Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Gospodarstvo

Gospodarstvo podjetništvo, gospodarstvo, borza, finance, denar...

Orodja za teme
Staro 08.11.2008, 15:56
Milton Friedman Uporabnik Milton Friedman ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Milton Friedman
Član od: May 2008
Sporočila: 454
Privzeto Re: Odpuščanja ... :(

Citat:
Objavil-a Winglet1 Prikaži sporočila
hehehehe, najprej govoriš da to nikjer v praksi ne počnejo zdaj pa tako?

Lehman Brothers in podobno pa je nekaj drugega in to ti že celi čas govorim....samo enostavno ne kapiraš...
Podtikaš. Napisal sem da nobena teorija in nobena praksa tega ne podpirata. Primerov v praksi imaš zadnje časa vrh glave, žal žalostnih, zato domnevam, da praksa tega ne podpira. Teorija pa prav tako ne več...saj nošenje vseh jajc v eni košari res ni priporočljivo.

Ne vem zakaj bi bil LB drugačen primer. Tudi tam so odpuščeni izgubili vso kumulativo bonusov. Navedel sem ti pa še dva primera: IBI, IUV, ki si ju preprosto zignoriral.

Nazadnje uredil Milton Friedman : 08.11.2008 ob 16:12.
Staro 08.11.2008, 16:14
KissMe Uporabnik KissMe ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce KissMe
Član od: Jul 2007
Sporočila: 2.663

Citat:
1. tebi očitno niso jasne določene zadeve...vsaj tako po tvojem pisanju sodeč

2. seveda se ljudje razburjajo, ko ne dobijo regresa in božičnice...to pa zato, ker jim podjetje nič ne ponudi v zameno...kdo se pa nebi v tem primeru razburjal...hehe...
Mal upadam v debato... res sem totalna amaterka kar se te teme tiče, ampak vseen...
Nekomu, ki ma 400€ plače je najbrž ful boljš, če dobi regres oz. 13. plačo v denarju, kot pa v nekem deležu.
Po mojem človeka, ki se komaj prebije čez mesec, da plača vse položnice, hrano, vzdržuje otroke, ne zanima delež v podjetju ampak kaj bolj konkretnega. In po mojem bi se zaradi tega marsikdo razburjal.
Staro 08.11.2008, 16:41
Winglet1 Uporabnik Winglet1 ni prijavljen
Uporabnik
Član od: May 2007
Sporočila: 1.273

Citat:
Objavil-a Milton Friedman Prikaži sporočila
Podtikaš. Napisal sem da nobena teorija in nobena praksa tega ne podpirata. Primerov v praksi imaš zadnje časa vrh glave, žal žalostnih, zato domnevam, da praksa tega ne podpira. Teorija pa prav tako ne več...saj nošenje vseh jajc v eni košari res ni priporočljivo.

Ne vem zakaj bi bil LB drugačen primer. Tudi tam so odpuščeni izgubili vso kumulativo bonusov. Navedel sem ti pa še dva primera: IBI, IUV, ki si ju preprosto zignoriral.
Nihče nič ne ignorira..hehe smešna izjava"odpuščeni izgubili vso kumulativo bonusov"...ja seveda pa zraven še dohodek...tako pač je ko podjetje propade, tam noben sistem ne pomaga...

no pa vzemiva eno najuspešnejših letalskih družb British Airways...ali pa za svoje čase (preden je prišla nova uprava) Continetnal...

vsak sistem ima svoje slabosti in prednosti...je pa dejstvo, da če hočeš npr. ključne zaposlene zadržati v podjetju moraš ponuditi več kot pa "le" denarne dodatke...

...in ja jaz podpiram, da imajo zaposleni določen lastniški delež...prvič je to nagrada za lojalno delo v preteklosti in motivacija za prihodnost, drugič pa če gre za rastoče podjetje bo ta delež vreden več kot pa npr. prihodnje denarne nagrade...

...v slabo stoječem podjetju pa itak ne morejo dat božičnic in podobno...
Staro 08.11.2008, 16:46
Pripravnik

Citat:
Nihče nič ne ignorira..hehe smešna izjava"odpuščeni izgubili vso kumulativo bonusov"...ja seveda pa zraven še dohodek...tako pač je ko podjetje propade, tam noben sistem ne pomaga...

no pa vzemiva eno najuspešnejših letalskih družb British Airways...ali pa za svoje čase (preden je prišla nova uprava) Continetnal...

vsak sistem ima svoje slabosti in prednosti...je pa dejstvo, da če hočeš npr. ključne zaposlene zadržati v podjetju moraš ponuditi več kot pa "le" denarne dodatke...

