Nazaj   Siol.net forumi > Storitve Telekoma Slovenije > O storitvah

O storitvah Informacije o ponudbi storitev Telekoma Slovenije

Odgovori

Orodja za teme
Staro 28.07.2011, 12:41
peterp Uporabnik peterp ni prijavljen
Novinec
Član od: May 2009
Sporočila: 79
Privzeto Problem s kvaliteto bakrene parice

Zanima me, na koga se je potrebno obrniti v primeru problema na bakreni parici (torej kakšen kontakten email, telefon ipd.). Problem pa je sledeč: na centrali Kranj-Planina, na katero sem bil priklopljen jaz še za časa siol/T-2 in preden sem se preklopil na optiko, sem imel na oddaljenosti 1400m po kablu na vdsl2 sinhronizacijo 20Mb. Na tej isti centrali, na približno enaki oddaljenosti (po kablu cca. 1700m), vendar v drugo smer (Kranj-Hrastje) pa ima moj stric max. hitrost 1Mbit. Več enostavno ne gre, ne na T-2 ne na siolu. Kar se mi zdi čudno je pa to, da je v tej smeri od centrale proti Hrastju še na 1200m oddaljenosti vse lepo in prav (nekje do picerije Tonač, naslov Grmičeva 1, to je 1200 razdalje od centrale (takšne so informacije na tehnični podpori). Od tam naprej do strica je pa še dodatnih 500m do končne lokacije). Torej, nekje pri piceriji Tonač se sinhronizacija drastično poslabša, in bi rekel, da je 99% verjetnosti, da so točno tam enkrat v preteklosti kaj prekopavali in istočasno presekali kable, ki so jih potem slabo spojili (no, za analogno telefonijo je bilo takrat še vedno dobro). Sedaj v času vdsl-ja je pa to seveda problem. Namreč, če je do neke točke sinhronizacija normalna, potem pa od tam naprej pade skoraj na ničlo, ne more noben reči, da so pač parice takšne kot so, torej slabe... ker parice so enake od začetka do konca te trase, in so tam zakopane že 30 let. Nemogoče je namreč, da je na isti trasi pol 30 let starih paric ok, drugih pol paric na isti trasi pa slabih. Pa tudi če bi pol teh paric bilo slabih, bi sihnronizacija padala lepo postopoma in ne naenkrat.Tako da parice verjetno so enake, in edini razlog, ki meni pade na pamet je, da se je tam enkrat bakreni kabli presekali in potem slabo spojili. Vem da obstaja mnogo ljudi s problemi s parico, vendar konkterno na to centralo je vezano več krajev (Hrastje, Čirče, Prebačevo, Trboje), po moje je to vsaj 100-300 gospodinstev (točnih podatkov jasno da ne vem). Torej - ali obstaja kakšna možnost pregleda problema in eventuelne odprave napake ali bo treba na cca. 1600m razdalje od centrale ostati za vedno na 1Mb VDSL1/2 liniji? Jasno, na taki hitrosti ne deluje IPTV tudi če bi bila kompresirana do nezavesti, še bolj kot kopresira Siol svojo TV na 3 Mb. Kakšna koristna informacija, na koga se obrniti v takšnem primeru? Po svoje je tudi čudno, ker to je vseeno 100-300 uporabnikov ki imajo sedaj max. 1Mb Siol internet (če so pri Siolu), in bi jim v primeru popravka problematičnih spojev lahko prodali še kaj več kot samo 1Mb+telefon. Ali pa je za Telekom 100-300 priključkov premalo, da bi vsaj preverili v čem je problem? Ali če vprašam drugače, za koliko uporabnikov bi Telekom šel pogledat in preveril, ali se lahko napako odpravi na enostaven in poceni način (brez menjave bakrenih paric, ker to v primeru slabih spojev na enem mestu niti ni potrebno)?

Nazadnje uredil peterp : 28.07.2011 ob 12:44.
Odgovorite s citatom
Staro 03.08.2011, 21:44
IztokK Uporabnik IztokK ni prijavljen
Novinec
Član od: Aug 2011
Sporočila: 3
Privzeto Re: Problem s kvaliteto bakrene parice

Nič odgovora!
Kaj res nikogar ne zanimajo rešitve takih problemov
Odgovorite s citatom
Staro 04.08.2011, 08:24
080 Tehnična pomoč Uporabnik 080 Tehnična pomoč ni prijavljen
Svetovalec za tehnična vprašanja
Prikazne slike uporabnika/ce 080 Tehnična pomoč
Član od: Sep 2008
Sporočila: 6.595

Pozdravljeni!

