Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Gospodarstvo

Gospodarstvo podjetništvo, gospodarstvo, borza, finance, denar...

Orodja za teme
Staro 07.05.2006, 00:00
aragorn797 Uporabnik aragorn797 ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce aragorn797
Član od: Jul 2003
Sporočila: 305
Privzeto Zlato

Na kakšen način je možno fizično kupiti zlato v Sloveniji?? In kako ga prodati kasneje, seveda govorim o tržni vrednosti.
Če pride do hude finančne krize(tudi najbolj možen črni scenarij) a mi kaj pomeni papir na katerem piše da sem lastnik neke količine zlata.
Zadnje vprašanje, ki se navezuje z drugim: v času krize ali je pametno zlato imeti v banki ali pri sebi doma?
PS. Ali obstaja davek na prodajo zlata?
Staro 07.05.2006, 08:17
Davor Uporabnik Davor ni prijavljen
Maratonec
Član od: Aug 2004
Sporočila: 39.083
Privzeto Re: Zlato

Poizkusi pri zlatarju....
Staro 07.05.2006, 12:07
kekez Uporabnik kekez ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce kekez
Član od: Oct 2004
Sporočila: 3.612

Ne vem, kako je zdaj.
Včasih se je na Lj. borzi trgovalo tudi z zlatom in zlatniki.
Zanimivo je bilo, če si fizično pustil zlato v depoju in bil zadovoljen s certifikatom, ni bilo davka. Če si hotel fizični dvig zlata, si plačal kar precejšen davek.
Staro 07.05.2006, 12:17
bobi Uporabnik bobi ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce bobi
Član od: Dec 2001
Sporočila: 13.933

Jaz osebno ne bi nalagal denarja v zlato, ker cene zlata ne rastejo ampak raje padajo.

Staro 07.05.2006, 13:08
Maratonec

Citat:
Objavil-a bobi
Jaz osebno ne bi nalagal denarja v zlato, ker cene zlata ne rastejo ampak raje padajo.
Ej stari, popolnoma prav imaš:

Dejstva, da rsuka centralna banka premišljuje o zamenjavi rezerv v USD v zlato pa tudi ni pomebno....

No, v Sloveniji se trži celo en sklad, ki ima preko bratranca v 13. kolenu mal veze z zlatom. Tukaj imaš njegov donos v zadnjem letu dni:

Po drugi strani je pa res, da je bilo v zadnjih letih, mnogo rudnikov zlata zaprtih, ker preprosto niso bili stroškovno učinkoviti. V zadnjem letu in pol pa je šla cena zlata iz nekaj nad 300USD do skoraj 700 USD, kar naredi te rudnike še kako profitabilne. Vendar pa dvomim v zadostno ponudbo na kratek rok....

Nazadnje uredil Davor : 07.05.2006 ob 13:22.
Staro 07.05.2006, 15:55
čudežni Uporabnik čudežni ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Dec 2005
Sporočila: 649

Ko se je pripravljala iraška vojna, so po mojem špekulantje z Wall Streeta razmišljali samo o dveh stvareh : nafta in zlato
Staro 07.05.2006, 16:54
Maratonec

Citat:
Objavil-a čudežni
Ko se je pripravljala iraška vojna, so po mojem špekulantje z Wall Streeta razmišljali samo o dveh stvareh : nafta in zlato
??
Takrat zlato ni doseglo niti 400 USD na unčo....
Staro 07.05.2006, 19:41
Maratonec

For Sinclair, who rode the last bull market in gold to its peak in 1980, the surging price of his beloved metal is sending out clear signals that take him back to the 1970s, when inflation, a weak dollar and an oil spike driven by turmoil in the Middle East propelled gold to a high of $875 an ounce, or more than $1,800 in current dollars, after adjusting for inflation. His ultimate price target now is not far from that: $1,650 an ounce, assuming that things become really bad.

http://www.iht.com/articles/2006/05/...iness/GOLD.php

Kam bo šla cena, pa je v veliki meri odvisno tudi od gibanja $:
http://quote.bloomberg.com/apps/news...fer=news_index
Staro 07.05.2006, 21:16
crunchy Uporabnik crunchy ni prijavljen
Novinec
Član od: Apr 2006
Sporočila: 3

Citat:
Objavil-a kekez
Zanimivo je bilo, če si fizično pustil zlato v depoju in bil zadovoljen s certifikatom, ni bilo davka. Če si hotel fizični dvig zlata, si plačal kar precejšen davek.
To me rahlo cudi. Zlato je bojda edina dobrina na svetu, za katero se (dogovorno) ne placuje davka. Pri nakupu/prodaji placas le nekaksne manipulativne stroske (kaksen %?!?) posredniku. Zanimivo je zato, ker ne more izgubiti vrednosti tako, kot kaksna delnica, obveznica, denar, itd. Slaba stran pa je, da njena vrednost niha (v kriznih situacijah se vrednost zvisa, ker se ljudje zelijo zavarovati...). Vsekakor je zanimiva nalozba.
Staro 08.05.2006, 01:35
De_Tomaso Uporabnik De_Tomaso ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Jan 2005
Sporočila: 114

No vsekakor je dobro kakšno ploščico vedno imeti doma. Človek nikoli ne ve.

Drugače pa do kakšne kile ali dveh, lahko takšen nakup opraviš v zlatarni Celje. Je pa treba počakat kak teden, da ga dostavijo v želeno poslovalnico. kako je pri ostalih zlatarjih pa pojma nimam.

Značke
zlato

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 01:54.