Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Gastronomija

Gastronomija hrana in pijača, kuharski recepti, nasveti...

Orodja za teme
Staro 27.04.2007, 22:16
Mesečnica Uporabnik Mesečnica ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Mesečnica
Član od: Dec 2005
Naslov: Somewhere over the rainbow ...
Sporočila: 107
Question Aparat za peko kruha

Razmišljam, da bi se doma lotila peke kruha. Ne da se mi ubadati z električno pečico, če bom idejo res realizirala, bom raje kupila kar aparat. Kakšne so vaše izkušnje oz. katero firmo in model mi predlagate?
Staro 27.04.2007, 22:47
rock Uporabnik rock ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce rock
Član od: Apr 2003
Sporočila: 4.780
Privzeto Re: Aparat za peko kruha

Okusi so sicer različni. Poznam tudi nekaj nekaj, ki so z aparati zadovoljni (kolk pogosta je dejanska uporaba pa ne vem) a za moje (naše) pojme so aparati katastrofa. Za sem in tja bi še šlo a za vsak dan nikakor.
Testo za kruh mora vzhajat karseda prosto in ne v kalupu predvsem pa pri zadnjem vzhajanju in pri peki ne sme bit v kalupu.
Kruh se je od nekdaj večinoma pekel doma. Pred časom v krušni peči kasneje v električni. Nekaj tradicija drugo enormna razlika v ceni med prodajno ceno pšenice in nabavno ceno kruha. Le kadar ni blo časa (dokler nisem nabavil gnetilnika) se kak hleb iz trgovine dobil.
Kup si en dober gnetilnik in peci v pečici. No odvisno je tudi kakša je poraba. Lahko je tudi čist običen "multipraktik dovolj". Pa enga mlinarja bo treba najti, ki ima odgovarjajočo moko. Se pa kvaliteta moke precej menja, ker "surovino" dobivajo od vsepovsod. Nihče pa že davno več ne vrača moke iz pripeljane pšenice...
Staro 28.04.2007, 13:19
GiGi Uporabnik GiGi ni prijavljen
Uporabnik
Član od: May 2003
Sporočila: 1.652

Moje mnenje o teh aparatih je zelo dobro. Po večini so tako ali tako vsi modeli enaki/iodentični ne oziraj se na firmo, stanejo tako vsi okoli 50€(kar je bistveno več je natega), kupi po svoji prosti presoji, lahko pa ti iz lastnih izkušenj povem da se iztrošijo po kakih 2-3 letih redne uporabe in lahko greš kupit novega. Mislim da imamo mi že 2 ali 3

Ločijo se vičnoma po velikosti (1 ali 2 mešalni glavi). Tisti na eno čisto zadostuje ker lahko delaš kruh iz do dobrega kg moke kar ti nanese okoli 1.5kg težko "bombico".
Zelo se mi dopade ker lahko delaš karkšenkoli kruh ti že pač paše(z semeni, brez njih, črn, ajdov, beli,.... zelo zapečen, malo zapečen) Možnosti je neskončno. V knjigici z navodili imaš tudi recepte. Avtomat ti omogoča tudi razne opcije itd...
Odlično je tudi če pačeš pico. Samo namečeš sestavice pa ti zamesi in potem vzhaja-ogreva posodo, na koncu pa še sporoči z glasnimi piskanjem kot dostavnik v vzvratni prestavi

Edini 3 slabosti sem jaz opazil pri tem:
-v kruhu ti spodaj ostane lukna zaradi mešalne glave, jo lahko sicer daš ven pred pečenjem ampak še vedno ostane manjša luknica od osi mešalne glave(sicer je to bolj problem estetske narave)
-skoz morš pazit oz gledat kolko imaš kruha in v kakšnem stanju je, ker ko nujno rabiš kruh ga boš pri avtomatu imela šele čez 2-3 ure najprej zato mi take viške povpraševanja še vedno štukamo s okoliškimi pekarnami.
-moreš bit skoz doma ozirom buden ker če pustiš kruh v posodi potem ko je pečen postane "moker" in rahlo neužiten.

Če iščete racionalne razloge za nakup:
-takšna peka je definitivno cenejša(mislim da smo računal za 1kg belega kruha iz avtomata stane okoli 20-25% cene trgovinskega belega, stroški elektrike vračunani, moka pa diskontno pakirana ostra 500.
-kruh je brez aditivov ki v kruh ne sodijo(krompirjeva moka, barvila...)

