Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 27.10.2008, 09:16
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321
Privzeto Re: Junkiji, droge in vaš pogled na našo zadeto družbo...

Citat:
Objavil-a kepca Prikaži sporočila
Lahko se marsikaj stori, pa se tega žal ne počne.
Mrjerry ne strinjam se s tabo..obstaja žal velika vrsta različnih ljudi, nekateri se odločajo na podlagi razuma ali instinkta, nekateri na podlagi prirojenih oz. priučenih navad..itd..sicer pa je glede tega veliko različnih študij..vsak jih lahko razvršča v tiste ki se mu zdi..osebno ljudi ne razvrščam nikamor..ne žrtve, ne narkomane, ne pijance, ne nasilneže...
Kam sodijo narkomani? Na podlagi razuma se gotovo ne odločajo. Kdo pa jih je naučil biti narkoman?
Sploh pa nisem trdil, da vsi ljudje razmišljamo na podlagi razuma. Trdil sem, da je potrebno pri svojih odločitvah upoštevati razum, ker je ta tisti, s katerim lahko obvladujemo tveganja.
Lahko ti tudi priporočim kako knjigo kakega priznanega psihologa, ki v detajle razglablja o tem, kdo razmišlja in se odloča na kakšen način in kam to vodi. Stvari ki jih tukaj govorim, namreč niso zrasle na mojem zelniku.

Citat:
Zmotilo me je to ( in v resnici me to moti nasplošno ), da nekateri delujejo tako, da postavljajo ultimate, trdijo da je edino pravilno to, da odkorakaš stran iz neželene situacije. In tu se strinjam!! treba je pomislim nase in preiti na svojo pot.Vendar pa zaradi tega, ker nekateri tega niso zmožni se jih ne sme in ne more obtoževat!! ( v mislih imam žrtev dolgoletnega nasilja ) Ženska ne bo odšla iz danes na jutri stran od nasilneža in pika, še nobena ni šla!!
To kar si napisala na koncu, niti pod razno ni res. Tiste, ki so šle, so rešile svoj problem in ne jokajo okrog takšnih kot si ti, proseč za pomoč. Tudi tisti, ki so rekli drogi ne oziroma ki so jo uspeli spraviti pod kontrolo in občasno kadijo travo, pojedo en x na 2 leti ali zategnejo linijo amfetaminov, niso tema tega pogovora. To so tisti, ki so zavozili življenje zato, ker so se drogirali takrat, ko bi morali biti pri sebi in delati za lasten razvoj vsaj do te mere, da se ne bi plazili po ulicah in ropali trgovin. Je to res tako težko?

Citat:
Jezijo me ljudje ki take osebe obtožujejo! Normalno je, da se z njimi ne moreš poistovetiti, vendar tudi obtoževati ne!
Lahko je biti odločen in postavljati ultimate, realnost je pa druga stvar.
Jaz obsojam (ne obtožujem) tiste, ki se zanašajo na to, da bodo drugi rešili svoje probleme. Vsak, ki pride k meni s problemom, mu lahko povem svoje mnenje o njem in dam določene nasvete. Povem mu tudi, da bo delati drugače moral sam. Jaz se ne morem ne-drogirati namesto narkomana in ne morem prepričati moža, naj neha pretepati svojo ženo. Če nekdo po vsem tem še vedno misli, da mu bo pomagal nekdo drug, je slabič. In to je tisto, kar je obsojanja vredno.

Nazadnje uredil mrjerry : 27.10.2008 ob 09:19.
Staro 04.11.2008, 14:48
kepca Uporabnik kepca ni prijavljen
Novinec
Član od: Oct 2008
Sporočila: 35

pa dobr no..

ne vem al nihče noče razumeti teh ljudi al kaj...

a je težko razumeti dejstvo, da smo si ljudej različni..tako kot obstajajo odločni, prepričati vase, v to kar želijo doseči, obstajajo tudi ljudje, ki so neodločni, nesamozavestni, izgubljeni itd..in vsak nosi s seboj prirojene vzorce iz otroštva in tam se nam razvijajo določeni pogledi na svet oz. velik del le-teh!

