Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 25.04.2006, 22:17
unicorn Uporabnik unicorn ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce unicorn
Član od: May 2005
Sporočila: 7.270
Privzeto Denar gre na denar

Javoršek je v drugi temi napisal, da gre v dobro situiranih družinah denar skozi več generacij, in posledično s tem se tudi v glavnem poročajo med sabo.

Mene zanima predvsem naslednje - pri nas je bila tradicija "bogatejših" družin prekinjena po 2 sv. vojni, vseeno pa opažam, da se kljub temu skorajda magično med sabo najdejo ljudje, ki so pripadali le-tem včasih, pa čeprav dandanašnji brez ali z bistveno manj denarja v igri (denacionalizacija vsi vemo, kakšna je bila). Intermarriages z novo bogatimi so silno redke.

Ali je to posledica okolja, vzgoje, vrednot, česa drugega?
Dwells in Me
Staro 26.04.2006, 07:58
Knez Uporabnik Knez ni prijavljen
Mojster
Naslov: ------
Sporočila: 4.026
Privzeto Re: Denar gre na denar

To, o čemer govoriš, je stvar pedigreja, ne denarja.

Vseeno se v naši družbi še vedno lepše sliši "ona je poročena z zdravnikom in tudi njegov oče je bil zdravnik", kot pa "ona je poročena z lastnikom diskoteke".

V Sloveniji dejansko obstajata dve eliti, ki se med sabo ne družita. Nimata skoraj nič skupnega.Ena je naslonjena na družinski pedigre, poreklo, poklic (po možnosti s tradicijo), izobrazbo....Druga izključno na denar.

Kirurg bo še vedno raje videl, da se njegova hči poroči z mladim zdravnikom, kot pa s kakšnim novim Romanom Leljakom.
Staro 26.04.2006, 08:03
NaceM Uporabnik NaceM ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce NaceM
Član od: Apr 2006
Sporočila: 980

Citat:
Objavil-a Knez
V Sloveniji dejansko obstajata dve eliti, ki se med sabo ne družita. Nimata skoraj nič skupnega.Ena je naslonjena na družinski pedigre, poreklo....Druga izključno na denar.
Načeloma se strinjam s tem, vendar vseeno imam upanje, da bo to nekako se spremenilo in da bo izbiralo srce, ne pa poreklo ali denar.
Staro 26.04.2006, 08:36
Veteran

Citat:
Objavil-a Knez
To, o čemer govoriš, je stvar pedigreja, ne denarja.

Vseeno se v naši družbi še vedno lepše sliši "ona je poročena z zdravnikom in tudi njegov oče je bil zdravnik", kot pa "ona je poročena z lastnikom diskoteke".

V Sloveniji dejansko obstajata dve eliti, ki se med sabo ne družita. Nimata skoraj nič skupnega.Ena je naslonjena na družinski pedigre, poreklo, poklic (po možnosti s tradicijo), izobrazbo....Druga izključno na denar.

Kirurg bo še vedno raje videl, da se njegova hči poroči z mladim zdravnikom, kot pa s kakšnim novim Romanom Leljakom.
Prav imaš, z vsem napisanim se strinjam.

Ampak vprašanje je šlo bolj v smer, zakaj se pripadniki te t.i. elite, v današnjem času, ko glede porok ne obstaja več direktna prisila, še vedno poročajo v glavnem med seboj.
Dwells in Me
Staro 26.04.2006, 08:59
eisenhower Uporabnik eisenhower ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce eisenhower
Član od: Dec 2004
Naslov: In the middle of the town of Nowhere
Sporočila: 349

zarad tega, ker je socializacija predstavnikov teh elit takšna, da osebki sami razmišljajo o sebi kot o večvrednih predstavnikih družbe in so za njih sprejemljivi zgolj osebe iz iste elite. Za poroko seveda.

Ostali člani družbe so pa idelni za skoke čez plot.
Staro 26.04.2006, 09:07
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

Ljudje podobnega stanu otroke podobno vzgajajo ... v smislu vrednot ...

materialno usmerjen mlad človek se bo pač gibal v takih krogih in si tudi iskal enako mislečega partnerja ...
tako kot se študentje družijo in kupčkajo med seboj, se tudi japiji in elitniki ...

mednje padeš, samo če izstopaš ... recimo kaka medijska bejba in sin mogotca in podobno ...

