Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 19.07.2007, 10:17
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321
Privzeto Re: Sodobni bonton

Dober point. Anglezi imajo izraz `manners' in izraz `etiquette'. Tudi s tem se strinjam, da obstaja izjemno tanka linija med izrazanjem etikete zato, ker se zavedas, da je tako prav in med tem, da sam sebi napihujes snobovski ognjicek. Koncno nekaj nad nivojem `saj jaz vedno pozdravim staro gospo a kaj ko me ona grdo pogleda nazaj'.
Staro 19.07.2007, 11:42
Mowgli Uporabnik Mowgli ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Mowgli
Član od: Apr 2002
Naslov: Utopia
Sporočila: 3.754

Citat:
Objavil-a mrjerry Prikaži sporočila
Dober point. Anglezi imajo izraz `manners' in izraz `etiquette'. Tudi s tem se strinjam, da obstaja izjemno tanka linija med izrazanjem etikete zato, ker se zavedas, da je tako prav in med tem, da sam sebi napihujes snobovski ognjicek. Koncno nekaj nad nivojem `saj jaz vedno pozdravim staro gospo a kaj ko me ona grdo pogleda nazaj'.
Zgolj in samo posledica dolgih čakalnih vrst pri okulistih. (kar spet ni ne etično, ne vljudno) Gospa te je pač za nadležnega Turka iz mladosti zamenjala, ker je njena diptrija le zgodovinski zapis na zbledelem papirju .

Staro 19.07.2007, 12:18
Luccka Uporabnik Luccka ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Luccka
Član od: Jun 2007
Naslov: lepa gorenjska
Sporočila: 106

Bonton je že zdavnaj odšel rakom žvižgat...skrbi me bolj to, da otroci, najstniki pozabljajo na oliko!!
Mar jim je za besede kot so: dober dan, nasvidenje, oprostite, hvala.......
Staro 25.07.2007, 13:22
Knez Uporabnik Knez ni prijavljen
Mojster
Član od: May 2005
Naslov: ------
Sporočila: 4.026

Citat:
Objavil-a Luccka Prikaži sporočila
Bonton je že zdavnaj odšel rakom žvižgat...skrbi me bolj to, da otroci, najstniki pozabljajo na oliko!!
In zakaj bi najstniki bili kaj drugačni, od odraslih, starejših?
Staro 25.07.2007, 17:48
cliena Uporabnik cliena ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce cliena
Član od: Dec 2006
Naslov: Lost World.
Sporočila: 282

Citat:
Objavil-a Luccka Prikaži sporočila
ja pe ja de...če mene vprašaš: eni nasjtniki so res katastrofa sam se najdejo tut taki ki se znajo čisto primerno obnašat...
Staro 27.07.2007, 08:20
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Kot ze receno, ni problem v `dober dan', `prosim' in `hvala'. Jaz vidim problem v tem, da imamo naprogramirana pravila lepega vedenja (ne bontona!), ki jih vklopimo, ko se nam zdi potrebno. Obicajno takrat, ko kaj potrebujemo. Takrat smo vljudni da ne mores verjeti. Malo pa je taksnih, ki se dejansko znajo obnasati trenutku, druzbi, kraju in pripetljaju primerno.

Zacenja me zalostiti, ker ze med bralci tega foruma najdemo mnoge, ki bonton neposredno povezujejo zgolj z odstopanjem sedeza na avtobusu, vsaj po odgovorih sodec. Koliko vas pa ustavlja na zebri?
Staro 28.07.2007, 07:48
sati Uporabnik sati ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce sati
Član od: Oct 2006
Sporočila: 497

Citat:
Kot ze receno, ni problem v `dober dan', `prosim' in `hvala'. Jaz vidim problem v tem, da imamo naprogramirana pravila lepega vedenja (ne bontona!), ki jih vklopimo, ko se nam zdi potrebno. Obicajno takrat, ko kaj potrebujemo. Takrat smo vljudni da ne mores verjeti. Malo pa je taksnih, ki se dejansko znajo obnasati trenutku, druzbi, kraju in pripetljaju primerno.

