Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Gospodarstvo

Gospodarstvo podjetništvo, gospodarstvo, borza, finance, denar...

Orodja za teme
Staro 14.08.2009, 19:22
Liberalec Uporabnik Liberalec ni prijavljen
Banned
Član od: May 2009
Sporočila: 261
Privzeto Re: Kdor verjame, je norec ali pa ekonomist

Citat:
Objavil-a konsiljere Prikaži sporočila
Liberalec , nimaš prav !
Jaz nebi rad služil provizij ampak bi želel ,da je moj denar kaj več kot samo papir ! In kot je rekel Maajde kaj bo z njim čez 20 let.
Naš denar ima vrednost samo zato, ker mi verjamemo ,da je nekaj vreden a v resnici je samo navaden papir!
No glej, bankovec ni ničvreden pa če še bolj pljuvaš po njemu. Če boš šel z bankvocem za 100 EUR v trgovino boš pač lahko nakupil določeno količino dobrin. Tudi če bo ta bankovec za 100 EUR 100% krit z zaltom boš lahko šel v trgovino in boš kupil določeno količino dobrin.

Pa da ne boš mislil, da če bi imeli denar krit z zaltom, da ne bi bilo infalcije. Če bi količina zlata v obtoku prehitevala rast gospodarstva bi bili ravno tako deležni inflacije. In šeen problem je. Tehnološko najbolj razvite države z močno zunanjo trgovino bi s časoma nakupičile velike količine zlata in v teh državah bi postopoma vrednost zlata strmo padala. Ko bi vrednost občutno padla, bi v njih začele kupovat revnejše države in zgodba bi se ponovila. Torej, gospodarski cikli bi bil ravno tako prisotni, le sistem bi bil bolj rigiden in dolgoročna gospodarska rast bi bila posledično počasnejša.

Tko da, ne vidim nekih močnih argumentov za zlati standard.
Staro 15.08.2009, 18:53
konsiljere Uporabnik konsiljere ni prijavljen
Novinec
Član od: Aug 2009
Sporočila: 11

Inflacija ne ? Liberalec !
Saj vemo kaj je inflacija a, ne ?
Rad bi samo vedel ,kaj stoji za našim denarjem 1 euro česa ??????????????
Se še spomniš inflacije v jugi ko je bil dinar samo sveže tiskan papir .
Staro 15.08.2009, 23:04
maajde Uporabnik maajde ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce maajde
Član od: Nov 2005
Sporočila: 192

Citat:
Objavil-a Liberalec Prikaži sporočila
To vprašanje definitivno ni na mestu, ker ti tudi če ne boš službe menjal in ne boš napredoval, ne boš imel čez 20 let enake plače kot jo imaš danes.

Namreč, kolektivne pogodbe so take, da se plače usklajuje tako z inflacijo, kot ponekod tudi s prouktivnostjo v zasebnem sektorju.

Poleg tega se tudi pokojnine usklajujejo z inflacijo in včasih tudi s produktivnostjo.

Tako da, relevantno vprašanje bi bilo, koliko dobrin boš lahko čez 20 let kupil s povprečno plačo, ali minimalno plačo ali plačo trgovke ali s plačo....
Povedal sem ti da se z inflacijo s strani vlade in CB manipulira, za en evro bom čez 20 let dobil skoraj nič, je pa res da nam OD ne bo ostal isti.

