Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Zdravje

Zdravje zdravo življenje, nasveti o zdravju, zdravnikih, hrani, rekreaciji, ....

Orodja za teme
Staro 13.02.2008, 12:56
freya Uporabnik freya ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce freya
Član od: Mar 2003
Sporočila: 12.841
Privzeto Re: odvisnost od interneta...bolezen ali slaba navada?

Citat:
Objavil-a Tanatie Prikaži sporočila
se kolkrtok strinjam...

ni mi pa jasen stavek da se zanikanje kaze pri tistih ki se zavedajo problema...
Vsak odvisnik, če jih poslušaš, trdijo, da niso odvisni, da se takoj lahko odvadijo, ampak se jim ne da itd.

če imaš čist vest, običajno ne lažeš, ane?
Staro 13.02.2008, 13:48
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Samo to pomeni da se ne zavedajo problema. Problem je namrec ta, da SO odvisni in se NE morejo odvaditi. Trditev `NISEM odvisen, lahko pa se ODvadim' je v bistvu ista kot `nisem umazan, lahko se pa umijem'. (ce govorimo o odvisnikih, seveda)
Staro 13.02.2008, 19:08
KissMe Uporabnik KissMe ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce KissMe
Član od: Jul 2007
Sporočila: 2.663

No... glede zanikanja je tko. Zasvojenci (od česarkoli), zanikajo svoje probleme, ker imajo obolele obrambne mehanizme. Zanikanje je le eden od njih, ostali so projekcija ("sej on tud skos na netu visi"), drobljenje ("sicer sem bil 3/4 dneva na netu, ampak sem vseeno naredil to in to in to...) itd. In to niti približno ni to, da ne bi vedeli, da nimajo problema.

Ja, js sm mnenja, da odvisnikov od interneta ni malo, kriv definitivno ni internet (tko kot tud ne rečemo da je kriva hrana, igre na srečo, droge itd.), je pa vse skupaj logična posledica družbe, ki ne spodbuja pristnih človeških odnosov, prave človeške bližine (tudi fizične), spodbuja pa individualnost, da moraš biti vedno z vsem na tekočem (če slučajno ne veš, kaj pomembnega se je zgodilo prejšnji dan, si glavni debil), poleg tega pa si, zaradi vseh zahtev, starši velikokrat ne morejo vzeti časa za otroka (bodisi, da res nimajo časa, ali pa so preutrujeni) in ga raje pošljejo za računalnik.

Tako je in če hočemo to spremeniti, moramo začeti dosti globje in širše, kajti vse to je povezano. Ampak... moje skromno mnenje je, da smo zabredli že tako daleč, da kaj dost ne moremo narediti. Na žalost ahko zdravimo samo simptome te bolne družbe.
Staro 13.02.2008, 20:24
Odvisnik

Citat:
Objavil-a mrjerry Prikaži sporočila
Samo to pomeni da se ne zavedajo problema. Problem je namrec ta, da SO odvisni in se NE morejo odvaditi. Trditev `NISEM odvisen, lahko pa se ODvadim' je v bistvu ista kot `nisem umazan, lahko se pa umijem'. (ce govorimo o odvisnikih, seveda)
Dokler se dotični problema ne zaveda, odprto govori o svoji "odvisnosti", ker ima občutek, da jo obvlada, ji je kos, mu ne dela problemov.
Ko se problemček razraste v problem, ki ga dotični vedno težje obvlada, se ga zave, se ga sramuje in ga negira ter skriva pred okolico. Vključi svoje obrambne mehanizme..beri Kiss. V bistvu se ne trudijo odvaditi odvisnosti, ker jim prinaša ugodje, ampak jo skrivajo. Ko si odvisnih prizna, da ima problem, je na dobri poti, da se odloči, da bo odvisnost premagal.

Prav luštna stran za otroke, najstnike, starše in pedagoge je www.safe.si
kjer zvedo veliko o pasteh interneta

programska orodja za omejitev pred prekomerno rabo interneta ( za otroke) klik
Staro 13.02.2008, 20:55
Mojster
Privzeto Re: Odvisnost od interneta...bolezen ali slaba navada?