...in ja jaz podpiram, da imajo zaposleni določen lastniški delež...prvič je to nagrada za lojalno delo v preteklosti in motivacija za prihodnost, drugič pa če gre za rastoče podjetje bo ta delež vreden več kot pa npr. prihodnje denarne nagrade...

...v slabo stoječem podjetju pa itak ne morejo dat božičnic in podobno...
Ja Winglet, jim pomaga. Če so delali prej 10 let in dali vsako leto 1000 EUR božičnice in regresa v nek produkt, ki jim povprečno nese 6% letno imajo na zalogi 13180 EUR s čimer si lahko malo pomagajo. Po tvojem predlogu pa ostanejo goli pod mostom.

Aha...torej sva se sedaj omejila samo na ključne zaposlene? Teh je pa v podjetju koliko 5 - 10 %? Vsi ostali so nadomestljivi. Že samo to podre vso tvojo teorijo.

Z zadnjim odstavkom pa se strinjam samo pod pogojem, da imajo te osebe še drugje naložena sredstva, ki jim omogočajo preživetje v primeru propada podjetja. Ker vse ostalo je navadna socialna bomba. Preberi si dnevne novice in videl boš posledice.
Staro 08.11.2008, 16:56
Uporabnik

Citat:
Objavil-a KissMe Prikaži sporočila
Mal upadam v debato... res sem totalna amaterka kar se te teme tiče, ampak vseen...
Nekomu, ki ma 400€ plače je najbrž ful boljš, če dobi regres oz. 13. plačo v denarju, kot pa v nekem deležu.
Po mojem človeka, ki se komaj prebije čez mesec, da plača vse položnice, hrano, vzdržuje otroke, ne zanima delež v podjetju ampak kaj bolj konkretnega. In po mojem bi se zaradi tega marsikdo razburjal.
ja vse prav...in večina ljudi (ne glede na to koliko na mesec dobijo)...raje vzame danes denar kot pa nek "delež" s katerim ne morejo naslednji večer it na pivo ali pa si kupit nove čevlje...pa s tem ni nič narobe...ni pa to optimalno v vsakem primeru...

...vendar so ene 2 leti nazaj vsi sindikalčki stokal kako konjuktura pospešuje rast podjetij in podobno in od tega koristi poberejo samo kapitalisti...udeležba zaposlenih pri lastništvu podjetja pa omogoča ravno to, da od dobrega poslovanja vsi dobijo nekaj...je pravičnejša...
Staro 08.11.2008, 16:58
Uporabnik

Citat:
Ja Winglet, jim pomaga. Če so delali prej 10 let in dali vsako leto 1000 EUR božičnice in regresa v nek produkt, ki jim povprečno nese 6% letno imajo na zalogi 13180 EUR s čimer si lahko malo pomagajo. Po tvojem predlogu pa ostanejo goli pod mostom.
Zakaj pa bi postali goli pod mostom? Če je neko podjetje zmožno 10 let plačevati 1000 neto božičnice potem sigurno dobro kotira na trgu in se lastniški delež vsekakor splača...te tvoje primerjave so mal tko tko
Staro 08.11.2008, 17:00
Pripravnik

Citat:
ja vse prav...in večina ljudi (ne glede na to koliko na mesec dobijo)...raje vzame danes denar kot pa nek "delež" s katerim ne morejo naslednji večer it na pivo ali pa si kupit nove čevlje...pa s tem ni nič narobe...ni pa to optimalno v vsakem primeru...

...vendar so ene 2 leti nazaj vsi sindikalčki stokal kako konjuktura pospešuje rast podjetij in podobno in od tega koristi poberejo samo kapitalisti...udeležba zaposlenih pri lastništvu podjetja pa omogoča ravno to, da od dobrega poslovanja vsi dobijo nekaj...je pravičnejša...
Em...sedaj sva se popolnoma oddaljila od teme. Sedaj iščeš nianse ali pa moralno zmago, ne vem in me ne zanima.

O tvojem napisanem se pa spet ne strinjam, ker kljubuješ samo zato ker z mano debatiraš.

