Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Religija in filozofija

Religija in filozofija razprave o religiji in ....

Orodja za teme
Staro 21.12.2006, 23:12
Tanatie Uporabnik Tanatie ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce Tanatie
Član od: Jan 2004
Naslov: vijolicasti svet
Sporočila: 9.006
Privzeto Re: Znanost kot vera

Citat:
Objavil-a stLama
Einstein je torej kot "boga" dojemal čudovito strukturo sveta, ne pa to kar pod bogom pojmujejo kristjani, muslimani, ... Tudi jaz "verjamem" v takega "boga", pa sem ateist.
mogoce se motim (pa ce se bi prosu za razlago) ampak a ne pomeni to, da si agnostik, ne ateist?

Citat:
Objavil-a Konfucij
V bistvu tud to ni čist tko. Glavno pr budizmu je razsvetljenje. Šele ko človk dožvi razsvetljenje lohk pošteka ta svet in temelje tega sveta. Ves budistični nauk je pa sam orodje/sredstvo s katerim si človk pomaga do razsvetljenja. Ko to doseže, lohk nauk vrže stran ker nima kej več z njim počet.
mal s poti ampak se nekako ujame v to sfero: prosto po budizmu: clovek se konstantno reinkranira, cikel zivljenja se nikoli ne konca (kar v budizmu ni dobra stvar, kot vecina zmotno misli), sele ko clovek doseze razsvetljenje ali nirvano, izstopi iz tega cikla in se preseli na visjo raven, torej z nirvano presezes zivljenje in zacnes posmrtno zivljenje (cprov smrt mogoce ni prava beseda za ta kontekst). vmesna stopnja so pa potem tisti, ki so dosegli nirvana ampak, so se odlocili, da se ne bojo izstopili iz cikla ampak da bojo drugim pomagali na njihovi poti (prosto po mojem slabem spominu se to: ta cikel zivljenja/zivljenski krog/kolo/reinkranacija (na nek nacin) ali pa nauk bude se imenuje dharma, ljudje, ki dosezejo nirvano in se na koncu obrnejo, pa se imenujejo boddisathve...obe te stvari so zdej cisto po spominu, ki je slab, kot sem ze omenil, tko da je cist mozno da sem vsej narobe crkoval, ce ze nisem cist falil pomena)

Of all the things I've lost, I miss my mind the most...

Life isn't about finding yourself, it's about creating yourself...
Staro 22.12.2006, 06:27
Konfucij Uporabnik Konfucij ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Konfucij
Član od: Nov 2006
Sporočila: 380

Citat:
Objavil-a Tanatie
mogoce se motim (pa ce se bi prosu za razlago) ampak a ne pomeni to, da si agnostik, ne ateist?

mal s poti ampak se nekako ujame v to sfero: prosto po budizmu: clovek se konstantno reinkranira, cikel zivljenja se nikoli ne konca (kar v budizmu ni dobra stvar, kot vecina zmotno misli), sele ko clovek doseze razsvetljenje ali nirvano, izstopi iz tega cikla in se preseli na visjo raven, torej z nirvano presezes zivljenje in zacnes posmrtno zivljenje (cprov smrt mogoce ni prava beseda za ta kontekst). vmesna stopnja so pa potem tisti, ki so dosegli nirvana ampak, so se odlocili, da se ne bojo izstopili iz cikla ampak da bojo drugim pomagali na njihovi poti (prosto po mojem slabem spominu se to: ta cikel zivljenja/zivljenski krog/kolo/reinkranacija (na nek nacin) ali pa nauk bude se imenuje dharma, ljudje, ki dosezejo nirvano in se na koncu obrnejo, pa se imenujejo boddisathve...obe te stvari so zdej cisto po spominu, ki je slab, kot sem ze omenil, tko da je cist mozno da sem vsej narobe crkoval, ce ze nisem cist falil pomena)
Sej kr prou mislš. Sam men se zdi da je razsvetlenje še zmeri bl pomembno ker takrt šele v resnici dojameš vse. Tud reinkarnacijo. Pred razsvetlenjem maš sam informacijo o tem, da je razsvetlenje in četud verjameš v to še ne pomen da si v polnosti to dojel. Po razsvetlenju pa vse dojameš.
Staro 22.12.2006, 17:13
Nincha II. Uporabnik Nincha II. ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Nincha II.
Član od: Dec 2005
Naslov: Köln (schäl Sick)
Sporočila: 1.669

Citat:
Objavil-a Tanatie
Ne, Einstein ni bil agnostik, ampak ateist.
Tam ti je se St.Lama lepo napisal(a), za kaj je Einstein uporabljal kot metaforo ime Bog. S tem je bilo to misljeno tudi bolj poeticno, tudi pri Hawkingu in se komu bos nasel besedo Bog uporabljeno, pa ni teist ali kaj podobnega.

Kaj je agnosticizem, sem ti pa ze jaz par strani nazaj razlagala, ko sva imela debato, kaj je kdo, in sem ti jaz rekla, da sebe smatram za agnostika.
Ker je zelo dober clanek o tem pri Wikipedii, ti priporocam tale link ---> http://en.wikipedia.org/wiki/Agnosticism.
Staro 23.12.2006, 00:06
stLAMA Uporabnik stLAMA ni prijavljen
Novinec
Član od: Dec 2006
Sporočila: 32

Hja, teoretično smo vsi agnostiki, ampak pomoje je to v vsakdanjem življenju nemogoče biti, ker včasih tudi nezavedno zavzamemo neko stališče.

