Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Religija in filozofija

Religija in filozofija razprave o religiji in ....

Orodja za teme
Staro 17.02.2009, 12:38
Svetopisec Uporabnik Svetopisec ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Svetopisec
Član od: Jan 2004
Sporočila: 2.559
Privzeto Re: Ateizem

Citat:
Objavil-a Andreea Prikaži sporočila
ja, seveda, označuješ misli in ne osebe, treba je "uničiti napačne" misli in ne osebe in vsi smo zaradi tega blazno miroljubni, ker ne želimo uničiti človeka kot takega - fizično. ja, sej... i get it...
Ne uničujem ne človeka ne misli, temu se reče razprava, izmenjava misli.

Zanimivo je, da v utemeljevanju nestrinjanja vidiš poskus uničenja misli. Koga že ogroža drugačna resnica? (Če pogledaš moje zadnje prispevke, pišem, da ni ene same resnice.)

Bolj zaskrbljivo pa je, da to povežeš s fizičnim uničenjem. Po poskusu osebne diskvalifikacije in zasmehovanju (kar je dejanski poskus uničenja osebe sogovornika) še to? Le komu pride na misel fizična likvidacija sogovornika?

Se ne bi raje ukvarjala z vsebinskimi argumenti?

Citat:
smeški? ne služijo za "prikrivanje nizkotnosti", ampak ker je to - enostavno smešno..
Po truplih z nasmeškom na ustih ...

Nazadnje uredil Svetopisec : 17.02.2009 ob 15:59.
Staro 17.02.2009, 17:42
Lucifer Uporabnik Lucifer ni prijavljen
Novinec
Član od: Feb 2009
Sporočila: 22

ZeitGeist :
Religion easily has the best bullshit story of all time. Think about it. Religion has convinced people that there’s an invisible man…living in the sky. Who watches everything you do every minute of every day. And the invisible man has a list of ten specific things he doesn’t want you to do. And if you do any of these things, he will send you to a special place, of burning and fire and smoke and torture and anguish for you to live forever, and suffer, and burn, and scream, until the end of time. But he loves you. He loves you. He loves you and he needs money.
Staro 17.02.2009, 18:05
darwin Uporabnik darwin ni prijavljen
Novinec
Član od: Sep 2008
Sporočila: 53

Pravzaprav je to George Carlin. Se splača pogledat njegove performance, ful smeha.
Tukaj je njegov znani o religiji.
Staro 17.02.2009, 18:53
Novinec

FANTASTICNO !!
Tip me je navdusil. Nisem vedel zan'ga. Snel si bom se druge nastope kar jih najdem.Torej so si ga v filmu sposodili.
Staro 18.02.2009, 08:10
shem_me_zion Uporabnik shem_me_zion ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Dec 2005
Naslov: anytown usa
Sporočila: 156

Citat:
Dokazovanje obstoja/neobstoja boga ni nesmiselno ali nemogoče.
Ni nesmiselno, seveda, se pa je do sedaj pokazalo za neuspesno. Da je "nemogoce", bo tudi potrebno dokazati.

Glavni problemi (izredono povrsno):

* Prakticno nemogoce je dokazati negativno: dokazi, da pod mojim kavcem ni nosoroga.

* Breme dokaza lezi na tistem, ki nekaj trdi: ce jaz recem, da obstaja Bog, je to breme na meni. (Podobno je v pravnih sistemih vseh druzb.) Ampak, ce vernik ne zeli nicesar dokazati...?

* Ce vernik dokaza ne potrebuje in se ne sklicuje na nic, potem mu je tezko ocitati neutemeljene trditve (ker trditev pac ni).

* Bog obstaja.

* Verjeti v relevantne pojme (t.j. koncepte, ki so enostavno reprezentirani v mozganih in imajo hkrati velik pomen) je neskoncnokrat bolj ekonomicno, kot verjeti v nekaj, kar je neskoncnokrat podvrzeno empiricnemu testu. Verjeti v Boga je nekaksno default stanje.

* Pridigati ze prepricanim je neproduktivno.

