Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Dom in družina

Dom in družina družinske tematike, starševstvo, otroci, stanovanja, gospodinjski nasveti ...

Orodja za teme
Staro 21.03.2007, 09:08
sadie_007 Uporabnik sadie_007 ni prijavljen
Komaj živ
Prikazne slike uporabnika/ce sadie_007
Član od: Jun 2002
Sporočila: 20.705
Privzeto Nasvet - kako odstraniti fleke

... od bučnega ali olivnega olja (ne vem, kateri je, k sta oba zelena in dam vedno oba) iz bele trenirke?

skratka, včeri sem nekaj z ihto mešala solato ... trenirko sem takoj namazala z Vanishom in jo dala oprat, pa ni šlo ven ... sicer mi pa še vedno ni jasno, kako so zašli na tako hecno mesto - od kolena do gležnjev, po obeh hlačnicah

hvala za vsak nasvet ... trenirka je nova
Staro 21.03.2007, 10:00
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329
Privzeto Re: Nasvet - kako odstraniti fleke

če je nova jo daj v čistilnico, preden zapereš fleke ...

bučno olje sploh ne vem, s čim bi se odstranilo ...
Staro 21.03.2007, 12:07
Goody Uporabnik Goody ni prijavljen
Goody
Prikazne slike uporabnika/ce Goody
Član od: May 2001
Naslov: Nekje k je lepu ...
Sporočila: 712

najprej za mastne, pol pa še nekaj splošnih
Pa noben ni preiskušen so sam podatki :D

Ena na enem forumu isto sprašuje za medež bučnega olja. Nasveti so bli taki:
*meni gre z Oxi-jem vse ven...resno...probaj mogoče bo tud olje odstranil..
*kaj pa prašek za posodo. olivno olje odstrani, za bučnega pa ne vem.
* K2R preverjeno odstrani namcis cez noc in pol operes v stroju in je!
*Če se popackate z maščobo, je zelo dober odstranjevalec WD 40.

Nasvet za tiste, ki šivate: - pomojem pride prav pri vseh oljih :D

Če iz namazanega šivalnega stroja prikaplja kakšna kapljica strojnega olja na blago, ki ga šivate, na madež takoj potresite malo otroškega pudra (talkota), ki izvrstno popivna masten madež. Puder pustite nekaj časa na blagu (uro, dve, ali par ur - odvisno od velikosti madeža), nato pa ga skrtačite s krtačo za obleke.

Odstranjevanje mastnih madežev: s Coca-Colo namočite oblačila, dodate detergent in operete v stroju. Coca Cola bo pomagala odstraniti mastne madeže.

Splošni postopki za odstranjevanje madežev s pralnih tkanin (http://tki-hrastnik.com/slo/index.ph...c32aa61e1be83a)

V glavnem velja, da je sveže madeže precej lažje odstraniti kot stare, zato se madežev lotite takoj. Pri tem naj vam bodo v pomoč spodnji nasveti :

u Tekočino najprej popivnajte s papirjem, brisačo ali čisto belo krpo, trdno nečistočo pa previdno ostrgajte. Pri nekaterih madežih je bolje počakati, da se posušijo, nato jih odstranite s ščetko in oblačilo potem operete.

u Madeža ne drgnite s frotirko ali temnim kosom blaga, ker lahko poslabšate problem.

u Svežega madeža ne drgnite z milom; milo namreč fiksira številne vrste madežev.

u Poglejte, ali je tkanina pralna ali pa jo je treba čistiti kemično. V slednjem primeru jo odnesite v kemično čistilnico v roku enega ali dveh dni.

u Ne poskušajte čistiti semiša ali krzna. To prepustite osebju kemične čistilnice - teh uslug ne nudijo vse čistilnice.

u Če ne veste, kake vrste je madež, ne uporabljajte vroče vode. Vroča voda fiksira proteinske madeže kot so npr. madeži od krvi, jajc, mleka.

