Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 29.05.2007, 22:24
anarchy Uporabnik anarchy ni prijavljen
Banned
Prikazne slike uporabnika/ce anarchy
Član od: Jan 2003
Naslov: anarchy
Sporočila: 5.502
Privzeto Re: Nostradamus

Jaz ne vidim, da bi Nostradamus kaj napovedal prihodnost, k vecjemu preteklost, oziroma mi smo potem tako preuredili, da so prerokbe klapale, kot nam pasejo, ali jih zapisali, ko so enkrat se uresnicile, prihodnosti ni se nihce napovedal in zaenkrat je ni senihce spremenil, oziroma jo vsi spreminjamo, ker ni nikjer sploh zapisana, k vecjemu jo lahko uresnicimo. Jaz lahko naredim prerokbo, kaj bom jutri jedu, lahko bom to uresnicil ali spremenu, samo nic ni doloceno.
Staro 30.05.2007, 07:04
sati Uporabnik sati ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce sati
Član od: Oct 2006
Sporočila: 497

Citat:
Objavil-a anarchy Prikaži sporočila
Jaz ne vidim, da bi Nostradamus kaj napovedal prihodnost, k vecjemu preteklost, oziroma mi smo potem tako preuredili, da so prerokbe klapale, kot nam pasejo, ali jih zapisali, ko so enkrat se uresnicile, prihodnosti ni se nihce napovedal in zaenkrat je ni senihce spremenil, oziroma jo vsi spreminjamo, ker ni nikjer sploh zapisana, k vecjemu jo lahko uresnicimo. Jaz lahko naredim prerokbo, kaj bom jutri jedu, lahko bom to uresnicil ali spremenu, samo nic ni doloceno.
Ja, Anarchy, tudi tvoje besede imajo svojo težo, čeprav moraš vedeti, da je Nostradamus za časa življenja napovedal stvari, še preden so se zgodile, čez čas pa se je njegova prerokba do potankosti izpolnila. Ravno zato si je pridobil že za časa življenja spoštovanje in verodostojnost. Samo primer:

Napovedal je smrt Henrika II z besedami:

Citat:
Mladi lev bo premagal starega, strl ga bo v dvoboju, skozi zlat oklep mu bo prebil oko, iz dveh ran bo nastala ena in umrl bo strašne smrti
.

Točno tako se je tudi zgodilo! Na turnirju je kralj pozval na dvoboj mlajšega nasprotnika, planila sta drug na drugega. Mlajši je kralju zadal blag udarec, ampak kraljev ščit je kopju spremenil smer, to se je skozi odprtino v čeladi zapičilo v oko kralju, ki je v strašni agoniji umrl po nekaj urah.
Staro 30.05.2007, 08:04
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Sej ni za verjet kaksne kvaste.
Staro 30.05.2007, 09:11
Uporabnik

Citat:
Objavil-a mrjerry Prikaži sporočila
Sej ni za verjet kaksne kvaste.
To o turnirju je z ene knjigce o Nostradamusu. Drugače pa, zakaj bi bilo nemogoče, da nekdo lahko vidi stvari v prihodnosti? Vsi ljudje pravzaprav imamo občasno kako slutnjo dogodka v prihodnosti, včasih se nam kaj razodene v sanjah, kar se v bodoče uresniči. Le nekateri imajo ta dar bolj izražen, nekateri manj.
Staro 30.05.2007, 09:24
Pacijent

Jaz ne trdim da je generalno gledano videnje v prihodnost nemogoce. Trdim le to, da Nostradamus ni videl prihodnosti.

Poleg tega slutnja in dejansko videnje prihodnosti ni isto. Slutnje imamo vsi in zato ni prav nic posebnega. Vcasih se nam uresnicijo in takrat si recemo `opa, saj sem vedel', na ostale pa itak pozabimo. Pa se za tiste, ki smo jih uganili, je obicajno posledica nasih dotedanjih izkusenj in poznavanja situacije, ki se jih morda niti zavestno en zavedamo ali jih znamo razloziti, jih pa imamo v sebi. Kombinacija empirike in obcutka. Nekatere pa so pac cista sreca. Razmislis mozne dogodke in pac enga izberes. Spet, ce zadanes - nisi videc, pac pa srecnez.

Problem Nostradamusa, enako kot tudi vseh vedezevalcev je v tem, da so njegove napovedi zelo ohlapne. Nekdo, ki vzame v eno roko njegove knjige, v drugo roko pa zgodovinska dejstva, lahko (z nekaj domisljije) najde ujemanja med njegovimi nebulozami in zgodovinskimi dogodki. Ce je ujemanje dobro je super, ce ni, pa si nostradamusovi razlagalci upajo celo spreminjati besedila (ces da lahko iz Mja naredis W in podobna jajca). Kljub enormni kolicini dela, ki so jo nekateri na to temo opravili, pa nihce izmed razlagalcev ni sposoben iz njegovih del napovedati, kaj se bo zgodilo v prihodnosti (torej od 30. maja 2007 naprej), vsaj ne dovolj konkretno in jasno, da bi se lahko ljudje na to pripravili (v tem bi bila koristnost napovedi; vremena se na napoveduje zaradi lepsega ali zelje po prestizu, ampak obstaja po tem potreba). V prvem primeru se Nostradamus in njegovi razlagalci (se bolj) izkazejo kot bleferji, v drugem pa je sicer lahko videc, vendar za clovestvo povsem nekoristen.

