Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Zdravje

Zdravje zdravo življenje, nasveti o zdravju, zdravnikih, hrani, rekreaciji, ....

Orodja za teme
Staro 03.05.2007, 20:59
Be inspired Uporabnik Be inspired ni prijavljen
Novinec
Član od: Nov 2006
Sporočila: 82
Privzeto Re: Soja - res tako zdrava?

Citat:
Objavil-a mrjerry Prikaži sporočila
Zopet - ne bi rad spodkopaval renomeja biotrgovin. Pa vendar nisem se nikjer (niti v znanstveni literaturi) zasledil podatka, da bi se komurkoli zdravje signifikantno spremenilo (na boljse ali slabse) zgolj s prehodom na bio prehrano.

Rdece meso
v znanstveni literaturi tega ne boš zasledil..kajti če bi kaj takega objavili in potrdili znanstveno, bi skopali jamo, v katero bi padla marsikatera koorporacija.
Če te pa zanima, ti pa v OS lahko pošljem zgodbo o prijatelju, ki se mu je zdravje signifikatno spremenilo - na boljše - zgolj s prehodom na bio - loško (pridelano) hrano. Če greš pa na kakšen seminar oz. srečanje ljudi, ki so se pozdravili zgolj s hrano - ti bo pa malo več jasno kako to izgleda.

Glej, itaq bo nekdo spet iskai kaj sem rekel takega, da bi me lahko 'prcal'. Brez veze.. vem, da tu vsi izražajo svoje mnenje, vendar a nismo mal preveč 'nasikani' včasih.

meso, ne meso - vsakmu svoje
Staro 03.05.2007, 23:17
Irina Uporabnik Irina ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Irina
Član od: Feb 2007
Sporočila: 2.292

Zanimivo, kam nas je odpeljala tema o osoji. Mislim, da je prav tako. V vsakodnevni naglici pozabimo natančno pogledati na deklaracijo izdelka. Še posebaj mladi se premalo zavedajo, kaj vsebujejo izdelki, po katerih tako radi posegajo.
Ne trdi zaman gospod Michio Kushi, da se ženski danes ne priznava pomembne vloge, ki jo je vedno imela pa se tega današnja družba ne zaveda več. Svoje prehranske navade običajno izoblikujemo doma. S čim, in kako se bomo prehranjevali, po kakšni hrani bomo posegali. Prehranske navade in zdravje nekega naroda bi morala biti zela pomembna naloga vsake vlade. Več ko bo obolenj, več denarja bomo porabili za zdravljenja, in manj za ohranjanje zdravja.
Zakaj sploh posegamo po sadju in zelenjavi, ki ne raste v našem podnebnem pasu, oziroma ne raste ob tem letnem času. Narava je vse uredila tako kakor mora biti, ker če ne, kako bi Eskimi, ki nimajo domačega sadja niti zelenjave, preživeli.
Staro 04.05.2007, 07:37
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Citat:
Objavil-a Be inspired Prikaži sporočila
v znanstveni literaturi tega ne boš zasledil..kajti če bi kaj takega objavili in potrdili znanstveno, bi skopali jamo, v katero bi padla marsikatera koorporacija.
Vidim da si tudi strokovnjak za znanost. Lepo.

Citat:
Če te pa zanima, ti pa v OS lahko pošljem zgodbo o prijatelju, ki se mu je zdravje signifikatno spremenilo - na boljše - zgolj s prehodom na bio - loško (pridelano) hrano. Če greš pa na kakšen seminar oz. srečanje ljudi, ki so se pozdravili zgolj s hrano - ti bo pa malo več jasno kako to izgleda.
Zakaj pa na OS? Povej javno, ne. Se posebej vesel bom podatkov o krvni sliki in drugih relevantnih zdravstvenih porocilih. Ter seveda, kaj je jedel prej.

