Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Slovenija

Slovenija aktualni politični dogodki v Sloveniji ...

Orodja za teme
Staro 11.06.2011, 19:15
AlbertIUM Uporabnik AlbertIUM ni prijavljen
Novinec
Član od: Jun 2011
Sporočila: 10
Privzeto Re: Nove bančne zlorabe.

Hi Nagy,

sem bil odsoten in se zato nisem javljal...da, kartici , ki sta bili zlorabljeni in takoj ob ugotovitvi zlorabe preklicani (še vedno jih imam doma) imata obe chip in magnetni zapis. Zlati kartici Mastercard in Maestro sta bili izdani v 2009 in 2007 s strani NLB. Kadarkoli sem opravil nakup v Intersparu, Hervisu, turistični agenciji, hotelu ali kjerkoli v tujini mi NI bilo nikoli potrebno vtipkati PIN kode. Vedno samo podpis.
Ali to lahko pomeni, da kartici sploh ne podpirata EMV čeprav imata chip ?
Ali je to možno ?
tx,
Albert
Staro 11.06.2011, 21:50
nagy Uporabnik nagy ni prijavljen
Novinec
Član od: May 2011

Živ,

POS terminali, če so ali pa niso EMV, lahko transakcije avtorizirajo na različne načine, pač odvisno od mnogo reči (med drugim igrata glavno vlogo personalizacija kartice ter nastavitev POS terminala, kar je povezano s bančno infrastrukturo, ampak so lahko prisotni tudi ostali možni in nemožni dejavniki). Bankomati se tu obnašajo mnogo bolj enolično (in zanesljivo, kar se tiče EMV-ja). POS terminali pa so vedno bolj komplicirane naprave v smislu aplikacij in tu pa lahko nastanejo raznorazne vrzeli...a o njih ne smem pisati, iz treh razlogov - ker so bi kršil non-disclosure agreement trenutne in prejšnje službe, ker so avtorji ("strokovnjaki", ampak sodeč po njihovih besedah nimajo širše slike - dober primer je tisti članek, ki si ga posredoval, kjer zaključuje da je EMV zlomljen, pa je daleč od tega) teh besedil očitno laiki in iščejo publiciteto in ker ne bi rad polagal nevarnih idej v širni svet. EMV je varen, ampak je tudi kompleksen in včasih stvari vžgejo iz povsem nepričakovane strani. Ampak to so potem mejni primeri, ki obstajajo že zaradi matematične možnosti (pa jim recimo limite).

Po tvojem opisu sodeč sklepam, da je pri personalizaciji kartice prišlo do napake - lahko, da je bil čip okvarjen (na obeh karticah hkrati? Neskončno majhna možnost) ali pa da je bila to kakšna izmed prehodnih ali pa celo prvih izdanih kartic, ki še niso bile EMV, ampak so imele čip že integriran. To se je dogajalo pred mojim časom, točnih časov migracije NLB na EMV pa nevem, bom pa povprašal. Obnašanje, ki ga opisuješ, je pač značilno za magstripe only kartice. Čudno. Sem pa več kot enkrat prisostvoval NLB kartici, ki je kljub čipu zahtevala zgolj podpis - vendar sem takrat to pripisal ACQ POS terminalski mreži...moja poklicna deformacija je, da v Slo in v tujini gledam razne tipe POS terminalov (sedaj tudi bankomatov in jih tudi bolj podrobno prešlatam, če le imam možnost...čuda stvari je odklenjenih, a sploh kdo to preverja, pa je druga stvar...slabi tehnologi, najbrž, morda pa jih niti ne briga

Ampak - upam, da imaš kartici na varnem. Ker magnetni zapis nam lahko pove marsikaj. To, da je preklicana, zame ni noben faktor

Ampak tudi to ni nobena razlaga oziroma teorija glede zaporednih dvigov! Je pa nedvomno smiselno raziskati tudi ta aspekt.

lp

PS: par dobrih besedil okoli EMVja je na wikipediji - http://en.wikipedia.org/wiki/EMV. Zame nič novega, ampak je pa lepo napisano...veselo branje vsem, ki vas zanima

Nazadnje uredil nagy : 11.06.2011 ob 22:06. Vzrok: hitrrrrrrri prsti :)
Staro 26.11.2011, 21:24
Novinec