* Sebicni uzitek dokazovanja: ker je dokazovanje negativnega izguba casa (razen v matematiki in cisti logiki seveda), je vedno bolj nagradljivo dokazovanje prisotnosti.

* Problem definicije Boga: dobesedno iz Hebrejscine, manj dobesedno iz Hebrejscine, Grsko Krscanstvo, ..., predpostavke neskoncnosti (cesa???), predpostavke vse-vednosti (od kod??), predpostavke vse-mogocnosti (od kod??), predpostavke ne-predstavljivosti {St Augustin, ipd} , predpostavke DOBROTE (od kod??????), predpostavke neskoncnega prostora in casa, ki ju Bog zavzema.

* Problem razumevanja Boga: zakaj moliti k ikoni, ce je Bog povsod? Zakaj verniki menijo (ce se jih pravilno vprasa), da Bog deluje v casovnih sekvencah?? Taksen Bog ni ne prostorsko, ne casovno ne-omejen.

* Emocije, itd...
Staro 18.02.2009, 08:48
darwin Uporabnik darwin ni prijavljen
Novinec
Član od: Sep 2008
Sporočila: 53

Citat:
Objavil-a shem_me_zion
Prakticno nemogoce je dokazati negativno: dokazi, da pod mojim kavcem ni nosoroga.
To mislim, da je vsem jasno. Če pa mi govoriš o nekem stricu, v privem stavku poveš, da je zagotovo poročen, potem pa da je zagotovo samski - in ga s takimi lastnostmi definiraš - potem ... no, samskih poročencev pač ni.

Citat:
Objavil-a shem_me_zion
Pridigati ze prepricanim je neproduktivno.
Ah, za produktivnost delam drugo. Tukaj se znajdem, kadar v službi ni dosti produkcije. Drugič; kdo je pridigal? 3; Nihče ni do konca prepričan, ljudje in prepričanja se spreminjajo.
Staro 18.02.2009, 09:29
ARP Uporabnik ARP ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Feb 2008
Sporočila: 188

Citat:
* Breme dokaza lezi na tistem, ki nekaj trdi: ce jaz recem, da obstaja Bog, je to breme na meni. (Podobno je v pravnih sistemih vseh druzb.) Ampak, ce vernik ne zeli nicesar dokazati...?
Za takega človeka, ki ne želi ničesar dokazat, ne veš, da je veren. Če verniki ne bi hoteli ničesar dokazovati takih debat ne bi bilo, kot jih ni glede Božička ali Dedka Mraza. Enostavno ne gre drugače. Če hočeš v družbi pojasnit določeno stališče, moraš povedat jasno zakaj tako misliš in ne samo: Tako je.

Citat:
* Če vernik dokaza ne potrebuje in se ne sklicuje na nič, potem mu je težko očitati neutemeljene trditve (ker trditev pač ni).
O ja, to se dogaja ja ... temu nekateri pravijo: argument stopper. Na nič se ne sklicuje, interpretacij je malo morje in vsak ima svoje "osebne izkušnje". Razumljiv obrambni mehanizem ni pa intelektualno veliko vreden.

Citat:
* Bog obstaja.
Kako to spojiš s prejšnjimi trditvami? Si suveren, ko rečeš, da neoceš ničesar dokazati zraven pa trdiš, da bog obstaja? Se ti zdi to popolnoma veljavna in kredibilna trditev?

Citat:
* Verjeti v relevantne pojme (t.j. koncepte, ki so enostavno reprezentirani v možganih in imajo hkrati velik pomen) je neskončnokrat bolj ekonomično, kot verjeti v nekaj, kar je neskončnokrat podvrženo empiričnemu testu. Verjeti v Boga je nekakšno default stanje.
Huh? Kakšno default stanje?

Citat:
* Pridigati že prepričanim je neproduktivno.
Veliko ljudi se zdrami. Navkljub indoktrinaciji od staršev, čustvenemu ustrahovanju, se lahko zgodi, da človek ta strah premaga. Svet pa je veliko bolj kompleksen, pa lahko tudi lep, brez diktatorja nekje v Indiji Koromandiji.