Citat:
Glej, itaq bo nekdo spet iskai kaj sem rekel takega, da bi me lahko 'prcal'. Brez veze.. vem, da tu vsi izražajo svoje mnenje, vendar a nismo mal preveč 'nasikani' včasih.
Nauciti se moramo zagovarjati svoja mnenja z argumenti in relevantnimi informacijami, that's all
Staro 04.05.2007, 07:38
Pacijent

Citat:
Objavil-a Irina Prikaži sporočila
Zanimivo, kam nas je odpeljala tema o osoji. Mislim, da je prav tako. V vsakodnevni naglici pozabimo natančno pogledati na deklaracijo izdelka. Še posebaj mladi se premalo zavedajo, kaj vsebujejo izdelki, po katerih tako radi posegajo.
Ne trdi zaman gospod Michio Kushi, da se ženski danes ne priznava pomembne vloge, ki jo je vedno imela pa se tega današnja družba ne zaveda več. Svoje prehranske navade običajno izoblikujemo doma. S čim, in kako se bomo prehranjevali, po kakšni hrani bomo posegali. Prehranske navade in zdravje nekega naroda bi morala biti zela pomembna naloga vsake vlade. Več ko bo obolenj, več denarja bomo porabili za zdravljenja, in manj za ohranjanje zdravja.
Zakaj sploh posegamo po sadju in zelenjavi, ki ne raste v našem podnebnem pasu, oziroma ne raste ob tem letnem času. Narava je vse uredila tako kakor mora biti, ker če ne, kako bi Eskimi, ki nimajo domačega sadja niti zelenjave, preživeli.
Eskimom bo z global warmingom padla sekira v med. To bo trenutek, ki ga cakajo ze tisocletja. Tropical heaven at your doorstep
Staro 04.05.2007, 07:59
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

tudi sama kot zagovornica uravnovešene prehrane trdim, da samo oznaka "bio" na nekem izdelku ne vodi do čudežnih zdravstvenih stanj ...
ponavadi ljudje, ki začnejo bolj zdravo živeti, spremenijo življenski slog na več področjih in to vse skupaj daje rezultate ...
nekdo začne z gibanjem, drugi opusti kajenje, tretji se posveti duhovnosti etc ... torej samo zato, ker je nekdo začel 5x na teden jesti riževe bio rezance in goltati kupe soje, še ni bistveno bolj zdrav ... nasprotno ...
ljudje, ki črtajo iz prehrane rdeče meso in sploh živila živalskega izvora, si delajo medvedjo uslugo ... ker nobenega živila ne moremo trajno nadomestiti z drugim ...

@be ispired ... v protiutež tvoji zgodbi poznam sama kar nekaj ljudi, ki so zaradi prehoda na vegi ali presno prehrano postali senca samega sebe ...
konkretno znanka mojih let, odkar je veganka, zgleda kot moja mama ... pa še zobje ji izpadajo ... zdravniki trdijo, da zaradi neustrezne prehrane ...
prej je bila sijoča zrela ženska povprečnega zdravja z nekaj kilami okoli bokov viška, zdaj pa je raztegnjen okostnjak brez oblike, poleti nosi dolge rokave in flis pulover, ker jo stalno zebe in je kronično brez energije ...
pa sploh ni edina ...
Staro 04.05.2007, 08:25
Be inspired Uporabnik Be inspired ni prijavljen
Novinec
Član od: Nov 2006
Sporočila: 82

he he, sej sem vedel, da bo đeri spet imel kaj za pripomnit..ampak on hoče slišat samo argumente. Se pa bojim, da ko bo enkrat 'strokovni' članek o koristnosti biološko pridelana hrane tu gor, da bo imel spet kaj pikrega za pripomnit.
Žal, krvne slike nimam, problem pa je bil 100% v prehrani, saj se mu je zdravje bistveno spremenilo, ko je začel uživati biološko pridelano hrano.. ne vem, kako naj ti to dokažem , pač poslušal sem njegovo zgodbo.
Ko boš prebral knnjigo Alkalizirajte ali umrite, ti bo mogoče malo več jasno - seveda, če boš hotel sprejeti, kar piše notri. Veš, za nekatere je to problem..red meat, ah??

