Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 15.10.2008, 13:14
kepca Uporabnik kepca ni prijavljen
Novinec
Član od: Oct 2008
Sporočila: 35
Privzeto Re: Junkiji, droge in vaš pogled na našo zadeto družbo...

ne,niste razumeli bistva kar sem želela povedati z mojim prvim postom.
Torej..
Govorim o stvareh o katerih dobro vem kako potekajo in vem kako se odvisnost razvija, vem kam vodi in vem kako in kje tičijo razlogi za njihov nastanek. Nisem prevzetna, niti si ne domišljam da vem vse. ampak moj govor je vsaj osnovan na vsaj nekaterih dejstvih in ima nekje svoj temelj, glede na to da sem svoj prosti čas posvetilu pomoči odvosnikom.

dopuščam svoje razmišljanje vsakomur, skušam pa predstaviti zadevo iz druge perspektive.

Ne bom o procentih toda dejansko večina izhaja iz družin, kjer ni bilo "normalnega odnosa" VEČINA!
Kaj to pomeni?! Pomeni da se z "odvisnikom" ni hiče ukvarjal, v otroštvu niso imeli jasno zastavljenih meja med tem kaj je zanje dobro in kaj ni, ni bilo nikogar ki bi otroku povedal kaj lahko in česa ne sme početi, ni bilo nikoli nikogar ki bi mu dal vedeti, da je otrok lahko koristen in pomemben. To so pa v večini starši. STARŠI so prvi krivec za nastanek odvisnosti, nato je družba, osebnost odvisnika in miljon drugih razlogov.
Zakaj sem spraševala o tem kaj storiti ko hčerki najdeš travo! Bravo Andreea - brcni jo iz hiše, to bo rešilo problem , bravo pokliči policijo!! Policija popiše, da zadevo na sodišče, ta pa izreče opomin!!!!!!
zadeva pa ostaja! hčer ste porinili tretjim osebam, na ta način se VAM ( oz. staršem ) ni potrebno ukvarjati z vprašanji zakaj je prišlo do tega!!!! Medtem bo pa hči pridno eksperimentirala naprej

Da veliko oseb izhaja iz razpadlih družin in veliko jih je uspešnih - se popolnoma strinjam! Govorim o tem iz kje izhaja VEČINA ODVISNIKOV.

Obsojanje ljudi..tudi PRAV..Jaz jih pač ne! Ker skušam narediti razliko - skušam jim pomagati in razumeti iz kje odvisnost izhaja!! Ko najdeš vzrok lahko odpraviš posledice!

prepričana pa sem da ima vsak od nas svojo odvisnost, lahko je blažja lahko pa težja! In ko bom začutila da je čas da potrebujem pomoč si močno želim, da ne bom srečala takšnih ljudi kot ste vi! ( mimogrede sem strastna kadilka )

In zato mi gredo dlake pokonci ko slišim izjavo v stilu " mater je una baba neumna, ker enostavne ne gre stran od nasilneža"
Ne ni neumna - čustveno je odvisno od moža oz. njunega odnosa!! njena osebnost je enostavno poteptana in nima moči za ukrepanje! Blagor enim, ki so tako močni da vidijo pravilno rešitev, nekateri jo pač ne, ker nimajo te čustvene moči, zato jim sama ne obrnem hrbta temveč jim skušam pokazati pravilno pot razmišljanja. Odločitev je še vedno na njih oz. nas!!!

In mimogrede Andreea ker te ne želim obsojati, ampak dvomim o tem koliko dejansko veš o zdravljenju dr. Ruglja, te vljudno prosim, če mi o tem lahko kaj več napišeš. Sama nekaj vem o njegovem zdravljenju, ne pa toliko da bi si upala to pisati na forum.
Staro 15.10.2008, 13:24
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Preden ti dam kak pametnejši komentar, bi samo nekaj rekel.

1. Kar se tiče policije, ne gre samo za predajanje zadeve tretji osebi. Problem ostaja. Ti pa povem, da se 16 letni mulc pošteno poserje, ko se pred hišo pripelje belomoder avto z lučkami na strehi in ko mora popolnemu neznancu v uniformi razlagati, kaj bi dotična zadeva lahko bila.
2. Opominu sledi kazen. Kazen je treba plačati...
3. Problem ostane in treba ga je reševati naprej. Začel bi pri tem, da kot starš izgubim zaupanje do mladostnika, kar pomeni da ne verjamem več ničemur, kar mi reče. Njegove obljube gredo mimo mene, vse kar bo storil bom za njim preveril oziroma mu nečesa ne bom dovolil, preprosto zato, ker pač nima mojega zaupanja. Lahko se seveda odseli, si najde službo ali kakršenkoli drug vir prihodkov in si ustvari življenje tako, kot to pač njemu paše. Zakaj pa ne?

