Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Religija in filozofija

Religija in filozofija razprave o religiji in ....

Orodja za teme
Staro 04.03.2007, 20:15
kopron Uporabnik kopron ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce kopron
Član od: Jun 2006
Sporočila: 472
Privzeto Re: Vera kot Znanost

Ja, pač, bratje, priznam, da sem ( duhovno ) slep ! Vendar ne bom povedal, da so nekateri tu gor še bolj slepi kot jaz . Rajši bom tiho še nekaj časa , potem pa ... ...
Staro 04.03.2007, 22:13
Balthazar Uporabnik Balthazar ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Balthazar
Član od: Dec 2005
Sporočila: 107

Citat:
Objavil-a kopron Prikaži sporočila
Ja, pač, bratje, priznam, da sem ( duhovno ) slep !
Pohvalno da to priznaš.
Citat:
Vendar ne bom povedal, da so nekateri tu gor še bolj slepi kot jaz
Iz svoje slepote ne moreš videti, še manj soditi drugih.
Staro 04.03.2007, 22:44
kopron Uporabnik kopron ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce kopron
Član od: Jun 2006
Sporočila: 472

torej sem delno slep , za razliko od skoraj-slepih ... ...
vsaj nekaj
Staro 06.03.2007, 10:01
shem_me_zion Uporabnik shem_me_zion ni prijavljen
Pripravnik
Naslov: anytown usa
Sporočila: 157

Znanost o veri je natanko to, kar pomeni: kako razloziti clovesko nagnjenje k verovanju?

* Adapcija: verovati je bolje za prezivetje (razplod), kot ne verovati. Clovek prej vidi medveda v skali, kot skalo v medvedu.

* Postranska lastnost: rdece krvne celice nosijo kisik, kar je adaptivno; kri je rdeca, kar ni adaptivno, je pa posledica adapcije.

Cloveska kognicija zahteva ogromne razvojne premike, ki lahko puscajo ogromne postranske posledice, kot je vera. Kot taksna, pa vera lahko s casom postane adaptivna - npr. pri vzpostavitvi socialne kohezije. Tudi slepo crevo je najprej izgubilo funkcijo, nakar je postalo imunski organ.

Znanost o veri ni vera in ne isce povezave med vero in znanostjo. Uporablja meta-pristop.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Elohaynu Echad
Staro 06.03.2007, 23:09
slehernik Uporabnik slehernik ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Nov 2005
Sporočila: 504

Citat:
Objavil-a shem_me_zion Prikaži sporočila
Znanost o veri je natanko to, kar pomeni: kako razloziti clovesko nagnjenje k verovanju?

* Adapcija: verovati je bolje za prezivetje (razplod), kot ne verovati. Clovek prej vidi medveda v skali, kot skalo v medvedu.

* Postranska lastnost: rdece krvne celice nosijo kisik, kar je adaptivno; kri je rdeca, kar ni adaptivno, je pa posledica adapcije.

Cloveska kognicija zahteva ogromne razvojne premike, ki lahko puscajo ogromne postranske posledice, kot je vera. Kot taksna, pa vera lahko s casom postane adaptivna - npr. pri vzpostavitvi socialne kohezije. Tudi slepo crevo je najprej izgubilo funkcijo, nakar je postalo imunski organ.

Znanost o veri ni vera in ne isce povezave med vero in znanostjo. Uporablja meta-pristop.
No, končno kaj zanimivega. Daj, povej, prilagoditev čemu ali stranska lastnost česa je verovanje?
Mimogrede, ali razen barve krvi (železa v hemoglobinu za vezavo kisika) kdo navaja še kakšno evolucijsko nenujno lastnost? Vsi tolčejo samo to, ki pa je resnici na ljubo bolj relativna ...
Staro 08.03.2007, 07:28
Pripravnik

Citat:
Daj, povej, prilagoditev čemu ali stranska lastnost česa je verovanje?
Cloveska kognicija zahteva toliko dodatnega inziniringa, da je koleteralna skoda neobhodna. Mozgani so se morali razviti v organ simbolne kognicije, medtem, ko ogromna vecina drugih organizmov uporablja analogno. Pomeni: zaznani svet se normalno reprezentira v koleracjiji z realnostjo (razen seveda nujnih iluzij, ki se pojavijo, ko je laz bolj profitibilna od resnice - moja prejsnja tema tule gori), pri cloveku pa se namesto taksnih reprezentacij pojavi simbol (beseda!, crka, drzava....). Simbolna kognicija je neprimerno bolj efektivna v socialnih odnosih: financna ekonomija, dolg, kazen/nagrada za pretekla dejanja, bolj efektivna laz...in koncno simbolna identiteta. Religija je posledica simbolne kognicije, ker se realnost tudi takrat, ko bi bilo to adaptivno ne reprezentira analogno. T. j. namesto realnosti se pojavi simbol - z bombami okoli pasu stopis na avtobus.

Glede socialne kohezije in vere je ogromno napisanega in ti ne bo tezko najti, tako da se ne bom v to spuscal, razen ce ekspicitno vprasas.

Citat:
Mimogrede, ali razen barve krvi (železa v hemoglobinu za vezavo kisika) kdo navaja še kakšno evolucijsko nenujno lastnost?
Vecina razvojnega nacrta vretencarjev (in drugih) je tezko spremeniti. Lastnosti tega osnovnega plana same po sebi niso adaptivne, pac pa so posledice "bedastega" naklucja. Ko se enkrat pojavi taksen generalni plan, evolucija lahko spreminja samo se obstojece strukture in tezko uvede kaj zares "inovativnega".