Če je omenjeni uporabnik naročnik Telekomovih storitev, potem nam lahko na zasebno sporočilo sporočite uporabniško ime in nek kontaktni podatek za tehnika.
V nasprotnem primeru se obrnite na vašega ponudnika storitev in prijavite napako naj tehniki opravijo meritve.
In naj lokalni tehnik stopi v kontakt z vami in poskušajta ugotoviti kje so težave in do kakšnih napak prihaja na omenjeni liniji.

Lep pozdrav
Miha
Staro 05.08.2011, 08:24
Novinec

Ta problem je bil posredovan v zadnjih 7 letih na Siol 2x, potem ko je zamenjal ponudnika pa še 2x. Trenutno je torej pri alternativnem ponudniku, in pri tem alternativne ponudniku so že dvakrat opravili meritve, vključno na neposrednim vhodu parice v hišo (da se eliminira možnost napake na interni instalaciji). Vendar je rezultat vedno enak - max. sinhronizacija je že od nekdaj, torej tako na ADSL, VDSL1 ali VDSL2 in na oddaljenosti cca. 1600m cca. 1Mbit. Ali tehniki lahko lahko točno locirajo napako ne vem, vem samo to kar so mu rekli - da je max. sinhronizacija 1Mbit in da se nič ne da narediti. Po drugi strani je tudi splošno znano, da se je predsednik krajevne skupnosti Hrastje (občina Kranj) že cca. 6-7 let nazaj zavzemal da se pregleda oz. "prenovi" bakrene parice, ker kot rečeno je to splošen problem za polovico Čirč, celotno naselje Hrastje, celotno naselje Prebačevo. Če bi nekdo od tehnikov na Telekomu dejansko pogledal Siol priključke v teh naseljih in sinhronizacije na teh priključkih bi se po moje dejansko lepo videl vzorec, ki je pač tak: nekje do Čirč (do razdalje 1200m) so sinhronizacje normalne, od tam naprej pa bistveno padejo - in ta padec ni postopen ampak takojšen. Ob eni priliki, ko sem sprašel sem dobil dobeseden odgovor iz tehničnega oddelka "Sinhronizacija je normalna nekje do picerije Tonač v Čirčah, nato pa v trenutku pade in od tam naprej noben uporabnik nima normalne sinhronizacije za njihovo oddaljenost od centrale. Drugače pa če povzamem po kmečko - če v celotnih naseljih Hrastje, Prebačevo in pol Čirč nima noben Siol uporabnik SiolTV, pa bi načeloma lahko imeli glede na njihovo oddaljenost (1200+ metrov), ali ni logično da je nekje tehnični problem. Torej, kolikšne so njihove sinhronizacije jasno da ne vem, to veste samo na Siolu za Siolove uporabnike oz. pri drugih tehnikih za alternativne ponudnike. Teh podatkov jaz seveda ne morem vedeti, ker so skrivost ponudnikov, in jih vedo samo na tehnični pomoči drugih ponudnikov. Vendar, po kmečki logiki bi rekel, da bi se vsakemu tehniku moralo zastaviti vprašanje, kako je mogoče da imajo na oddaljenosti 1200m uporabniki sinhronizacijo 20Mbit, uporabniki ki so pa oddaljeni na isti trasi več kot 1200m pa recimo max. 3Mbit. (točnih podatkov sinhronizacije jasno da ne vem, to vedo in lahko preverijo samo na tehnični pomoči (Siolovi ali pa tehnične pomoči alternativnih ponudnikov). Vseeno pa mi je jasno, da je tukaj nek globalni problem, ki zadeva kot rečeno vsaj 100-300 gospodinstev. Ampak je vprašanje, ali tega problema nihče noče niti pogledati. Kot rečeno, ne gre tukaj za eno gospodinstvo, zaradi ene naročnine mi je jasno da noben ne bo šel preverjati stanja in problema, ampak da se ne splača preveriti problema, ki ga ima cca. 300 gospodinstev? Jasno da niso vsi na Siolu, ampak za tiste ki so na Siolu domnevam da imate vse relevantne podatke, da na podlagi lokacij v redu delujočih oz. problematičnih priključkov ugotovite lokacijo napake in jo eventuelno odpravite... po moje je kakšen slab spoj presekanega