Npr: ''Vidim, da si tudi strokovnjak za znanost.'' in njegove podobne, pokažejo samo, da išče nekaj, na kar bi lahko prcnu. Ja, mislim, da sem kar strokovnjak za hrano in ne za znanost, da bi bili pa objavljeni članki, ki bi dobesedno govorili o škodljivosti sladkorja ali E-jev, bi moralo pa še dosti vode preteči in to je jasno vsakemu malo bolj razgledanem bitju.

Še tole: si že slišal za stevio,,in zakaj ne? ker je prepovedana!! Ja, ena izmed zelo tapravih rastlin, ki da nekaj podobnega kot cukr.. read it! Pa vendar so koorporacije dosegle, da se je ne prodaja niti ni dovoljena. Zanimivo, ne"!

Stevia (also called sweetleaf, sweet leaf or sugarleaf) is a genus of about 150 species of herbs and shrubs in the sunflower family (Asteraceae), native to subtropical and tropical South America and Central America. As a sweetener, stevia's sweet taste has a slower onset and longer duration than that of sugar, although some of its extracts may have a bitter or liquorice-like aftertaste at high concentrations.

With its extracts having up to 300 times the sweetness of sugar, stevia has garnered attention with the rise in demand for low-carbohydrate, low-sugar food alternatives. Stevia also has shown promise in medical research for treating such conditions as obesity[1] and high blood pressure.[2][3] Stevia has negligible effect on blood glucose, therefore it is attractive as a natural sweetener to diabetics and others on carbohydrate-controlled diets. However, health and political controversies have limited stevia's availablility in many countries; for example, the United States banned it in the early 1990s. Stevia is widely used as a sweetener in Japan, and it is now available in the US and Canada as a dietary supplement, although not as a food additive.
(Wikipedia)

Najbolj zaniimivo pa je to, da o soji sami nisi še ničesar povedal.. Zakaj si že tle?

Natka: verjamem, da poznaš ljudi, ki so se z***ali s hrano: Jaz poznam ljudi, ki so se z***ali in pozdravili. Oboji obstajajo..
Edini način, da se lotiš veganstva ali česa podobnega, je znanje o tem..seveda pa je važno, kakšna krvna skupina si, kaj ti paše in kaj ne.

Pa lep dan
Staro 04.05.2007, 08:42
Odeen Uporabnik Odeen ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Odeen
Član od: Apr 2007
Naslov: ...somewhere between here and nowhere...
Sporočila: 121

Citat:
Objavil-a nattka Prikaži sporočila
tudi sama kot zagovornica uravnovešene prehrane trdim, da samo oznaka "bio" na nekem izdelku ne vodi do čudežnih zdravstvenih stanj ...
ponavadi ljudje, ki začnejo bolj zdravo živeti, spremenijo življenski slog na več področjih in to vse skupaj daje rezultate ...
nekdo začne z gibanjem, drugi opusti kajenje, tretji se posveti duhovnosti etc ... torej samo zato, ker je nekdo začel 5x na teden jesti riževe bio rezance in goltati kupe soje, še ni bistveno bolj zdrav ... nasprotno ...
ljudje, ki črtajo iz prehrane rdeče meso in sploh živila živalskega izvora, si delajo medvedjo uslugo ... ker nobenega živila ne moremo trajno nadomestiti z drugim ...
Popolnoma se strinjam s to izjavo..., lastna iskušnja

Pred leti sem "probal" tudi drugačen način prehrane, pa stil življenja, dejavnosti... Bil sem v krogu veganov, ti ne jejo nič kar je živalskega izvora, ne jejo nič, kar ni bio-pridelano, se trudijo otrest vseh odvisnosti, etc etc...

No ja, saj iskušnja je bila odlična (dve leti in pol sem prakticiral ta način), ni mi žal. Samo jaz sem se naučil nekaj povsem drugega. Pri vsej tej stvari gra tudi za odnos do hrane.

