Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Slovenija

Slovenija aktualni politični dogodki v Sloveniji ...

Prikaži rezultate anket: Ste za to, da Vzajemna postane delniška družba?
Sem za 2 22,22%
Sem proti 7 77,78%
Glasovalci: 9. V tej anketi ne moreš sodelovati

Orodja za teme
Staro 17.04.2007, 21:47
Medved Pu Uporabnik Medved Pu ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Medved Pu
Član od: Mar 2006
Sporočila: 1.213
Privzeto Kaj bo z Vzajemno?

Jakič in Jelinčič imata lepe načrte za bodočnost Vzajemne...
Ne vem sicer zakaj sama ne odpreta podobne firme in jo polastninita, vem pa da take vzajemne zavarovalnice delujejo povsod, klasične pa tudi..
Upam, da smo se kaj naučili in jima ne bo uspelo, kot deležnik Vzajemne sem proti.
Staro 17.04.2007, 21:54
yamamoto Uporabnik yamamoto ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce yamamoto
Član od: Feb 2005
Naslov: STO, cona B
Sporočila: 3.641
Privzeto Re: Kaj bo z Vzajemno?

Kaj Ropanje pri nas še ni končano?

Staro 18.04.2007, 08:29
Marduk1 Uporabnik Marduk1 ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Marduk1
Član od: May 2006
Naslov: Sverige
Sporočila: 1.222

Ne ni še in se bo nadaljevalo v nedogled...
Staro 18.04.2007, 12:57
Arc Uporabnik Arc ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Arc
Član od: Mar 2005
Sporočila: 467

A lahko kdo preprosto pojasni kaj se bo dejansko zgodilo tako nezaslišanega če se Vzajemna združi z Adriatic Slovenico?

Spet se npr. veliko piše o tem da je Vzajemna vzajemna zavarovalnica. Se pravi da naj bi se v njej zagotavljala medgeneracijska solidarnost - mlajši zavarovanci ki "povzročajo" manj stroškov in plačujejo enake premije, podpirajo starejše zavarovance z višjimi stroški... In da naj bi se to z združitvijo izgubilo.
Ampak glede tega ima Jaklič s svojim odgovorom čisto prav - vzajemnost se od uvedbe izravnalnih shem zagotavlja na nivoju sistema - med vsemi zavarovalnicami torej!

Če je prostovoljno zdravstveno zavarovanje kot tako nekaj posebnega in naj se zato vzajemna ne bi združila - zakaj so pa potem ene zdravstvene zavarovalnice lahko tržne, druge pa ne? Zakaj je bilo potem sploh dopuščeno prosto ponujanje prostovoljnega zavarovanja v "običajnih" zavarovalnicah? Zakaj se v Triglavu prostovoljno zavarovanje lahko ponuja na tržnih osnovah, v Vzajemni se pa ne sme?

Meni se vse skupaj zdi le boj med zavarovalnicami. "Omejena" Vzajemna ostalim tržnim zavarovalnicam ni nevarna, če se oblikuje kot "normalna" zavarovalnica pa je s ponudbo vseh ostalih zavarovanj zaradi svojega velikega "portfelja" zavarovancev še kako konkurenčen igralec na že tako nasičenem trgu zavarovanj...

Lahko se tudi motim, samo ravno zato sprašujem če bi kdo racionalno pojasnil ta domnevna grozodejstva in barabije in ves ostali halo...

Drugače sem pa že pred časom zapisal da bi bilo najbolje prostovoljno zavarovanje kar ukiniti - itak brez njega praktično ne moreš nič in ga imajo zato pratično vsi zavarovanci, in z ukinitvijo (in prenosom v prispevke za obvezno zavarovanje) bi se rešili vsaj plač te nemajhne administracije in določenega dobička ki gre zdaj zavarovalnicam namesto v zdravstveno blagajno... Ampak lobiji so očitno močni.
Staro 19.04.2007, 08:32
evajet Uporabnik evajet ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce evajet
Sporočila: 139

