Nazaj   Siol.net forumi > Storitve Telekoma Slovenije > Tehnična pomoč

Tehnična pomoč za naročnike storitev...

Odgovori

Orodja za teme
Staro 01.01.2011, 13:50
Blednik Uporabnik Blednik ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Feb 2006
Naslov: Hrastnik
Sporočila: 137
Exclamation Pritožba: Nestabilna povezava SiOL VDSL

Spoštovani,

Že nekaj let smo žrtev nestabilne povezave SiOL VDSL. Napako smo že večkrat prijavili, vendar ni bila nikoli odpravljena do konca. Vmes je sicer prišlo tudi do menjave VDSL modema, kar je za nekaj časa uredilo linijo. Proti koncu leta 2010 pa smo ponovno doživljali nevšečnosti nestabilne povezave in večkratne izpade, ki trajajo vse do danes.

Izpadi povzročijo, da internet preneha normalno delovati npr. video posnetki na YouTube se zelo počasi nalagajo oz. prenehajo nalagati, spletne strani se do polovice naložijo in tam zamrznejo, spletni radio preneha igrati, MSN in IRC seje se prekinejo, nemogoče je igrati računalniške igre preko spleta, zunanji uporabniki pa ne morejo normalno dostopati do našega spletnega strežnika. Internet je v takšnem stanju nemogoče uporabljati.

Do izpadov pride naključno in zgleda, da niso odvisni od prometa na liniji (npr kakšen torrent). Ponavadi se vse začne z nestabilno povezavo, kjer program ping kaže 30-50% izgubo paketov. To lahko traja več ur in se kasneje sprevrže v 90% izgubo paketov, nakar sledi popolen izpad (100% izguba oz. prekinitev povezave na modemu). Linija se v večini primerov ne vzpostavi več, lahko pa se tudi znova in znova nazaj vzpostavi, vendar le za nekaj minut v stanje z 90% izgubo paketov in nato spet prekine. Takšno stanje traja ure in ure in ga lahko prekinemo le tako, da fizično resetiramo modem z izklopom napajanja. Po resetu se linija brez težav vzpostavi nazaj in normalno deluje brez kakršnih koli izgub prometa.

Vmes smo že vložili pritožbo v Koper na center za reklamacije, vendar so pritožbo zavrnili z razlogom, da ni dovolj evidenc. V skladu z vašimi zahtevami o pomankljivosti dokazov smo na našem lastnem strežniku vzpostavili program za neprekinjen nadzor povezave. Program "Smokeping", ki teče na našem linux strežniku, redno beleži ping nekaterih spletnih strežnikov, ki ga evidentiramo že dlje časa v zasebni bazi podatkov. Spodaj vam prilagamo podatke, ki evidentirajo nekaj daljših izpadov za mesec November in December v letu 2010. Podatki se nanašajo na vaš dostopni strežnik BSN-access.dsl.siol.net (213.250.19.90).

04. 11. 2010 - Daljši izpad (Reset modema)

09. 11. 2010 - Daljši izpad (Reset modema)

22. 11. 2010 - Zelo nestabilna povezava (??)

25. 11. 2010 - Nestabilna povezava (2x Reset Modema)

14. 12. 2010 - Nestabilna povezava (Reset modema)

21. 12. 2010 - Zelo nestabilna povezava (reset modema)

24. 12. 2010 - Kratek izpad (samostojno)

27. 12. 2010 - Zelo nestabilna povezava (reset modema)

29. 12. 2010 - Nestabilna povezava (reset modema)

30. 12. 2010 - Nestabilna povezava (??)

Prosimo vas, da se težava že končno in enkrat za vselej odpravi.
Vsi navedeni podatki so dosegljivi na našem lastnem strežniku oz. spletni strani Smokeping. Sporočite nam preko zasebnega sporočila oz. vaš e-mail naslov in posredovali vam bomo vse podatke o našem SiOL uporabniškem računu in URL oz. povezave do spodnjih grafov in prostora, kjer si lahko ogledate celotno zgodovino linije od Avgusta 2010 dalje.

Lep pozdrav in srečno novo leto 2011!
Staro 01.01.2011, 15:33
080 Tehnična pomoč Uporabnik 080 Tehnična pomoč ni prijavljen
Svetovalec za tehnična vprašanja
Prikazne slike uporabnika/ce 080 Tehnična pomoč
Član od: Sep 2008
Sporočila: 6.556
Privzeto Re: Pritožba: Nestabilna povezava SiOL VDSL

Naročniške podatke prosim posredujte preko zasebnega sporočila.

Lp, Robert
Staro 01.01.2011, 22:14
Pripravnik

Podatke sem posredoval.