Pozdrav vsem,

minilo je skoraj 5 mesecev razčiščevanja z banko, policijo, Bankartom, Združenjem bank Slovenije, Zavodom za varstvo potrošnikov in še kom, ki jih trenutno ne bom navajal. V nadaljnjem tekstu bom skušal navesti dejstva in "floskule", ki sem jih doživljal v tem času razčiščevanja z zgoraj omenjenimi institucijami. S tem želi pozvati VSE, ki ste imeli vsaj malo podobne probleme, da se pridružijo z informacijami, ki lahko pomagajo k povrnitvam škode zlorab ter pomagajo najdi krivce oz pomagajo policiji ter nam, ki smo bili zlorabljeni. Pošljite le te zapise v vednost tudi prijateljem in znancem, ki so imeli zlorabe bančnih kartic na bankomatih. Banke (v mojem primeru NLB) ne bodo naredile ničesar, čeprav vedo kaj se dogaja (izhajam informacij zaposlenih v NLB in Bankarta) - Bankart je lastnik bankomatov in hčerinsko podjetje 100% povezane z banko.

Če ste prebrali predhodni zapis Nagya in Albertiuma je zadeva tudi zelo tehnična, kar marsikomu ni razumljivo.

Osredotočite se samo na vam poznane stvari zgornje komunikacije, ki jo morate prebrati, da boste razumeli zadevo (seveda brez tehničnih podrobnosti), kar pomeni : zlorabljene so bile kartice (vec kot ena) na enem in istem bankomatu čeprav PIN kod ni bilo nikjer ali ste PIN kodo na Maestro kartici celo spremenili in jo imate v glavi izključno vi…poleg tega pa ste zahtevali in dobili od banke izpiske USPEŠNIH in NEUSPEŠNIH dvigov ter ugotovili čudna razmerja dvigov ali vsote zahtevanih dvigov (uspešnih in neuspešnih dvigov) glede na časovno obdobje prvega in zadnjega dviga ali poskusa dviga. Originalne kartice pa imate še vedno pri sebi…banka pa vas je v prvem kontaktu nagovorila, da je to naredil nekdo od domačih : otroci, partner, mama, oče…

…banka in Bankart seveda zanikata kakršnokoli tehnično pomanjkljivost bankomata ali kartice in očitata visoko malomarnost z ravnanjem kartic in PIN kode in se distancirata od dogodka oz razjasnitve dogodka. Vi pa ste prepričani, da ne hodite v spanju in ponoči ne dvigujete v pidžami denarja na bankomatu... Vse to nima povezave z skimingom na način, kot ga poznamo v javnosti (nastavek na bankomatu za branje magnetnega zapisa in mini kamera , ki snema PIN kodo oz vaše tipkanje po tipkovnici bankomata)...
Po včerajšnjih obvestilih za javnost je bilo na osnovi skiminga zlorabljenih ogromno kartic NLBja na bankomatih v Ljubljani (Moste, Center in še kje...celo na bankomatu, ki je v NLB banki !! - več na internetu in današnji sobotni izdaji časopisja 25.11.2011 - Dnevnik zadnja stran in seveda na internetu) :

http://www.times.si/kronika/bankomat...7e18ce5d0.html

http://www.times.si/iskanje/?q=ban%C4%8Dne+kartice

podobno se je dogajalo tudi septembra na NLB bankomatu v Domžalah, oktobra v Centru in City Parku v BTCju na bankomatih SKBja in še kje...Bistvo vsega je, da banke in Bankart nič ne naredi za preventivo bankomatov ampak odreagira šele, ko je dosežena nepoznana kritična masa ljudi , ki so jim bile zlorabljene kartice.

Zakaj ne pregledujejo/vzdržujejo bankomatov redno pomeni večkrat na teden, če vedo , da baterija v pripomočkih za skiming zlorabo zdrži 2-3 dni ?
Zakaj vsi bankomati nimajo varnostnih kamer ?
Zakaj bankomati katerih dostop je možen tudi iz zadnje strani bankomata nima alarmnih naprav?
Zakaj nekateri bankomati niso bili pravočasno nadgrajeni z EMV tehnologijo?
Zakaj kamere, ki so na nekaterih bankomatih niso prilagojene na nočno snemanje vedo pa , da se večina zlorab na bankomatih zgodi ponoči ?
Zakaj banka vztraja , da so možni štirje napačni vnosi PIN kode predno bankomat kartico zadrži, če pa ima v svojih pogojih poslovanja, na spletni strani in v drugih dokumentih objavljeno , da po tretjem napačnem vnosu bankomat kartico zadrži ?