Poglej svojo tipkovnico: uvedena je bila, da bi UPOCASNILA tipkanje na pisalnih strojih, ko so se tipke rade strnile skupaj. Veliko bolj adaptivno bi bilo uporabljati drugacen razpored, a je to zaradi zgodovine (training, nefleksibilna produkcija...) prakticno nemogoce - zgodovinska omejitev. V tem primeru gre seveda za tehnolosko/kulturno evolucijo, a mehanizmi so isti pri "bioloski". Vecina struktur sedanjih organizmov ima torej nekaj neadaptivnega v vstroju, ki je posledica evolucijske zgodovine in tezav s spreminjanjem osnovnih razvojnih mehanizmov.

(BTW: tipkovnica je neefektivna samo v latinici, ne pa tudi v hebrejscini in drugih pisavah, ki so bile uvedene po tem....)
Staro 08.03.2007, 14:35
Akvinski Uporabnik Akvinski ni prijavljen
Banned
Član od: Mar 2007
Sporočila: 5

Citat:
Objavil-a Lipovnik Prikaži sporočila
Medtem ko nekateri le kimajo z glavo, tako kot tega že navajene ovčice.
...Lipovnik, daj se ne poveličuj, pa sem ja videl, da še take osnovne fore kot je potencial ali dej in kaj je causa sui ne razumeš....torej malo več skromnosti

Citat:
Objavil-a shem_me_zion Prikaži sporočila
.... Religija je posledica simbolne kognicije, ker se realnost tudi takrat, ko bi bilo to adaptivno ne reprezentira analogno. T. j. namesto realnosti se pojavi simbol - z bombami okoli pasu stopis na avtobus....
...no, ker želiš pokazat kako si brihten, pa nam lahko pojasnil še kaj religija po svoji lastni bitnosti sploh je...?...a bo šlo

sui generis press

Nazadnje uredil Aldebaran : 08.03.2007 ob 16:09.
Staro 08.03.2007, 14:46
Akvinski Uporabnik Akvinski ni prijavljen
Banned
Član od: Mar 2007
Sporočila: 5

Citat:
Objavil-a kopron Prikaži sporočila
Razne znanosti se dandanes pojavljajo na tej Zemeljski obli . Vendar, šele v zadnjem času se človeštvo začenja ukvarjati z Znanostjo o Veri . Mogoče sem se slabo izrazil, pa me zato zanima še vaše mnenje o tej temi . Hvala .
...kot vemo cela novoveška znanost temelji na določeni veri...torej tako Grosetteste...Kopernik, Galilei, Newton, Descartes, Pascal...imajo jasen filozofski background in tudi danes mora imeti znanost, ko se univerzalno izreka vsaj dve vrsti verovanja..
Staro 18.03.2007, 09:19
Pripravnik

Citat:
pa nam lahko pojasnil še kaj religija po svoji lastni bitnosti sploh je...?.
Ja, seveda.

Je lazna prepricanost v tvojo lastno moc.

Kot laz je lahko izredno profitibilna. Ce si kdaj participiral na kaksnem sportnem dejanju, potem bi to moral razumeti. (Oziroma, predvidevam, da nisi paramilitarac iz nasih zemalja, ki taksne sprasuje samo se sekundo pred metkom v tilniku.)

Religija je to, cesar ti nebos nikdar razumel, ker si religiozen.
Staro 06.04.2007, 13:34
Boik Uporabnik Boik ni prijavljen
Novinec
Član od: Apr 2007
Sporočila: 8

Citat:
Objavil-a sati Prikaži sporočila
Velikokrat se res znanstveniki spogledujejo z vero, ko si ne znajo razložiti določenih stvari. Veliko znanstvenikov razlaga, da je življenje nastalo iz materije. Ampak na razpolago nimajo niti eksperimentalnega niti teoretičnega dokaza.

AJA, KER RELIGIJE JIH PA MAJO, AL KAJ....

Svoje prepričanje v glavnem zastavljajo bolj na veri, da je tako. Fizik Eugene Wigner, ki je dobil Nobelovo nagrado pravi, da nam današnje razumevanje fizike in kemije ne omogoča pojasniti fenomen življenja.

KAR SAMO POMENI, DA BO ENKRAT V PRIHODNOSTI TO ZNANJE ZADOSTNO, DA BOMO LAHKO TA FENOMEN POJASNILI!!!!!

Herbert Yockey je skozi teorijo informacije pokazal, da v življenjski dobi zemlje niti ena sama molekula, da ne govorimo o kompleksnejših organizmih, ni mogla nastati slučajno.

AMPAK S TEM NI HOTEL REČI, DA JIH JE USTAVARILA VIŠJA SILA!!!

Torej precej znanstvenikov priznava, da ne poznajo izvora življenja.
ŠE

Louis Pasteur je izjavil:
Kako veste, da neprekinjeni razvoj znanosti ne bo primoral znanstvenike, da zaključijo, da življenje, a ne materija, obstaja od vekomaj?

Kako veste, da neprekinjeni razvoj znanosti ne bo primoral znanstvenike, da zaključijo, da materija, a ne življenje, obstaja od vekomaj?

Kako veste, da v naslednjih 10.000 letih ne bodo smatrali, da je materija nastala iz življenja?

Kako veste, da v naslednjih 10.000 letih ne bodo smatrali, da je življenje nastalo iz materije?
Vzamete iz konteksta glih samo to kar vam paše....****!!!!!!!!!!!!!!!

Značke
kot, vera, znanost

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Znanost kot vera anarchy Religija in filozofija 185 13.01.2007 20:42
Verjeti ali (z)Vedeti galeb Religija in filozofija 218 25.12.2006 19:50
Fundamentalizem ogroža znanost Lintvern Znanost in okolje 18 22.12.2006 12:54
nova vera? pk Religija in filozofija 24 28.06.2006 20:42

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 23:11.