Eto, danes zvečer (01. 01. 2011) je modem ponovno doživel infarkt na srcu. Morali smo ga pripeljati na urgenco in oživljati.

lp
Staro 04.01.2011, 21:47
anzex1 Uporabnik anzex1 ni prijavljen
Novinec
Sporočila: 48

nazaj na ADSL linijo, sam sem imel enake probleme naj bi bil "predaleč od centrale" vdsl je pa tako občutljiv....
Odgovorite s citatom
Staro 06.01.2011, 13:16
Pripravnik

Ali pa na optiko.

Tehnik sicer pravi, da je linija čisto vredu, do izpadov pa naj bi prihajalo zaradi naprav (modem/router). Ne vem, za enkrat še čakam na naslednji izpad, da bom zadevo preučil. Jaz še vedno sumim modem, bomo videli.

Par let nazaj smo tudi prešli na T-2 internet, pa smo imeli še večje probleme z VDSL, kjer se linija sploh ni vzpostavila po več dni skupaj. Tehniki so se res trudili ampak na koncu nam ni uspelo zadeve poštimati.

SiOL, ali že imate kakšne načrte za optiko na Novem Domu v Hrastniku? Ker vas namreč že nestrpno pričakujemo. Mislim, da pelje glavni optični kabel cca 100m stran od našega naselja. Linijo 20/20 vzamem takoj.

lp
Staro 06.01.2011, 13:52
krepki Uporabnik krepki ni prijavljen
Mojster
Član od: Jan 2006
Sporočila: 2.552

V prvem postu sploh nisi omenil da imaš vmes priklopljen router,in res je velika verjetnost da se ti sesuva router,zato probaj priklopit direktno na modem in potem testiraj.
Odgovorite s citatom
Staro 07.01.2011, 18:25
Pripravnik

Res nisem omenil, da imam na modem priklopljen router. Pozabil sem pa tudi omeniti, da smo vmes že dvakrat menjali router. Uporabljali smo 3 različne routerje in pri vseh so bile iste težave. Zdi se mi malo sumljivo, da bi lahko bili vsi trije routerji krivi hkrati.
  • - Cisco Linksys WRT54GL v1.1 z DD-WRT v24 SP1 firmware
  • - PC Engines Alix 2D13 z pfSense v1.23 firmware
  • - Cisco Linksys WRT610N v2 z DD-WRT pre-SP2 firmware

Torej takole gre pa današnja zgodba.
Danes v službi sem na Smokeping serverju opazil ponovno izgubo paketov.

No, kot je razvidno iz grafa, je danes (07. Jan 2011) okoli sedme ure zjutraj ponovno prišlo do motene povezave. Ni sicer prišlo do izpada, je pa bilo dovolj za izvedbo preproste diagnostike, ki sem jo opravil takoj po službi. Potekala je pa takole:

Najprej sem iz modema izklopil UTP kabel, ki gre v router. V isti ethernet socket modema sem nato vklopil nov UTP kabel, ki pelje direktno v moj linux prenosnik (specialna distribucija, ob boot-u so vsi programi izklopljeni). Na laptopu ročno vklopim omrežno kartico v ukazni vrstici z komando "ifconfig eth0 up" in ločeno poženem še program za logiranje prometa Wireshark.

Moj router se preko modema povezuje z t.i. pppoe (Point to Point Protocol over Ethernet) protokolom, zato sem se odločil, da se iz prenosnika na internet najprej povežem preko istega protokola. Povezavo sem zagnal z ukazom "pon siol" (siol je ime lokalnega računa, ki sem ga že prej pravilno skonfiguriral z ukazom pppoeconf). Zadeva se čez čas le poveže, vendar ping na www.arnes.si kaže 50% izgubo paketov (da, iz laptopa direktno preko modema). Sejo prekinem z ukazom "poff" in ponovno poženem z ukazom "pon siol", vmes pa resetiram še Wireshark. Sedaj se sploh ne poveže več.

Ukaz "plog" mi izpiše tole:
Citat:
root@incursion:~# plog
Jan 7 15:23:16 incursion pppd[5854]: Plugin rp-pppoe.so loaded.
Jan 7 15:23:16 incursion pppd[5856]: pppd 2.4.4 started by root, uid 0
Jan 7 15:23:16 incursion pppd[5856]: PPP session is 949
Jan 7 15:23:16 incursion pppd[5856]: Using interface ppp0
Jan 7 15:23:16 incursion pppd[5856]: Connect: ppp0 <--> eth0
Jan 7 15:25:04 incursion pppd[5856]: No response to 3 echo-requests
Jan 7 15:25:04 incursion pppd[5856]: Serial link appears to be disconnected.
Jan 7 15:25:10 incursion pppd[5856]: Connection terminated.
Jan 7 15:25:10 incursion pppd[5856]: Modem hangup
root@incursion:~#
Sejo le še izklopim z "poff".

