Nazaj   Siol.net forumi > Zabava > Glasba

Glasba vtisi, okusi, koncerti...

Orodja za teme
Staro 27.09.2005, 00:01
Madbringer Uporabnik Madbringer ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce Madbringer
Član od: Feb 2003
Sporočila: 6.543
Privzeto DJ-ji

Skratka poskušal bom biti čimbolj strpen, miren in predstaviti realno in ne a priori sovražno nastrojeno vprašanje.

Poleg tega, da je ta totalno škodljiva, na vseh področjih nesposobna, gluha, debilna golazen od ljudi še plačana, globoko spoštovana, neumno pričakovano obvezna me zanima kaj dejansko dela.

Nepristanski opazovalec, ki ni totalno gluh in ima toliko okusa, da ga neokus moti, ki bi v določenem klubu pri vsej svoji strpnosti in čepkih v ušesih (pri povprečju 130dB glasnosti) zdržal bi stvar videl takole: nek globoko zamišljen tip, v svoji trdnjavi stoji, miga z glavo kot golob med hojo non stop nekaj pritiska, obrača, si neko napravo daje na uho, občasno v mikrofon zakriči nek debilizem (še bolj kot konjederec, ki zavpije konju hijašimel). To je to. Drugega ni za opaziti, da bi delal, razen ko mu kolega pride kak nasvet/željo/nekajpač dati. Opazovalec drugega efekta ne opazi, ker je cele pol ure, ko to opazuje identični tuc tuc.

Sedaj me pa zanima. Kaj hudiča to bitje dejansko dela in zakaj je za to delo plačan, zakaj je za to delo tako spoštovan in zakaj mora imeti pri napisu svojega imena predpono DJ. A je to dejansko kak poklic ali kaj? Kakšna znanja mora tako bitje imeti (poleg znanja opice, da cd nekam zatlači in pritisne play)? Kakšno znanje tak človek ne sme imeti? Mogoče kake druge sposobnosti ali pomanjkljivosti (kaka huda telesna ali in morda duševna hiba)
Morda je to človek, ki je nekako dobil cd, ki preskakuje in želi cel večer ta preskakujoči cd uštimati, da ne bi preskakoval?

Bi prosil, če bi mi kdo, ki je bolj seznanjen s tem, orisal celotno sliko tega početja (namenoma nisem uporabil besede "delo", ker vsako početje pač še ni delo).

Hvala za morebitne odgovore in še pripis, da bom vse nestrpne in žaljive odgovore brezkompromisno brisal.

Še podvprašanje: ljudje, ki hodijo v take klube in lahko celo noč zdržijo ob tistem veliko preglasnem hrupu in ekstazično poskakujejo kot čreda primatov ob obrednem ognju. Kaj je narobe z njimi?! Pomanjkanje kisika ob porodu in sedaj po dolgih letih prizadetega življenja nostalgija po otroštvu? Kaka druga prizadetost? Gluhost? Namreč samo pomanjkanje okusa to ne more biti. Stvar je zares resna, namreč kar velika epidemija tega je nastala v zadnjih 25 letih.

In še nekaj...nisem mislil s tem, na neke izrecno ozke zadeve, kjer je stvar omejena na neko "zvrst", če lahko temu tako rečemo. To se dogaja vsepovsod. V lokalih, diskačih, na koncertih, avtobusih, vsepovsod... Dobro če je nek zbor debilov na neki tehno zabavi, še razumem, ampak da se to dogaja na npr. rock koncertih mi pa ni jasno.

__________________________________________________ ___________________
A MAN IS THE LESS LIKELY TO BECOME GREAT THE MORE HE IS DOMINATED BY REASON: FEW CAN ACHIEVE GREATNESS, AND NONE IN ART, IF THEY ARE NOT DOMINATED BY ILLUSION
Staro 27.09.2005, 00:16
Cvetlični deček Uporabnik Cvetlični deček ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce Cvetlični deček
Član od: Jun 2002
Naslov: Kransterdaam
Sporočila: 12.028
Privzeto

madbringer, priporočam ti, da ne hodiš več v Lipo [}], saj tisto niso pravi dji ampak bolj selektorji muzike. pravi dj mora ujeti tempo in še izbrati dobro nadaljevanje muzike, po možnosti glede na odziv publike. če greš kdaj na kak normalen drumnbass ali techno ali goatrance boš videl, da ti ljudje trdo delajo, da lahko mi plešemo na tistih ~100 bpm in ne opazimo razlike med komadi, ali pa nam je ta tako všečna, da ponorimo še bolj.