Sprašujem se, kdo pa je uvedel medgenaracijski dogovor ? Je kdo koga vprašal ?
Staro 19.04.2007, 10:41
kartako Uporabnik kartako ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Dec 2005
Sporočila: 1.676

Prostovoljni- mus, ki bi ga sedaj jaklič rad privatiziral.
Privatizira naj on svojo zavarovalnico, ne našo..!
Staro 20.04.2007, 12:37
Uporabnik

Citat:
Objavil-a Arc Prikaži sporočila
A lahko kdo preprosto pojasni kaj se bo dejansko zgodilo tako nezaslišanega če se Vzajemna združi z Adriatic Slovenico?

Spet se npr. veliko piše o tem da je Vzajemna vzajemna zavarovalnica. Se pravi da naj bi se v njej zagotavljala medgeneracijska solidarnost - mlajši zavarovanci ki "povzročajo" manj stroškov in plačujejo enake premije, podpirajo starejše zavarovance z višjimi stroški... In da naj bi se to z združitvijo izgubilo.
Ampak glede tega ima Jaklič s svojim odgovorom čisto prav - vzajemnost se od uvedbe izravnalnih shem zagotavlja na nivoju sistema - med vsemi zavarovalnicami torej!

Če je prostovoljno zdravstveno zavarovanje kot tako nekaj posebnega in naj se zato vzajemna ne bi združila - zakaj so pa potem ene zdravstvene zavarovalnice lahko tržne, druge pa ne? Zakaj je bilo potem sploh dopuščeno prosto ponujanje prostovoljnega zavarovanja v "običajnih" zavarovalnicah? Zakaj se v Triglavu prostovoljno zavarovanje lahko ponuja na tržnih osnovah, v Vzajemni se pa ne sme?

Meni se vse skupaj zdi le boj med zavarovalnicami. "Omejena" Vzajemna ostalim tržnim zavarovalnicam ni nevarna, če se oblikuje kot "normalna" zavarovalnica pa je s ponudbo vseh ostalih zavarovanj zaradi svojega velikega "portfelja" zavarovancev še kako konkurenčen igralec na že tako nasičenem trgu zavarovanj...

Lahko se tudi motim, samo ravno zato sprašujem če bi kdo racionalno pojasnil ta domnevna grozodejstva in barabije in ves ostali halo...

Drugače sem pa že pred časom zapisal da bi bilo najbolje prostovoljno zavarovanje kar ukiniti - itak brez njega praktično ne moreš nič in ga imajo zato pratično vsi zavarovanci, in z ukinitvijo (in prenosom v prispevke za obvezno zavarovanje) bi se rešili vsaj plač te nemajhne administracije in določenega dobička ki gre zdaj zavarovalnicam namesto v zdravstveno blagajno... Ampak lobiji so očitno močni.
Za začetek par laži...

Jaklič uspešno ustvarja videz, da ima prav in to s preprosto prevaro!!!
Če deležnik zavarovalnice izbere drugo zavarovalnico, ne dobi niti pare svojega vložka!!!!
Za kaj takega, naj bi bilo treba zavarovalnico polastnini???? Laž! !

Bom čisto preprosto razložil pravice deležnika, izhajajoč iz statuta naše starodavne agrarne skupnosti, temelječe na vzajemnosti in solidarnosti, statuta, ki je koncipiran že stoletja tako, da so barabije možne, velike kraje pa ne.!!!.

1)Vsak delež deležnika ima materialno osnovo, zato lahko deležnik proda svoj delež ob izstopu iz AS komu drugemu, Jaklič je naredil tako, da ne dobi nič! Baje je kriva zakonodaja.
2.) Premoženje Agrarne skupnosti je materialni temelj, ki ne more biti nikdar predmet lastninske transformacije, ki je statut sploh ne predvideva, oz jo prepoveduje.!!!
3.) Tudi, če bi hipotetično posamezen deležnik pridobil večino deležev, ima še vedno le en glasovalni glas in nič več! Število deležov ne veča števila glasov pri glasovanju! Že dva preostala deležnika ga preglasujeta! Že s tem se onemogoči zanimanje nekoga od zunaj, ki bi hotel izvesti sovražni prevzem1
4.) AS lahko za svoje kakršnekoli gospodarske dejavnosti ustanavlja DOOje, za katere pa AS v nobenem primeru ne garantira z svojim materialnim premoženjem, jamči le z kapitalskim vložkom vanje!
Tele štiri člene v statut Vzajemne, pa bo resVzajemna.

