Nazaj   Siol.net forumi > Multimediji > Računalništvo in internet

Računalništvo in internet internet, hardware, software ...

Orodja za teme
Staro 28.09.2008, 17:08
niaeva Uporabnik niaeva ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce niaeva
Član od: May 2006
Sporočila: 118
Privzeto pomoč pri nakupu prenosnika

Kupujem prenosnik, v vrednosti do 550€. Nisem preveč zahteven uporabnik, rabila bi ga za študij in predvsem za obdelovanje raznik slik. Na računalniku bo kar nekaj programov, zato bi rabila dosti rama. Bi bilo dovolj 250?
Računalnik naj bi imel tudi wireless. (kakšna je razlika med temi wirelessi npr. 802.11b/g/n in drugimi? )

Razmišljala sem nekaj v smislu dual Core, 250 trdi disk, 2gb delovnega spomina, 15 col...

je možno dobiti kaj takega za to ceno? ali je dovolj npr. Intel® Celeron® M 540, 1.86 GHz, 533 MHz FSB, 1 MB L2 in 1024 mb?

lp

Nazadnje uredil niaeva : 28.09.2008 ob 17:10.
Staro 28.09.2008, 18:15
chaser Uporabnik chaser ni prijavljen
Moderator
Član od: Dec 2004
Sporočila: 4.060
Privzeto Re: pomoč pri nakupu prenosnika

Citat:
Objavil-a niaeva Prikaži sporočila
Na računalniku bo kar nekaj programov, zato bi rabila dosti rama. Bi bilo dovolj 250?
Z 250 si verjetno mislila na trdi disk, ne na ram. In ja, 250GB bi moralo biti dovolj.
Glede wirelessa: http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11 Dejansko gre le za različne različice standardov (routerji in razni usb dongli za wireless povezavo običajno podpirajo vse te različice, kolikor je meni znano). Sicer pa glede na to, da nimaš namena poganjati nekih ultra požrešnih sodobnih iger, bo tudi 1GB rama čist zadostovalo.
Staro 28.09.2008, 22:16
Vsemogočni Uporabnik Vsemogočni ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Vsemogočni
Član od: Dec 2005
Naslov: v Kranju
Sporočila: 3.139

Mogoče kaj takega:

http://www.mimovrste.com/artikel/275...300-17m-186ghz

http://www.mimovrste.com/katalog/47/prenosniki

Lahko pogledaš še v kaki spletni trgovini, mislim, pa, da velike razlike v ceni med posameznimi trgovinami niti ni (razen, če kupiš čez mejo, kjer so trgovci malce manj požrtni, kot pri nas). Glede prenosnikov je pa po moje tako, da kake velike razlike v kvaliteti v enakem cenovnem razredu niti ni več, tako, kot je bila včasih.

Raje pa vzemi malce več spomina, ker nikoli ne veš, za kaj še boš uporabila računalnik in ti bo prišel še prav. Disk 250 Gb pa zadošča tudi za druge potrebe, ne samo za šolske dejavnosti. Če pa slučajno zmanjka prostora, pa dobiš že kvalitetne zunanje diske za dostopno ceno (USB priklop, brez oddatnih žic za napajanje), pa še tako so mali, da ga lahko spraviš v torbico, brez da bi se bala, da bi se ji potrgali ročaji.

Na spletu je ogromno spletnih trgovin, tako da se ti splača malce pogledati in se po ogledu odločiti, prevlada pa naj konfiguracija za tvoje potrebe, lahko malček višje, nižje pa ne.
Staro 29.09.2008, 00:18
mao Uporabnik mao ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Aug 2007
Sporočila: 158

ajde ker maš tako sladke ustnice
160-250GB diska je več kot dovolj za klasično študentko,+če zmanjka pa zunanji usb disk.
1-2GB rama več kot dovolj.
hitra laična razlaga: razlika v .b.g.n. wirelessu je pa hitrosti prenosa pri protokolu. n je zadnji in omogoča zelo velko hitrost,(n skoraj težko dobiš, vsaj v tem razredu) ampak to je odvisn če imaš tudi pri svojem ISP tako veliko hitrost. z drugimi besedami po večini imajo wireles b ali g ali obe (katerakoli je dobra, "a" skoraj ne dobiš več, razen če so vse tri skupaj..)
tista toshiba ni slaba, pa skoraj do centa je zadel
Staro 01.10.2008, 07:44
Pripravnik

Vsem hvala za pojasnila.

Drugače pa bo na računalniku res kar nekaj programom, sploh za obdelavo slik, filmčkov, dost muske itd. . Igrice me pa res ne zanimajo .

Kaj pa ekrani, meni se ekran, ki se sveti ne dopade, ker pri dnevni svetlobi se ne vidi nič, oz vidiš sebe. Kakšen ekran potem mora imeti oz kako se mu reče?

Kaj pa pravite na tole visto? Je tolko boljša od prejšnjih windows, ali gre zgolj bolj za videz?

kako se vam pa kateri od teh zdi (razen zadnji) Sam fora pri teh je da so prazni, brez windowsow, koliko bi me potem prišli še windowsi, office? 100€

Kolikor sem slišala od drugih je intel dual core res dost boljše od katerega Amd...

lep pozdrav

Nazadnje uredil niaeva : 01.10.2008 ob 08:09.
Staro 01.10.2008, 08:15
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Obdelava filmčkov je hardversko zelo zahtevna zadeva... Ne vem kaj točno imaš namen obdelovati, ampak tukaj lahko kaj hitro zmanjka moči. Sicer pa glede na ostale zahteve, ki si jih napisala ocenjujem, da za neko resno in zahtevno stvar ne bo šlo.

