Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Gastronomija

Gastronomija hrana in pijača, kuharski recepti, nasveti...

Orodja za teme
Staro 01.04.2007, 16:53
Irina Uporabnik Irina ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Irina
Član od: Feb 2007
Sporočila: 2.292
Privzeto Velikonočna potica - hladno vzhajana

Verjetno se vsi (mojstrice in mojstri so izvzeti), ki se lotimo peke potice bojimo,da bi se naš trud skazil. Mnogi se bojijo poizkusiti, ker mislijo, da ne bodo uspeli. Pred vrati je praznik, ki v jedilniku "zapoveduje" tudi potico in tudi drugače je lepo, če doma zadiši po domačem pecivu. Z vami želim podeliti recept, ki sem ga našla in že večkrat uspešno preizkusila.

V knjigi z naslovom Potice in jo je pripravil gospod Andrej Goljat, izdala pa Založba kmečki glas je recept za Hladno vzhajane potice, ki se glasi: To so potice, narejene po vseh recepturah za ptice, ki so zbrane v knjigah ali jih hranite doma, vendar moramo biti pozorni na sledeče: vse sestavine za testo morajo biti popolnoma hladne, iz njih zamesimo testo, ki ga takoj na tanko razvaljamo, namažemo s hladnim nadevom in zavijemo potico. položimo jo v z maslom in z ostro moko posut model, vzhajamo v hladilniku približno osem ur (imenujemo jo tudi nočna potica). Pri takem načinu priprave so vse bojazni za neuspeh odveč.

Osebno sem pozorna tudi na to da je nadev suh, in zato že pripravljenemu nadevu, tik preden ga namažem po testu, dodam še nekaj zmletih orehov ali maka.......odvisno kakšno potico pripravljam. Moker nadev povzroči odvijanje potice med peko in odstopanje skorje. Preden jo dam v ogreto pečico je na gosto dobro prepikam od vrha do dna in če jo pred peko premažem, jo zelo, zelo na tanko, da ne zamašim luknjic.

Navedeno knjigo sem jaz dobila za darilo z ličnim glinenim modelčkom za peko potic. knjigo vam toplo priporočam, ker so recepti in navodila podani zelo enostavno. In bogato je opremljena s čutovitimi slikami "gotovih" izdelkov - naših bodočih potičk.
Staro 02.04.2007, 10:02
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321
Privzeto Re: Velikonočna potica - hladno vzhajana

Jaz sem jo do zdaj delal le enkrat, po `klasicnii' metodi. Klasicno vzhajane potice imajo nekoliko krajsi rok trajanja (vec kot das kvasa, hitreje se posusijo). Je s to hladno vzhajano metodo kaj drugace? Ali ste jo prehitro snedli?
Staro 02.04.2007, 11:57
Mojster

Ne vem, ali je kvas v kakšni povezavi s tem, da bi se potica hitreje posušila. Lahko, da je to povezano z nadevom. Rožiči in mak sta bolj suha kakor orehi. Količina kvasa je pri poticah zelo pomembna in z njim ne smemo pretiravati, ker, če ga je preveč, testo preveč vzhaja. Načeloma se da na 1kg moke 30 g kvasa.

Hladen postopek je zato ugoden zato , ker ni potrebno paziti na temperaturo sestavin, posode, prostora in morebitni prepih.

Jaz pečem potico v klasičnem šarkelj modelu, tako kakor so jo pekli včasih in je manjša kakor iz pekača. Skratka s sušenjem nimam problemov.
Staro 02.04.2007, 15:33
Pacijent

Prav kolicina kvasa in nacin vzhajanja imata pomembno vlogo pri hitrosti susenja. Ce vzames dve potici, ki sta obe pripravljeni korektno po vseh pravilih, le da vsebujeta razlicno kvasa, se bo tista z vec kvasa prej posusila. Zato se tudi kruh, ki ga sproti pecejo v supermarketih, hitreje posusi. Vsebuje vec kvasa, je hitro vzhajan in tudi hitro gre.