Zaradi konjukture je bilo zaposlenih več, in tudi realne plače so rasle z izjemo letošnjega leta. Torej ne moreš govorit, da niso imeli nič od tega. Če bi pa radi še več, bodo pa morali tvegati s svojim premoženjem, vendar pri ljudeh s povprečno ali manjšo plačo je to le neumnost. Pa tudi pravčinejša ni, saj bodo glavni lastniki lahko začeli drugje delati (imajo znanje, izkušnje, šolo), navadni delavci bodo pa na zavodu...

res pišeš traparije ...
Staro 08.11.2008, 17:01
Pripravnik

Citat:
Zakaj pa bi postali goli pod mostom? Če je neko podjetje zmožno 10 let plačevati 1000 neto božičnice potem sigurno dobro kotira na trgu in se lastniški delež vsekakor splača...te tvoje primerjave so mal tko tko
A sem napisal neto božičnice? Napisal sem božičnice in regresa (besede neto in bruto pa nisem uporabil).

in dali vsako leto 1000 EUR božičnice in regresa v nek produkt

Če pa nisem bil dovolj jasen in misliš, da sem mislil vsakega po 1000 EUR imaš pa za kontrolo še znesek 13180 EUR. Namreč z 20 obroki po 1000 EUR s fiksnim donosom 6 % težko prideš na 13180. Sem sedaj dovolj jasen?

V svojem pisanju si se res izkazal za neetičnega in lažnivega sogovornika, ki mu je edini hobi podtikanje.

Nazadnje uredil Milton Friedman : 08.11.2008 ob 17:05.
Staro 08.11.2008, 17:06
Uporabnik

Citat:

Aha...torej sva se sedaj omejila samo na ključne zaposlene? Teh je pa v podjetju koliko 5 - 10 %? Vsi ostali so nadomestljivi. Že samo to podre vso tvojo teorijo.

Z zadnjim odstavkom pa se strinjam samo pod pogojem, da imajo te osebe še drugje naložena sredstva, ki jim omogočajo preživetje v primeru propada podjetja. Ker vse ostalo je navadna socialna bomba. Preberi si dnevne novice in videl boš posledice.
Še enkrat in zadnjič, nikjer ne trdim da naj bo delež edini vir premoženja...le namesto nagrad...slednje pa pri posamezniku ne predstavljajo glavni del premoženja ali? to je izključno tvoja izmišljotina in ne vem zakaj to premlevaš tukaj over and over again...

...in ker omenjaš "ključne zaposlene" (saj to sem hotel)...managerji na vrhu zaslužijo daleč največ na raznih nagradah in opcijah za delnice...slednje je bil glavni vir prihodkov za marsikoga....le za tiste na srednji in spodnji ravni ne...to je problem, ko se gre za nagrajevanje managerjev velja teza, če si lastnik nečesa boš delal bolje, ker delaš kao za sebe...za zaposlene na nižjih hierarhijah pa to očitno ne štima...tak sistem vsekakor ni pravičen...nekomur daš delež in zasluži 10X več ker vrednost podjetja raste, ostalim pa vsako leto 1000€ božičnice..., dober ti to razmišljaš...
Staro 08.11.2008, 17:10
Pripravnik

Citat:
Še enkrat in zadnjič, nikjer ne trdim da naj bo delež edini vir premoženja...le namesto nagrad...slednje pa pri posamezniku ne predstavljajo glavni del premoženja ali? to je izključno tvoja izmišljotina in ne vem zakaj to premlevaš tukaj over and over again...

...in ker omenjaš "ključne zaposlene" (saj to sem hotel)...managerji na vrhu zaslužijo daleč največ na raznih nagradah in opcijah za delnice...slednje je bil glavni vir prihodkov za marsikoga....le za tiste na srednji in spodnji ravni ne...to je problem, ko se gre za nagrajevanje managerjev velja teza, če si lastnik nečesa boš delal bolje, ker delaš kao za sebe...za zaposlene na nižjih hierarhijah pa to očitno ne štima...tak sistem vsekakor ni pravičen...nekomur daš delež in zasluži 10X več ker vrednost podjetja raste, ostalim pa vsako leto 1000€ božičnice..., dober ti to razmišljaš...
Aha, torej tisti s 500 EUR na mesec morajo še 8h popoldan fušat, če slučajno njihova firma propade?

V drugem odstavku pa ni vse tako jasno kot ti pišeš. Saj si se učil o konfliktu principala in agenta. Jo jo jo...že snovi iz prvega letnika nisi prebavil.

Ej...tisti prvi si lahko privoščijo več tveganja kot tisti drugi. To ti res ne gre v glavo kajne? Glej, nekdo s 10.000 EUR na mesec si lahko privošči ogromno tveganja, nekdo s 500 EUR si ga pa ne more. In ne moreš takega delavca izpostaviti dodatnemu tveganju da bo bolj priden. Kaj bo bolj priden če bo samo bolj razteresen ko se bo konjuktura poslabšala. In dko si ti, da se zavzemaš za bolj tvegano življenje družim z dvema dohodkoma po 500 EUR? In ti si kao borec za socialno pravičnost? Ti si ekstremist...

Nazadnje uredil Milton Friedman : 08.11.2008 ob 17:23.

Značke
odpuščanja

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 01:49.