Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Slovenija

Slovenija aktualni politični dogodki v Sloveniji ...

Orodja za teme
Staro 03.05.2007, 21:11
elvis Uporabnik elvis ni prijavljen
Mojster
Član od: Sep 2001
Sporočila: 2.101
Privzeto Plače v Sloveniji: kdaj bomo v EU?

Zakaj so plače v Sloveniji tako nizke?

Poznam veliko ljudi, ki delajo na različnih področjih in njihovi osebni dohodki se gibljejo med 350 in 400 euri na mesec. Ponavadi se zadolžijo s krediti, da pridejo do 40m2 stanovanja in ko k temu prištejete še položnice, hrano, oblačila itd., je kriza.

Danes sem malo gledal tudi Trenja in se določeni delodajalci pritožujejo, da ne morejo dobiti dovolj kvalificiranih delavcev in so prisiljeni uvažati tujo delovno silo. gantar je celo trdil, da bomo čez dve leti govorili o priseljevanju, saj prebivalstvo Slovenije v biološko-reprodukcijskem smislu, ne dohaja ekonomskih zahtev.

Po drugi strani, nekateri niti nočejo delati. Zakaj bi nekdo, ki ima socialno podporo 250€ na mesec (in ne dela nič), iskal zaposlitev, kjer bo delal vsak dan (vsaj) 8 ur in dobil 350€ na mesec?

Po moje je velik problem tudi naše šolstvo. Kot po tekočem traku proizvajamo na tisoče ekonomistov, raznih univ.dipl. družbenih ved, ki potem ne morejo dobiti službe ali pa opravljajo poklice, ki nimajo nikakršne povezave z njihovo dejansko izobrazbo. Po drugi strani primanjkuje "tehnikov" in diplomantov s področja naravoslovnih ved.

Že kar nekaj mojih prijateljev je "emigriralo" na Irsko, kjer dobijo skoraj trikrat več kot v Sloveniji. Za isto službo.

What the heck...
Staro 03.05.2007, 21:48
yamamoto Uporabnik yamamoto ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce yamamoto
Član od: Feb 2005
Naslov: STO, cona B
Sporočila: 3.641
Privzeto Re: Plače v Sloveniji: kdaj bomo v EU?

Ne sekiraj se, kmalu bo bolje. Kapitalisti bi ukinili malico in povračilo stroškov za prevoz na delo, da bi se izenačili z Evropo.
Močno se strinjam z njimi. Tudi jaz sem za izenačenje z Evropo.
Tam je namreč povprečna plača 1500 €.
Ne razumem naših delavcev in sindikatov, da se izenačenju toliko upirajo.

Staro 03.05.2007, 21:54
Mojster

Meni res ni jasno, zakaj delavec v Avstriji in Italiji za isto opravljeno delo dobi 2-3krat več kot delavec v Sloveniji.

VAJ?
Staro 03.05.2007, 22:14
Mojster

Citat:
Objavil-a elvis Prikaži sporočila
Meni res ni jasno, zakaj delavec v Avstriji in Italiji za isto opravljeno delo dobi 2-3krat več kot delavec v Sloveniji.

VAJ?
Enostavno. Po zdravi kmečki logiki gre to tako:
Ker enak slovenski izdelek tudi enako stane, si razliko v plačah potalata kapitalist in vsepožrešna država.
Simply as that...

Staro 03.05.2007, 22:18
Mojster

Naše plače so zelo obremenjene in še vedno je povprečni OS tako nizek, da bi človek kar zjokal, ko vidi povprečje na Zahodu.

V zadnjih letih ne opažam nekih "jakih" tujih naložb v Sloveniji in mislim, da smo na tem področju zelo nekonkurenčni.
Staro 03.05.2007, 22:28
Mojster

Za to, da ni tujih naložb niso krive plače delavcev, temveč nesposobna država, ki tujih naložb ne zna in ni sposobna privabiti.
Celo domači podjetniki so začeli bežati v tujino zaradi nemogočih razmer za delo pri nas.

Staro 03.05.2007, 22:52
NaceM Uporabnik NaceM ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce NaceM
Član od: Apr 2006
Sporočila: 980

Tale stric s Pipstrela na Trenjih bi rad obdavčil samske oz. pare brez otrok.. Samo... A niso ti pari že obdavčeni, če pogledaš plačilno listo.. Vsi plačujemo starševska nadomestila.. (Nekako tako je napisano.)

Pa samo Kitajce je po ustih vlačil.. Kje pa je tistih 20 000 umrlih rudarjev, ki so jih priznali.. Ajej... Kam gre vse to...