Danes jem vse, predvsem in tudi meso..., ker ga naše telo potrebuje (moje mnenje ) Spremenil pa sem odnos do mesa- ne me narobe razumet, ne zahvaljujem se vsaki živali, ki jo srečam; samo ko pripravljam svinske zreske, takrat pa se v mislih zahvalim živali, ki je dala življenje za to, da se moje nadaljuje. Pa trudim se da vem od kod izvira meso, kupujem od poznanih ljudi, kjer vem kakšen odnos imajo do živali (pač verjamem da se informacije shranijo v mesu).

Kar se pa soje tiče, pa ne bom zgubljal besed... Stročnica kot vse ostale. Samo da je fižol dosti bolj okusem, moje mnenje pač
Staro 04.05.2007, 10:35
Pacijent

Citat:
Žal, krvne slike nimam, problem pa je bil 100% v prehrani, saj se mu je zdravje bistveno spremenilo, ko je začel uživati biološko pridelano hrano.. ne vem, kako naj ti to dokažem , pač poslušal sem njegovo zgodbo.
Ko boš prebral knnjigo Alkalizirajte ali umrite, ti bo mogoče malo več jasno - seveda, če boš hotel sprejeti, kar piše notri. Veš, za nekatere je to problem..red meat, ah??
Vidis, problem tvoje trditve je v tem, da na nikakrsen nacin ne mores dokazati, da je to res. Vse kar imas na voljo so neki vidni znaki, ki temeljijo na posameznikovi presoji. Tudi jaz lahko trdim, da se je moji stari mami zivljenje neznansko spremenilo, ko je namesto vode iz pipe zacela piti Dano, ko pa jo je za povrh se strogo temperirala na 14 stopinj, jo je dokoncno minil revmatizem. O bistveni razliki v ucinkih spremembe prehrane bi lahko razmisljali, ce bi model popolnoma ohranil prehramebe navade, le da bi namesto `klasicne' hrane jedel bio hrano. Torej enako kolicino sadja, zelenjave, skroba, mesa, le da vse bio. Je vsaj to storil ali si je mimogrede se naredil seznam zivil, ki ga nenadoma spravljajo pod ruso?

Citat:
Npr: ''Vidim, da si tudi strokovnjak za znanost.'' in njegove podobne, pokažejo samo, da išče nekaj, na kar bi lahko prcnu. Ja, mislim, da sem kar strokovnjak za hrano in ne za znanost, da bi bili pa objavljeni članki, ki bi dobesedno govorili o škodljivosti sladkorja ali E-jev, bi moralo pa še dosti vode preteči in to je jasno vsakemu malo bolj razgledanem bitju.
Vidim da nimas pojma. O ucinkih posameznih dodatkov zivilom se dela ogromno raziskav in marsikaj je zavrnjeno se preden sploh prvic pride v kontakt s koncnimi strankami. Mislim da je popolnoma jasno, da vseh negativnih (sploh dolgorocnih) efektov ni mogoce predvideti. To je pac stvar vsakega posameznika, ali bo sprejel zivila per se ali pa se iz strahu pred grozotnostjo velekorporacij zazidal na lasten vrt in se tam spilal Robinzona. Ne verjamem da bi to dolgorocno kakorkoli pripomoglo k celoviti krasnosti zivljenja.

Citat:
Še tole: si že slišal za stevio,,in zakaj ne? ker je prepovedana!! Ja, ena izmed zelo tapravih rastlin, ki da nekaj podobnega kot cukr.. read it! Pa vendar so koorporacije dosegle, da se je ne prodaja niti ni dovoljena. Zanimivo, ne"!

Stevia (also called sweetleaf, sweet leaf or sugarleaf) is a genus of about 150 species of herbs and shrubs in the sunflower family (Asteraceae), native to subtropical and tropical South America and Central America. As a sweetener, stevia's sweet taste has a slower onset and longer duration than that of sugar, although some of its extracts may have a bitter or liquorice-like aftertaste at high concentrations.

