Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Svet in ljudje

Svet in ljudje psihologija, sociologija, velika vprašanja...

Orodja za teme
Staro 14.06.2006, 12:00
Knez Uporabnik Knez ni prijavljen
Mojster
Član od: May 2005
Naslov: ------
Sporočila: 4.026
Privzeto Re: Nestrpnost med mladimi

Citat:
Objavil-a Njuška Trap
V to smer sem tudi že jaz razmišljala - da gre pravzaprav za obrambni mehanizem, ne pa za "neprilagodljivost"...
Gre seveda za to, da če mora Bosanček že od malega poslušati, da je on itak čefur in kot tak dober samo za vunbacitelja, kriminalca, ali fuzbalerja...potem se nimamo kaj pritoževati, če v čefurja v pravem pomenu besede tudi zraste.

MI Slovenci smo tisti, ki te ljudi nekam potiskamo, v nek položaj, ne toliko oni sami.
Staro 14.06.2006, 12:01
Njuška Trap Uporabnik Njuška Trap ni prijavljen
Živa zmeda
Prikazne slike uporabnika/ce Njuška Trap
Član od: Dec 2005
Naslov: Vila Čira-Čara
Sporočila: 1.144

Citat:
Objavil-a roxa
sej to je vse kar znaš...
Če se nemudoma postaviš v bran nekomu, ki je načeloma dovolj star in sposoben, da stvari argumentira, potem ni več fora v tem, da je to edino, kar znam, ampak edino, s čimer lahko odreagiram.
Because, what's the difference?
Staro 14.06.2006, 12:03
Živa zmeda

Citat:
Objavil-a ozayrus
Potem so to dokazani sterotipi. Ob italijane se noben ni dregnu, ker oni ne povzročajo stvari, za katere bi jih potem negativno označili. Medtem ko kar veliko večina z juga pa. Tut nobenega italiana nism vidu, da bi po zidu risal in pisal svoje nacionalne parole al pa vsakič ko se slikal pokzal tri prste. Medtem, ko se za 5 min spehodiš po Lj pa vidš namanj 3 četri S znake. Oni (enako velja za nas slovence) so prepronosni, enako je z Francozi in Američani (samo mi tega ne občutimo za njih). In ne rečem, da je kaj narobe s tem ponosom, samo včasih ga pa le ni treba izkaozovat in si tut država v kateri živi zasluži nekaj spoštovanja. Priznam, da me včasih moti njihov ponos, samo pa zato se nebom pobril po glavi, vtetoviral svastiko in šel med skine pol pa raus čefurji.

Tut slovenci smo preponosni na svojo zemljo, to se prav v tem da nemaramo nekaterih "priseljencev" vidi. In ja to je obrambni mehanizem.
Odlično. Se mi je zdelo, da te ne provociram zaman.
Staro 14.06.2006, 12:06
ozayrus Uporabnik ozayrus ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce ozayrus
Član od: Sep 2001
Naslov: Looking for Vivid studio
Sporočila: 700

Citat:
Objavil-a Knez
Gre seveda za to, da če mora Bosanček že od malega poslušati, da je on itak čefur in kot tak dober samo za vunbacitelja, kriminalca, ali fuzbalerja...potem se nimamo kaj pritoževati, če v čefurja v pravem pomenu besede tudi zraste.

MI Slovenci smo tisti, ki te ljudi nekam potiskamo, v nek položaj, ne toliko oni sami.
Temu se reče degredacijski obred - in osebno menim, da mu pripisuješ prevelik pomen. Ima določen učinek, samo ne v toliki meri, ker gre za vzajemno odnos. Naprej mora bit vzrok, zakaj smo nekoga etiketirali tako, potem nastane posledica etikete na sami etiketirani osebi, in potem posledica v širši družbi.
Staro 14.06.2006, 12:08
Živa zmeda

Citat:
Objavil-a Knez

Se strinjam.
Staro 14.06.2006, 12:08
Knez Uporabnik Knez ni prijavljen
Mojster
Član od: May 2005
Naslov: ------
Sporočila: 4.026

Citat:
Objavil-a ozayrus
Potem so to dokazani sterotipi. Ob italijane se noben ni dregnu, ker oni ne povzročajo stvari, za katere bi jih potem negativno označili. Medtem ko kar veliko večina z juga pa. Tut nobenega italiana nism vidu, da bi po zidu risal in pisal svoje nacionalne parole al pa vsakič ko se slikal pokzal tri prste. Medtem, ko se za 5 min spehodiš po Lj pa vidš namanj 3 četri S znake. Oni (enako velja za nas slovence) so prepronosni, enako je z Francozi in Američani (samo mi tega ne občutimo za njih). In ne rečem, da je kaj narobe s tem ponosom, samo včasih ga pa le ni treba izkaozovat in si tut država v kateri živi zasluži nekaj spoštovanja. Priznam, da me včasih moti njihov ponos, samo pa zato se nebom pobril po glavi, vtetoviral svastiko in šel med skine pol pa raus čefurji.