Koliko dobrin bo večina kupila čez 20 let s povprečno plačo je odgovor sila enostaven. Večina veliko manj kot danes.
Staro 16.08.2009, 15:14
Novinec

Liberalec pravilno si ugotovil!
Gospodarska rast bi bila počasnejša , ne bi bilo kreditov iz nič , ne bi bilo take inflacije ,ludje bi lahko varčevali za starost, prvo bi privarčeval potem kupil ne pa tako kot zdaj samo gledamo kdo nam bo dal kredit ,ko pa ga ne moreš odplačat pa joj !
Kar se tiče zlata je tu zdaj en problem ni ga toliko kot je sedaj dolga !! povej mi ali imaš v rokah raje denar ,ki nekaj stoji za njim ali pa brezvredan papir ,ki ima vrednost samo zato , ker mi verjamemo oz. verjameš, da nekaj velja.
To ,da je v obtoku denar ustvarjen iz nič prinaša še sledeče težave:
-draga in nečinkovita državna administracija
- policijski zakoni
-monopolizem
-nadzor države nad mediji
-indoktrinirano šolstvo
-inflacijo ,korupcijo ,kriminal.........
Staro 16.08.2009, 19:00
Banned

Citat:
Objavil-a maajde Prikaži sporočila
Povedal sem ti da se z inflacijo s strani vlade in CB manipulira, za en evro bom čez 20 let dobil skoraj nič, je pa res da nam OD ne bo ostal isti.

Koliko dobrin bo večina kupila čez 20 let s povprečno plačo je odgovor sila enostaven. Večina veliko manj kot danes.
Ja, ti si mi povedal da CB manipulirajo z inflacijo in jaz verjamem anonimnemu forumašu in citatom iz knjig, ki jih prodajajo pri amweyu...

Pa od kje ti ta dogovor? Ga je lepo zapisati, kajne? Se lepo sliši in ga je lepo ponavljati v eminentni družbi kvazi intelektualnih levičarjev. Ampak še vedno ne neargumentiran in izmišljen. (Kar nep omeni, da se to ne more zgoditi, vendar to trditi je trenutno norost).

Mislim, da se je število povprečnih plač, potrebnih za nakup avtomobila srednjega razreda v zadnjih 20 letih skorajda prepolovilo. Zato res ne vem, od kje ti tak pesimizem. Ampak dobro, ugibaš lahko kaj bo čez dve leti, čeprav trenutni denarni sistem, trenutne izkušnje in trenutne socialne politike (usklajevanje plač, pokojnin) govorijo proti temu razmišljanju.
Staro 16.08.2009, 19:05
Banned

Citat:
Inflacija ne ? Liberalec !
Saj vemo kaj je inflacija a, ne ?
Rad bi samo vedel ,kaj stoji za našim denarjem 1 euro česa ??????????????
Se še spomniš inflacije v jugi ko je bil dinar samo sveže tiskan papir .
Tudi v zlatem standardu so poznali inflacijo. Če je količina zlata v dnearnem sistemu rasla hitreje od produktivnosti se je pojavila inflacija.

Inflacija v jugi pa je bila posledica Markovičevega konvertibilnega dinarja in tisti printanje takrat ni v ničemer podobno trenutnemu printanju (zaenkrat, kako bo pa čez polleta bomo pa videli).

Šeenkrat, zakaj mora kaj stati za denarjem? Tudi če je vojna ti zlat denar ne bo kaj dosti pomagal, ker ga ne moreš jesti. Tudi vrednost zlata je bolj ali manj domena človeštva, da človeško hotenje po zlatu presega količino zlata in popolnoma enako je pri denarju.

Torej....še vedno ne vem v čem vidiš tako fenomenalne prednosti zlatega denarja pred navadnim papirnatim denarjem?
Staro 16.08.2009, 19:18
Banned

Citat:
Liberalec pravilno si ugotovil!
Nisem ugotovil, to sem vedel.

Citat:
Gospodarska rast bi bila počasnejša ,
Res je in jaz si tega v bistvu ne želim. Rad imam novosti pri računalnikih, telefonih, avtomobilih,....

Citat:
ne bi bilo kreditov iz nič ,
In mlad par, ki se je spoznal pri 20 letih bi šparal za svoje stanovanje do 45 leta, do takrat pa bi z majhnim otročkom šotoril v kartonasti škatli pod mostom....mega res.

