Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Kultura in literarni kotiček

Kultura in literarni kotiček prireditve, dosežki, novosti, knjige, pesmi, literatura ...

Orodja za teme
Staro 15.11.2005, 16:31
Luka2k Uporabnik Luka2k ni prijavljen
Komaj živ
Prikazne slike uporabnika/ce Luka2k
Član od: Dec 2001
Naslov: AntiTemp
Sporočila: 24.989
Privzeto

Zakon!
Mam še vse stripe spravljene, ki jih je izdal v osemdesetih...
+ 2 best of

bom mu nesu podpisat...

Oh My God! It's Full Of Stars...
Staro 16.11.2005, 16:30
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321
Privzeto

se 16 ur...

Bedaki imajo vedno prav, ker so v večini. Žarko Petan.
Staro 16.11.2005, 18:45
Štrudl Uporabnik Štrudl ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce Štrudl
Član od: Nov 2004
Sporočila: 27.363
Privzeto

še 14 ur

Staro 16.11.2005, 19:15
solsikke Uporabnik solsikke ni prijavljen
Obsedenec
Prikazne slike uporabnika/ce solsikke
Član od: Nov 2003
Sporočila: 16.452
Privzeto

O gospodu, ki je popestril našo mladost & vse najboljše!

"Vse je nič, če ne znaš videti svetlih stvari", pravi.

Prispevek je iz Večera:

Jutri prične Večer ob časopisu ponujati jubilejno izdajo Mustrovih legendarnih stripov
Živ si, dokler se smejiš
"Leto in pol sem retuširal, dorisoval, prilepljal, nekaj zgodb je bilo treba povsem na novo zrisati" - 22. novembra bo Miki Muster dopolnil 80 let, otročji pa je še vedno.

Za trideset let vode je steklo, kar je Državna založba Slovenije v Mali splošni enciklopediji zapisala: "STRIP (ang. trak) risbe s kratkim besedilom; način skrajnje popreproščenega fabuliranja, ki se ga še posebej uspešno vsiljuje otrokom in mladini; sorazmerno dobri so npr. stripi W. Disneya; sicer so večinoma brez vrednosti in močno kvarni." Do takrat so izšli že vsi "kvarni" Zvitorepci Mikija Mustra, slovenski pionir stripa pa je bil v Nemčiji, kjer je ostal vse do 1990. leta. Med drugim je za slovitega francoskega karikaturista Guilerma Mordillia podpisal ekskluzivno pogodbo za animiranje njegovih likov. Danes velja strip za avtonomno področje umetniškega ustvarjanja, Mikija Mustra imenujemo "živa legenda otroškega stripa" in pogosto ga vabijo na šole, da podeli bralne značke. Treba je le dovolj dolgo sedeti na bregu reke, pa bo voda prinesla trupla tvojih sovražnikov, pravi vzhodnjaška modrost.

Z jutrišnjim dnem prične Večer, tako kot tudi Delo in Primorske novice, ob časopisu ponujati jubilejno izdajo Mustrovih legendarnih stripov z dogodivščinami Zvitorepca, Trdonje in Lakotnika: 16 stripov in štiri slikanice. Natančno čez šest dni, 22. novembra, bo Miki Muster dopolnil 80 let.

Že ob njegovi sedemdesetletnici sva v intervjuju "obdelala" vse: Disneyjevo Sneguljčico, ki ga je "zapečatila" pri trinajstih - od takrat je vedel, kaj hoče postati. Govorila o stripih, zaradi katerih so mu obrnili hrbet tudi mnogi kolegi na likovni akademiji, kjer je študiral kiparstvo. O škandalu, zaradi katerega so se mu še dolgo tresle hlače: ko je poslal Zvitorepca na Luno, je Ruse upodobil kot medvede. Ruska ambasada v Beogradu je protestirala, Mikiju pa je bilo namignjeno, da se bo izvlekel le, če bo Američane še bolj osmešil. In jih je narisal kot gorile, potem pa mu ni bilo več do tega, da bi "risal" politiko. O obdobju, ko je bil Zvitorepec prepovedan. O prvih naših televizijskih risanih filmih, ki jih je ustvaril: cikcakovih zajčkih, ob katerih smo hodili spat, o "ne bo vam uspelo, to je Jelovica", o bombonih visoki C... Pa o brezupu, ker pri nas ni bilo mogoče niti sanjati o animiranih serijskih filmih. V Nemčiji so ga pograbili z obema rokama in ga držali vse do leta 1990. O letih in letih delavnikov, ki so trajali 16 ur, in ko so od njega zbežali vsi, ker niso mogli zdržati Mustrovega tempa...