Tut slovenci smo preponosni na svojo zemljo, to se prav v tem da nemaramo nekaterih "priseljencev" vidi. In ja to je obrambni mehanizem.
Morda bi bili ONI manj "ponosni" in ne bi risali teh svojih C, če bi jih mi sprejemali kot sebi enake, kot Slovence.

Se recimo tip piše Jovanović. Pa je rojen v Sloveniji in bi rad bil Slovenec.E, ne može! Vedno s ebo našel kakšen zblojen slovenski malomeščan, ki mu bo dopovedoval, da je on nekaj drugega.

"Ne moreš biti Slovenec, pritepenec, če pa si na -ić".

Mi od teh ljudi pričakujemo, da se bodo vedli kot lepo vzgojeni obiski.Ej, oni so tu doma.Mlade geenracije so vse tu rojene.Imajo slovensko državljanstvo....Ampak za ns, klene Slovence, so še evdno tam neki priseljenci..

Zato pa dobivamo nazaj povratne reakcije, kakršne pač dobivamo.
Staro 14.06.2006, 12:12
Živa zmeda

Citat:
Objavil-a ozayrus
Temu se reče degradacijski obred - in osebno menim, da mu pripisuješ prevelik pomen. Ima določen učinek, samo ne v toliki meri, ker gre za vzajemno odnos. Naprej mora bit vzrok, zakaj smo nekoga etiketirali tako, potem nastane posledica etikete na sami etiketirani osebi, in potem posledica v širši družbi.
Fak, kakšen pa je bil vzrok za prezir do črncev in Židov? Oz., etiketiranje... Nekje je moral biti... Po tvojem.

Nazadnje uredil Njuška Trap : 14.06.2006 ob 12:14.
Staro 14.06.2006, 12:16
nattka Uporabnik nattka ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce nattka
Član od: Sep 2004
Sporočila: 1.329

Citat:
Objavil-a Jake
Tkole nekako: "Joj gospa, sej če že tko slabo vidite, kar je za vaša leta že povsem razumljivo, vam povem da je konec vrste za mano..."

tkole osladna pa nisem ...
Staro 14.06.2006, 12:26
ozayrus Uporabnik ozayrus ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce ozayrus
Član od: Sep 2001
Naslov: Looking for Vivid studio
Sporočila: 700

Citat:
Objavil-a Njuška Trap
Fak, kakšen pa je bil vzrok za prezir do črncev in Židov? Oz., etiketiranje... Nekje je moral biti... Po tvojem.
Židje, njihov pregon je imel nekako dvojno korist.
Prvi je bil to, da so bili nekakšna manjšina in so odstopal od povrečja (kar je že skoraj po sebi idealna tarča)
Drugi pa finance, Hitler je tut rabu denar za svoje ideje in z zaplenjevanje denarja židom si ga je pridobu. Poleg tega je celotna ideja 3 rajha vebovala veliko ideologije (celo mitologije) in pri vsaki ideologiji moraš imet "ideološkega" sovražnika, ki pomaga podpirat idejo. In če je tvoja ideologija temeljila na veri je tut za sovražnika dobr če je povezan z vero.

Problem črncev je bolj zapleten, ker moraš podat okolje v katerem se to dogaja. Toda če pogledam "po spološeno" je razlog to, da so jih smatral za delovno silo, za pogane,... Spet gre tukaj za vpliv denarja (ker prvi, ki so sužnje dobesedno lovili in prodajal so v njih vidli samo zaslužek), potem gre za vpliv vere (na začetku, ko so nekateri bili še pogansko usmerjeni) potem gre za vpliv genracije (če otroko od rojstva vidi, kako njegovi starši na plantaži gonijo črnce, je velika verjtnost da bo podobno počel tut on) potem je tukaj še strah (ko je bilo več črncev kot belcev recimo na jugu ZDA)- gre za kombinacijo faktorjev.

Pri židih je Hitler samo apeliral, spodbujal ta obrambni mehanizem, mu dajal možne tarče. Medtem, ko pa pri črncih je blo to že kar nagonsko.

Česar ne poznamo, se ponavadi bojimo.
Staro 14.06.2006, 12:38
roxa Uporabnik roxa ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce roxa
Član od: Mar 2006
Sporočila: 2.201

Citat:
Objavil-a Knez

vprašaj se še zakaj?

Značke
mladimi, nestrpnost

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 21:37.