"Ecosystem failing. Need ride off this rock. Pick up at Long 14e3365, Lat 46n2425, Earth."
Staro 27.09.2005, 00:19
Veteran
Privzeto

Hm...kot prvo, nisem bil (še, niti ne bom) v Lipi. Kot drugo, na vprašanje mi dejansko nisi odgovoril.

V bistvu bi moral pa jaz dodati še podvprašanje...bom uredil prvi post.

A MAN IS THE LESS LIKELY TO BECOME GREAT THE MORE HE IS DOMINATED BY REASON: FEW CAN ACHIEVE GREATNESS, AND NONE IN ART, IF THEY ARE NOT DOMINATED BY ILLUSION
Staro 27.09.2005, 00:38
Odvisnik
Privzeto

kot prvo, potrudi se, da tudi ti ne boš žaljiv, ker s svojim postanjem se meni zdiš.
kot drugo, na katero vprašanje ti nisem odgovoril? Če misliš na potrebna znanja DJov, se mi zdi, da sem ti. Če nočeš verjeti, potem si si sam kriv, res pa je, da si DJ lahko da pred ime vsakdo.

Na podvprašanje pa naj ti odgovorim z magično besedo "ples". Tudi primitivna bitja zapadejo v trans ob določenih ritmih, in zakaj bi bilo drugače danes, tu, v klubu, kjer poleg temačnega vzdušja, alkohola ter drugih drog, vizualnih umetnin človeka v trans spravljajo tudi enakomerni ali sinkopirani ritmi. Pa še miganje slečenih telesc te spravlja v ekstazo.

"Ecosystem failing. Need ride off this rock. Pick up at Long 14e3365, Lat 46n2425, Earth."
Staro 27.09.2005, 00:59
Veteran
Privzeto

Napisal sem kar se da prijazno in ne žaljivo kar sem lahko, ker če bi spustil vse zavore ne bi bilo več v merah dobrega okusa in bi se lahko kdo kaj pritoževal.

Hm, če si mi odgovoril, se opravičujem, ker nisem razumel...po drugi strani pa potemtakem mora biti stvar zelo enostavna, tako da bi to lahko bil kdorkoli bi želel...no in to stvari doda še bolj slabšalni priokus, kot sem ga že sam želel pristavit in je v nasprotju z priznanostjo tega početja.

Še vseeno me bolj obširno zanima...ampak to pričakujem, da bo vedel odgovorit kdo, ki ne hodi na take zadeve, ker kdor hodi tja itak na to ne more odgovoriti.

Staro 27.09.2005, 01:01
Odvisnik
Privzeto

verjetno je to res nekaj takega, kot cerkev, ja :D kdor veruje, je težko objektiven

Staro 27.09.2005, 11:45
tolstoyed Uporabnik tolstoyed ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Feb 2005
Sporočila: 1.476
Privzeto

posploševati je seveda neumno. tko kot pri vsaki stvari imas tudi tukaj dobre in slabe dj-e. dobri so tisti ki znajo zacutit kaj publika hoce slabi pa tisti ki vrtijo kar je tisti trenutek trend in se ne ukvarjajo prevec z samo vsebino. kar zadeva 'delo' je pa tako - lahko le vrti plosce in se ne ubada prevec z lovljenjem ritma, lahko pa se nekolk bolj potrudi in skladbe med sabo 'beatmatch-a', kar je spet dvorezen mec saj takrat ponavadi set lahko zapade v nek tak dolgocasen tok. osebno imam rajsi vsebino kot perfektno izvedbo kar se tice lovljenja ritma. vecina dj-ev dela tudi napako pri stopnjevanju intenzivnosti seta, saj ze kamlu zacnejo vrteti udarne skladbe in se publika iztroši.
torej najslabsi so tisti dj-i brez domislljije in poznavanja glasbe (in njene zgodovine), ki se obadajo samo s tem da bo set brezhiben v tehnicnem smislu. ce te bolj podrobno zanima sama tehnika pa lahko tudi o tem kaksno napisem.