celotnega kabla ali morda kakšen v preteklosti jašek zaliz z vodo, oz. da v nekem jašku zamaka voda. Pač nek globalni problem, ki zadeva vsa gospodinstva dlje od 1200m od centrale. Torej, jaz nimam nobenih podatkov, da bi lahko vedel približno kje je napaka, bi pa to z lahkoto lahko preverili na Telekomu, če bi se komu dalo. Številka mojega priključka tukaj dejansko nima veze, ker je to itak samo eden od cca. 300 priključkov na tej trasi, in čisto vsi imajo enake simptome in enake probleme. Zato pa pravim - nekdo na Telekomu bi si moral vzeti čas in problem preučiti, pa mislim da bi bilo vsakemu prav hitro jasno približno kje je napaka, in potem bi se tudi videlo ali se splača napako oz. problem odpraviti. Če se pa nikomur problem ne da niti pregledati, potem je pa jasno - sam od sebe se problem zagotovo ne bo rešil in na koncu vedno se vedn o lahko reče, da se nič ne da narediti. Saj vemo da so bakrene parice v lasti Telekoma in samo Telekom lahko na teh paricah kaj naredi, vsi alternativni ponudniki lahko samo ugotavljajo stanje oz. dejstva, narediti pa ne morejo ničesar, ke parice niso njihova last in se jih ne smejo niti dotakniti, saj to pa vemo in je javno znano. Torej, če kdo, lahko problem pogleda in eventuelno reši samo Telekom. V bistvu bi "lažje" živel že samo, če bi vedel kakšen je problem in če ni rešljiv, zakaj ni rešljiv? Res bi razumel, bi če bi bile slabe parice, ker cca. 300 kompletnih paric v razdalji do 3 km Telekom ne bo šel menjat, to mi je samoumevno. Ampak po kmečki pameti je nemogoče da so slabe parice, če imajo na razdalji 1200m sinhronizacijo 20Mbit, na oddaljenosti več kot 1200 pa noben nima večje sinhronizacije od cca. 2Mbit. Parice so pa položene istočasno in so tam položene že 30 let. Mislim, meni je jasno da je nekje vzrok za degradiranje vseh bakrenih paric, in ta vzrok je verjetno samo v eni točki. Kje je ta točka pa seveda ne vem. Vendar kot rečeno, Sioi oz. Telekom razpolaga z vsemi podatki, da se ta točka eventuelno najde in ugotovi, v čem je sploh problem. Ampak za reševanje vsakega problema je potreba volja, ker če ni volje da se sploh problem sploh pogleda in preuči, potem je vedno lažje reči da se nič ne da narediti in stvar pusti takšna kot je. Ker ta problem obstaja že vsaj 7 let, in sam od sebe se prav gotovo ne bo rešil. PS: Če ni skrivnost, bi bilo tudi zanimivo vedeti kolikšne so sinhronizacije v predelu Čirč kjer so linije še v redu in na koliko padejo sinhronizacije od tam dalje. Ko sem bil še na VDSL2 sem imel na 1400m sinhronizacije 20Mbit (in recimo da je tudi sinhronizacija 15Mbit na 1200m razdalje v redu), in da je na 1600m (kolikor je oddaljenost od centrale pri stricu) nekje običajna sinhronizacija cca. 10Mbit). Dobro, so lahko neka odstopanja ampak vprašam vas, ali je na oddaljenosti 1600m sinhronizacija 1Mbit normalna? Če ima moja sestra pri siolu na oddaljenosti 2500m 10Mbit sinhronizacije... Jasno, je na drugi centrali in drugih kablih, ampak še vedno mislim, da na 1600m 1Mbit sinhronizacija ni niti približno normalna oz. običajna. Če lahko, problem posredujte komu na Telekom da pogleda, lahko naredi statistiko koliko gospodinjstev je priključenih na centralo Kranj-Planina v naseljih Čirče, Hrastje, Prebačevo, morda še Trboje in kolikšne so njihove sinhronizacije v odvisnosti od oddaljenosti - in mislim, da bodo sinhronizacije glede na oddaljenost porazne. Mogoče se bo potem vseeno našel nekdo, ki bo vsaj pogledal situacijo oz. problem in morda še kaj ugotovil...