Mimogrede, koliko napovedi o koncu sveta se je do sedaj ze uresnicilo?
Staro 30.05.2007, 09:41
Uporabnik
Red face Re: Nostradamus

Citat:
Mimogrede, koliko napovedi o koncu sveta se je do sedaj že uresničilo?
Z večino napisanega se pravzaprav strinjam. Glede napovedi o koncu sveta, so pa le te ravno tako ohlapne kot te Nostradamusove prerokbe. Torej, če jih pogledaš tako bolj ohlapno, se vse nekako ujemajo, da naj bi se svet nekako do leta 2012 preoblikoval na nek način, po katastrofah in baje celo jedrski vojni, ki jo umeščajo nekako v ta čas. Pravzaprav to ne pomeni konca sveta, le zrušitev obstoječe civilizacije in postavitev nove na temeljih stare. Kot že neštetokrat videno v zgodovini človeštva.
Staro 30.05.2007, 10:06
Pacijent

Obstaja ogromno napovedi, v katerih so v igri konkretni datumi. Zdaj o detajlih, kaj si kdo pod `konec sveta' predstavlja, pa ne bi govoril. Poduariti hocem to, da lahko o tem spekuliramo mi, navadni smrtniki.

Nekdo, ki je videc, se o tako pomembni stvari, kot je konec sveta, pac ne bi smel zmotiti. Lahko bi bil frajer, zamahnil z roko in rekel `ej folk, tole ja pa mal tumac zame, do orkanov mi se potegne, konec sveta je pa krepka'. Ampak ne, tej modeli brez sramu obvladajo vse, ane. Sarkazem ob stran - ravno videc bi moral biti bolj sposoben konkretneje napovedati, kaj si pod konec sveta misli. Ne pa da rece, da bo ljudstvo, ki danes se ne obstaja in za katerega on ne ve imena (matr, a je videc a ni) strmoglavljeno od majhnega mongoloidnega otroka iz drugega ljudstva, kateremu tudi ne ve imena. C'mon.
Staro 30.05.2007, 10:20
redfax Uporabnik redfax ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce redfax
Član od: Dec 2002
Sporočila: 2.034

mrjerry
Staro 30.05.2007, 21:34
Uporabnik

Citat:
Objavil-a mrjerry Prikaži sporočila
Obstaja ogromno napovedi, v katerih so v igri konkretni datumi. Zdaj o detajlih, kaj si kdo pod `konec sveta' predstavlja, pa ne bi govoril. Poduariti hocem to, da lahko o tem spekuliramo mi, navadni smrtniki.

Nekdo, ki je videc, se o tako pomembni stvari, kot je konec sveta, pac ne bi smel zmotiti. Lahko bi bil frajer, zamahnil z roko in rekel `ej folk, tole ja pa mal tumac zame, do orkanov mi se potegne, konec sveta je pa krepka'. Ampak ne, tej modeli brez sramu obvladajo vse, ane. Sarkazem ob stran - ravno videc bi moral biti bolj sposoben konkretneje napovedati, kaj si pod konec sveta misli. Ne pa da rece, da bo ljudstvo, ki danes se ne obstaja in za katerega on ne ve imena (matr, a je videc a ni) strmoglavljeno od majhnega mongoloidnega otroka iz drugega ljudstva, kateremu tudi ne ve imena. C'mon.
Ne rečem, da nimaš deloma prav, samo v vsakem primeru ti mora biti jasno, da parapsihologije ne moreš dojeti zgolj z visokim intelektom. Lahko jo razčljenjuješ, analiziraš, pa še vedno ti bo ostala neodkrita skrivnost. Sploh pa, če bi bil Nostradamus le eden med mnogimi, ne bi toliko stoletij vladala ta fama o njegovih videnjih. Bil bi le eden med mnogimi približnimi preroki.
Staro 30.05.2007, 21:37
anarchy Uporabnik anarchy ni prijavljen
Banned
Prikazne slike uporabnika/ce anarchy
Član od: Jan 2003
Naslov: anarchy
Sporočila: 5.502

V zgodovini clovestva ej dosti ljudi umrlo na tak nacin, kot ga je opisal nostradamus. Zakaj ni povedal tocno kdo, kdaj kje, itd... Nostradamus je samo mit v katerega so ljudje takrat verjeli in se zdaj verjamejo, saj dosti je naivnih ljudi, ki padejo hitro pod sugestijo.

Značke
nostradamus

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 19:03.