Pa kaj potem naredite ko vam npr. najbojša prijateljica potoži da jo že 10 let mož pretepa in da ne najde izhoda, skratka nima moči da bi od njega odšla, vas pa prosi za pomoč?!?!
Hvala lepa, si sama neumna ker se ne postaviš zase in adijo?!?!
Čudim se vsej vaši odločnosti, hkrati pa predvidevam, da se niste še srečali s takimi primeri..in ne razumem kako lahko take ljudi obsojate ali obtožujete ali kaj vem kaj!

Kaj je težkega tu za razumet?!
Pa ja pojdimo do drogerašev.. so taki kot so in dobro jih poznam..
dokler človeka ne poznaš si lahko zelo odločen kaj bi sam naredil, ko pa se s človekom zbližaš spoznaš probleme s katerimi se srečuje, kaj je njegov problem, skratka kaj je z njim narobe..
Če bi bili vsi mnenja " ***i ga, sam si je kriv, s****i čimbolj stran od mene, ko te j.." da ne rečem še kaj več, bi jih okoli nas bilo dosti več! In pika!

Nekateri s(m)o čistih glav in imamo svoje telo in misli pod kontrolo, nekateri pa tega nimajo ali ne znajo imet- takrat lahko stopiš zraven nakažeš pot in upaš na najbolje! Nikakor ne rešuješ in odločaš za ostale!
Lahko pa seveda obrneš glavo, stečeš stran in pametuješ o idelanem načinu življenja!

Nazadnje uredil kepca : 04.11.2008 ob 14:50. Vzrok: napaka
Staro 04.11.2008, 15:02
KissMe Uporabnik KissMe ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce KissMe
Član od: Jul 2007
Sporočila: 2.663

Citat:
a je težko razumeti dejstvo, da smo si ljudej različni..tako kot obstajajo odločni, prepričati vase, v to kar želijo doseči, obstajajo tudi ljudje, ki so neodločni, nesamozavestni, izgubljeni itd..in vsak nosi s seboj prirojene vzorce iz otroštva in tam se nam razvijajo določeni pogledi na svet oz. velik del le-teh!
S tem se popolnoma strinjam in tud sama sem želela opozorit na to (no ja, razen, da vzorci niso prirojeni ampak pridobljeni).
In po mojem je večina ljudi vsaj na nekaterih področjih življenja (služba, družina, družba) neodločna in nesamozavestna. Ampak očitno redki to priznajo (vsaj na forumu)
Ok, verjamem da obstaja nekaj zelo svetlih in bleščečih izjem, ampak večina ljudi se pa v določenih primerih težko postavi zase (npr. žena alkholika, mati narkomana...) Če bo to moja prijateljica/prijatelj, ji bom poskušala stati ob strani, čeprav me bo kdaj jezilo, da pusti, da drugi manipulirajo z njo, ampak takemu človeku jaz pač ne obrnem hrbta in ga tudi ne obsojam (obsojanje je ena fina krinka da izpadeš kul in se ti ni treba z ničemer ukvarjat).
Res je, da smo za svoje življenje odgovorni sami, ampak ni vse odvisno samo od nas (SAMO od nas je odvisno prekleto malo).
Jaz rada gledam na razne probleme s konstruktivnega vidika, je pa vaša pravica da gledate na stvari kakor hočete. Ampak vsak se mora vprašat kako to gledanje vpliva nanj in na ljudi okrog njega.
Staro 05.11.2008, 14:03
Pacijent

Citat:
Sem drugačen. Sem nesposoben reševati svoje probleme. Se odločam za to, da počnem stvari, pred katerimi obstajajo objektivni in subjektivni razogi, da jih ne bi. Priključen sem na pipico miloščine. Ne ustvarjam dodane vrednosti. Stare mame in prodajalci mini trgovinic se me bojijo že na 100 metrov. Kljub temu hočem, da me ljudje razumejo in spoštujejo, kot tiste, za katere zgornje trditve ne veljajo.