Citat:
ne bi bilo take inflacije ,
To sva že 2x ugotovila, da ni res. Lahko ti še tretjič ponovim, da povsod, kjer rast denarja presega produktivnost se pojavi inflacija, tudi v zlatem standardu.

Citat:
ludje bi lahko varčevali za starost,
Tudi sedaj lahko varčujejo za starost v vrsti naložbenih produktov.

Vezane vloge, obvezniški skladi, pokojninski skladi, kombinirani skladi, delniški skladi, nepremičnine.... Če se bojiš le inflacije pa lahko inflation protected bonde kupiš...pa si rešen (sam treba se je pozanimati o teh zadevah in tudi kaj prebrati....)

Citat:
prvo bi privarčeval potem kupil ne pa tako kot zdaj samo gledamo kdo nam bo dal kredit ,ko pa ga ne moreš odplačat pa joj !
Da vzameš kredit, ko vnaprej veš, da ga ne boš mogle odplačati in potem kriviš sistem kako je krivičen ja pa malo bolano no....

Citat:
Kar se tiče zlata je tu zdaj en problem ni ga toliko kot je sedaj dolga !! povej mi ali imaš v rokah raje denar ,ki nekaj stoji za njim ali pa brezvredan papir ,ki ima vrednost samo zato , ker mi verjamemo oz. verjameš, da nekaj velja.
Hm...kaj pa lahko počneš z zaltom? Za industrijo ni ne vem kako uporaben oziroma ga je preveč glede na porabo, jesti ga ne moreš, nakita ne moreš neomejeno imeti...torej je tudi vrednost zlata podobnega izvora kot vrednost trenutnega denarja....PR institucije, ki vodi monetarno politiko...

Citat:
To ,da je v obtoku denar ustvarjen iz nič prinaša še sledeče težave:
-draga in nečinkovita državna administracija
A to je pa venček zmagovitih? V zlatem standardu te administracije ne bi bilo? Denarni sistem bi bil samoumeven in vrednost zlata bi bila fiknsa ali kako? Z mednarodono menjavo se količina zlata v posamezni dežavi ne bi spreminjala? Kje si to pobral?

Citat:
- policijski zakoni
Ja, zlato bi nosil v denarnici ko bi šel po kruh in nihče ne bi pomislil na krajo zlata zato tudi zakonov ne bi bilo treba....pa zakaj si napisal policijski zakoni? Zakonov se ne izmišljuje policija?

Citat:
-monopolizem
Kovnica zlata pri zlatem standardu je bila pa popolna konkurenca al kako?

Citat:
-nadzor države nad mediji
A to je zaradi inflacije ali zaradi trenutne denarne ureditve? Mal si zmedeno to napisal...

Citat:
-indoktrinirano šolstvo
-inflacijo ,korupcijo ,kriminal.........
To malo spominja na mešanje hrušk, jabolj in pa češpelj....na kompot torej...

Btw: mi lahko prosim izdaš vir teh pripovedk?
Staro 16.08.2009, 22:18
Novinec

Liberalec zelo sva si na različnih bregovih!
Res ne vem zakaj ne bi bilo novosti pri počasnejši g. rasti.Kaj se bi zgodilo z mladim parom če ne bo mogel vračati kredita verjetno zopet šotorenje !
Videli smo kaj se zgodi z "naložbenimi produkti" v gospodarski krizi. Veliko ljudi vzame kredit in se z njim opeče nebi se upal zanje trditi , da so bolani je pa sistem , ki kar podarja kredite malo b......... Zlato ali kaj podobnega je vseeno boljše od navadnega papirja kaj boš z njim -kuril? Državna administracija bi bila manjša in učinkovitejša ostalo pa ti nakladaš v tri dni. Večina ve kaj pomeni termin "policijski zakoni" verjemi niso namenjeni čuvanju naših denarnic in policija jih samo izvaja. Državna podjetja imajo monopol nad najpomembnejšimi gospodarskimi panogami v transportu ,telekumunikacijah,medijih............
Kadar mački stopim na rep pa je kompot a ne? Vir ? Malo poglej naokoli pa boš videl če seveda boš hotel videti .
Staro 17.08.2009, 07:53
maajde Uporabnik maajde ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce maajde
Član od: Nov 2005
Sporočila: 192

Citat:
Objavil-a Liberalec Prikaži sporočila
Ja, ti si mi povedal da CB manipulirajo z inflacijo in jaz verjamem anonimnemu forumašu in citatom iz knjig, ki jih prodajajo pri amweyu...