Nazadnje uredil peterp : 05.08.2011 ob 08:29.
Odgovorite s citatom
Staro 10.08.2011, 11:42
T-a-d-e-j Uporabnik T-a-d-e-j ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Mar 2006
Sporočila: 521

Zrelo za GVO .
Odgovorite s citatom
Staro 10.08.2011, 15:46
jonesy Uporabnik jonesy ni prijavljen
Novinec
Član od: Feb 2011
Sporočila: 87

jezus stari, šele zdaj sem prebral tvoj spis in me je že pri prvem odstavku začela bolet glava. pa tudi ni potrebe da napišeš trikrat isto stvar, samo malo drugače povedano...
Odgovorite s citatom
Staro 10.08.2011, 15:53
rock Uporabnik rock ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce rock
Član od: Apr 2003
Sporočila: 4.780

Še eden, ki ne upa "ENTER" stisnit? Misli, da bo oddal sporočilo.
Odgovorite s citatom
Staro 10.08.2011, 16:51
080 Tehnična pomoč Uporabnik 080 Tehnična pomoč ni prijavljen
Svetovalec za tehnična vprašanja
Prikazne slike uporabnika/ce 080 Tehnična pomoč
Član od: Sep 2008
Sporočila: 6.595

Preveril sem za naselje Čirče (ki je najbljižje centrali), kjer po mojih podatkih nihče izmed naših naročnikov nima naročenega VDSL priključka.

Zračna oddaljenost naselja od centrale je od 900 - 1700m, kabel je še daljši. Nad 800m VDSL ne prinaša zadovoljivih rezultatov, zato se ne vljučuje.

Če menite, da je napaka v fizičnih povezavah, vam svetujem, da javite vašemu ponudniku storitev, ki bo javil napako naprej ustrezni tehnični službi.

Lep pozdrav,
Matjaž
Staro 11.08.2011, 11:28
Novinec

Jezus stari, če je bila napaka prijavljena 4x, zakaj misliš da bi bila odpravljena če bi jim problem sporočil samo 1x? Očitno 4x še zdaleč ni zadosti, da bi se karkoli spremenilo. In če ponovim še enkrat, te probleme imajo 3 celotna naselja in če ocenimo da je to 200-300 gospodinstev, je to po mojem še prenizka ocena. In če so vsa ta gospodinstva oddala v povprečju po 2 prijavi z zadnjih 8 letih je to najmanj 500 prijav enega in istega problema in zaenkrat se ni zgodilo še nič. Mogoče ti nimaš problemov z linijo in tega ne razumeš, ampak v praksi je tako, da je GVO izredno težko spraviti v pogon. Torej, če je nekje kakšna popolna prekinitev to že rešijo, ker morajo zagotoviti 9600bps (kar je zakonsko zagarantirana storitev za bakrene parice), vse kar je več je pa že luksuz. Če imaš pa problem samo z degradirano parico, je pa ta problem neprimerno težje rešljiv. Sedaj, če nimaš izkušenj z resnimi fizičnimi problemi bakrene parice je lahko pametovat, s tem se popolnoma strinjam
PS: ta isti problem sicer lahko - ponovno - prijavim tudi alternativnemu ponudniku, kjer ti dejansko obljubijo da bodo problem posredovali naprej na Telekom, obenem pa ti rečejo da z rešitvijo problema verjetno ne bo nič, vsaj glede na dosedanje izkušnje s Telekomom... Kaj ti misliš, da pri alternativnem ponudniku obdržijo ta problem zase in ne povedo za problem Telekomu? Ali pa povedo za problem Telekomu, ampak ker si na alternativnem ponudniku tega problema GVO ne bo šel niti preverjat? Sicer pa, tudi če si na Siolu in imaš fizične probleme z bakreno parico (ti sicer deluje, ampak nenormalno počasi za dano razdaljo), tudi takrat imaš ponavadi velikanske, da ne rečem nerešljive probleme z rešitvijo problema. Ok. lahko napako še petič prijavim svojemu ponudniku, ampak zakaj mislite da bi bilo zdaj kaj drugače kot prejšnjih štirikrat? Kakšen razlog? Mogoče zato, ker je zdaj vseeno drugače kot pred parimi peti, ko še ni bilo tolikšne konkurence kot zdaj? Mogoče, ja....
PS2: Bom prijavil napako še petič, pa vam bom čez 3 mesece sporočil tekoči status. Nisem pa optimist, pri tej zadevi definitivno ne. Torej, na 1700m je trenutno max. sinhronizacija 1Mbit, čez 3 mesece, torej 11.11.2011 pa..... stay tuned

Nazadnje uredil peterp : 11.08.2011 ob 11:33.
Odgovorite s citatom
Odgovori

Značke
bakrene, kvaliteto, parice, problem

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Siol Box S problem ! Ddmitrovic SiOL TV 19 06.07.2011 00:58
SE x10i in wifi problem janco94 Tehnična pomoč 9 10.11.2010 16:15
HP Compaq 610 problem s shutdown Alef Računalništvo in internet 7 14.12.2009 21:19
Problem prenosa preko IrDA vrat Jernej_ Mobilna telefonija 1 29.05.2008 23:10
problem v zdravstvu, ki se tiče nas vseh! alpina Slovenija 79 29.01.2007 18:48

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 07:02.