Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Religija in filozofija

Religija in filozofija razprave o religiji in ....

Orodja za teme
Staro 10.02.2009, 15:50
ARP Uporabnik ARP ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Feb 2008
Sporočila: 188
Privzeto Re: Ateizem

Citat:
Objavil-a Lencka Prikaži sporočila
ve pa nihče.
Res je. Toda ne vem niti če obstaja leteča pošast v obliki špagetov. Vem pa, da je to zelo malo verjetno. Dokazat da ne obstaja ne morem, ampak za moje življenje je to popolnoma irelevantno.
Če pa vem, da zdravnik ne sme raziskovat izvornih celic ker je to proti veri, takrat pa vprašam od kje dokaz za to vero? Na milijone ljudi lahko te raziskave rešijo in jaz bom zaradi dogme toleranten?
Ker se to dogaja bi zelo rad, da bi se za stvari, ki vplivajo na moje življenje uporabili dokazi.

Citat:
pa vendar bo meni toplo in veselo, ker sonček kuka izza oblakov, tebi pa hladno in tečno, ker oblaki zakrivajo sonce
Pa misliš, da je meni sonce kaj manj všeč zaradi tega ker ne verjamem v boga? No, lahko to misliš, ampak problem nastane če si prepričana, da je tako.

p.s.Lepo, da vsaj en post ni osebna diskreditacija.
Staro 10.02.2009, 15:50
Andreea Uporabnik Andreea ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Aug 2006
Sporočila: 1.103

Citat:
Hm, spet isto...
Misliš me
Staro 10.02.2009, 15:52
Uporabnik

Citat:
Objavil-a ARP Prikaži sporočila
Res je. Toda ne vem niti če obstaja leteča pošast v obliki špagetov. Vem pa, da je to zelo malo verjetno.
Torej pristopaš k problemu "leteča pošast v obliki špagetov" kot agnostik, ne kot ateist.
Staro 10.02.2009, 16:04
Svetopisec Uporabnik Svetopisec ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Svetopisec
Član od: Jan 2004
Sporočila: 2.559

Citat:
Objavil-a Andreea Prikaži sporočila
OK, torej, kaj "neobstoj vere" točno pomeni? Ali ni to neverovanje v na primer, boga?
Neobstoj vere pomeni, da neke spoznavne vsebine ni v zavesti. Neverovanje v kar koli je predvsem to.

Citat:
to upoštevajo agnostiki, ne ateisti. pravi ateisti s(m)o prepričani, kar je brez dokaza enako verovanju.
Ne, agnosticizem je drža o nespoznatnosti boga, ki je že ex dictione pravilna, ker je bog opredeljen kot nespoznatno bitje.
Ateizem in agnosticizem sta mdr. zato povsem združljiva, se nanašata na različno, čeprav povezano stvar.
Da pomanjkanje dokaza pomeni verovanje, je tjavdanska trditev vernikov. Za ateizem obstaja dober razumski razlog, in sicer natanko to, da za obstoj boga ni nobenega pravega razloga (zakon zadostnega razloga).
Staro 10.02.2009, 16:07
Pripravnik

Citat:
Objavil-a Andreea Prikaži sporočila
Torej pristopaš k problemu "leteča pošast v obliki špagetov" kot agnostik, ne kot ateist.
Sam (in veliko ateistov) se sicer s tem izrazom ne strinja. Ker to je podobno kot če bi zase dejal da sem avegetarianec.

To ne pomeni, da sem proti ampak ... hmm pač nisem ... in resnično nima nobenega smisla uporabljat te besede se strinjam. Agnostik? Da, seveda. Agnostik do vsega kar ne poznam in ne vem. Ampak potem je vsak agnostik do škratov in vil. Ateist je beseda, ki ima pomen kot je povedal Svetopisec: Ateizem je neobstoj vere.
Staro 10.02.2009, 16:17
Svetopisec Uporabnik Svetopisec ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Svetopisec
Član od: Jan 2004
Sporočila: 2.559

Citat:
Ampak na ravni pomenov besed, ne institucionalnih verovanj, pa to, da si ateist (in ne mislim tebe osebno, kot ti očitno meniš, da moraš koga osebno okarekterizirati) pomeni, da ne verjameš, da bog obstaja. Ker vedeti ne moreš.
Gotovo sem večkrat koga osebno okarakteriziral, ampak ne zdaj. Trditev, ki sem jo omenil, izhaja neposredno iz zakladnice in miselnih razredov vernikov, ne glede na to, kdo jo izreka.
In ja, ne verjeti, da bog obstaja (ni vere), ni isto kot verjeti, da bog ne obstaja (je vera, da česa ni). Zgrešila si poudarek.
In seveda lahko vem, in to s tako gotovostjo, da je nasprotna možnost zanemarljivo majhna. Temu ne rečemo verovanje, kvečjemu statistika.

Citat:
Utemeljen razlog? Ah, to je spet takooo subjektivno
Ne ni, to je spet verniška marnja. Zakoni logike in razuma so utemeljeni na intersubjektivni veljavnosti.

Nazadnje uredil Svetopisec : 10.02.2009 ob 16:30. Vzrok: Popravil zatipkano statiko v statistiko
Staro 10.02.2009, 16:22
Pripravnik

Citat:
Objavil-a Svetopisec Prikaži sporočila
Koncept bi zradiral, pojava pa ne?