Zacenja me zalostiti, ker ze med bralci tega foruma najdemo mnoge, ki bonton neposredno povezujejo zgolj z odstopanjem sedeza na avtobusu, vsaj po odgovorih sodec. Koliko vas pa ustavlja na zebri?
Kaj pa pričakuješ? Forumi so le odraz družbe, kjer živiš. In če v družbi izumira bonton, ne bo zacvetel ravno v virtualnem svetu, kjer je dovoljeno še več, saj to omogoča že anonimnost.
Staro 28.07.2007, 21:28
spartan Uporabnik spartan ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce spartan
Član od: Jul 2003
Sporočila: 5.589

Citat:
Objavil-a sati Prikaži sporočila
Kaj pa pričakuješ? Forumi so le odraz družbe, kjer živiš. In če v družbi izumira bonton, ne bo zacvetel ravno v virtualnem svetu, kjer je dovoljeno še več, saj to omogoča že anonimnost.
ravno nasprotno....ker si anonimen, nisi podvržen stereotipom okolice.
Staro 31.07.2007, 09:56
shem_me_zion Uporabnik shem_me_zion ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Dec 2005
Naslov: anytown usa
Sporočila: 157

Citat:
Koliko vas pa ustavlja na zebri?
Na koncu ge za kvaliteto zivljenja. Tam, kjer se ljudem ne mudi biti na minuto tocno na dolocenem mestu, da lahko nahranijo svoje otroke, oziroma zadovoljino svoje fizioloske potrebe - od adikcije naprej - je bonton malodane samoumeven.

Enega mojih najvecjih kulturnih sokov sem dozivel na seminarju v Cape Codu, kjer promet ustavljajo takoimenovani vljudnostni prepiri - vsak bi rad dal prednost drugemu. Ne mores kupiti kave zjutraj, da ti trgovka ne zazeli uspesen dan... Kar je opaziti je preprosto to, da so ljudje dobre volje. Ekonimija je na visku, vreme je lepo, prihodnost je sijajna. Avtomobili ustavljajo, ce se samo priblizas robu plocnika.

Ko sem bil pred nedavnim v Poljski, so se ljudje zabijali v moja ramena celo, ko sem se ocitno izogibal taksnemu srecanju. Kljub 7% gospodarski rasti je tam revscina in malo upanja za prihodnost (v percepciji ljudstva, ne nujno dejansko).

In kar se etike tice: zacel sem neki sklad, ki je podeljeval stipendije tistim, ki so izkazali kreativnost in so bili hkrati ekonomsko/rasno inhibirani. Prezivel sem svoj cas v nejbolj grobih getih New York-a. Pravila obnasanja tam imajo na videz malo skupnega z etiko oz. z vrednotami egalitarne druzbe. Moja "pomoc" je bila sprejeta sovrazno, kot tudi vsaka druga izobrazbena iniciativa. Sklad je propadel, ker ni bilo zadosti interesa.
In se vedno mi racunajo visoko vstopnino za mase v cerkvah (kot ne-Kristjan sem vseeno navdusen nad petjem v crnskih cerkvah). In ko pogledam na kvaliteto zivljenja teh ljudi, me je skotaj sram priznati, da pricakujem drugacno obnasanje. Veliko lazje mi je preziveti cas v Novi Angliji in obcudevati cvet cloveske kulture.

Platon zacne svojo debato v Republiki z ugovorom, da je etika/morala privilegij mocnejsega.
Staro 04.08.2007, 18:04
lila5 Uporabnik lila5 ni prijavljen
Mojster
Član od: Jun 2001
Sporočila: 3.935

Citat:

Vsaj glede na moja opažanja, se večina voznikov "na zebri", če ne že pred zebro ustavi........ glede na to, da pa govorimo o bontonu pa se je mogoče tudi dobro vprašati, koliko se nas (ko smo peš) ustavi pred zebro in se ne zaletimo kar vse povprek čez cesto brez tega seveda, da bi pogledali na levo in desno......

Tudi odstopanje sedeža na avtobusu spada pod bonton....... tako kot pozdravljanje ljudi, ki jih poznamo brez tega, da bi čakali, da se nam oni prvi pozdravijo.......tako kot izklop mobitela v kinodvorani ali na pogrebu........

Res je malo takšnih, ki se znajo dejansko obnašati trenutku, družbi, kraju in dogodku primerno.......recimo, nekdo, ki se giblje v tako imenovanih VIP krogih se bo težko spustil (mogoče bi bila boljša beseda dvignil) na raven nekoga, ki živi na kmetiji......pa sploh ni nujno, da je VIPovcu bonton bližje kot kmetu......

Značke
bonton, sodobni

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Spostovanje - bonton anarchy Religija in filozofija 13 17.10.2006 09:46

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 17:47.