Skrb, da je vse toplo, vzhajanje primerno in da ni prepiha so v bistvu zadnje stvari, ki bi vestnemu kuharju delali probleme. Kdor pa ni vesten in mu je se to odvec, je pa morda res bolje, da gre po svojo orehovko v Slona ali Zmajcka
Staro 02.04.2007, 16:43
Mojster

E, če si do nekaterih spoznanj prišel že sam, ti priporočam, da se držiš kar sem že napisala. Za kilogram moke 30 g, največ 40 g kvasa in nič več. Pri hladnem postopku vsi problemi s prehitrim vzhajanjem in odstopanjem skorje odpadejo. Kvasovke so bolj aktivne na toplem. V hladilniku pa gre proces lepo počasi in ni bojazni, da bi prišlo do hitrega ali prevzhajanega testa.

Jaz sem imela danes ponoči eno orehovo potičko v hladilniku, sedaj je že pečena in se že hladi na skritem prostoru, Najlepše se reže en dan stara potička. Danes sem jo naredila za vajo, da bo manj treme v petek.
Staro 03.04.2007, 09:37
Pacijent

Lahko napises se preostali del recepta?
Staro 03.04.2007, 17:39
Mojster

Citat:
Objavil-a mrjerry Prikaži sporočila
Lahko napises se preostali del recepta?

Z veseljem, zvečer, ker sem sedaj v časovni stiski. Upam, da ne bo to zate prepozno.
Staro 03.04.2007, 18:19
Pacijent

Do petka ni panike :P
Staro 04.04.2007, 01:33
Mojster

Mrjerry, tu je recept, ki sem ga obljubila. Prepisala sem ga, ker ga še nimam shranjenega v računalniku in zato srčno upam, da se vrstice, ne bodo "podrle", ko bo odpotoval na Forum.

Recept za orehovo potico pripravljeno iz hladnih sestavin:
Vse sestavine (razen masla) in pripomočke, ter model damo v hladilnik, dve uri pred začetkom priprav.Takrat tudi razstopimo maslo. Opis v receptu za testo.

Kvasec:
40 dkg svežega kvasa (Žito)
1 dcl polno mastnega mleka (Pomurske mlekarne)
2 žlički mletega sladkorja - rjavega
2 žlički moki tip 400 (Farina)

Testo:
1 kg moke- tip 400 (Farina)
120 g stopljenega masla (Planika, Kobarid)
cca 0,4 dcl polno mastnega mleka (Pomurske mlekarne)
1 žlica kisle smetane (Pomurske mlekarne)
120 g mletega sladkorja - rjavega
4 rumenjake (domači, če je možno)
1 pecilni prašek - Backin (Dr.Oetker)
1 vanilijev sladkor - Bourbon (Dr.Oetker)
3 žlice ruma (kar se da dobrega)
naribana lupina ene limonine ali pomaranče (če dobite neškropljene plodove, če ne, se dobi naribana limonina lupina, ki pa po aromi ni enakovredna sveže nastrgani)
2 žlički soli (Piranska)

Orehov nadev:
1,000 g orehov za nadev in 150 g orehov za posip, orehe meljemo sami. Terna, če dobimo domače.
250 g mletega sladkorja - rjavega
cca 3 dlc polnomastnega mleka (Pomurske mlekarne)
3 rumenjaki (domači, če je možno)
1 vanilijev sladkor - Bourbon
1 žlička cimeta v prahu - Kotanyi
4 žlice ruma (kar se da dobrega)

Za model:
cca 10 g masla (Planika, Kobarid)
1 - 2 žlici ostre moke (Farina)

Za pripravo kvasca, testa in nadeva uporabljajmo leseno kuhalnico in vse mesimo ročno.

Predpriprava:
■ V posodo damo mleko in sol - to je za testo (količine iz recepta za testo)
■ V drugi literski posodi pripravimo kvasec: nadrobimo kvas, dodatmo mleko, premešamo, dodamo sladkor, premešamo in dodamo še moko, vse skupaj še enkrat premešamo, da dobimo gladko maso.
■ Moko in pecilni prašek skupaj presejemo v plastično posodo.
■ Razstopimo maslo. Če nimamo kotlička za vodno kopel si pomagamo na sledeč način: v majhen lonček damo maslo. V drugi, malo večji lonček natočimo vročo vodo in lonček z maslom potopimo vanj. Masla ne segrevamo na plošči/plinu ampak ga pustimo, da se počasi razstopi v vodni kopeli, ko je razstopljen, posodo vzamemo ven in pustimo, da se ohladi na sobni temperaturi toliko, da je, ko pripravljamo testo še tekoče.
■ Jajčna mešanica: V posodi gladko razmešamo mleti sladkor, rumenjake, vanilijev sladkor in rum. Nazadnje v mešanico drobno nastrgamo limonino/pomarančno lupino ali kupljeno že nastrgano limonino lupino.