zanimivo je pa res, kako smo vedno mislili, da so bili ljudje prisiljeni v zakone brez ljubezni in so potem umirali za nekom, ki so ga ljubili, pa ni bil enakega stanu ...in zato nedosegljiv;
danes pa se mnogi prostovoljno odločajo za take zakone, ker njihovo merilo ni ljubezen ampak udobje ...

konec koncev tudi jaz ne bi želela, da se moj otrok poroči z nekom ki bo ene 15 let faliran študent in bo od lajfa samo neka velika ljubezen ...
je pa res, da jih ne vzgajam v materialističnem smislu ... se pravi, če srečaš pravo osebo, ki ima enake moralne vrednote, zna poprijeti za delo in te ima rada ... potem je vseeno kakega stanu je ...
Staro 26.04.2006, 10:01
Veteran

Citat:
Objavil-a nattka
Ljudje podobnega stanu otroke podobno vzgajajo ... v smislu vrednot ...

materialno usmerjen mlad človek se bo pač gibal v takih krogih in si tudi iskal enako mislečega partnerja ...
tako kot se študentje družijo in kupčkajo med seboj, se tudi japiji in elitniki ...

mednje padeš, samo če izstopaš ... recimo kaka medijska bejba in sin mogotca in podobno ...

zanimivo je pa res, kako smo vedno mislili, da so bili ljudje prisiljeni v zakone brez ljubezni in so potem umirali za nekom, ki so ga ljubili, pa ni bil enakega stanu ...in zato nedosegljiv;
danes pa se mnogi prostovoljno odločajo za take zakone, ker njihovo merilo ni ljubezen ampak udobje ...

konec koncev tudi jaz ne bi želela, da se moj otrok poroči z nekom ki bo ene 15 let faliran študent in bo od lajfa samo neka velika ljubezen ...
je pa res, da jih ne vzgajam v materialističnem smislu ... se pravi, če srečaš pravo osebo, ki ima enake moralne vrednote, zna poprijeti za delo in te ima rada ... potem je vseeno kakega stanu je ...
Tukajle govoriš samo o t.i. novobogatih. Kaj pa ostanki starih "elit", ki se še vedno "kupčkajo" ne glede na denar? Je to res samo posledica vzgoje in vrednot, ali je mogoče še vednoposledica podzavestno vsiljene izbire?
Dwells in Me
Staro 26.04.2006, 10:04
Veteran

Citat:
Objavil-a eisenhower
zarad tega, ker je socializacija predstavnikov teh elit takšna, da osebki sami razmišljajo o sebi kot o večvrednih predstavnikih družbe in so za njih sprejemljivi zgolj osebe iz iste elite. Za poroko seveda.

Ostali člani družbe so pa idelni za skoke čez plot.
Dajmi malo razloži tale prvi stavek. Ali res misliš, da v vseh takšnih družinah poteka vzgoja v smisl večvrednosti, meni se namreč zdi, da je to še najman.

Pri partnerju namreč iščemo vsaj podoben vrednostni sistem svojemu, kar je res posledica socializacije takihoseb, vendar ne v smislu večvrenosti. Po mojem mnenju, seveda.
Dwells in Me
Staro 26.04.2006, 10:21
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

Citat:
Objavil-a unicorn
Tukajle govoriš samo o t.i. novobogatih. Kaj pa ostanki starih "elit", ki se še vedno "kupčkajo" ne glede na denar? Je to res samo posledica vzgoje in vrednot, ali je mogoče še vednoposledica podzavestno vsiljene izbire?
ne gre le za "novodobne pomembneže", povsod je enako ... poglej po svetu, na primer v plemiških in drugih podobnih družnah ... naj so še tako obubožane, se ne mešajo s plebsem ...
če že kdo pride med njih, je to prej izjema kot pravilo ...

enako je pri nas ... verjameš ali ne, ljudje so tako vzgajani ...
čeprav bi radi, morda malce naivno verjeli, da je zdaj družba osvobojena razmišljanj preteklosti, ni tako ...
konec koncev, mislim da se tudi dekle iz "visokih" slojev ne sedaj ne v preteklosti, ne bi odločila za reveža, pa če bi ga imela še tako rada;

če malo razmislimo, naši prijatelji in znanci ... ali so nam po statusu enakovredni?
če grem rada smučat in na potovanja ... ali se družim s tistimi, ki me lahko spremljajo ali tistimi, ki si tega niti slučajno ne morejo privoščiti?

to je to ...
Staro 26.04.2006, 10:23
Veteran

Torej smo do neke mere vsi elitisti pri izbiri ljudi, s katerimi se bomo obdali.
Dwells in Me

Značke
denar, gre

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 08:53.