Vsa ta in še na nekatera druga vprašanja niti Bankart niti NLB banka nista odgovorila konkretno ali pa sploh nista odgovorila oz še več Bankart kot lastnik bankomatov je napisal dopis, da ne bodo več odgovarjali na vprašanja in naj jih dostavljamo izključno NLB banki, ker so se ugotovili kontradiktorni odgovori pri križnem postavljanju istih vprašanj NLBju in Bankartu. Policija to dobro ve vendar dokler banko ne tožiš ne moreš uradno pridobiti le teh informacij s strani policije. Pomeni npr.: na vprašanje Bankartu in NLBju "Kolikokrat lahko vtipkaš napačno PIN kodo na bankomatu predno bankomat kartico zadrži : trikrat ali štirikrat?" je bil odgovor DVAKRAT nasprotujoč tako s strani banke kot Bankarta. Ampak to je samo en od kontradiktornih odgovorov?

Takoj po zlorabi bančnih kartic na bankomatu sem odšel na matično enoto banke in napisal pritožbo in zahtevek za povrnitev škode. Banka je odgovorila šele po slabih dveh mesecih. Odgovor je bil izčrpen in zelo podcenjevalen. Najel sem odvetnika, ki je napisal pritožbo na drugostopenjski organ NLBja. Tudi tu je bil odgovor NLBja podcenjevalen in , kar je bistvo : niso odgovorili na 75% vprašanj, ki bi pomagale razjasniti zadevo. V tretji fazi smo skupaj z odvetnikom imeli sestanek na banki, kjer so me skušali pomiriti v smislu "saj to ni tako hudo« in začeli kaj vse slabega se dogaja na svetu...skratka popolnoma neprofesionalno, neposlovno in brez kakršnekoli vsebine, čeprav je bila poleg tudi odvetnik in vprašanja vezana izključno na njihove uradne informacije iz dopisov in objavljenih pogojev poslovanja. Odvetnik je NLBju poslal dodatni dopis z vprašanji s ciljem razjasnitve dejanj...odgovorov ni bil oz so bili ponovljeni odgovori iz prejšnjih njihovih dopisov, ki niso imeli veze s postavljenimi vprašanji oz še več...napisali so : "...ne bomo več odgovarjali na vaša vprašanja , ker smo na vse že odgovorili in glede na to, da ni nobenih novih informacij v zvezi z vašim primerom." ??!!

Kaj ? Kako ? Ali nisem jaz njihov komitent in ali jim res ni nič zato, da se primer razjasni in s tem onemogoči podobna dejanja zlorab za druge komitente in zavarovanje njih samih? Ali smatrajo, da smo potrošniki res tako naivni in brez moči ?

SEVEDA ! Dejstvo je, da je po informacijah , ki jih imam od zaposlenih NLBja in policije je prijavljenih policiji samo 5% zlorab bančnih kartic, ker ljudje preprosto obupajo zaradi časa, stroškov, občutka nemoči in zaradi zavarovanja svojih družin. Npr. zlorabili so vam bančne kartice/co na bankomatu v vrednosti 800 EUR. Ura posveta in pritožbo banki bodo odvetniki zaračunali 300-450 EUR. Nato vsak nadaljnji dopis, posvet ali skupni obisk na banki še dodatno po odvetniški tarifi (100-350 EUR)...in vsota zlorabe kartic je dosežena. Ni čudno, da policija tava v temi, saj že samo zaradi stroškov nas oškodovancev vse ostane pod zakritim okriljem banke in ljudje, ki ne prijavljajo policiji zlorab s tem omogočajo bankam, da manipulirajo s komitenti in javnostjo...z javno dostopnimi informacijami in uradnimi statističnimi podatki vseh zlorab.
In še to: policija ne more zahtevati podatkov od bank ampak glede na to, da je lastnik bankomatov Bankart lahko od Bankarta samo zaprosi (ne zahteva) za odgovore na vprašanja. Banka sploh ni stranka v postopku dokler jo ti kot fizična oseba ne tožiš ! Bankart pa je hčerinska firma banke… Vam je jasno??

