Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Gastronomija

Gastronomija hrana in pijača, kuharski recepti, nasveti...

Orodja za teme
Staro 23.11.2008, 08:52
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329
Privzeto recepti likerjev

spet prihaja zima in se bomo cartali s kakim sladkim likerčkom ...
nekdo se je zelo potrudil in mi na mail poslal kar nekaj strani odličnih receptov za likerje ... od kavnega, jajčnega, borovega, čokoladnega ... do jegermaistra ... vse skupaj 149 receptov ...

če koga zanima z veseljem pošljem na mail ...

en recept za pokušino :

Damski liker

Potrebujemo
● 1 l poljubnega sadja (borovnice, višnje, gozdne jagode...)
● 1 l sladkorja
● 1 l vina (rdeče ali belo)
● ¼ l ruma

Vino, sladkor in sadje damo v večjo posodo. Pustimo stati 24 ur, vmes večkrat premešamo. Po 24 urah dodamo rum in vse skupaj segrejemo do vrelišča. Še vroč liker natočimo v ogrete steklenice.
Staro 23.11.2008, 09:07
pinky Uporabnik pinky ni prijavljen
VIP član
Prikazne slike uporabnika/ce pinky
Član od: Mar 2002
Naslov: v rožcah....
Sporočila: 107.037
Privzeto Re: recepti likerjev

maš moj mail na os
Staro 23.11.2008, 18:49
Andreea Uporabnik Andreea ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Aug 2006
Sporočila: 1.103

Ja!

Aajm kamiiiing

Moj naslov tudi
Staro 23.11.2008, 19:26
KissMe Uporabnik KissMe ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce KissMe
Član od: Jul 2007
Sporočila: 2.663

Js sem se pa odločila, da bom v kratkem naredila teranov liker

1 l terana
sok 1 pomaranče
sok 1 limone
1 vanilin sladkor
1 palčka cimeta
30 dag sladkorja

vse skupaj segrevamo, da zavre, dobro ohladimo, dodamo 2 dl (ali pa malo več) ruma, precedimo in to je to

Na zdravje
Staro 24.11.2008, 08:13
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Ker imamo doma nekaj kilometrine na teranovem likerju, nekaj nasvetov:

1. Ne uporabljati soka pomaranče ali limone, pač pa samo limonino lupino (pomaranče v ter. liker ne pašejo, kot tudi ne v kuhano vino). Limonina lupina mora biti res samo lupina, brez belega grenkega sranja naokrog. Ni dobro, če je naribana, najboljši so rezanci. Za izdelavo dobiš poseben strgalnik zanje, lahko pa preprosto z nožemo previdno olupiš in potem na grobo nasekljaš.

2. Vanilin sladkor ni potreben oziroma ga je škoda, ker se vanilije v likerju z že tako močnim okusom ne čuti. Če pa že, potem rajši vanilijev strok ali pa večje količine vanilin sladkorja, pa zmanjšati navaden sladkor.

3. Uporabljati kvaliteten rum. Zelo dobri rezultati pridejo z belim kubanskim rumom, ki da nekoliko bolj svež okus od temnega ruma. Nekateri imajo radi, če se rum v celoti ali delno nadomesti z grapo. Vsekakor je bolj avtentično kraško, ker je grapa tam od nekdaj, rum pa ne. Okus je zanimiv, vsekakor pa zelo odvisen od kvalitete grape.

4. Če hočeš res dober liker, upoštevati dvoje: končna mešanica mora imeti okrog 25% sladkorja in okrog 20% alkohola. Iz tega ven se izračunajo dejanske količine. V receptu od KissMe je sladkor kar dobro zadet, ruma pa mora biti več kot 2dl. Ker je koncentracija ruma 40%, je v 1dl ruma 0,4dl alkohola. V litru likerja tako potrebuješ 3 do 4 dl ruma. Vse kar je manj so malinovci .

5. Čisto čisto na koncu lahko s počasnim dodajanjem limoninega soka uravnavaš kislost. Nekaj ga je običajno treba dodati. Vsekakor pa na koncu in ob ohlajenem likerju, ker samo takrat lahko zadaneš pravi okus.

nattka, vprašanje glede sadnih likerjev. Si kaj poskuašala - ali 24 ur zadošča ali bi bilo treba več? Je kdo že poskušal z zmrznjenim sadjem?
Staro 24.11.2008, 10:04
Mojster

Ok, bom poskusla z limonino lupino
No sej, glede količine ruma se mi je pa zdelo da je 2 dl premalo... to naj bi bil osnovni recept, js itak zmer pol malo popravljam, ampak ne vem koliko česa konec koncev pristane v loncu saj veš... pokušanje in to
Staro 24.11.2008, 10:30
Pacijent

Poskusi, boš videla bo okus mnogo bolj jasen. Okus in prijetno aromo po limoni namreč da lupina, limonin sok je zgolj kisel in se uporablja za uravnavanje.

Pa res se ful pozna, ali uporabljaš dober rum ali ne. Naj ne bo škoda tabele Havane.
Staro 24.11.2008, 10:57
Mojster

Citat:
Objavil-a mrjerry Prikaži sporočila
Poskusi, boš videla bo okus mnogo bolj jasen. Okus in prijetno aromo po limoni namreč da lupina, limonin sok je zgolj kisel in se uporablja za uravnavanje.

Pa res se ful pozna, ali uporabljaš dober rum ali ne. Naj ne bo škoda tabele Havane.
Bom poročala
Staro 24.11.2008, 14:05
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

đeri, jaz sem delala teranov liker že nekajkrat z zmrznjenimi borovnicami ...
da bi se pokvaril, pri nas nima časa ... da bi bil bistveno drugačen ( beri slabši) okus, pa tudi nismo opazili ...

pri likerjih, ki jih kuham se držim 24 ur ( kaka ura več ali manj) ... pri tistih, ki jih prej pajcam na soncu pa ponavad 3 tedne ...

Nazadnje uredil nattka : 24.11.2008 ob 14:10.
Staro 24.11.2008, 14:48
Pacijent

Citat:
Objavil-a nattka Prikaži sporočila
đeri, jaz sem delala teranov liker že nekajkrat z zmrznjenimi borovnicami ...
da bi se pokvaril, pri nas nima časa ... da bi bil bistveno drugačen ( beri slabši) okus, pa tudi nismo opazili ...

pri likerjih, ki jih kuham se držim 24 ur ( kaka ura več ali manj) ... pri tistih, ki jih prej pajcam na soncu pa ponavad 3 tedne ...
Teranov liker si delala z zmrznjenimi borovnicami? Si tole v redu napisala?

Sprašujem namreč zato, ker sem antropološko gledano več kot očitno presegel lovstvo in nabiralništvo ter nekako obtičal pri kavčevstvu, leklerkovstvu in tržničarstvu

Značke
likerjev, recepti

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Recepti za kruhomat Mesečnica Gastronomija 11 26.04.2009 10:03
Recepti "za telebane" Sanc the Original Gastronomija 103 01.07.2008 08:57
recepti za uspešno zdravljenje mačka zverina Gastronomija 30 26.10.2006 13:14

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 21:32.