Vzorci iz otroštva pa niso prirojeni, ampak so privzgojeni v otroštvu. Nekateri (redki) so imeli srečo in so tedaj dobili vzorce, s katerimi srečno živijo vse življenje. Drugi se morajo sami prevzgojiti. Eni se, drugi se ne. Odločitev, delo, odgovornost in zasluge so lastne.

Citat:
Pa kaj potem naredite ko vam npr. najbojša prijateljica potoži da jo že 10 let mož pretepa in da ne najde izhoda, skratka nima moči da bi od njega odšla, vas pa prosi za pomoč?!?!
Najprej bi jo vprašal, za kakšnega prijatelja ima mene, če ima osebne probleme že 10 let in zakaj mi gre to razlagati šele zdaj, po 10 letih. Vprašal bi jo, če se ji je to prvih 10 let zdelo normalno, da se je šele zdaj obrnila name. Naprej bi ji povedal, da sem lahko njen prijatelj še naprej in da ji lahko iz tega pomagam, kakor bom pač mogel. Z nasveti, z denarjem (če bo v moji moči), družbo, pogovori. Nikakor pa ne bom naslednjih 10 let poslušal njenega jokanja, kako ima groznega moža in zavoženo življenje, ampak oh boga reva nima moči, da bi karkoli spremenila. Potem naj se pa pač sprijazni s tem in se še naprej pusti mlatiti, kot je bilo to prvih 10 let.

Citat:
Pa ja pojdimo do drogerašev.. so taki kot so in dobro jih poznam..
dokler človeka ne poznaš si lahko zelo odločen kaj bi sam naredil, ko pa se s človekom zbližaš spoznaš probleme s katerimi se srečuje, kaj je njegov problem, skratka kaj je z njim narobe..
Oprosti, ampak tipično za narkomane (in alkoholike). V resnici ko jih spoznaš imajo vsi za seboj grozne izkušnje, stiske in težave in podzavestno igrajo na noto, da se človeku špilajo. Poznam primere ljudi, ki so se iz tega izvlekli. Imeli so pogum, da so sami iz tega šli, pa tudi srečo, da so jih obkrožali ljudje, ki se jim niso smilili in jih trepljali po ramenih češ "joj si pa res bogi", ampak so jim direktno povedali, da štejejo dejanja in ne misli.

Citat:
Če bi bili vsi mnenja " ***i ga, sam si je kriv, s****i čimbolj stran od mene, ko te j.." da ne rečem še kaj več, bi jih okoli nas bilo dosti več! In pika!
Se ne strinjam.

Citat:
Nekateri s(m)o čistih glav in imamo svoje telo in misli pod kontrolo, nekateri pa tega nimajo ali ne znajo imet- takrat lahko stopiš zraven nakažeš pot in upaš na najbolje! Nikakor ne rešuješ in odločaš za ostale!
Lahko pa seveda obrneš glavo, stečeš stran in pametuješ o idelanem načinu življenja!
Ravno v tem je tvoj problem. Svet deliš na dva pola. Na enem smo eni, ki ustrezamo nekim kriterijem, na drugi so oni, ki jim ne. Izhajaš iz tega, da smo mi tukaj srečni in oni tam nesrečni. Trdiš, da je naloga srečnih omiliti mizerijo nesrečnih z dejanji usmiljenja.