Internet je res ful zasvojljiva stvar...človek lahko navezuje stike, tudi če je sramežljiv, povsod si (navidezno) anonimen in internet je v bistvu nek fantazijski svet.
Poleg tega je pa po mojem zasvojenost z internetom (js mislim, da obstaja) nekje vmes med zasvojenostmi, kjer se razvije umetna potreba in zasvojenostjo s hrano, kjer je v bistvu spremenjena naravna potreba. Ok, ne rečem, da je internet naravna potreba, tako kot hranjenje, samo dejansko te današnji čas sili, da ga uporabljaš. Če ne drugega, če si študent, imaš razna obvestila na internetu, ki jih drugje ni, tam pogledaš za rezultate izpitov... in v bistvu res ne moreš brez njega. In to je bistveno drugače, kot npr. droge, alkohol, kjer te nihče ne sili, da moraš spiti pivo, če hočeš zvedeti za oceno (poenostavljeno). Tako da menim, da je zasvojenost z internetom dost zakomplicirana zadeva.
Staro 13.02.2008, 21:18
Odvisnik

ja, je kar kompleksna zadeva. Sploh pri otrokih, ki so najbolj ranljivi glede tega. Bombardirani so s kupi igric, ki jih priklenejo pred ekran, videoigre, mobiteli. In zasvojijo. Posledice so že kar lepo vidne v prvih razredih osnovne šole....slaba koncentracija, debelost, slaba drža,pomanjkanje gibanja na svežem zraku, vzkipljivost, agresivnost, zanemarjanje šolskih dolžnosti, odtujenost. To, da otrok v petem razredu vsak odmor igra igrice na telefonu, je alarm. Ampak o tem se uradno še ne govori kot o problemu.
Staro 14.02.2008, 07:21
Pacijent

Citat:
Objavil-a freya Prikaži sporočila
Dokler se dotični problema ne zaveda, odprto govori o svoji "odvisnosti", ker ima občutek, da jo obvlada, ji je kos, mu ne dela problemov.
Ko se problemček razraste v problem, ki ga dotični vedno težje obvlada, se ga zave, se ga sramuje in ga negira ter skriva pred okolico. Vključi svoje obrambne mehanizme..beri Kiss. V bistvu se ne trudijo odvaditi odvisnosti, ker jim prinaša ugodje, ampak jo skrivajo. Ko si odvisnih prizna, da ima problem, je na dobri poti, da se odloči, da bo odvisnost premagal.

Mislim da malenkost na drugacen nacin govoriva o odvisnosti. Po mojem se tocno to kar opisujes nastopi pred dejanskim pojavom odvisnosti, ko je stvar se na stopnji uzivancije. Ko pa enkrat stvar pride preko meje, pa ta samozavest hitro izgine.
Staro 14.02.2008, 07:24
Pacijent

Citat:
Objavil-a KissMe Prikaži sporočila
Internet je res ful zasvojljiva stvar...človek lahko navezuje stike, tudi če je sramežljiv, povsod si (navidezno) anonimen in internet je v bistvu nek fantazijski svet.
V bistvu dobis iluzijo navezovanja stikov. Kaksne globlje stike navezes dokaj tezko. Izkoriscevalci anonimnosti pa bi, po mojem mnenju, v katerikoli situaciji izkoristili priloznost, da se predstavljajo za nekaj, kar niso. Naj bo to internet, dopisovalska pisma ali kaj vem kaj, pac odvisno od kraja in casa.

Citat:
Poleg tega je pa po mojem zasvojenost z internetom (js mislim, da obstaja) nekje vmes med zasvojenostmi, kjer se razvije umetna potreba in zasvojenostjo s hrano, kjer je v bistvu spremenjena naravna potreba. Ok, ne rečem, da je internet naravna potreba, tako kot hranjenje, samo dejansko te današnji čas sili, da ga uporabljaš. Če ne drugega, če si študent, imaš razna obvestila na internetu, ki jih drugje ni, tam pogledaš za rezultate izpitov... in v bistvu res ne moreš brez njega. In to je bistveno drugače, kot npr. droge, alkohol, kjer te nihče ne sili, da moraš spiti pivo, če hočeš zvedeti za oceno (poenostavljeno). Tako da menim, da je zasvojenost z internetom dost zakomplicirana zadeva.
Tole si pa res poenostavila . S cakanjem na objavo izpitnih rokov se po mojem se nihce ni zasvojil interneta
Staro 14.02.2008, 10:24
Tanatie Uporabnik Tanatie ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce Tanatie
Član od: Jan 2004
Naslov: vijolicasti svet
Sporočila: 9.006

Citat:
Objavil-a KissMe Prikaži sporočila
ti se nisi spoznala moje bivse prfokse za biologijo pa moje zdejsnje prfokse za kitajscino

Of all the things I've lost, I miss my mind the most...

Life isn't about finding yourself, it's about creating yourself...
Staro 14.02.2008, 12:34
Mojster

Citat:
Objavil-a mrjerry Prikaži sporočila
Tole si pa res poenostavila . S cakanjem na objavo izpitnih rokov se po mojem se nihce ni zasvojil interneta
To je res, ampak pravim, da res zelo težko totalno abstiniraš od interneta. Po mojem težje, kot od alkohola, čeprav je freya omenila to, da te družba izloči, če ne piješ. Mislim, da te prej izloči, če ne uporabljaš interneta (ok, razen starejših).

Tanatie... kriza

Značke
internetabolezen, navada, odvisnost, slaba

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 22:12.