Člen 4 popolnoma postavi na laž Jakliča, da se Vzajemna ne bi mogla kosati z drugimi v kateremkoli segmentu zavarovalne dejavnosti!!!!
Statut naše AS ni kak unikum, izhaja iz srednjeveške Zakonodaje Nemških dežel, njegov princip je bil zelo uspešno implementiran v avstroogrsko pravo in nato v pravo SHS(prepisovali so), kjer je vsaka AS dobila od Agrarnega komisarja tak Statut na obrazcu na katerem je bilo le par rubrik, kamor si vnesel posebnosti AS(dolinska, gorska)!
Tudi Angleško in Rimsko pravo uporabljata skoraj identične Statute za primere nedeljive skupne lastnine

Vzajemna torej ni nikakršen unikum, le Jelinćić je unikum, saj zagotovo dobro pozna te odlično delujoče starodavne postulate, ki so osnova staroslovenskega ustnega prava(tedaj jih še niso zapisovali, v zakonike), na identičnem principu vzajemnosti in skupnega premoženja so namreč temeljile tudi karantanske župe v času preden se je pojavil fevdalizem, kasneje pa vse srenje vse do zemljiške odveze !!!
Kot kaže, gospod Plemeniti ne zmore biti nacionalist 24 ur na dan. !
Jaklič naj raje statutarno poskrbi za pravilno in pravično realiziranje materijalih pravic deležnikov znotraj Vzajemne, ker tega do sedaj ni naredil, nima pravice niti pomislit na lastninjenje, kvečjemu na svoj odstop zaradi nesposobnosti!

Nazadnje uredil Medved Pu : 20.04.2007 ob 12:51.
Staro 20.04.2007, 17:52
Arc Uporabnik Arc ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Arc
Član od: Mar 2005
Sporočila: 467

Sem nekajkrat prebral tvoje pisanje, ampak odgovora na moje vprašanje ne znam razbrati...

Zato bom samo malo pokomentiral tvoje pisanje:
Citat:
Objavil-a Medved Pu Prikaži sporočila
Jaklič uspešno ustvarja videz, da ima prav in to s preprosto prevaro!!!
Če deležnik zavarovalnice izbere drugo zavarovalnico, ne dobi niti pare svojega vložka!!!!
Za kaj takega, naj bi bilo treba zavarovalnico polastnini???? Laž! !
No, to da tisti ki zamenjajo zavarovalnico ne dobijo deleža Vzajemne ob lastninjenju (kadarkoli že bo) bi znalo povsem držati. Sem šel preverit v zakon in statut Vzajemne, in tam res piše da so lastniki Vzajemne njeni zavarovanci. Iz česar zaenkrat torej sledi prav to. Če bo drugače določil poseben zakon bo morda tudi drugače, ampak če bo in ko bo... Statut najdeš na strani Vzajemne, zakone pa na zakonodaja.gov.si.
Nisem pa doslej zasledil da bi se preoblikovanje Vzajemne v osnovi utemeljevalo z lastninjenjem. Glavni cilj je razširitev obsega dejavnosti, ker Vzajemna sedaj dejansko ne sme ponujat življenskih in premoženjskih zavarovanj.