Pa od kje ti ta dogovor? Ga je lepo zapisati, kajne? Se lepo sliši in ga je lepo ponavljati v eminentni družbi kvazi intelektualnih levičarjev. Ampak še vedno ne neargumentiran in izmišljen. (Kar nep omeni, da se to ne more zgoditi, vendar to trditi je trenutno norost).

Mislim, da se je število povprečnih plač, potrebnih za nakup avtomobila srednjega razreda v zadnjih 20 letih skorajda prepolovilo. Zato res ne vem, od kje ti tak pesimizem. Ampak dobro, ugibaš lahko kaj bo čez dve leti, čeprav trenutni denarni sistem, trenutne izkušnje in trenutne socialne politike (usklajevanje plač, pokojnin) govorijo proti temu razmišljanju.
Potem ti verjameš Vladi in njenim strokovnim službam? Zadnji primer je izračunavanje cen goriva. Ne bom naprej komentiral.

Da, da avtomobili so resničo cenejši, tudi televizorji, pa računalniki. Maldivi itd. Kaj pa je dražje? Aja stanovanja, ki si jih ne moremo privoščiti, stroški vzdrževanja le teeh najemnine, vrtci, da ne govorim o osnovni človeški potrebi HRANI.
Staro 17.08.2009, 18:29
Banned

Citat:
Objavil-a maajde Prikaži sporočila
Potem ti verjameš Vladi in njenim strokovnim službam? Zadnji primer je izračunavanje cen goriva. Ne bom naprej komentiral.

Da, da avtomobili so resničo cenejši, tudi televizorji, pa računalniki. Maldivi itd. Kaj pa je dražje? Aja stanovanja, ki si jih ne moremo privoščiti, stroški vzdrževanja le teeh najemnine, vrtci, da ne govorim o osnovni človeški potrebi HRANI.
Zakaj ne boš naprej argumentiral? Sedaj ko se kaže, da tvoja teorija poka po šivih pa res ne smeš prenehati. Kaj je z izračunavanjem cen goriva? Leva vlada nabija trošerine v višave. O tem sem že pisal in sem hkrati tudi opozoril, da je trenutno cena derivatov v Sloveniji enaka ceni, ko je bila surova nafta 148 USD, trenutno pa je le 66 USD....

Glede stanovanj....na trgu stanovanj je trenutno res anomalija, ki je posledica tako zavlačevanja spremembe prostorskih aktov kot tudi neinteres uvedbe davka na nepremičnine. Kljub temu so se stanovanja začela ceniti, v letošnjem letu so se tako v LJ pocenila že za 16 %.

Zanimivo je tudi, da so odkupne cene poljskih pridelkov v Sloveniji enake ali nižje kot v Evropi, hrana pri nas je pa v splošnem celo nekaj dražja....torej zopet služijo predelovalci in trgovci, ki so zbrani v katerem forumu?

Skratka, moj point je, da so cene, nak atere vpliva naša vlada previsoke (hrana in nepremičnine), medtem ko so cene, na katere vpliva predvsem tuja konkurenca iz leta v leto nižje, kar je posledica tako globalizacije, kot nezmožnost kontrole cen s strani naših nesposobnih vlad. Denarni sistem kot tak in inflacija pa pri tem res ne igrata vloge....

Značke
ekonomist, kdor, norec, verjame

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 17:59.