Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Gospodarstvo

Gospodarstvo podjetništvo, gospodarstvo, borza, finance, denar...

Orodja za teme
Staro 27.08.2006, 16:34
Lilly the Bear Uporabnik Lilly the Bear ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Lilly the Bear
Član od: Apr 2005
Sporočila: 1.434
Privzeto Re: primerjava

Citat:
Objavil-a cactus
Prvo: dokler ne objavite faktorjev kateri kreirajo neto.... ne biti ravno preveč znanstveno razpoložena.
Drugo: zelo majhen odstotek ljudi je sposobnih operirati in gospodarno razdeljevati denar. Zakaj ravno Evropa še naprej razvija stebre socialnbe države? Zato, ker je večina ljudi do komolcev v dreku. Predvsem mladih. Dejasnko je potrebno pogledati zadolženost ljudi, tako na kredit kartah, bankah, raznih limitih v Sloveniji, potem pa mi riši, koliko se bodo ljudje samo odločali za plačevanje nujno potrebnih zavarovanj.
Povsem isti šmorn, če ne še hujši, je v USA.
Tretje: primer iz USA: če je neto plača,(to je tisti del, na katerem ti ne sedi ne država, torej ne bog in ne hudič) dva jurja, se sliš k pravlica. Kenede. Vendar: od teh dveh jurjev boš za tričlansko družino odštel $400 za zdravstveno, v katerem pa ni vključeno očesno in zobno zavarovanje. To te bo koštalo še dodatnih 150 do 200. Torej je tvoj neto, po slovenskih merilih, že $1400.
Pa ne omenjam didaktebl in ko-pej, kar je obvezen del vsakega zavarovanja.
Cactus, tudi ti se ne razburjaj, dokler se dobro ne pozanimaš, kako je stanje v SLO. Mi gremo kar lepo naivno za USA (kjer je hujši drek ko pri nas, če mene vprašaš - zato ne bi živela tam...ko smo glih meli neko debato na to temo... ).

Če malo potarnam - nisem iz bogate družine. Živimo solidno. Sem eden od dveh članov 4članske familije, ki si lahko privoščim abonma v gledališču in edini član družine (živim pač doma), ki si lahko privošči kako daljše potovanje (za kar moram pol leta šparat). Nimam ne bogatih staršev s preveč nepremičnin in ne bogatih dedkov in babic (kdo od njih bi še delil svoj prostor pod nagrobnim kamnom z mano, ampak meni je tam rahlo neudobno). Izračun kaže, da si v naslednjih 5-7ih letih NE MOREM kupit stanovanja. Simpl. In lahko zračunaš, kolk bom stara čez tolko časa, ko se bom ko norc zakreditirala za 25 let (če mi bojo banke pustile) in potem s strahom vsak dan garala ko budala in požrla marsikaj, da slučajno ne ostanem brez službe. Tu so kriteriji iskanja službe rahlo drugačni kot v USA ali Z Evropi, ne pozabi.

No, ampak ko kupiš stanovanje, ga je treba tud opremit, ne? S čem pa?

Ja kaka s slamo nabasana vreča za krompir bo služla za fotelj, nekaj obešalnikov bomo obesli na kako štango k jo bomo pršraufal od stene do stene...

Mal karikiram. Ampak v SLO ni več prostora za kvaliteto življenja. Ne s temi plačami. Edino s sivo al pa črno ekonomijo si lahko pomagaš, če si človek za to. (U462 bo kej več vedu o tem )

Nazadnje uredil Lilly the Bear : 27.08.2006 ob 16:37.
Staro 27.08.2006, 16:39
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

Citat:
Objavil-a cactus
"kaktus ljubček ... samo v vednost ... moji sinovi so že poročeni ..." mi pod nos navrže ljuba mi nattka.

osat pa bo reku takole: ha, pol bi skorej lahko biu tut tvoj lubček, kenede....
Tole, poročeni sinovi. Gud for ju. Mal mn stroškou, kenede. Sej dokler imamo mlade otroke, mejhne in jih je treba k dohtarju vozit, .... pol bomo podpiral socialno državo... after det pa.... kud koji mili moji.

To me je spomnilo na superohinsploh volilno temo in USA: SPLAV.

Pol pa vidš, da se proti splavu borijo starčki, predvsem tete, katere več otrok ne morjo met.....

mal si zabluzu ...
sploh pa nivo tipkanja kaže na pomanjkanje ali tipk ali nivoja ...