kar se občinstva tiče pa je tukej spet več ciljnih skupin. verjetno ti tu mislis na 'rejverje', torej predvsem obiskovalce techno in house eventov - o njih tudi sam nimam najboljsega mnenja saj se zdi da je pri njih pomembno vse kaj drugega kot sama glasba. imas pa tudi alternativo temu in tam najdes ljudi ki dejansko pridejo poslusat glasbo, ce pa te ob tem prime da bi se plesal/norel pa je to samo dobro za sproščanje
ce nisi ravno ljubitelj glasbe je to verjetno tezko razumet.
mene bi pa naprimer zanimalo katere dj si ze slisal, oziroma katerih partijev si udelezil da se ti je tako zamerilo?
Staro 27.09.2005, 13:36
Daysleeper Uporabnik Daysleeper ni prijavljen
Guest
Član od: Apr 2005
Naslov: Vrtiljak
Sporočila: 2.264
Privzeto

A mi govorimo o ljudeh, ki pridejo v klub in vrtijo CD-je, ali o tistih, ki vsak komad posebej "sestavijo" s pomočjo vinilk ali samplov na lap topih?

Lejte, pesniki pa pisatnli majo doma za svoje rokopise skrbno urejene arhive, jst mam pa namst tega skdn za pokvarjen papir... No in tam notr sm zadnč staknu svojo ta prvo popevko, k sm jo biu kdaj napisou... Hjooj, koko zdavni, zdavni je že to blo - tko sem zdi, k dj blo hmal po stvarenju sveta, mal po tistem, kj bog reku: "Bodi luč.", poj pa elektrika crknla. Pesem se imenuje Ajatutu, ali po slovensko: Ajatutu...
Staro 27.09.2005, 19:10
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321
Privzeto

Ce ne ves/vidis/slisis kaj pocnejo, to se ne pomeni, da je vse to kar delajo, brez veze. Tudi to, da so zabarikadirani v dj boothu, ni nujno res. So DJji, ki imajo blazen kontakt s publiko (David Morales, Chris Liebing, Roberto Q. Ingram...), so taksni, ki ustrezajo tvojemu opisu (recimo Dojaja), mnogo pa jih bolj ali manj nepremicno dela svoj job (Richie Hawtin, Toni Rios, Rush...). Odvisno je pac od pristopa posameznika. Isto bi se lahko vprasal, ali je za kitarista res nujno, da v raztrgani spodnji majici in preozkih hlacah ter presvican kot tarzan razgraja po odru. Ali enako s poljubnim drugim instrumentom.

To, kar bom povedal zdaj, je divja osnova DJjanja. Danes je stvar ze mocno napredovala, zato prosim, da tisti, ki mi zelite replyjati, vsaj preberete do konca.

Osnovni namen DJ-a je vrtenje glasbe in skrb za njen kontinuiran potek. Zato sta potrebna vsaj dva vira zvoka, za kar so se najbolj prakticni izkazali analogni gramofoni (iz vec razlogov) in dvokanalna mesalna miza, ki omogoca superponiranje zvokov z obeh virov (kar pac pomeni, da lahko vrtis z obeh virov hkrati in obenem prilagajas glasnost).

Dokler se vrti en sam komad, DJ nima kaj dosti za poceti. S prilagajanjem visoko-, srednje- in nizkopasovnih filtrov lahko prilagaja jakost posameznih frekvencnih obmocij, najveckrat zato, da zvok ustreza akusticnim lastnostim prostora, kjer se vrti. Ko pa je potrebno vkljuciti se drugi komad, pa je najprej treba ujeti ritem. To se naredi tako, da zvok z druge plosce predvajas samo na slusalke (ne pa v prostor), obenem pa premikas hitrostni drsnik na gramofonih, dokler pac ne zadanes ritma (izkusnje tukaj BLAZNO pomagajo). Nato je treba poskrbeti za tekoc prehod, ki se ga obicajno izvede tako, da se zadusi tisti del frekvenc, kjer se komada slabse ujemata. Razlicni glasbeni slogi imajo tukaj razlicna pravila, pri technu se najveckrat miksa na visoke tone (kar pomeni, da zadusis base).

V osnovi je to vse, kar je treba vedeti. Obracanje knofov, ki niso namenjeni zgoraj opisanim funkcijam, lahko sluzi trenutnemu poudarjanju posameznih delov komada (podobno, kot na koncertu kitarist podaljsa solo, ali pa pevec ne zapoje refrena, zato, da ga lahko zapoje mnozica), lahko pa to sploh niso gumbi z equalizerja, ampak z raznih analognih ali digitalnih efekt masin (nekako tako, kot vklapljanje distortiona ali vaha (upam, da sem prav napisal) pri elektricni kitari).