Nato se poskusim povezati na modem preko DHCP protokola. Resetiram wireshark, v terminalu pa poženem DHCP klient z ukazom "dhclient eth0". Modem je sedaj v načinu routerja, ki mi uspešno dodeli IP naslov 192.168.1.3. Pingam modem in ne opazim čisto nobene izgube paketov! Uspešno se tudi povežem preko brskalnika na admin ploščo v modemu (192.168.1.1, user:user). Sedaj grem na stran Configuration=>Internet in kliknem na link Connect. Vrže me na naslednjo stran, kjer vpišem svoj username/password in pritisnem gumb Connect. Modem skoči na naslednjo stran, ki se znova in znova osvežuje, vendar ne poveže (lučka WAN na modemu gori, nobena ne utripa). Kaže mi samo različne error-e oz. napake.

Zadevo sem pustil stati in čez čas se je le povezalo - dobim zunanji IP. Ponovno pingam Arnes in rezultat je 68% izguba paketov! Ves ta čas sem bil priklopljen iz prenosnika direktno na modem. Modem nima priključenih nobenih drugih naprav. Sejo sem sedaj na modemu prekinil, iz modema izklopil kabel za napajanje in ga čez čas ponovno vklopil (reset modema). Ko so vse tri lučke na modemu zagorele, sem celotno diagnostiko ponovil.

Po resetu modema so rezultati naslednji: Povezava iz laptopa preko pppoe se poveže čisto normalno. Pingam arnes in ne vidim nobene izgube prometa! Sejo pppoe prekinem ("poff") in se povežem še preko DHCP na modem tako, kot prej (dhclient, browser - admin plošča, username/password, connect). Modem se takoj poveže. Pingam arnes brez kakršnih koli izgub prometa. Sejo prekinem, UTP kabel odklopim iz modema in nazaj priklopim svoj router (routerja med diagnostiko NISEM izklapljal iz napajanja). Malo počakam in sedaj internet deluje čisto normalno naprej, kar je tudi razvidno z zgornjega grafa - zelene linije na desni strani pomenijo, da ni izgub. Tista praznina vmes pa je čas, ki sem ga porabil za diagnostiko, ko je bil router odklopljen.

Težava zgleda, da je vsekakor od modema naprej. Kje pa je vzrok, pa žal nebi vedel in bi zadevo prepustil SiOL tehnikom. Dobro leto nazaj sem povezavo testiral na isti način in ugotavljam, da so rezultati še vedno enaki. Imam še nekaj shranjenih paketov od Wireshark-a, ki pa jih ne želim objaviti na javnem forumu. Lokacijo bom ločeno javil na tehnično pomoč.

Takole, upam, da sem bil v pomoč in da se sedaj lahko spravimo na lov za tem malim hudičem.
Staro 07.01.2011, 19:58
080 Tehnična pomoč Uporabnik 080 Tehnična pomoč ni prijavljen
Svetovalec za tehnična vprašanja
Prikazne slike uporabnika/ce 080 Tehnična pomoč
Sporočila: 6.556

Napako na vašem priključku sem predal odgovornim tehnikom. Kontaktirali vas bodo tekom odprave napake.

Lep pozdrav,
Matjaž

Nazadnje uredil 080 Tehnična pomoč : 11.01.2011 ob 17:20.
Odgovorite s citatom
Staro 06.02.2011, 18:20
Pripravnik

Spoštovani,

Mesec kasneje se vam ponovno javljam zaradi VDSL povezave. Takole namreč zgleda naš internet za 10 dni nazaj. Iz grafa je razvidno, da nas spremljajo konstantni izpadi povezave, nakar je potrebno resetirati modem - zadnjih nekaj dni celo po večkrat na dan (zvečer celo vsako uro oz. vsakih 30 minut). Tako pogostih izpadov še ne pomnim. Jaz sem s svojmi testi že izključil lastne naprave, pred nekaj dnevi pa je k nam prišel siol-ov tehnik, ki je ugotovil, da modem tudi ni kriv za izpade. Kriva je lahko samo še telefonska napeljava. Kasneje so k nam prišli tehniki izvajati meritve na napeljavi, vendar je tole bilo žal izvedeno v moji odsotnosti, tako, da ne vem točno kaj so ugotovili.

Zanima me kakšne so novice glede meritev in kaj se da storiti za odpravo napake, ker je trenutno stanje že res obupno.

lp
Staro 26.02.2011, 00:38
Pripravnik

Spoštovani,

Še vedno čakamo na vaš odgovor oz. na popravilo našega priključka.
Stanje se do sedaj ni prav nič izboljšalo.

lp

Značke
nestabilna, povezava, pritožba, siol, vdsl

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Siol TV povezava preko ruterja? davidoff SiOL TV 4 05.01.2007 21:40
SIOL TV povezava TV in VCR deepsplash SiOL TV 0 26.11.2006 01:22
Povezava TV s videorekorderjem - za snemanje SiOL TV-ja 3nity SiOL TV 7 22.09.2006 12:01

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 01:34.