Citat:
Bom čisto preprosto razložil pravice deležnika, izhajajoč iz statuta naše starodavne agrarne skupnosti, temelječe na vzajemnosti in solidarnosti, statuta, ki je koncipiran že stoletja tako, da so barabije možne, velike kraje pa ne.!!!.
1)Vsak delež deležnika ima materialno osnovo, zato lahko deležnik proda svoj delež ob izstopu iz AS komu drugemu, Jaklič je naredil tako, da ne dobi nič! Baje je kriva zakonodaja.
Kako ne dobi nič - Jaklič obljublja ravno to da bo z lastninjenjem vsak zavarovanec dobil delnice. V sedanjem primeru delnice Adriatic Slovenice.
Citat:
2.) Premoženje Agrarne skupnosti je materialni temelj, ki ne more biti nikdar predmet lastninske transformacije, ki je statut sploh ne predvideva, oz jo prepoveduje.!!!
Kaj zdaj - a deležnik svoj delež lahko proda (točka 1) ali premoženje ne more biti predmet lastninske transformacije (točka 2) - se pravi tudi prodaje ne???
Citat:
3.) Tudi, če bi hipotetično posamezen deležnik pridobil večino deležev, ima še vedno le en glasovalni glas in nič več! Število deležov ne veča števila glasov pri glasovanju! Že dva preostala deležnika ga preglasujeta! Že s tem se onemogoči zanimanje nekoga od zunaj, ki bi hotel izvesti sovražni prevzem1
Se mi zdi da bo taka uravnilovka hkrati tudi onemogočila vse od znotraj - le kdo bo vlagal v karkoli, če se mu to vlaganje sploh ne pozna v možnosti upravljanja???

Ampak kakorkoli, niti ne zagovarjam Jakliča, niti me ne briga vaša agrarna skupnost, samo razmišljam na glas. In kot rečeno, doslej še nisem dobil realne razlage zakaj sploh ves ta "urnebes" okrog Vzajemne. A so zavarovalniški lobiji res tako močni, a se celo Vlada morda boji da bo vrednost Triglava pred lastninjenjem padla, ali pa res samo tako padamo na floskule o vzajemnosti da se še uvedenega sistema izravnalnih shem več ne spomnimo...

Nazadnje uredil Arc : 20.04.2007 ob 17:55.
Staro 21.04.2007, 07:48
Uporabnik

Citat:
Objavil-a Arc Prikaži sporočila
Sem nekajkrat prebral tvoje pisanje, ampak odgovora na moje vprašanje ne znam razbrati...

Zato bom samo malo pokomentiral tvoje pisanje:

No, to da tisti ki zamenjajo zavarovalnico ne dobijo deleža Vzajemne ob lastninjenju (kadarkoli že bo) bi znalo povsem držati. Sem šel preverit v zakon in statut Vzajemne, in tam res piše da so lastniki Vzajemne njeni zavarovanci. Iz česar zaenkrat torej sledi prav to. Če bo drugače določil poseben zakon bo morda tudi drugače, ampak če bo in ko bo... Statut najdeš na strani Vzajemne, zakone pa na zakonodaja.gov.si.
Nisem pa doslej zasledil da bi se preoblikovanje Vzajemne v osnovi utemeljevalo z lastninjenjem. Glavni cilj je razširitev obsega dejavnosti, ker Vzajemna sedaj dejansko ne sme ponujat življenskih in premoženjskih zavarovanj.

Kako ne dobi nič - Jaklič obljublja ravno to da bo z lastninjenjem vsak zavarovanec dobil delnice. V sedanjem primeru delnice Adriatic Slovenice.
Ravno ta korenček deluje tranzicijsko prozorno, češ dobil boš certifikat, kmalu ga boš prodal, ko boš zagledal lep LCD TV v štacuni in nekdo bo pokupil take deleže...
Kaj zdaj - a deležnik svoj delež lahko proda (točka 1) ali premoženje ne more biti predmet lastninske transformacije (točka 2) - se pravi tudi prodaje ne???
Tudi pri AS so pretekle vlade naredile štalo, ko so se AS vzpostavljale kot skupinska ali skupna lastnina po istem zakonu...Za skupinsko so značilni neenakomerno veliki deleži, v skupni lastnini ti niso niti doliočljivi.