Zdaj pa bolj resna zadeva. Žal ti ne uspeva povedati tisto, kar očitno želiš povedati. Tvoji odgovori in mnenja so osnovana na izkušnjah s situacijo, do katere v bistvu sploh ne bi smelo priti. Ti imaš izkušnje z REŠEVANJEM situacije, torej s kurativo. Starši niso za to, da probleme rešujejo, ampak morajo delovati proaktivno po svojih močeh, da se jim to pomaga. Me prav zanima, kako bi te pogledala moja mama, ko bi ji ti rekla "ah dejte no gospa, ne sekirajte se da se vaš otrok drogira, konec koncev sem tudi jaz strastna kadilka, pa vidite da sem čisto v redu". Pa še tako prijetno bi zardela in pogledala v luft.

mimogrede - vsak problem ima rešitev. Vprašanje pa je, ali je ta rešitev tudi za nas (ali recimo starše) sprejemljiva.

Nazadnje uredil mrjerry : 15.10.2008 ob 13:28.
Staro 15.10.2008, 13:30
lila5 Uporabnik lila5 ni prijavljen
Mojster
Član od: Jun 2001
Sporočila: 3.935

Citat:
Objavil-a mrjerry Prikaži sporočila
Jaz na to ne gledam, kot da bi "zabredel". Gre se preprosto za to, da otroci počnejo nekaj, s čimer se starši ne strinjajo.

Se strinjam, tudi starši ste ljudje. In ljudje so tudi otroci. Lastnost ljudi je, da hvatajo krivine in iščejo kratkoročno rešitev problemov. Razlike med uspešnimi in neuspešnimi ljudmi pa je, da uspešni ljudje znajo razmišljati strateško in dolgoročno pustijo, da razum prevlada nad čustvi.
In del strateškega razmišljanja uspešnih ljude je tudi to, da se zavedajo, da tudi njihovi otroci lahko hvatajo takšne in drugačne krivine.......in če so na to pripravljeni, se bodo s takim hvatanjem tudi lažje spoprijeli.......in ne bodo reagirali na način "ne, moj pa že ni tak, mi ga nismo tako učili" ter se prepozno zavedli, da pa njihov je tudi lahko "tak".......
Staro 15.10.2008, 13:30
Pacijent

Agree. S problemom se moraš soočiti, ko se pojavi.
Staro 15.10.2008, 13:34
kepca Uporabnik kepca ni prijavljen
Novinec
Član od: Oct 2008
Sporočila: 35

no..
nisem starš oz. nimam otrok
v družini smo imeli in imamo problem z alkoholom - oče je odvisnik

vseeno mislim, da ti ne vidiš poanto v mojem razmišljanju.
Sej pravim-izkusila stvari, se izšolala za podobne zadeve, svoj prosti čas namenjam izobraževanju na tem področju, delam na zelo podobnem področju..pa to ni zdej bistvo -želela sem samo povedati, da vem o čem pišem.

jam... a poznaš postopke policije in sodišč?.jaz jih in ti povem, da kazni za mladolenike ni- ni globe, ni kazni, niti pridig ti policija ne spiha na dušco. Sodišča izrekajo v večini opomine, opozorila v smislu "ti lump ti, tega ne počni nikoli več"Sploh pa danes storiš prekršek čez 2 leti si obravnavan, če seveda zadeva ne pade v vodo, ker se stvar zavrže.

Pa lep pozdrav!
Staro 15.10.2008, 13:52
Pacijent

Ko smo mi imeli ta problem, so moji starši poklicali na policijo in najprej prijavili problem.
Ko je policaj prišel in storil svoje po uradni dolžnosti, sta ga prosila, če lahko ostane 5 minut, ker se želita z njim v miru pogovoriti. Povedala sta mu, da z drogo nimata in nočeta imeti izkušenj in da to presega njune sposobnosti. On jima je razložil nadaljnji postopek in jima obljubil, da ju bo kontaktiral kriminalist, ki mu bo ta primer predan. Mimogrede - to so se pogovarjali v normalnem tonu za mizo - brez histerije, vpitja in brez da bi mati kričala in lezla skupaj, fotr pa med zobmi stiskal "ubil bom smrkavca, majkemi". Jasno?