Kaj pa sedaj ?
Obstaja še zadnja instanca pred tožbo banke. To je svet Združenja Bank Slovenije, kjer ima potrošnik oz komitent NLB banke (ali katerekoli druge) skupaj ali brez odvetnika še eno možnost pojasnitve zadeve in morebitno "mediacijo" oz možnost povrnitve stroškov zlorabe. Prvi občutki na zasedanju poravnalnega sveta so pozitivni, ko pa po končanem zasedanju ugotoviš, da … :

- so predstavniki banke prišli v sejno sobo vsaj 15 min prej predno je bilo napovedano zasedanje (jaz in odvetnik sva morala čakati na hodniku),
- tvoje dokumentacije, ki je na 85 listih člani združenja bank Slovenije sploh niso pogledali,
- predstavnica potrošnikov, ki predstavlja enega od članov združenja bank Slovenije v uro in pol dolgi razpravi nič ne komentira, ne postavlja vprašanj...skratka nič,
- po koncu seje vpričo mene in odvetnika člani združenja sveta bank Slovenije med seboj razpravljajo za koliko ur si bodo obračunali dnevnice,
- na koncu ob zaključku rečejo : "...vse , kar ste povedali vam verjamemo vendar, če bi vam to ugodili bi sprožili domino efekt... je pa zanimiv primer , ki je potreben nadaljnjega raziskovanja iz vaše strani."

...ostaneš nemočen, v efektu, norček, naivnež, sanjač… skratka rečeš si lahko samo : jaz sem "******", ker se spuščam tako daleč hkrati pa veš, da so »veseli«, da imajo lahko mene in še več takih za zapolnitev mojega in njihovega časa.

Zadeva gre naprej...na sodišče oz v tožbo proti NLB banki zaradi suma zlorabe bančnih kartic na način, ki je banki dobro poznan vendar ga NLB še ne spusti v javnost ali na policijo, ker še niso dosegli kritične mase zlorab nas komitentov in pritožb na policijo s strani nas naivnih občanov oz komitentov bank. Podobno kot je bilo pred približno 10-timi leti, ko se je pojavil skiming, ki so ga banke zanikale oz je bil takšen način zlorabe za banke nemogoč…(danes pa je standard za zlorabo kartic+ bankomata in banke niso naredile praktično nič za zaščito celo več, obveščajo komitente in javnost naj menjavajo PIN kode ; HALLO! na MASTERCARD in ostalih kreditnih karticah (VISA...) sploh ni te možnosti !?). Po dveh letih prvih pritožb zaradi skiminga pa je bila kritična masa prijav banki in policiji ter objav novinarjev ter blogovcev tako velika , da so banke preko policije morale le to zadevo spustiti v javnost - tudi to sem doživel..
....NADALJEVANJE JE SPODAJ V NOVEM ZAPISU...bil sem predolg...

Nazadnje uredil AlbertIUM : 08.12.2011 ob 13:57. Vzrok: ...dodatna dejstva...
Staro 26.11.2011, 21:25
Novinec

NADALJEVANJE PREJŠNJEGA ZAPISA....

Kdo nam lahko pomaga, če ne sami in neprofitna združenja ter seveda dobri odvetniki, ki jim je do tega, da v resnici pomagajo nam potrošnikom/komitentom bank in jim je tak primer kot referenca, ko ga rešijo.

Zato prosim VSE, ki ste uspeli prebrati zadevo do konca in ste bili udeleženi v temu podobnih zadevah ali so bili udeleženi znanci, prijatelji, sosedje, kdorkoli... (po mojih podatkih so se nejasni dvigi iz bankomatov brez uporabe pravilne PIN kode začeli v Sloveniji v prvi polovici leta 2010) pišete na email :
albertIUM88@gmail.com

Zadevo bi rad predal tudi v Zvezo Potrošnikov Slovenije (www.zps.si,) vendar ne samo moj primer ampak več podobnih primerov. Glede na informacije, ki jih imam in konkretnih izkušnjah prijateljev so edini, ki se s svojimi pravniki/odvetniki upajo spustiti v boj z bankami oz se jim dogaja konkretno, ker vzamejo v bran običajnega občana/potrošnika, ki se mu je zgodila krivica ali pri nakupu izdelka v trgovini ali pri nakupu storitve.