Se mi zdi da bo taka uravnilovka hkrati tudi onemogočila vse od znotraj - le kdo bo vlagal v karkoli, če se mu to vlaganje sploh ne pozna v možnosti upravljanja???
Ta člen je bil vedno odlična varovalka, hkrati pa zelo problematičen. Večinoma se je to uredilo tako, da je šel ves dobiček v reinvest in širitev, dividenda pa je bila v naturaljiah, ki si jih prodal ali pa ne.
Slovenija je od 1780-1900 doživela cel šopek lastniških tranzicij. Fanciscejski katastri, Ilirske province(francoske reforme), nato zemljiška odveza, po njej vzpostavitev zemljiške knjige in njeno osmišljenje v praksi. Šele 1900 je bilo končno zakonsko jasno kaj je od koga in kako deluje.
Odlično so poenostavili postopke, s tem, da so bili statuti na enotnem obrazcu, za njihovo prilagajanje gospodarskim razmeram pa je tako skrbel en sam komisariat z malo zaposlenimi.

Ampak kakorkoli, niti ne zagovarjam Jakliča, niti me ne briga vaša agrarna skupnost, samo razmišljam na glas. In kot rečeno, doslej še nisem dobil realne razlage zakaj sploh ves ta "urnebes" okrog Vzajemne. A so zavarovalniški lobiji res tako močni, a se celo Vlada morda boji da bo vrednost Triglava pred lastninjenjem padla, ali pa res samo tako padamo na floskule o vzajemnosti da se še uvedenega sistema izravnalnih shem več ne spomnimo... ontknow:
Jaklič s svojo na črno postavljeno in nato legalizirano palačo postavljeno v naravovarstveno varovanem območju in z Jelinčičem kot nosilnim lobistom ni niti malo videti zaupanja vreden, temveč nasprotno.
Tudi klavzule o njegovi eventualni nedotakljivosti in bogatih odpravninah celotnega nabora njemu podrejenih vodilnih smrdijo do neba po klientalizmu..
Vlada res mečka z zakonodajo o Vzajemni in vedno ko se vodilni iz AS menimo s kom iz pravosodnega ministrstva, smo deležni občudovanja, saj smo med denacionalizacijo po sili razmer nekateri doktorirali na temi "Pravna vprašanja in delujoči mehanizmi skupne lastnine od antike do danes, s poudarkom na rabi skupne lastnine v slovenskem prostoru od 13 stoletja do modernih časov".
Po domače, pri nas strokovnjakov, ki bi smiselno razumeli mehanizme skupne lastnine hudo manjka.
Skupna lastnina je po krivem zaničevana zaradi Samoupravljanja, ki sploh ni bilo skupna lastnina, le njena lažna fikcija, saj ni nikdar zaživelo do konca, kot njene dosti starejše oblike.
To jasno kaže primer Kooperativ.
Obstaja jih le preščica v SLO, čeprav so subvencionirane in tam čez v tržaškem zaledju, jih pri Slovencih kar mrgoli.
Zadnjič sem od človeka s SAZUja, ki je par let raziskoval eno od njih želel kakšne izsledke, pa me je odpravil z češ:"Ne bi o tem čudesu skupne lastnine, vsi so vanj vpleteni, še cerkev".
Kako vpleteni so, se lepo vidi v supermarketu ene slovenskih kooperativ na Opčinah, kjer samozaposleni Slovenci mirno čebljajo slovensko, ob vratih pa sedi nek star ata, ki malce benti, malce pomaga kupcem in nikomur ni odveč, saj je spoštovan član kooperative.

Nazadnje uredil Medved Pu : 21.04.2007 ob 07:51.
Staro 21.04.2007, 07:57
Uporabnik

PS. Se oproščam za kup pravopisnih napak, nek pijan norec mi je avto spremenil v totalko, del mojega torza pa v kašo, bil sem na dobri poti v Črno kroniko. Malce bo trajalo, da se teh napak znebim...

Značke
kaj, vzajemno

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 17:25.