To se je dejansko zgodilo, starša sta se z njim zmenila za razgovor. Dobili so se, on jima je razložil, kaj lahko kot policist stori sam in kaj jima kot človek z izkušnjami na tem področju svetuje. Povedal je tudi, da je v naši okolici nekaj primerov droge in da se nekaj ljudi (brez da bi izdajal kakšne konkretne podatke, nas tudi ni zanimalo) že dalj časa opazuje.

Kaj se je s tem doseglo? Prvič, starša sta se pomirila toliko, da sta lahko sploh začela normalno razmišljati, brez da bi bila v afektu. Nadalje sta dobila nekaj nasvetov od človeka, ki ima prav tako družino in drugačo izobrazbo od njiju - pač svoj vidik. Nasvete sta premlela, nekaj sta jih upoštevala, nekaj pa pač ne. Kaj želim povedati: ne sme se prenašati odgovornosti na druge. Lahko pa se drugje poišče pomoč.

Človeku pa, ki se sam pri sebi ne sprijazni z dejstvom, da je zajebal, da njegovi prijemi niso pravilni in da bo potrebno spremeniti SVOJE navade, poglede in dejanja, pa ni pomoči. Ne alkoholiku, ne narkomanu, ne staršu, ne faliranemu študentu, ne nekomu ki mi propadajo razmerja, ne gamblerju... NOBENEMU.
Staro 15.10.2008, 15:04
šnela Uporabnik šnela ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce šnela
Član od: Jan 2005
Sporočila: 8.124

Jerry, a se lahko vpraša, kako si je ta družinski član pomagal. Mislim, s komuno, s hospitalizacijo, samo z ambulantnimi terapijami, čisto sam?

Meni se zdi pomembno, tako kot je že omenila lila5, da nihče ni 'čist', čisto vsakemu se lahko zgodi odvisnost, nihče ni imun. Če se zna kdo temu izogniti, mu lahko samo aplavdiram ter čestitam, ker se je uvrstil med tistih nekaj procentov ljudi, ki se znajdejo čisto sami brez pomoči. Pomembna pa je tako preventiva kot tudi kurativa.
Staro 15.10.2008, 15:10
Pacijent

Na srečo to ni bilo potrebno - nismo prišli do odvisnosti, ker je bil problem odkrit dovolj zgodaj in ker se je že takoj odreagiralo tako jasno in načelno, brez možnosti odstopanj in argumentiranj. Bilo je pač tako - ali se podrediš pravilom ki tukaj veljajo (in v zameno živiš z nami in dobivaš, kar nudimo), ali pa mnogo uspeha v življenju, kakor si ga zastavljaš. Plus to da smo uvedli enoletni program pridobivanja zaupanja nazaj. Pač v stilu: trenutno ti ne zaupamo v ničemer in če si želiš povrniti zaupanje, lahko to narediš tako in tako ter konsistentno. In smo šli po tej poti, dejansko se je zaupanje povrnilo že prej.

In poglejmo drugo plat. Nihče ni čist, to je jasno. Tudi jaz imam svoje razvade, odvisnosti itd. Ampak razlika med mano in narkomanom je, da jaz lahko ob tem normalno funkcioniram. Pa še pri meni so nekatere izmed razvad prešle vse razumne meje in reševati sem jih lahko začel šele po tem, ko sem se pogledal v ogledalo (tako in drugače) ter si priznal, da sem v tem vidiku gnoj. In ker ne želimi biti gnoj, sem pač spremenil določene svoje navade. Cilja še nisem dosegel, sem pa na dobri poti.
Staro 15.10.2008, 15:45
šnela Uporabnik šnela ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce šnela
Član od: Jan 2005
Sporočila: 8.124

Heh, če bi zdaj posegali v zasebnost, bi sledilo vprašanje o razlogih in vzrokih, da bi lahko ovrgli trditve, ki pravijo, da je vsak sam kriv za svoja dejanja (kar je sicer res, ampak!).

Drugače me pa veseli. Da se ni razvila odvisnost in da 'ne želiš biti gnoj'
Staro 15.10.2008, 15:58
Pacijent

Hjah, kar se mene tiče - ja, počel sem stvari, ki so me pripeljale do točke, ko z nekaterimi stvarmi glede sebe nisem zadovoljen. S tem da sem že v naprej vedel, da se bo to zelo verjetno zgodilo. Ergo - kaj naj se zdaj, sklicujem na slabo vzgojo, nepozornost staršev, prepir ki sta ga oče in mama imela ko sem jih imel 11, smrt starih staršev, zlom borze...??? Bo to odpravilo moje nezadovoljstvo? Dvomim.

Značke
droge, družbo, junkiji, našo, pogled, vaš, zadeto

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 19:20.