Moj pogled je drugačen. Kakšen je, sem že povedal in se ne bom ponavljal. Strnem lahko samo, da ljudi delim zmagovalce in na poražence vis-a-vis samih sebe. Tisti, ki sami nad sabo obupajo in se vržejo na milost in nemilost družbi, so poraženci. Takih ljudi ne maram, ne morejo biti moji prijatelji in nad njimi nimam nikakršnega upanja, da se bo njihova situacija kadarkoli obrnila na bolje. Smilijo se mi ne. Zmagovalci so tisti, ki znajo konstruktivno reševati probleme, ki so pred njimi. Nihče ni v celoti zmagovalec ali poraženec, meni zadošča, da ga je zmagovalca 51%.
Staro 05.11.2008, 14:08
Pacijent

Citat:
Objavil-a KissMe Prikaži sporočila
Ok, verjamem da obstaja nekaj zelo svetlih in bleščečih izjem, ampak večina ljudi se pa v določenih primerih težko postavi zase (npr. žena alkholika, mati narkomana...) Če bo to moja prijateljica/prijatelj, ji bom poskušala stati ob strani, čeprav me bo kdaj jezilo, da pusti, da drugi manipulirajo z njo, ampak takemu človeku jaz pač ne obrnem hrbta in ga tudi ne obsojam (obsojanje je ena fina krinka da izpadeš kul in se ti ni treba z ničemer ukvarjat).
Vse lepo in prav. Vzemimo hipotetično mamo narkomana, ki je slučajno že 20 let moja odlična prijateljica. Lepega dne me pokliče vsaj v solzah in na robi z živci, ker je ugotovila, da je njen sin odvisen od heroina.

Hm... Od heroina ne postaneš odvisen z danes na jutri. In ne me basat, da je bilo z njenim sinom do včeraj vse ok - bil je odgovoren, vesten, prijazen, urejen, točen, čez noč pa je shujšal za 20 kil in postal okostnjak, dobil po 10 vbodov na vsaki roki, izgubil vse premoženje...? Ženska, ki je 20 let kao moja odlična prijateljica mi v tem celotnem procesu ni poklicala in rekla "ti poslušaj, tale moj bojan se pa nekam čudno vede zadnje čase...". Potem ko ji je pa vse sfrlelo iz rok pa "joj, na pomoč". Fakt: ta moja "prijateljica" je ravno tak slabič kot njen sine.

Ko mi ta ista prijateljica pove, da jo mož že 10 let mlati, imam iste občutke.

Vestni starši opazujejo svoje otroke in se jim ne pustijo metat na poceni finte. Dobri prijatelji si zaupajo probleme. Kdor ne dela enega ali drugega, nima poštimanih stvari v svojem podstrešju in s tem daje potuho tistemu, ki dela sranje (narkoman ali pa agresiven mož).
Staro 05.11.2008, 14:45
lila5 Uporabnik lila5 ni prijavljen
Mojster
Član od: Jun 2001
Sporočila: 3.935

Hipotetično.....če sta dva odlična prijatelja, bi eden pri drugem morala opaziti neko spremembo......tako kot naj bi vestni starši opazovali svoje otroke, tako naj bi se tudi odlični prijatelji odlično poznali med sabo.......

torej, če nadaljujem tvojo teorijo si hipotetično tak slabič kot narkoman in mati narkomana in žena nasilneža, ker pri odlični prijateljici si sicer videl, da nekaj ni ok, vendar si uvidevno (mogoče tudi užaljeno) molčal, ker te sama ni prosila za pomoč.......
Staro 05.11.2008, 14:49
Pacijent

Hm... Z mojimi prijatelji se pogovarjam. Z njimi ne živim in za njimi ne oprezam. Če na njih ni nobene spremembe, ne morem opaziti problema. Če se me prijateljica izogiba nekaj dni, da ji izgine modrica z očeca, potem se pa dela, kot da ni nič - kaj naj storim?

Se mi je že zgodilo, da je zelo dober prijatelj dejansko imel precej hude probleme. O njih ni govoril in nihče od nas ni vedel, da jih ima. Šele enkrat po tem, ko se je vse razrešilo, mi je te stvari povedal.

Če pa si slučajno hotela reči, da bi isto stvar lahko tudi otroci naredili svojim staršem - ja, v tem primeru sem na prijateljevi starševi strani. Bistvo je, kdaj predaš informacijo. Ali takrat, ko je že vse prepozno, ali pa v nekem zglednem času o trenutka, ko je za to izvedel.