Pa zanimivo.. Kako bi vsi rešili to, da se folk vozi po 2h v službo.. Zanemarimo to, da je čas denar, ampak samo stroški takega vsakodnevnega "popotovanja" so taki, da te srat pritisne. Samo v usrani Avstriji te stroške skoraj razpoloviš zaradi tega, ker za vinjeto plačaš pavšal, ne pa tako kot pri nas, ko te DARS obere do kosti. Kje bi pa pol dobil hrano? Na Karitasu?

Nazadnje uredil NaceM : 03.05.2007 ob 22:55.
Staro 04.05.2007, 09:03
kapara Uporabnik kapara ni prijavljen
Odvisnik
Prikazne slike uporabnika/ce kapara
Član od: Nov 2003
Naslov: Ponosen sem, da sem Štajerc
Sporočila: 13.142

Citat:

VAJ?
Ja zakaj pa?
1. Prvo je potrebno pošlihtat zakonodajo, ki je čisto na psu glede pravic delavcev.
2. Zato, ker tam ni takšnih gnilih kapitalistov, ki bi skrbeli predvsem samo za svoj nenasiten žep.
3. Naša vlada preveč zapravlja in se dobesedno igra z davkoplačevalskim denarjem.
4. Vodstvo sindikatov gleda predvsem na svoj žep in si nekateri med drugim kupujejo drage nove avtomobile namesto, da bi se resnično borili za delavca. Prosim vas lepo ja, kdo se bo pa od sindikata boril za delavce, če ima sam polno rit vsega.
Staro 04.05.2007, 09:51
buba Uporabnik buba ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce buba
Član od: Dec 2005
Sporočila: 1.157

Zakaj ???? -- 1. bistvo bogatenja v kapitalizmu, je kraja clovekovega delavnega casa, 2. ob enormno dragi drzavi, so nizke neto place edini motor, konkurencnosti slovenskega gospodarstva in 3. razliko v placah med nami in "zahodom", lahko najdes tudi v visji rasti GDP-ja ---- skratka, velika vecina "slovenskega napredka", temelji, na hrbtih delavcev z nizkimi mezdami....
Staro 04.05.2007, 09:53
DrOnyx Uporabnik DrOnyx ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce DrOnyx
Član od: Dec 2005
Naslov: New Zeland
Sporočila: 531

Citat:

VAJ?
Bom napisal laično.
Recimo da delavec A dela v nemškem BMWju ali Audiju, kjer nadzira linijo robotov, ki sestavljajo avto. Sedi za računalnikom in monitorji osem ur in kontrolira če vse dela OK. Vsake toliko časa kaj poklika z miško. Za to dobi recimo neto 2500 evrov, verjetno pa še več.

Delavec B z isto izobrazbo nekje v Romuniji dela za tekočim trakom in osem ur privija neke vijake. Za to dobi recimo 250 evrov neto na mesec.

Zakaj 10 kratna razlika v plači, saj nemški delavec po tej logiki praktično ne dela nič, romunski pa gara cel dan?

Zato se nekim državam reče, da so razvite, druge v razvoju tretje pa Banana diktature. In tega ne reši vprašanje malic in stroškov prevoza na delo.

Me je pa v zadnji oddaji Trenja presenetil šef firme, ki dela jadralna letala, ko je dejal, da je v njegovi firmi razmerje med njegovo in najnižjo plačo 1:3. To podpiram oziroma recimo razmerje do 1:5. Mi se pa sedaj gremo ameriški sistem, ko delavcem vržeš 400 evrov, s katerimi se tu praktično ne da preživeti in pričakuješ, da bo delal kot zmešan, na drugi strani pa je nek managment, ki igra golf in ima plače, ki so proti najnižji lahko v razmerju tudi 1:50 ali še več. In to večinoma se gredo firme, ki so pravi ali prikriti monopolisti.

Nazadnje uredil DrOnyx : 04.05.2007 ob 10:00.

Značke
bomo, plače, sloveniji

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Do kdaj zanositi? jurka Zdravje 72 11.11.2010 10:41
Danes bomo jedli [Samo ideje z recepti] ... Cvetlični deček Gastronomija 108 28.09.2010 15:50
Širitev ponudbe na ostalih krajih v Sloveniji mon O storitvah 8 24.07.2007 09:33
Sinope - kdaj spet? schnapsi O storitvah 1 05.12.2006 15:03
Kdaj siol tv v občini Markovci miran74 SiOL TV 1 25.09.2006 21:02

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 13:35.