With its extracts having up to 300 times the sweetness of sugar, stevia has garnered attention with the rise in demand for low-carbohydrate, low-sugar food alternatives. Stevia also has shown promise in medical research for treating such conditions as obesity[1] and high blood pressure.[2][3] Stevia has negligible effect on blood glucose, therefore it is attractive as a natural sweetener to diabetics and others on carbohydrate-controlled diets. However, health and political controversies have limited stevia's availablility in many countries; for example, the United States banned it in the early 1990s. Stevia is widely used as a sweetener in Japan, and it is now available in the US and Canada as a dietary supplement, although not as a food additive.
(Wikipedia)
It's not so banned, is it?
Imas kaksen dokaz za trditve, da so korporacije dosegle prepoved? Na viru ki ga navajas pise, da so se v zgodnjih fazah raziskave kazale nevarnosti mutagenega ucinka na jetra. O korporacijah ne najdem nicesar.

Citat:
Najbolj zaniimivo pa je to, da o soji sami nisi še ničesar povedal.. Zakaj si že tle?
Podal sem komentar na kvaliteto vecine soje, ki pride v Slovenijo (oz. v Evropo, ker Luka Koper fura tudi naprej). Nato pa se opozoril na nekaj pomanjkljivosti izjav samozvanih poznavalcev.

P.S.: Kaksno zvezo ima stevia s sojo?

Nazadnje uredil mrjerry : 04.05.2007 ob 10:40.
Staro 04.05.2007, 10:43
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

Citat:

Natka: verjamem, da poznaš ljudi, ki so se z***ali s hrano: Jaz poznam ljudi, ki so se z***ali in pozdravili. Oboji obstajajo..
Edini način, da se lotiš veganstva ali česa podobnega, je znanje o tem..seveda pa je važno, kakšna krvna skupina si, kaj ti paše in kaj ne.

Pa lep dan
sama se ravnam po preprostem načelu ... hrana, ki je namenjena uživanju nam diši, nas privlači, uživamo v njej z vsemi čutili ... in pri zmernosti ne škodi nobena ...
jasno, govorim o hrani, kamor pa ne sodijo industrijski čipsi ( pa tudi če so bio) in ostali slani in sladki prigrizki ...

torej, če se človek nekako ravna po načelu 80 - 20, se pravi ... če je 80 % naših obrokov uravnoteženih in si za njihovo pripravo in uživanje vzamemo dovolj časa ... potem se tudi 20% nepravilnih obrokov ne bo poznalo, ne na teži, ne na zdravju ...

po moje je večji problem to, da ljudje najprej pretiravajo z eno stvarjo ... nato pa začnejo asketizem, v veri da so zdaj na poti k dobremu zdravju ...

res je, da določene bolezni in nepravilnosti metabolizma zahtevajo dieto in prepoved določenih živil ... a blede, shujšane osebe, slabi lasje, lomljivi nohti, prezgodaj postarana koža ipd. zame pač niso znak kipečega zdravja ...
in večina vegijev, ki jih jaz poznam je takih ...
Staro 04.05.2007, 10:50
Pacijent

heh ravno vceraj sem videl eno oddajo, kjer so kuhali...

spekli so tri pizze in jim dali trem nakljucnim mimoidocim v pokusnjo (najboljsa pizza bi sla naslednji dan na menu)
slucajno se je izkazalo, da so bile vse tri pizze brez mesa, od teh ena cista margerita

vsi obiskovalci so najbolj pohvalili margerito, vkljucno z vegetarijancem; sele kasneje se je izkazalo, da je v margeriti sunka, ker zenska, ki jo je pripravljala, v bistvu ni imela pojma, kaj tocno naj bi prava margerita sploh bila, Vegetarijanec nad tem sicer ni bil najbolj navdusen, je pa ostal pri trditvi, da je ta pizza najboljsa.

Samo kot anekdotico...

Značke
res, soja, tako, zdrava

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
pasji nasveti ... Štrudl Živalski svet 387 18.03.2012 15:02
Kako pa kej faks (2. del)? sadie_007 Izobraževanje in šola 435 16.10.2008 21:19
Slovenska nogometna reprezentanca dadod Šport 324 20.06.2007 12:58
Verjeti ali (z)Vedeti galeb Religija in filozofija 218 25.12.2006 18:50
Konoplja kot zdrava hrana? Valerija Zdravje 25 17.05.2006 19:40

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 01:32.