Gremo naprej !

Po zakonu velja , da je zastaralni rok 3 LETA od prijave dogodka, kar sem prepričan, da je dovolj, da se razjasni zadeva z NLB in ostalimi bankami - ter upam, da bo na podlagi vseh zbranih informacij tudi policija našla kriminalce za nazaj in preprečila njihove aktivnosti za naprej.

Alb

Nazadnje uredil AlbertIUM : 28.11.2011 ob 16:15. Vzrok: ...urejanje BOLD...
Staro 26.11.2011, 22:09
Novinec

Nagy pozdravljen,

če še bereš ta blog bi te prosil za informacijo vezano na tvoj zadnji odgovor :

Ampak - upam, da imaš kartici na varnem. Ker magnetni zapis nam lahko pove marsikaj. To, da je preklicana, zame ni noben faktor

Kaj lahko konkretno pove magnetni zapis , če ga dam v analizo forenziku ?

Hvala ,

Alb
Staro 08.12.2011, 14:22
Novinec

Pozdravljeni,
hvala za komentarje in podrobnosti, ki mi jih pošiljate na mail. Prosil bi "Massaja" , da mi pošlje še svojo telefonsko številko, da ga kontaktira odvetnik. Oblikuje se predčasna slika, ki bo osnova za tožbo. Lahko samo rečem, da je zanimivo , da je 90% primerov , ki ste jih poslali povezano z NLBjem. Še enkrat poziv vsem , ki ste prebrali zgornji zapis in če ste bili deležni podobne zlorabe bančnih kartic na bankomatu , da se javite na mail :

albertium88@gmail.com

Po včerajšnjih zapisih v VSEH medijih v Sloveniji je skupno to , da zlorabe bančnih kartic na bankomatih naraščajo. Skiming v obliki kot ga opisujejo banke in policija je standard - ja na žalost - ker banke popolnoma nič ne naredijo za preventivo.
Zakaj so najpogostejša tarča zlorabe bančnih kartic bankomati , ki nimajo kamere ?
Ali imajo kriminalci notranje informacije ?
Zakaj banka oz lastniki bankomatov ne kontrolirajo bankomate večkrat na teden, da prepreči montažo ali odstrani morebitne skiming pripomočke ?
Zakaj bankomati nimajo kamer za nočno snemanje glede na to, da se večina zlorab naredi v mraku...ste opazili , da so zlorabe bančnih kartic na bankomatu večinoma v obdobju oktober-marec, ker je tema že od 17:00 ure dalje ?
Ste opazili, da na nobenem bankomatu ni številke kam poklicati, če je karkoli narobe vezano na vašo morebitno uporabo bankomata ?
Ali ste vedeli, da je najpogostejša zloraba bankomatov v območju Šiške in Most v Ljubljani ?
Ali ste vedeli, da banka s policijo sodeluje v "trojnih rokavicah" in jim ne posreduje željenih podatkov?
Zakaj banka posreduje podatke v javnost in na policijo teden dni ali več po ugotovljenih zlorabah bankomatov ?
Ali ste vedeli , da določeni bankomati v najetih prostorih iz zadnje strani niso zaščiteni, kar pomeni, da lahko do njih dostopate preko električne napeljave ?

To in še več sledi še naprej....,

Alb
Staro 08.12.2011, 20:37
yamamoto Uporabnik yamamoto ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce yamamoto
Član od: Feb 2005
Naslov: STO, cona B
Sporočila: 3.641

Jaz sem bankomate nehal uporabljati že ob uvedbi provizij.
Zdaj jih bo pa še marsikdo.

Značke
bančne, bankomat, kartic, nove, zlorabe

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Novosti od 1.6.2009 naprej krenUporabnik SiOL TV 885 29.08.2009 13:22
Abanka in Visa kartica - možnost zlorabe?? srus012 Gospodarstvo 2 26.02.2009 12:28
Nove funkcionalnosti komunikacijskega prehoda (CPE naprav) Goody O storitvah 22 26.11.2008 18:38
IP za nove programe japke SiOL TV 3 25.08.2008 20:34
nove teme pikec85 Blogi 21 18.07.2007 15:07

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 14:16.