Povzemam: obracanje gumbov je namenjeno dvojemu: eksperimentiranju DJja, preden spusti komad v prostor (tega poslusalci ne slisijo) in popravljanju zvoka med vrtenjem (to se slisi, ni pa nujno, da bos vedno lahko povedal, kateri gumb je bil pravkar obrnjen).

Koliko pa so ti ljudje nesposobni, gluhi, debilni in golaznjeni, je pa pac prepusceno v presojo vsakemu posamezniku.
Staro 27.09.2005, 20:07
Veteran
Privzeto

Citat:
quote:Originalna objava tolstoyed

posploševati je seveda neumno.
Posplošitve pridejo z izkušnjami, ko se neka stvar venomer ponavlja, vedno enako, na različnih prostorih.

Citat:
quote:
tko kot pri vsaki stvari imas tudi tukaj dobre in slabe dj-e.
Hm...bi prosil še za kako razlago, ker v naslednjih stavkih pride do zmede...

Citat:
quote:
dobri so tisti ki znajo zacutit kaj publika hoce
Publika vedno hoče štanc in trenutne hite.

Citat:
quote:
slabi pa tisti ki vrtijo kar je tisti trenutek trend in se ne ukvarjajo prevec z samo vsebino.
Isto torej kot dobri :D.

Citat:
quote:
kar zadeva 'delo' je pa tako - lahko le vrti plosce in se ne ubada prevec z lovljenjem ritma, lahko pa se nekolk bolj potrudi in skladbe med sabo 'beatmatch-a', kar je spet dvorezen mec saj takrat ponavadi set lahko zapade v nek tak dolgocasen tok. osebno imam rajsi vsebino kot perfektno izvedbo kar se tice lovljenja ritma. vecina dj-ev dela tudi napako pri stopnjevanju intenzivnosti seta, saj ze kamlu zacnejo vrteti udarne skladbe in se publika iztroši.
Nekaj v pomislek...o vsakem komadu je bilo precej razmišljanja in peglanja in štimanja, itd...da je tak kot je. In to od ljudi, ki so si komad zamislili in naredili...vsako nadaljno packanje od DJja torej obvezno pokvari komad.
No, ampak okej, nekaj potrebnih stvari, ki jih mora dj obvladati si naštel.

Citat:
quote:
torej najslabsi so tisti dj-i brez domislljije in poznavanja glasbe (in njene zgodovine),
Kaj ni to ravno najbolj nujna stvar za dj-ja? Da nima pojma o glasbi.

Citat:
quote:
ki se obadajo samo s tem da bo set brezhiben v tehnicnem smislu. ce te bolj podrobno zanima sama tehnika pa lahko tudi o tem kaksno napisem.
Prosim. Je sicer spodaj mrjerry že nekaj napisal, pa me zanimajo še drugi načini in razlike...

Citat:
quote:
kar se občinstva tiče pa je tukej spet več ciljnih skupin. verjetno ti tu mislis na 'rejverje', torej predvsem obiskovalce techno in house eventov - o njih tudi sam nimam najboljsega mnenja saj se zdi da je pri njih pomembno vse kaj drugega kot sama glasba. imas pa tudi alternativo temu in tam najdes ljudi ki dejansko pridejo poslusat glasbo, ce pa te ob tem prime da bi se plesal/norel pa je to samo dobro za sproščanje
Sploh nisem mislil ozko samo na rejvarje...mislil sem bolj širše...nasploh na ljudi, ki hodijo po diskačih plesat na karkoli pač že je not.

Citat:
quote:
ce nisi ravno ljubitelj glasbe je to verjetno tezko razumet.
Vidiš, ravno v tem se pa najbolj ne strinjam. Če si ljubitelj glasbe, potem ne moreš tega razumeti.

Citat:
quote:
mene bi pa naprimer zanimalo katere dj si ze slisal, oziroma katerih partijev si udelezil da se ti je tako zamerilo?
Nimam pojma o imenih...udeležil se nisem še nobenega partija, vendar sem se tekom okoliščin za kratek čas pojavil v takih luknjah...As, Bachus, Global, itd...

Značke
djji

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 10:22.