemo v pečici.
včasih mi je celo žal, ko ni starega kruha pri hiši.

aja, pa še to: v "maso" za kruhove cmoke paše tudi malo bučnega olja.
Staro 15.04.2007, 21:51
pk Uporabnik pk ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce pk
Član od: Apr 2004
Sporočila: 3.681

Odnos do kruha se spreminja. Po novem je "in" le, če ni samo iz bele moke. Zagotovo pa ga znajo ceniti tisti, ki jim ga primanjkuje.
Staro 17.04.2007, 00:14
anarchy Uporabnik anarchy ni prijavljen
Banned
Prikazne slike uporabnika/ce anarchy
Član od: Jan 2003
Naslov: anarchy
Sporočila: 5.502

Nekateri imajo toliko denarja, da bi lahko pokupili vso moko na svetu in jo vrgli v smeti samo zato, da bi bili mi lacni in , ker so smozni pac jo kupiti. Drugace pa je kruh prevec drag, lahko bi bil cenejsi, saj se poveca vrednost za 10 in veckrat, ko iz moke naredimo kruh, moka pa je res prepoceni.

Značke
kruh, naš, vsakdanji

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Vakuum škatla za kruh Pikado Dom in družina 5 02.10.2006 12:50

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 19:44.