Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Gospodarstvo

Gospodarstvo podjetništvo, gospodarstvo, borza, finance, denar...

Orodja za teme
Staro 13.07.2006, 22:59
kekez Uporabnik kekez ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce kekez
Član od: Oct 2004
Sporočila: 3.612
Privzeto Re: banka ter internet

Načeloma je tako.
- niti ena transakcija se nikoli ne sme izgubiti
- niti ena transakcija ne sme biti opravljena na pol (sicer potem itak ni transakcija)

To pomeni, da ne moreš arhivirati stanja kar tako, copy nekam. Stanje mora biti vedno konsistentno. Če delaš navadne kopije, lahko del diska (datoteke, podatkov) posnameš pred spremembo, del pa po spremembi in potem imaš nekonsistentno stanje.

Primer iz banke, nakazilo z računa na račun. Shranjeval si v trenutku, ko je bil znesek izvornega računa že zmanjšan, ciljni pa še ne povečan (ali obratno, ciljni že povečan, izvorni pa še ne zmanjšan). Tole je znanec celo doživel, pomeni, da nekatere banke niti osnovnih stvari nimajo transakcijsko urejenih.
Meni se je zgodilo, da je sredi dviga na bankomatu prišlo do prekinitve. Stanja na računu mi to sicer ni zmanjšalo (denarja nisem dobil), ampak bankomati so zabeležili dvig in mi tisti dan potem noben bankomat ni hotel izplačati denarja. (Tudi nekonsistentno stanje)

To so primeri čisto najosnovnejših problemov, ki so enostavno rešljivi.

Tisti, ki ne znajo (veliko uglednih podjetij je med njimi), pred shranjevanjem "ugasnejo" vse programe in poskrbijo, da so podatki v mirujočem stanju.

Nazadnje uredil kekez : 13.07.2006 ob 23:06.
Staro 06.08.2006, 15:31
Vsemogočni Uporabnik Vsemogočni ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Vsemogočni
Član od: Dec 2005
Naslov: v Kranju
Sporočila: 3.139

Citat:
Objavil-a Štrudl
gorenjska banaka ima zelo počasno e-poslovanje, v primerjavi z A banko, imam obe, vendar ej A veliko hitrejša in ažurnejša, pa tudi bolj razvidna in vse ostalo....pa še cenejša :D

Res je treba malce čakati na nalaganje pa potem izvrševanje transakcije, vendar sam mislim, da ni tko kritično ali hudo, še najmanj pa, kot v banki, kjer stojiš v vrsti. Kako se počasi vrste premikajo pa rajši ne pišem več. V glavnem, če že moram v banko, moram vedno k ortopedu, da mi malce olajša bolečine v križu, sploh pa na splošno sovražim dolge vrste in vse kar temu sledi.

Položnice lahko plačujem podnevi, ponoči, vsekakor pa takrat, ko si sam vzamem čas in brez stanja v vrsti, in veliko manjšo provizijo, kar je najbolj pomembno. Čeprav imam občutek, če bi uporabljali vsi Link, bi bila provizija enaka kot za okencem.

Se pa nikakor ne strinjam s pojasnilom SloCop-a: če se ti izbriše certifikat, moraš plačati novega. To nikakor ne drži. Saj tudi pri obnovi računalnika (menjavi plate, procesorja itd. pri nalaganju na novo sistema ali winsew itd.), ni treba po nov certifikar (razen mogoče, ko se ti zadeva prvič podere in še nimaš izkušenj), ampak ga naložiš z diskete ali CD-ja in delaš normalno naprej. Je pa res, da si privezan na svoj računalnik, ali tistega v katerega naložiš certifikat in ne moreš dostopati od drugje. Ampak, denarja tko al tko ne moreš dvigatii, na dopust ne dobivaš računov, da bi jih plačeval, pr sosedu pa tud ne boš puščal bančnih sledi. Da vneseš plačila za en mesec naprej, pa tudi ni slabo in nikakor ne pomeni, da moraš vsak dan posebej vnašati račune.
Sam si sproti kopiram promet, tako, da imam vedno pri roki tudi ažurno evidenco. Če pa se že spravim na internetno bančno poslovanje pa tko vem, da bom zabil kot povsod kamor grem, določen čas in mi je htrost, da v trenutku dobim podatke ali po parih sekundah nepomembna.

Nekaj druzga me pa moti pri GB. Ko dobivam mesečne papirnate izpiske, ma ni izpiska na katerem kljub večmesečnem pozitivnem stanju ob koncu meseca ne dobim v samem vrhu izpiska postavko: Obresti prehodnega obdobja in vedno odbito vsoto tam okoli 0,03 SIT, včasih kak stotin več. Tega pa resnično ne zastopim. Ker če imam pozitivno stanje, bi še zastopil, da je to prihodek, nikakor pa ne odhodek.
Staro 06.08.2006, 18:01
dal Uporabnik dal ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Apr 2002
Sporočila: 990

Citat:
Objavil-a joe
Kaj mi bo kdo odgovoril in razložil, zakaj hodijo Bankomati oziroma bančni internet programi spat. Isto je z avtomati, ki potrjujejo zdravstvene kartice.
To me res zelo zanima, zakaj ti stroji niso sposobni delati 24 ur na dan. Zakaj potrebujejo počitek?
Zato, ker jih je nekdo tako nastavil.
Staro 07.08.2006, 11:33
doli Uporabnik doli ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce doli
Član od: Nov 2005
Sporočila: 368

Citat:
Objavil-a kekez
Jaz se profesionalno ukvarjam z 24x7 sistemi (sistemi, ki ves čas delujejo).
Večine bank ni najti med mojimi strankami. Zato se ne čudim zaradi spanja njihovih računalnikov.

Stvari seveda niso trivialne. Ne moreš postaviti računalnika in reči: "Delaj dokler ne crkneš, potem bomo pa že nekako!"
Vmes navadni resni računalniki rabijo čas za vzdrževanje (arhiviranje, indeksiranje, izračun statistik, prenos podatkov, batch obdelave ..., marsikaj se lahko še najde). 24x7 sistemi zahtevajo posebno izvedbo in posebne vzdrževalne pristope.
Čisto na kratko in točen odgovor. 24x7 deluje tudi v bankah povsod tam, kjer so stroški za to upravičeni. Mislim, da jih je malo, ki bi bili pripravljeni plačati cca 70% višje stroške za internetno poslovanje, da bi delali 24x7. Prepričan sem, da znanje tu ni problem, saj vzpostaviti 24x7 ni nič kaj kompliciranega.

Značke
banka, internet, ter

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 05:50.