Draga Nincha - gotovo pri izbiri partnerja ne boš ravnodušna do fanta, ki bo trdil, da je človeštvo nastalo tako, da je voditelj Xenu pred 75 milijoni let s svojo vesoljsko ladjo prinesel ljudi na Zemljo, in jim vdihnil duše tako, da jih je posadil v vulkane in razstrelil z vodikovo bombo. Prepričan sem, da si bolj pametna od Katie Holmes. :D

Nazadnje uredil stLAMA : 23.12.2006 ob 00:09.
Staro 23.12.2006, 17:01
Biško Uporabnik Biško ni prijavljen
Banned
Član od: Oct 2006
Sporočila: 0

...religiozno je bil Einstein panteist..
Staro 26.12.2006, 17:25
Uporabnik

Citat:
Objavil-a stLAMA
Hja, teoretično smo vsi agnostiki, ampak pomoje je to v vsakdanjem življenju nemogoče biti, ker včasih tudi nezavedno zavzamemo neko stališče.

Draga Nincha - gotovo pri izbiri partnerja ne boš ravnodušna do fanta, ki bo trdil, da je človeštvo nastalo tako, da je voditelj Xenu pred 75 milijoni let s svojo vesoljsko ladjo prinesel ljudi na Zemljo, in jim vdihnil duše tako, da jih je posadil v vulkane in razstrelil z vodikovo bombo. Prepričan sem, da si bolj pametna od Katie Holmes. :D
Ja, absolutno se strinjam z napisanim
Sicer pa me lahko vrzes kamor koli, k agnostikom ali ateistom, pri obeh se pocutim enako dobro :D

No ja, nismo ravno vsi agnostiki, odvisno od vprasanj, pri katerih se definiramo kot agnostiki - nekaterih primerih ima le-to pocetje celo smisel. Ce pa si recimo trdno preprican, da Bog je, potem te to tezko uvrsca med agnostike, mar ne?
Staro 26.12.2006, 17:31
Uporabnik

Citat:
Objavil-a Biško
...religiozno je bil Einstein panteist..
Ce bi to slisal, bi se verjetno obrnil v grobu - pa ne zaradi panteizma, kar je neke vrste bil, ampak zaradi "religiozno" ... To, kar je Einstein mislil, ni bil princip teoloskega Boga, nikakor ne....

Tale citat, ki mislim, da se je ze pojavil v tej temi, pove o njegovi "veri" vse:

"I believe in Spinoza's God who reveals Himself in the orderly harmony of what exists, not in a God who concerns himself with fates and actions of human beings." (Einstein)

In kaj je Spinozin Bog, na katerega se Einstein sklicuje?

"Whatsoever is, is in God, and without God nothing can be, or be conceived. God is the indwelling, and not the transient cause of all things."
Staro 27.12.2006, 16:39
stLAMA Uporabnik stLAMA ni prijavljen
Novinec
Član od: Dec 2006
Sporočila: 32

Mislil sem seveda na "nas" - agnostike-ateiste.

Verniki so druga kategorija.

Citat:
Objavil-a Nincha II.
No ja, nismo ravno vsi agnostiki, odvisno od vprasanj, pri katerih se definiramo kot agnostiki - nekaterih primerih ima le-to pocetje celo smisel. Ce pa si recimo trdno preprican, da Bog je, potem te to tezko uvrsca med agnostike, mar ne?
Staro 28.12.2006, 15:05
Tanatie Uporabnik Tanatie ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce Tanatie
Član od: Jan 2004
Naslov: vijolicasti svet
Sporočila: 9.006

hvala za link nincha...

kar se tice scientologije se pa tut js strinjam, da bi me mal zvilo, ce bi mi punca prjavla da veruje v kaj takega...v bistvu be me motilo ze ce bi prevec trdno verjela v krscanskega boga...sej ne pravim, da bi mogla bit ateistka, samo mogla bi pa dvomit v obstoj ali neobstoj boga...pac vsaj dopuscat moznost da je ali da ga ni...

p.s.
tisto z xenujem pa temu naj bi blo vzeto s konteksta, in v bistvu sploh ni pomembno za samo vero kao...ce bi bli na dovolj visokem nivoju scientologije, bi vedl kok je vse skupi logicno. pa se to...vse skupi nej bi se zacelo ze preden se je zacelo vesolje (po mnenju splosne znanosti, ki seveda ni tok napredna kot vizionarski pisec znanstvene fantastike l. ron hubbard)

Of all the things I've lost, I miss my mind the most...

Life isn't about finding yourself, it's about creating yourself...
Staro 29.12.2006, 15:28
anarchy Uporabnik anarchy ni prijavljen
Banned
Prikazne slike uporabnika/ce anarchy
Član od: Jan 2003
Naslov: anarchy
Sporočila: 5.502

Citat:
Objavil-a Tanatie
hvala za link nincha...

kar se tice scientologije se pa tut js strinjam, da bi me mal zvilo, ce bi mi punca prjavla da veruje v kaj takega...v bistvu be me motilo ze ce bi prevec trdno verjela v krscanskega boga...sej ne pravim, da bi mogla bit ateistka, samo mogla bi pa dvomit v obstoj ali neobstoj boga...pac vsaj dopuscat moznost da je ali da ga ni...

p.s.
tisto z xenujem pa temu naj bi blo vzeto s konteksta, in v bistvu sploh ni pomembno za samo vero kao...ce bi bli na dovolj visokem nivoju scientologije, bi vedl kok je vse skupi logicno. pa se to...vse skupi nej bi se zacelo ze preden se je zacelo vesolje (po mnenju splosne znanosti, ki seveda ni tok napredna kot vizionarski pisec znanstvene fantastike l. ron hubbard)
Samo ne scientologije omenjat, ker uno je sekta, ali vera, sej je ista pasta. Znanost sigurno ni.

Značke
kot, vera, znanost

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 20:09.