"Lumpi živimo dlje"

A ker se človek vse življenje uči, česa se je Miki Muster naučil v zadnjih desetih letih? "Ne morem si pomagati, a tudi v zadnjih desetih letih nisem postal nič manj otročji, zato sem enako srečen kot pri sedemdesetih. Dokler se lahko smejiš tujim neumnostim, predvsem pa svojim, si še zmeraj živ. Spominjam se nekaterih sošolcev z gimnazije, ki so bili že takrat mentalni starčki in takšni so tudi ostali. Kar nas je bilo lumpov, ki smo radi kaj ušpičili, smo še vsi na svetu in vsi še hudo živahni. Vse je nič, če ne znaš videti svetlih strani. Pogovarjamo se o tem, kako smo bili lačni kot otroci, kako nas je zeblo in se smejimo ob teh spominih. Ker, verjemite ali ne, lepše je bilo na svetu, saj smo lahko vsaj upali, da bo kdaj boljše. Ko sem bil mlad, sem prekolesaril vso Slovenijo - če sem bil žejen, sem stopil do potoka in se napil. Danes v ta isti potok ne bi niti noge pomočil. Kaj pa imajo danes mladi? Zastrupljene vode, "strupeno" sonce, zasvinjan zrak, neužitno hrano in malo možnosti, da bodo lahko delali to, kar jih veseli. In še nečesa pomembnega sem se naučil v zadnjem desetletju: Da se splača malo manj delati in biti več doma, ker žena in sin žal nista imela kaj dosti od mene."

Zdaj, pravi, svojo Jano malce razvaja. Celo na dopust gresta. Večjega dela ne vzame več. Riše "samo" še šest do osem ur. A najbrž bi težko rekli, da jubilejna izdaja legendarnih stripov ni velik projekt. "Leto in pol sem retuširal, dorisoval, prilepljal, nekaj zgodb je bilo treba povsem na novo zrisati... Tudi ves november bom še zaseden za predstavitve. Moram reči, da me je kar zabavalo, ko sem pripravljal gradivo, do solz sem se včasih nasmejal. Kako sem napovedoval prihodnost in kako zvito sem znal še malo zbosti. Ne žaljivo, ampak tako, da se človek smeji in ne ve, da se smeji sebi. Ker misli, da tisto zadeva soseda..."

Težko je reči, koga bo serija Mikijevih stripov bolj razveselila, današnje ali 60-letne otroke. Ko je pred leti v neštetih krajih Slovenije imel svojo razstavo, so bili slednji ponavadi v večini. "Ti, ali nisi rekel, da je to razstava za otroke?" mu je večkrat rekla žena. Nekaj razočaranj, ko se je vrnil domov. S takratno Delavsko enotnostjo je podpisal pogodbo za serijo ponatisov, mesečnikov. Ko so zavohali denar, jim je delal vse prepočasi. Najeli so prerisovalce, ga podpisovali pod odurne naslovnice, ki sploh niso bile njegovo delo... V devetdesetih se je zgodba ponovila z novopečenimi "podjetniki"... Od takrat ni več šel na led.

Kako plavajo drugi "starčki"

"Vprašajo me, ali sem zadovoljen s svojim življenjem. Sem. A bil sem star že 40 let, ko je stekel moj prvi animirani film. Dvajset let sem izgubil, ker je bilo pri nas, kot je bilo. Popolno nerazumevanje za ta žanr. Koliko bi lahko še naredil, koliko izgubljenega časa!" A niti sam ne ve, kako velik je njegov opus. Mnogih ilustracij se še spomni ne več, in ko včasih svoji Jani reče, "glej, ta pa riše kot jaz", mu ta pove svoje. "Butelj, a ne vidiš, da si spodaj podpisan!"

Tudi medicinski fenomen, garač, ki je pozabljal na spanje in hrano. Ki včasih celih 12 ur ni niti vstal od mize. Nekoč so mu napovedovali, da bo zaradi tempa dela končal na psihiatriji. Hitrost, s katero je delal filme, je bila popolnoma neverjetna tudi za nemške standarde. Če ne bo psihiatrični primer, bo pa slep. "Nobena zlovešča napoved se ni uresničila, malo, a ne preveč nor sem tako od zmeraj in tudi drobnega tiska ni, ki ga ne bi mogel brati. Brez očal, jasno."