če si pozabil prvi post o nizkih plačah sem jaz nalepila ... veš zakaj ... ker si težko predstavljam, da imam še enkrat 25 let v naši domovini, kjer je lepo bilo biti mlad ... s tako perspektivo ...

pa nikar z slengovskim cinizmom gospod izseljeni ...
in ne očitaj mi stvari, ki jih nisem napisala ...ok?
ker jaz plačujem davke v tej državi, ti pa serješ z bruto / neto ...
Staro 27.08.2006, 16:45
cactus Uporabnik cactus ni prijavljen
Banned
Prikazne slike uporabnika/ce cactus
Član od: Dec 2004
Naslov: McDowell Mountain Preserve
Sporočila: 271

Čaki mal lili. Jest ne solim pameti, kako je v Sloveniji najs end simpl za živet. Ne.
Mene je zbodlo le operiranje s čistimi številkami. Statistika.
To je tko k tisto: jest jem zelje, ti ješ meso, skupaj pa jeva segedin.....

Dejstvo je, da si pri tvojih letih tudi v USA ne moreš kupiti stanovanja. Morda ti uspe tam kupiti kaj v četrti, v kateri večina Slovencev niti živela ne bi. Tako je to.

Bodočnost v Sloveniji?
Taprva poteza je ta, da se končno ukine plačilo prevoza na delo.
Vsi tarnate, kako je delo treba iskat v Ljubljani, oziroma velikh centrih. Čaki mal, dokler se boste zastonj vozil, ne bo nihče rad šel delat za manj ven iz centra. Pa čeprav je stanovanje pol cenejš (karikirano. Kolk košta, recimo v Metliki, nimam niti pojma).
In ker ni ljudi tam, se tudi industrija ne razvija. In ker se ne razvija, ni delovnih mest. In ker ni delovnih mest, ni stanovanj. In ker ni stanovanj, se mladi izseljujejo....začaran krog.

Torej lili, če si pametna, pokej v Kanado, v tem trenutku Top Of The World. In še nekaj časa bo....
Staro 27.08.2006, 16:48
Uporabnik

Citat:
Objavil-a cactus
Torej lili, če si pametna, pokej v Kanado, v tem trenutku Top Of The World. In še nekaj časa bo....
O začaranih krogih vem vse, vem pa nekaj tud o lastnostih večjih in manjših trgov itd. ...

Zaenkrat bom samo pokala. Kje bom končala, ne vem točno, vem pa kje bi rada preživljala penzijo (oz. preostanek manj aktivne delovne dobe, ker penzijo si itak lahk sam narišem :D) To je že neki, ne?
Staro 27.08.2006, 16:49
cactus Uporabnik cactus ni prijavljen
Banned
Prikazne slike uporabnika/ce cactus
Član od: Dec 2004
Naslov: McDowell Mountain Preserve
Sporočila: 271

Natka draga, pr men je pomanjkanje pameti, tipk, razgledanosti, naštudiranosti, ... kar koli ti pade na misel.
Sploh ni problem v mojem slengu, načinu izražanja.
Dejstvo je, da operiraš s številkami, ob tem pa ne razložiš, kaj te številke vključujejo.

Izseljeni, še ne tako dolgo, preizkusil slovenski sistem, verjemi mi. Delno še vedno plačujem davke tudi v Sloveniji. Tole je čist mimgrede.

Ko boš razumela, kaj želim povedati, te tudi tipke ne bodo motile več. Niti sleng
Staro 27.08.2006, 16:56
Arc Uporabnik Arc ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Arc
Član od: Mar 2005
Sporočila: 467

Citat:
Objavil-a nattka
ne bom se obregnila ob vsak tvoj stavek ...
lili ti je povedala ... pa njeno dvakrat preberi ...

če pa bi mene vprašali, bi pa raje imela svojo celo plačo in bi si že sama razporedila po zavarovanjih ...
pa ni treba razlagat zakaj ... upam vsaj ...
Kaj si zdaj užaljena?

Kar mi je Lili povedala jaz pač žal ne razumem. Pa nisem hotel gnjavit.
"Zračunaš 2 in 2, pa ugotoviš, da je štos v možnostih, ne v audijih"... Ker ne, ni štos v možnostih - šteje samo to ali jih uspeš izkoristiti... v Ljubljani, Evropi ali New Yorku...

Drugače pa: saj jaz bi tudi raje imel svojo celo plačo in jo sam razporejal po zavarovanjih! Ampak tema ki si jo odprla pač ni govorila o tem.
Staro 27.08.2006, 17:01
Uporabnik

Citat:
Objavil-a Arc
Kar mi je Lili povedala jaz pač žal ne razumem. Pa nisem hotel gnjavit.
"Zračunaš 2 in 2, pa ugotoviš, da je štos v možnostih, ne v audijih"... Ker ne, ni štos v možnostih - šteje samo to ali jih uspeš izkoristiti... v Ljubljani, Evropi ali New Yorku...
Načeloma se strinjam, sam ni vedno tako Za moj foh odtipkam job vacancies za celo Slovenijo, pa če mam srečo in je pravo obdobje v letu, sta nekje 2 oglasa.