u Sredstvo za odstranjevanje madežev preskusite najprej na skritem mestu in se prepričajte, da ne učinkuje na barvo ali apreturo tkanine.

u Če blago ni trpežno, madeža raje ne drgnite preveč, ker sicer lahko poškodujete blago samo, apreturo ali barvo.

u Ne likajte oblačila, ki ima madeže. Vročina fiksira večino madežev.

u Pred pranjem preglejte perilo. Veliko vrst madežev je treba odstraniti pred pranjem.

u Preden oprano perilo sušite, preglejte, če so madeži izginili. Če madež ostane, oblačila ne sušite v sušilniku. Zaradi toplote pri sušenju madeži postanejo bolj trdovratni.

u Zelo umazane kose oblačil ali perila perite ločeno. Med pranjem se nečistoča lahko usede na čistejše kose, če ne uporabite dovolj detergenta, če je temperatura pranja prenizka ali sta v pralni stroj naložili preveč perila.

vosek: Madež od voska prekriješ s časopisnim papirjem in ga polikaš. Vosek se prime na papir, vaše oblačilo pa je ponovno čisto

Če pa še kej najdem pa prilimam

Nazadnje uredil Goody : 21.03.2007 ob 12:33.
Staro 21.03.2007, 12:54
spela26 Uporabnik spela26 ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce spela26
Član od: Feb 2003
Naslov: Eire
Sporočila: 25.357

Oxy meni odstrani res vsak madež.Pošpricaj madež za pet minut potem pa daj prati!
Staro 21.03.2007, 13:08
Soleil Uporabnik Soleil ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce Soleil
Član od: Jan 2005
Naslov: Kransterdaam
Sporočila: 9.840

Kako odstraniti pikice plesni iz tkanine? Obkuhavanje ni pomagalo .
Staro 21.03.2007, 15:12
Goody Uporabnik Goody ni prijavljen
Goody
Prikazne slike uporabnika/ce Goody
Član od: May 2001
Naslov: Nekje k je lepu ...
Sporočila: 712

jo tut to sem vmes vidla med iskanjem za sejdi, sam nisem prebrala, bom jutri nalimala,
Če se ti pa mudi, pol pa google
Staro 21.03.2007, 19:45
freya Uporabnik freya ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce freya
Član od: Mar 2003
Sporočila: 12.841

Madeži od bučnega olja so eni najtrdovratnejših ( vem ,ker veliko uporabljam bučno olje).
Madež takoj premažem z megliom ali vanishem za odstranjevanje madežev....čez pol ure pa pranjev stroju.Če bi lahko kuhala tkanimo, bi ti garantirala, da bo šlo stran, tako pa za prvo pranje ne vem...čez nekaj pranj pa sigurno.
Olivno olje nima tako močne barve, zato ga je lažje odstraniti. Če nimaš pri roki Vanisha, ti bo za silo služil tudi Pril.
Staro 21.03.2007, 19:54
Irina Uporabnik Irina ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Irina
Član od: Feb 2007
Sporočila: 2.292

Trgovina Mueller- BTC, čistilo K2r ali Dr.Backmann te bo rešilo nočne more. Kos sta tudi katranu ali parafinu, ki je nasičen ogljikovodk in se ga zlepa ne znebiš.
Srečno.
Staro 21.03.2007, 20:07
freya Uporabnik freya ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce freya
Član od: Mar 2003
Sporočila: 12.841

Je to samo za bele tkanine? Oz ne razbarva drugih barv tkanin?
Staro 22.03.2007, 09:15
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

moram priznati, da sama flekom od bučnega olja še nisem bila kos ...

če popackam kako vrednejšo stvar, jo nesem v čistilnico ... ( saj tudi raznorazni odstranjevalci stanejo kar nekaj denarja) ... če pa kapne na domačo majčko, sem pa pač popackana nadaljnih nekaj let ...

Značke
fleke, kako, nasvet, odstraniti

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 06:03.