No, zdaj sem razumel, kaj si mislil. Uničil bi mizo ali Janeza Novaka, ampak ne predmeta ali osebe, ki ju tako označujemo ... S tem je opravil že sholastični nominalizem.

lep dan
Hmm. Zate je isto če rečem pravljica o Janez Novaku je slaba, kot če rečem Janez Novak je slab človek.

Lep dan.
Staro 10.02.2009, 16:57
Lencka Uporabnik Lencka ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Lencka
Član od: Nov 2006
Sporočila: 2.780

Citat:
Objavil-a ARP Prikaži sporočila
Res je. Toda ne vem niti če obstaja leteča pošast v obliki špagetov. Vem pa, da je to zelo malo verjetno. Dokazat da ne obstaja ne morem, ampak za moje življenje je to popolnoma irelevantno.
Seveda je lahko. Nikjer pa ne piše, da zato kdo drug ne sme verjeti v leteče špagetne pošasti.

Citat:
Če pa vem, da zdravnik ne sme raziskovat izvornih celic ker je to proti veri, takrat pa vprašam od kje dokaz za to vero? Na milijone ljudi lahko te raziskave rešijo in jaz bom zaradi dogme toleranten?
Ker se to dogaja bi zelo rad, da bi se za stvari, ki vplivajo na moje življenje uporabili dokazi.
S tem ni nič narobe. Narobe pa je, če se ti odločiš, da želiš vplivati na moje življenje samo zato, ker ne verjameš v leteče špagetne pošasti in misliš, da je narobe, ker jaz verjamem Oba morava delovati v stilu "živi in pusti živeti". Nikjer nisem napisala, da je vse, kar je "zapisano veri", opravičljivo. Zato pa ni nič manj opravičljivo nestrpno dejanje, ki je proti njej. Oboje obsojam. Razumljivo?

Citat:
Pa misliš, da je meni sonce kaj manj všeč zaradi tega ker ne verjamem v boga? No, lahko to misliš, ampak problem nastane če si prepričana, da je tako.

p.s.Lepo, da vsaj en post ni osebna diskreditacija.
Ne, tega nisem nikjer napisala - da tako mislim, namreč. Pa tudi, če bi tako mislila, bi lahko ne bil problem... če pač ne bi skušala vsiliti vere v boga še tebi, kajne?
Staro 10.02.2009, 17:01
Lencka Uporabnik Lencka ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce Lencka
Član od: Nov 2006
Sporočila: 2.780

Citat:
Gotovo sem večkrat koga osebno okarakteriziral, ampak ne zdaj. Trditev, ki sem jo omenil, izhaja neposredno iz zakladnice in miselnih razredov vernikov, ne glede na to, kdo jo izreka.
In ja, ne verjeti, da bog obstaja (ni vere), ni isto kot verjeti, da bog ne obstaja (je vera, da česa ni). Zgrešila si poudarek.
In seveda lahko vem, in to s tako gotovostjo, da je nasprotna možnost zanemarljivo majhna. Temu ne rečemo verovanje, kvečjemu statistika.

Ne ni, to je spet verniška marnja. Zakoni logike in razuma so utemeljeni na intersubjektivni veljavnosti.
Poudarka nisem zgrešila, rekla sem, da poznam razliko, da pa v končni inštanci postane zadeva nekoliko drugačna, če seveda sprejmeš, da navkljub statistiki ne veš, ampak verjameš... Oprosti, ne moreš vedeti. Lahko verjameš, si prepričan, veruješ, se ti zdi, dopuščaš možnost... vste te nianse. Da pa veš... hm, ne mi potem o objektivnosti!

Zelo bom karikirala: nekdaj so vsi "vedeli", da je Zemlja ravna. Če bi jim rekel, da le verjamejo, bi skočili v zrak in trdili, da vedo.
Staro 10.02.2009, 17:03
Uporabnik

Citat:
Ne, agnosticizem je drža o nespoznatnosti boga,
ki je že ex dictione pravilna,
ker je bog opredeljen kot nespoznatno bitje.
drži
ne drži
drži
sva pač iz različnih šol
Citat:
Da pomanjkanje dokaza pomeni verovanje, je tjavdanska trditev vernikov.
mislim, da tega tu nihče ne trdi. moja trditev je bila, da "je prepričanje v pravilnost neke teorije, za katero ni znanstvenega dokaza, enako (bolj ali manj praznemu) verovanju".
ne pa odsotnost dokaza=verovanje
Citat:
Za ateizem obstaja dober razumski razlog, in sicer natanko to, da za obstoj boga ni nobenega pravega razloga (zakon zadostnega razloga).
Ne vem sicer čigave teorije točno sedaj prevzemaš, ampak bom uporabila SSKJ, ker sem si do zdaj ateizem razlagala tudi sama tako: tajenje oz. nepriznavanje boga in, med drugim, filoz. filozofska smer, ki zanika eksistenco boga. In neke trditve pač ne zanikaš z izrazi kot so: mislim, zdi se mi, obstaja majhna možnost, statistika pravi, ipd.
Citat:
Sam (in veliko ateistov) se sicer s tem izrazom ne strinja. Ker to je podobno kot če bi zase dejal da sem avegetarianec.
Primerjava je neposrečena. Glej razlago/definicijo "ateist" iz SSKJ.

Nazadnje uredil Andreea : 10.02.2009 ob 17:06.

Značke
ateizem

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Je peticija za javno šolstvo manipulacija? biz Slovenija 201 15.01.2008 11:29

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 04:57.