Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Slovenija

Slovenija aktualni politični dogodki v Sloveniji ...

Orodja za teme
Staro 11.05.2007, 10:55
kekez Uporabnik kekez ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce kekez
Član od: Oct 2004
Sporočila: 3.612
Privzeto Re: Regionalizacija Slovenije

Regionalizacija bi morala prinesti tudi nekakšno konkurenco pri državnih storitvah.
To je sicer pri naši nemobilnosti skoraj nemogoče. Slovenca lahko režeš na kolesca kot salamo, pa se bo navadil in živel naprej na svojem koščku zemlje, čeprav ga 1km stran pri sosedu čaka palača.

Ravno je bil en članek (v Delu pred nekaj dnevi?), da je pri Angležih čisto drugače. Oni komaj čakajo do svojega 18 leta, da zginejo od doma čim dlje (dobesedno) stran. Povprečen Anglež se menda v svojem življenju preseli 16x. (Jaz sem se do zdaj že 5x )
Ko je znanec pred leti kupoval parcelo za bajto, je bil edini in najvažnejši pogoj, da bo v isti vasi, kot je do takrat živel.

Nekoč sem bral v ZDA, da se v nekem county-ju zamislijo vizijo razvoja, da bi npr. radi pridobili več univerzitetno izobraženih stanovalcev in jim (samo ljudem želene izobrazbe/profila) znižajo lokalne davke pod raven drugih county-jev, kar kmalu doseže namen. Če rabijo zdravnike, lokalna skupnost razpiše štipendije s pogodbeno klavzulo, da mora po študiju zdravnik ostati in delati neko obdobje tam, itd. Potem ima regionalizacija res svoj namen.

Pri nas bo namen, če bo želel nek Prekmurec imeti dobro plačano funkcionarsko službo, mu za to ne bo več treba v službo v Ljubljano (in tam imeti začasno bivališče), ampak bo to lahko vlekel kar doma.
Staro 11.05.2007, 14:18
biz Uporabnik biz ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce biz
Član od: Nov 2006
Naslov: SLO
Sporočila: 1.337

Citat:
Objavil-a kekez Prikaži sporočila
Regionalizacija bi morala prinesti tudi nekakšno konkurenco pri državnih storitvah.
To je sicer pri naši nemobilnosti skoraj nemogoče. Slovenca lahko režeš na kolesca kot salamo, pa se bo navadil in živel naprej na svojem koščku zemlje, čeprav ga 1km stran pri sosedu čaka palača.

Ravno je bil en članek (v Delu pred nekaj dnevi?), da je pri Angležih čisto drugače. Oni komaj čakajo do svojega 18 leta, da zginejo od doma čim dlje (dobesedno) stran. Povprečen Anglež se menda v svojem življenju preseli 16x. (Jaz sem se do zdaj že 5x )
Ko je znanec pred leti kupoval parcelo za bajto, je bil edini in najvažnejši pogoj, da bo v isti vasi, kot je do takrat živel.

Nekoč sem bral v ZDA, da se v nekem county-ju zamislijo vizijo razvoja, da bi npr. radi pridobili več univerzitetno izobraženih stanovalcev in jim (samo ljudem želene izobrazbe/profila) znižajo lokalne davke pod raven drugih county-jev, kar kmalu doseže namen. Če rabijo zdravnike, lokalna skupnost razpiše štipendije s pogodbeno klavzulo, da mora po študiju zdravnik ostati in delati neko obdobje tam, itd. Potem ima regionalizacija res svoj namen.

Pri nas bo namen, če bo želel nek Prekmurec imeti dobro plačano funkcionarsko službo, mu za to ne bo več treba v službo v Ljubljano (in tam imeti začasno bivališče), ampak bo to lahko vlekel kar doma.

Tu ti moram dati popolnoma prav. Jaz osebno se tudi sedaj vozim 150km na delo in se bom v kratkem tudi preselil bližje delovnemu mestu. Vendar takšnih kot sem jaz ni veliko v Sloveniji, pravzaprav jih skoraj ni in vsak le čaka da bodo odprli novo super plačano delovno mesto pred domačo bajto - žal to tako ne gre.
Pri nas lokalne skupnosti subvencionirajo samo kmete medtem ko na industrijo pozabijo oz. organizirajo se "kvazi" ekologi in preprečijo nastanitev industrije. Žal tega tudi regionalizacija ne bo spremenila.

Obiščite tudi http://biz1.blog.siol.net/
Staro 11.05.2007, 19:58
yamamoto Uporabnik yamamoto ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce yamamoto
Član od: Feb 2005
Naslov: STO, cona B
Sporočila: 3.641

Regionalizacija bi to spremenila, če bi se morale regije financirati same.

Staro 11.05.2007, 20:02
kekez Uporabnik kekez ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce kekez
Član od: Oct 2004
Sporočila: 3.612

Citat:
Objavil-a yamamoto Prikaži sporočila
Regionalizacija bi to spremenila, če bi se morale regije financirati same.
Po mojem bi morali uvesti lokalne davke in državne krepko zmanjšati. V stilu 12% lokalnih, 6% državnih. To bi šele pomenilo pravo decentralizacijo.
A nimajo v ZDA nekako 5% state in 3% federal tax ali nekaj podobnega. Manj kot state pa ne vem.