Citat:
* Sebični užitek dokazovanja: ker je dokazovanje negativnega izguba časa (razen v matematiki in cisti logiki seveda), je vedno bolj nagradljivo dokazovanje prisotnosti.
Se strinjam, zato pa zavihat rokave in na delo. S veseljem čakam na to dokazovanje prisotnosti. Veš za razliko od tistega kar si napisal zgoraj se mene, da prepričat v veliko stvari, če so le dokazi.
Mimogrede, da ne bomo potem slepomišili: Kaj je dokazovanje smo v družbi jasno definirali - osebna razodetja niso dokazovanje.

Citat:
* Problem definicije Boga: ....
Problem. Se strinjam.

Citat:
* Problem razumevanja Boga: ...
Problem. Se strinjam.

p.s. Še vedno pa ne vem kako lahko po vsem napisanemu skupaj združiš pod okvir, da vernik noče ničesar dokazati. Če nočeš ničesar dokazati problema ni, dileme ni in ni vprašanj.
Staro 18.02.2009, 10:02
Svetopisec Uporabnik Svetopisec ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Svetopisec
Član od: Jan 2004
Sporočila: 2.559

Citat:
Objavil-a shem_me_zion Prikaži sporočila
Glavni problemi (izredono povrsno):

* Prakticno nemogoce je dokazati negativno: dokazi, da pod mojim kavcem ni nosoroga.
Res izredno površno. Tvojo zahtevo je praktično zelo lahko dokazati: poglej pod kavč.

Drugo je dokazati neobstoj kakega boga, pri katerem je treba preiskati vse vesolje in ugotoviti, da ga ni.

Citat:
* Bog obstaja.
Zdaj ga je treba samo še izbezati pa mu primazati zaušnico.

Citat:
* Verjeti v relevantne pojme (t.j. koncepte, ki so enostavno reprezentirani v mozganih in imajo hkrati velik pomen) je neskoncnokrat bolj ekonomicno, kot verjeti v nekaj, kar je neskoncnokrat podvrzeno empiricnemu testu. Verjeti v Boga je nekaksno default stanje.
To trditev postavijo na laž ljudje, ki zrasejo v neteističnem (verskem ali posvetnem) okolju in čisto gospodarno shajajo brez domnevno privzete vere v boga (?). Gospodarno je verjeti v posredovane pojme primarne socializacije (kot npr. ugotavlja sociologija védenja) in potreben je negospodaren napor, da se to spremeni, najsi gre za boga ali ne.

In kaj je po tvojem bog?

Nazadnje uredil Svetopisec : 18.02.2009 ob 10:06.
Staro 18.02.2009, 20:03
Novinec

Kot sem uvodoma dejal...Ce opustimo vprasanje Ali Je ali Ni, meni je nedojemljiva stevilcnost (milijoni) verujeocih. Ne mislim na : ''Nekaj tam'',''Sila'',''Kreator''..ipd. temvec na Biblijo (Koran..itd)
Ne da bi provociral ali karikiral, dobesedno ne vidim razlike med Bozickom in Zgodbic iz Sv.Pisma.
Properly read, the Bible is the most potent force for atheism ever conceived.Isaac Asimov
Staro 18.02.2009, 20:41
Babi2 Uporabnik Babi2 ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Babi2
Član od: Dec 2007
Naslov: Gorenjska
Sporočila: 555

Bo kar držalo (izjava I. Asimova namreč). Mene so vzgojili v rimsko katoliški religiji, kar šlo je, dokler nisem odrasla začela prebirati biblije. Potem pa, ajoj ....

Kolikor pa sem se imela možnost pogovarjat z rimokatoliki, pa sem ugotovila, da večine resnica sploh ne zanima, biblije se jim ne da prebrati, zadoščajo jim tisti izbrani kratki odlomki, ki jim jih ponudijo v razmislek pri maši ob nedeljah. Cerkev je že vedela, zakaj je dolga stoletja svojim ovčicam prepovedovala branje te literature.

Značke
ateizem

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Je peticija za javno šolstvo manipulacija? biz Slovenija 201 15.01.2008 11:29

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 15:54.