Drugje samo za eno regijo 41 oglasov.

Gre tudi za velikost trga. Predvsem gre pa za osebne preference. In moje osebne preference so zgint iz te države ASAP. Ne samo zaradi služb, ampak zaradi mojega kariernega razvoja, ambicij in tudi zato, ker ne prenašam nekaterih tipičnih lastnosti slovenceljske mentalitete. Nič osebnega, samo umaknit se hočem.

Ampak tudi ko to odštejem, mam še vedno nekaj +ov za tujino. Tako je pač.
Staro 27.08.2006, 17:11
Arc Uporabnik Arc ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Arc
Član od: Mar 2005
Sporočila: 467

Citat:
Objavil-a Lilly the Bear
Arc, sej glih v tem je finta. Mi dajemo pol svoje bruto plače za socialo in zdravstvo, ampak če pogledaš, kako zdravstvo ti je na voljo...? Če hočeš met kvalitetno storitev, moraš plačat. Jaz nisem več tolk nora, da bi svoje zobe nosila drugam kot samo in izključno k privat zobozdravniku. Ima boljše materiale in predvsem boljši odnos do mene, ker ga seveda plačam za to. Denar ni zmeraj tako slaba stvar, veš?

Da ne govorim o rentgenih in raznih preiskavah. Če nočeš ko ***** čakat po več mesecev ali pa več ur, greš v privat ambulanto. In za koji krasni klinac mi potem dajemo teh 50% plače?

Ne govorim, da je v Z Evropi veliko boljše. Govorim o tem, da imaš tam večjo izbiro, kako boš živel - ko klošar al kot višji srednji razred (če si taprav foh pa taprav karakter). Ni kaj bistveno boljše. Samo drugače je. Drugače v tem smislu, da lahko malo več izbiraš, ker je trg vsega malo drugačen in bolj dinamičen.

In nasploh - tudi glede višjih življenjskih stroškov v Z Evropi bi se bilo fino NEHAT SLEPIT! Naše cene NE zaostajajo za evropskimi! Nič več. Plače pa. Hudo ornk.
Pravzaprav se z velikim delom napisanega strinjam. Nimam sicer vseh izkušenj enakih, zaenkrat npr. še vedno uporabljam javno zdravstvo tolikokrat kolikor ga potrebujem (hvalabogu, zaenkrat ne ravno pretirano), in je dovolj kvalitetno. Tudi sicer mislim da marsikdo z "nujnostjo" privat dohtarjev pretirava, ampak pustimo... Vsekakor tudi jaz mislim da je zdravstveni sistem veliko predrag za tisto kar nudi državljanom.

Ponavljam samo:
- zdej pravzaprav govorimo že o nečem drugem kot o izhodišču od Nattke, ne?
- še enkrat: več možnosti samo po sebi še ne pomeni tudi večje garancije za uspeh - in posledično več izbire. Ker je ob vsakem ribniku z več ribami tudi več ribičev...
Staro 27.08.2006, 17:15
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

Citat:
Objavil-a Arc
Kaj si zdaj užaljena?

Drugače pa: saj jaz bi tudi raje imel svojo celo plačo in jo sam razporejal po zavarovanjih! Ampak tema ki si jo odprla pač ni govorila o tem.
nisem užaljena ... zakaj ?
res tema ni govorila o zavarovanjih ... tudi o bruto neto ne ...

je pa dejstvo, preden zaključim debato, da je mladini ( govorim o tistih ki se zavedajo da lajf ni samo flaša piva v petek zvečer ali tistih, ki študirajo do onemoglosti) vseeno, ali so številke bruto ali neto ...
in jim je popolnoma vseeno, če sta vidva bolj pametna od večine življa na forumu ...

gre za to, da srečneži, ki imajo službo in plačo z njo ne morejo zaživeti na svoje ... če že grejo na svoje so doživljenjsko zapufani ... pa tudi če si zapufani, si želijo še kaj videti, doživeti, se obleči ...
pa otroke si tudi želijo imeti ...

in v tej situaciji je vseeno, če so številke bruto ali neto ...

to sem želela povedati ...
Staro 27.08.2006, 17:26
Uporabnik

Citat:
Objavil-a Arc
- še enkrat: več možnosti samo po sebi še ne pomeni tudi večje garancije za uspeh - in posledično več izbire. Ker je ob vsakem ribniku z več ribami tudi več ribičev...
Igzekli. In z veseljem jih pomečem v vodo

Tle mi zakonodaja ne dovoljuje

Značke
primerjava

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 19:47.