Pri nas so včasih že bili lokalni davki (še v Jugi). Plačeval si jih glede na občino bivališča. Vem, da je sodelavec iz sosednjega mesta plačeval manj davka kot iz mojega.
Staro 11.05.2007, 22:45
Mojster

Z možnostjo določanja višine davkov bi lahko regije privabile na svoje področje tako industrijo in obrt, kot tudi strokovnjake. Če bi vsaka regija dobila tudi ministrstvo ali dve in ustrezno porcijo državnih služb, bi se Slovenija bistveno enakomerneje razvijala, pa tudi družbeno razslojevanje, do katerega sedaj prihaja zaradi centralizacije, ki je dosegla absurdno razsežnost, bi bilo bistveno manjše.

Staro 14.05.2007, 17:07
biz Uporabnik biz ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce biz
Član od: Nov 2006
Naslov: SLO
Sporočila: 1.337

Citat:
Objavil-a yamamoto Prikaži sporočila
Z možnostjo določanja višine davkov bi lahko regije privabile na svoje področje tako industrijo in obrt, kot tudi strokovnjake. Če bi vsaka regija dobila tudi ministrstvo ali dve in ustrezno porcijo državnih služb, bi se Slovenija bistveno enakomerneje razvijala, pa tudi družbeno razslojevanje, do katerega sedaj prihaja zaradi centralizacije, ki je dosegla absurdno razsežnost, bi bilo bistveno manjše.
Vendar mora ta regionalizacija potekati v normalnih okvirjih, če pa mislimo imeti 14,15 ali celo več regij pa nismo naredili popolnoma ničesar kakor povečali administracijo. Država govori samo o regionalizaciji in sploh še ne ve kaj naj z tem počne, vsi ostali pa vlečejo voz v svojo smer in kam bomo prišli če bomo imeli 15 furmanov pa si lahko vsak sam zamisli.

Obiščite tudi http://biz1.blog.siol.net/
Staro 15.05.2007, 00:06
Vsemogočni Uporabnik Vsemogočni ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Vsemogočni
Član od: Dec 2005
Naslov: v Kranju
Sporočila: 3.139

Sam sem prepričan, da regionalizacija sama po sebi pomeni vsekakor dobro delovanje za posamezno regijo. Vendar, s tem bo ponovno odprto en kup delovnih mest, kjer se bodo posamezniki pasli na proračunu in bodo večino denarja namesto vlaganja v regijo požrli sami administratorji. Ja kdo pa mislite da se bo od danadanašnjih služb še ukvarjal z regijo, ko so že tako preobremenjeni. Potrebne bodo nove službe, pol denarja namenjenega razvoju posamezne regije pa bo požrla administracija. Torej kake posebne koristi s tem ne vidim, seveda razen za posameznike, ki bodo vlekli na ta račun dober denar
Staro 28.05.2007, 16:44
Del Uporabnik Del ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Feb 2006
Sporočila: 136

Štajersko bi razdelili na sedem pokrajin Vsakemu petelinu svoje gnojišče....
Staro 28.05.2007, 17:50
Mojster

Več kot pet regij je totalna neumnost. Pa še to je preveč, če jim država ne bo odstopila del pristojnosti in sorazmeren del Sklede.

Staro 28.05.2007, 21:24
Winglet1 Uporabnik Winglet1 ni prijavljen
Uporabnik
Član od: May 2007
Sporočila: 1.273

Citat:
Objavil-a Vsemogočni Prikaži sporočila
Naj me nekdo malce razsvetli glede regionalizacije Slovenije. Kaj bo boljšega, bolj koristnega za slovenskega državljana, razen tistih nekaterih, ki bodo dobili dobro plačane službe in nobene odgovornosti Za delavca že tko nikol ni bilo nobenega denarja, vsi ostali se futrajo iz državnega proračuna, ki zmore še in še dodatnih služb.
Regionalizacija je vsekakor dobra novica za manj razvite regije ampak tako kot to vlada hoče izvest je popolnoma zgrešeno (kot velika večina ostalih stvari, ki se jih loti). Za boljšo razvitost regije je treba razvit infrastrukturo in obstoječim občinam povečat proračune (začuda, se je to zgodilo ). Ostalo bo potem sledilo samo od sebe.

Značke
času, čemu, pokrajinah, prav, regionalizacija, slovenije, spet, tem

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Bravo vlada. Manj brezposelnih. Knez Slovenija 167 09.08.2007 16:30
Misice morska_deklica Mediji 632 28.06.2007 14:36
Zmanjšati pristojnosti predsedniku R Slovenije Kajtimar Slovenija 41 08.05.2007 07:54
Banka Slovenije in SDS biz Slovenija 9 19.03.2007 08:43
Siol TV - PrvaLiga Telekom Slovenije - kje je? jema SiOL TV 6 18.03.2007 11:10

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 13:59.