Bodi pozorna na naslednje:
1. Vsaj 1.73GHz Dual Core (na AMDje kar pozabi)
2. Obvezno 2GB RAMa
3. Če se le da, grafična kartica, ki ni Intel Media Accelerator.

Jaz imam Lenovo 3000 N100, kako leto nazaj je bil okrog 650€ če se prav spomnim in nimam pripomb. Mislim, da so tudi Lenovo 3000 N200 nekje po solidni ceni. Vsekakor ti toplo priporočam. Lenovo prenosniki so med boljšimi v rangeu kar se tiče kvalitete in uporabnosti.
Staro 01.10.2008, 08:30
Pripravnik

hvala

drugače pa prvič slišim za lenovo

drugače tele filmčki ne bodo preveč zahtevni.

Kaj pa zasloni....
Citat:

Kaj pa ekrani, meni se ekran, ki se sveti ne dopade, ker pri dnevni svetlobi se ne vidi nič, oz vidiš sebe. Kakšen ekran potem mora imeti oz kako se mu reče?

Kaj pa pravite na tole visto? Je tolko boljša od prejšnjih windows, ali gre zgolj bolj za videz?
lp
Staro 01.10.2008, 08:47
Pacijent

Lenovo je pred časom kupil IBM, torej gre za bivše IBMove prenosnike. Zraven dobiš par stvari, ki so specifične za Lenovo (oz. IBM) in brez katerih meni živeti ni več. Najboljša zadeva je, da si lahko nastaviš več profil mrežnih povezav, kar pomeni, da lahko z dvema klikoma preklapljaš nastavitve omrežij. To je uporabno, če prenosnik nosiš naokrog. Jaz imam nastavitve za domači WLAN, pa službeno mrežo, pa ene dva kafiča z WLANom. Vsaka mreža ima pač svoje specifike in če ne bi imel te možnosti, bi bilo pač treba vsakič ročno kucati vse nastavitve.

Podobno imaš tudi za zaslone, recimo če imaš še zunanji monitor, projektor ipd. Spet dva klika in vse štima (optimalna resolucija itd.).

Mislim si, da ima podobno tudi konkurenca, moram pa reči da tako dobro in lepo delujočega sistema nisem videl pri nobeni drugi firmi.

Zaslon - 15.4" (torej widescreen) je ok... Za resnejšo grafiko se ipak splača kupiti vsaj 22" monitor.

Vista je pač dejstvo, s katerim se moraš sprijazniti... Ni slaba, edina resna kritika mene kot uporabnika je, da troši bistveno preveč spomina. Ergo rabiš 2GB spomina in je ok. Sicer pa razen počasnosti meni deluje stabilno in nimam težav.

Če si slučajno pripravljena odšteti malenkost več - za tegale ti niti slučajno nikoli ne bo žal.
http://www.enaa.com/oddelki/racunaln...ad_R61i_T2410_

Nazadnje uredil mrjerry : 01.10.2008 ob 08:49.
Staro 01.10.2008, 18:51
chaser Uporabnik chaser ni prijavljen
Moderator
Član od: Dec 2004
Sporočila: 4.060

Citat:
Res ne vem, če se ti splača imeti Visto. Navsezadnje je bolj požrešna kot XP-ji (da ne omenjamo številnih komplikacij, o katerih poročajo mnogi userji). Če pa ti je videz simpatičen, lahko zrihtaš, da imajo tudi tvoji XP-ji takšen izgled.

Citat:
kako se vam pa kateri od teh zdi (razen zadnji) Sam fora pri teh je da so prazni, brez windowsow, koliko bi me potem prišli še windowsi, office? 100€
Legalni Windowsi in Office paket pa nista tako poceni zadevi.

http://www.mimovrste.com/artikel/114...sional-dsp-slo

http://www.mimovrste.com/artikel/262...l-2007-dsp-slo
Staro 02.10.2008, 13:50
Pacijent

niaeva, v Big Bangu imajo Lenovo 3000 N200 v akciji (z Visto). Je zelo soliden laptop in sprejemljiva cena.
Office 2007 Home and Student Edition vključuje Word, Excel, Power Point in OneNote. Stane 89€ (v isti trgovini).

Predlagam, da nehaš komplicirati okrog XPjev in Viste. Če se na to ne spoznaš toliko, nima nobenega smisla. Nabaviš si opremo z licenčnim softverom in čao. Nobenih "prijateljev", ki bi ti hekali sistem in podobnega ne rabiš, delajo ti vsi updatei, imaš normalno pravico do servisa tako programske kot strojne opreme... Je vredno določenega cvenka.

Značke
nakupu, pomoč, prenosnika

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
vprašanja: iščem, kje se kupi, ima kdo, pozna kdo ... Sebbi Prosti čas in igre 141 09.03.2013 10:58
tema za društva - obveščanje, razstave, sterilizacija, peticije ... Snif Živalski svet 208 24.02.2012 20:50
Vse ankete in podobno... ali prosim izpolni anketo ViSoKa180 Izobraževanje in šola 138 14.05.2010 20:31
Pomoč pri nakupu game konzole! s_m Igre, konzole 9 07.11.2007 15:32
pomoč pri nakupu "hifi" matej7207 Hi-Fi in elektronika 3 13.08.2007 16:54

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 14:52.