Nadaljevanje:
■ Orehov nadev. Gladko razmešamo mleko, mlete orehe (1.000 g), sladkor, rumenjake, vanilijev sladkor, cimet in rum.
■ Testo: Moki prilijemo mleko. Dobro premešamo in nato dodamo jajčno mešanico. Še enkrat premešamo, dodamo kvasec, malo premešamo in nazadnje dodamo še stopljeno maslo. Vse skupaj na hitro premešamo v srednje gosto testo, ki ga zgnetemo le toliko, da postane gladko in se ne oprijema rok in posode. Testo ne sme biti premehko.
■ Model namažemo z maslom in potresemo z ostro moko. Model obrnemo in stresemo odvečno moko ven.
■ Testo na pomokanem prtu razvaljamo (kvadratno ali pravakotno odvisno od modela), kolikor si upamo tanko. Debele robove porežemo, testo pa enakomerno, do roba namažemo s pripravljenim nadevom in posujemo s preostalimi 150 g orehov, ki jih nismo vmešali v nadev. Bolje je, da je nadev bolj suh. Najtežji del - zavijanje testa. Zavijamo lahko na dva načina, odvisno v čem bomo pekli. V kolikor bomo pekli v originalnem-glinenem šarkelj modelu, kvadratno testo začnemo zavijati na vogalu, kolikor je mogoče na tanko in sredino zvitka rahlo raztegujemo proti robovom, da bo debelina zvitka po celi dolžini enaka in obenem rahlo zategujemo proti sebi, da bo lepo zavito. Zaključke odrežemo, ker sta pretanka. Oba konca sestavimo, da se lepo sprimeta. Ko bo potička pečena se ne bo nič poznalo, kje je bila sestavljena. V kolikor bomo pekli v pekaču, pravokotno testo zavijamo po širini-standarno, zopet kolikor je mogoče tanko in rahlo zategujemo proti sebi, da bo lepo zavito, in pazimo na enakomirno debelino svitka. Ko smo potico uspešno zavili, jo položimo v pripravljen model/pekač. Model s potico zavijemo s prozorno folijo in damo v hladilnik, ter odidemo spat. Potica bo namreč v hladilniku vzhajala najmanj 8 ur, lahko 10.

Peka:
■ Pečico segrejemo na 175 st.C. Vzamemo iz hladilnika lepo vzhajano potico jo s tanko pletilko ali čim podobnim gosto in od vrha do dna modela prepikamo, da bo med peko izhajal zrak in nam ne bo odstopila skorja. Potico lahko še pred prebadanjem, čisto na tanko, res tanko premažemo z napol stepenim beljakom. In jo šele na to prepikamo.
■ Opozorilo: Beljak na toplem v pečici, lahko naredi skorjico, zamaši ljuknjice, prepreči zraku izhod in rezultat je odstopljena skorja.

Zaključek:
■ Potico pečemo 50 minut. Izklopimo pečico, odpremo vrata pečice in jo pustimo počivati še 10 min. Po desetih minutah pečeno potico vzamemo iz pečice.
■ Pustimo jo v modelu, pokrijemo s krpo in ji dovolimo, da se v miru ohladi, med ohlajanjem je ne premikamo. Ko se ohladi, s podstavkom pokrijemo pekač in ga obrnemo, ne obračamo pekača in ne stresamo potico na podstavek. Pri šarkelj modelu, pa to ni mogoče, zato moramo biti bolj pazljivi.
■ Potica se najlepše reže naslednji dan, če ga dočaka.

Če sem karkoli pozabila napisati me opozori. Če bo še kdo drug imel kako idejo ali nasvet, ga bom zelo vesela
Staro 04.04.2007, 09:07
Pacijent

Uf si se potrudila. Hvala

Značke
hladno, potica, velikonočna, vzhajana

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 20:41.