Nazadnje uredil mrjerry : 05.11.2008 ob 14:53.
Staro 05.11.2008, 15:14
Mojster

Res je.....s prijatelji se pogovarjaš.......družiš......in ker so tvoji dobri oz. kot si povedal odlični prijatelji in ne zgolj znanci s kave, s katerimi se tudi pogovarjamo, zaznaš, da nekaj ni ok, tudi če ti direktno ne povedo......je pa stvar posameznikove odločitve kako reagira......ali je užaljen, ker se prijatelj v svojem trpljenju ni takoj obrnil nanj, ali je uvideven in spoštuje prijateljevo zasebnost, ali se noče vtikati, ali pa vseeno skuša priti stvari do dna, kar pa zahteva čas, energijo, podlaga pa mora biti res iskreno prijateljstvo.......

Me je pa presenetilo to tvoje vprašanje Če se me prijateljica izogiba nekaj dni, da ji izgine modrica z očeca, potem se pa dela, kot da ni nič - kaj naj storim?.....torej veš razlog zakaj se te izogiba in kljub temu ne storiš nič ampak se delaš kot, da nič ni......obenem pa obsojaš tiste starše, ki zavzamejo isto pasivno pozicijo pri svojem otroku narkomanu, kot slabiče.......
Staro 05.11.2008, 15:18
Pacijent

Očitno ne razumeš kaj želim povedati. Moja prijateljstva temeljijo na zaupanju. O stvareh, ki se nam zdijo čudne, se pogovarjamo. Zato lahko predpostavljam, da nekdo, ki mi ne razlaga svojih problemov in je moj prijatelj, tega ne razlaga z določenim razlogom, ali pa problema sploh nima.

Če velja drugo, problema itak ni. Če velja prvo, me bo pa gotovo zanimalo, zakaj se je v neki točki po tem, ko problem že obstaja, nenadoma odloči, da mi bo to stvar zaupal. In zakaj mi je ni takrat, ko je bila zadeva še sveža, ker je takšne praviloma lažje rešiti. Vsekakor se ne gre za to, da bi bil jaz užaljen, ker mi nekdo ničesar ni povedal. Me pa vedno zanima, s kakšnim razlogom se nekdo kar naenkrat obrača name. Iz tega razloga lahko tudi potegnem sliko o tem, kako si sam predstavlja rešiti problem. Mi zgolj malo jamra (in v bistvu ni pripravljen storiti nič konkretnega), ali mu je pa resnično dojadilo in zraslo čez glavo in se name obrača zato, ker mi zaupa in meni, da mu lahko pomagam.

Naj dodam še nekaj glede čitanja negovornih sporočil. Seveda lahko zaznaš, da kaj ni ok.In lahko vprašaš. Lahko tudi zaznaš, da z nekom konsistentno nekaj ni ok... Zadnje pol leta je lahko bolj zamorjen, tih ali bilokar, kar prejšnjih X let ni bil. To lahko izpostaviš, ampak če na drugi strani naletiš na zid ali pa odgovor da ne, da je pač v redu oziroma da ima pač neke skrbi in da bo vse ok - drugega kot to da mu pustim odprta vrata ne morem narediti.

Nazadnje uredil mrjerry : 05.11.2008 ob 15:27.
Staro 05.11.2008, 15:34
Mojster

mrjerry......razumem kaj želiš povedati.......

Prijateljstva običajno temeljijo na zaupanju......vendar pa, vsak ima nek delček zasebnosti, ki ga v določenem trenutku še ni pripravljen deliti s sebi najbližjimi.....vzrok zakaj ne pozna samo on......

zato sem pa napisala, da je potrebno v takih primerih, ko se naleti na zid, bistveno več angažiranja, če želiš prijatelju pomagati kot pa če ti takoj pove "ej, moj sine je shujšal 2 kili in je malo zasanjan, misliš da je na dieti, je zaljubljen ali pa se nemara drogira"......

Značke
droge, družbo, junkiji, našo, pogled, vaš, zadeto

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 06:48.