Zadnja leta je odkril še eno svojo strast. "Po dooolgih letih sem bil na morju. In ker sem bil kot mladenič tekmovalec v plavanju, sem poskusil, kako mi kaj kaže. Nekaj kilometrov sem preplaval brez vsakega truda. In si rekel: "Zanimivo, po vsem tem sedenju". Potem sem odšel na Plavalno zvezo in prosil, da mi dajo tabele rezultatov, pa da vidim, kako na prvenstvih veteranov plavajo drugi "starčki". Kupil sem si štoparico in ugotovil, da brez težav pridem med prve tri na evropskem prvenstvu."

Prišel, odplaval, zmagal. Kaj pa lestvica svetovnih prvakov veteranov? Od 800 m naprej nima konkurence, maraton na 5000 m pa je tako ali tako rezerviran zanj. "Kaj pa je 5000 m, to še za peš ni veliko! Zdaj so ga skrajšali na 3000 m in mi zlato ne more pobegniti. Če se samo spomnim, kakšno tremo sem imel na prvem svetovnem - ob meni so stali nekdanji svetovni prvaki, olimpioniki. Poznal sem imena. in če ne bi bil takšen zajec, bi že prvič imel zlato, pa sem dobil samo bron. Potem pa sem videl, da se ni česa bati." Svetovno prvenstvo veteranov 2006, ki bo v Ameriki, bo izpustil. Je predaleč, pravi. Leto kasneje bo v Kranju - tega se res veseli.

Ob 90. rojstnem dnevu pa bova spet kakšno rekla. O tem, kako je med osemdesetim in devetdesetim, pravi. Naj torej pazim na svoje zdravje.

Glorija Marinovič

100% woman and the maraschino cherry on top of everything else.
Good girls get fat, bad girls get eaten
Staro 16.11.2005, 21:25
Robert Uporabnik Robert ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce Robert
Član od: Jan 2005
Naslov: Hajde da budemo losi :P
Sporočila: 6.614
Privzeto

Citat:
quote:Originalna objava d_streets

... se je z Delom dogovoril za ponatis in izdajo določenih stripov iz njegove fabulozne kolekcije kot četrtkovo prilogo.
Začeli bi naj 17.11. Izšlo bi naj 16 stripov in 4 slikanice.
17.11. bo tudi podpisoval svoja dela v striparnici v Ljubljani.
Jaz sem srečen

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

A lesson lived is a lesson learned
Ob 17.uri, stirarnica pa se nahaja v Murglah (striparnica BUCH).

Staro 17.11.2005, 07:07
paradox Uporabnik paradox ni prijavljen
*One & Only*
Prikazne slike uporabnika/ce paradox
Član od: Jul 2003
Sporočila: 11.135
Privzeto

Citat:
quote:Originalna objava solsikke

Prispevek je iz Večera:
...
...svaka mu cast
Staro 17.11.2005, 11:28
Štrudl Uporabnik Štrudl ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce Štrudl
Član od: Nov 2004
Sporočila: 27.363
Privzeto

evo, Trubadurji so že na mizi

Staro 17.11.2005, 12:20
iri Uporabnik iri ni prijavljen
Moderator
Prikazne slike uporabnika/ce iri
Član od: Mar 2004
Naslov: barrel of a gun
Sporočila: 14.338
Privzeto

Jst jih bom pa dobila čez tri urce (v roke pa šele proti polnoči isapp

Gravity makes the heart grow fonder.
Staro 17.11.2005, 13:32
lady_lucifer
Guest
Sporočila: n/a
Privzeto

mislm katastrofa, kako hitro grejo tile stripi sele v petem kiosku sm ga dobila, pa sm ze ob 7ih masirala okol

Sköt dig själv och skit i andra.
Staro 17.11.2005, 13:37
iri Uporabnik iri ni prijavljen
Moderator
Prikazne slike uporabnika/ce iri
Član od: Mar 2004
Naslov: barrel of a gun
Sporočila: 14.338
Privzeto

:shock:

dej ne me živčne delat! [}]

Gravity makes the heart grow fonder.

Značke
miki, muster, the godfather of strip

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 19:55.