Nazadnje uredil GiGi : 28.04.2007 ob 13:23.
Staro 28.04.2007, 15:45
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

tudi sama že več kot leto pečem v kruhomatu, prej sem pekla "na roke" ...

ker jemo polnovreden kruh in iz popolnoma domače moke, se ne more primerjati s trgovinskim kruhom, pa naj bo še tako zveneča imena ...
poleg bistveno ugodnejše cene, je že gigi zgoraj omenil, da je doma pečen kruh manj slan ... nima dodatkov, ki bi mu umetno zviševali težo ali barvo ... ne glede na tip moke vedno dodam kaka semena ali kuhano kašo ...

pa še testo za potico se odlično premeša v kruhomatu ... potem samo vzameš ven, nadevaš in spečeš ...

imam kruhomat z dvema metlicama, ker je vseeno boljši kot tisti z eno ... vsaj mislim, da se testo bolje pregnete ... cena je bila takrat okoli 15 tisočakov ... pečem vsaj 5x na teden ...

na luknje smo se že navadili, pa tudi naučili smo se dati peč novo rundo pravočasno ...
če pa kdaj uide, pa kupimo kak košček ...
Staro 29.04.2007, 10:48
GiGi Uporabnik GiGi ni prijavljen
Uporabnik
Član od: May 2003
Sporočila: 1.652

Citat:
Objavil-a nattka Prikaži sporočila

imam kruhomat z dvema metlicama, ker je vseeno boljši kot tisti z eno ... vsaj mislim, da se testo bolje pregnete ... cena je bila takrat okoli 15 tisočakov ... pečem vsaj 5x na teden ...
Tudi pri nas se je dogajalo da je bilo preslabo mešano, samo je bilo treba uporabit drug progam. Sedaj raje delam po sistemu da dam na program za testo(če preveč kipne testo lahko prekinem in dam prej pečt...) in potem dam samo na program za peko in pride super pa še prihranim vsaj pol ure.

Je pa dosti odvisno od vlažnosti moke itd. V bistvu je skoraj vsaka peka poglavje zase.

Definitivno pa se je treba malo igrat na začetku da zadenš pravi način.
Staro 29.04.2007, 14:52
Uporabnik

dobra ideja ...

sicer pa mi ne rata zmeraj dober kruhek, a smo se že navadili da pospravimo tudi kikse ...
Staro 01.05.2007, 08:01
Mesečnica Uporabnik Mesečnica ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Mesečnica
Naslov: Somewhere over the rainbow ...
Sporočila: 107

Hvala za vse te informacije
Bom verjetno res kar aparat kupila, ker bo tako za začetek najbolj enostavno - sem namreč ravno na porodniškem dopustu, čakam na "dan D" in domnevam, da potem nekaj časa ne bo veliko možnosti za klasično peko
Staro 02.05.2007, 11:13
vea Uporabnik vea ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce vea
Sporočila: 41

mi smo kak teden nazaj nabavil kruhomat od matrixa, z dvema mešalnima glavama. tam nekje 50€ je bil. pa ma možnost zakasnitve programa, tako da te lahko zjutraj pričaka sveže spečen. mmm. pa še topel je

js ti ga tudi priporočam. po želji mečeš notr kar ti sede. meni je tudi skorja zelo dobra. taka hrustljava
pa še tako lepo diši, ko se peče.
Staro 10.06.2007, 08:38
albrehti Uporabnik albrehti ni prijavljen
Novinec
Član od: Jan 2005
Naslov: Gorenjska
Sporočila: 34

Ni ga čez "na roke" narejenega. Kdor ima pa še možnost peke v krušni peči, je zadel terno.
Za vsakdanjo rabo, ko primanjkuje časa, so vsi užitni. Če pa si želiš res dober kruh, pa poleg moke, kvasa, vode, mogoče malo maščobe, ne rabiš nič drugega. Samo dobro voljo, zavihaj rokave in na delo.

Pa dober tek.
Staro 10.06.2007, 09:33
Uporabnik

sem ravnokar prebrala nasvet neke gospodinje, za tiste, ki nimamo krušne peči ...

ko peče kruh ali pice v pečici, položi vanjo marmornato ploščo in na tem speče ... baje je hrustljavo in dobro zapečeno ...

bomo sprobal ...

Značke
aparat, kruha, peko

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
vprašanja, kje dobiti, kupiti, dogodki ... ozayrus Gastronomija 132 18.08.2016 07:34

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 00:17.