Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Izobraževanje in šola

Izobraževanje in šola znanje, referati, plonkci, matura, izpiti ...

Orodja za teme
Staro 27.02.2007, 17:50
St.Jimmy Uporabnik St.Jimmy ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Feb 2006
Sporočila: 69
Privzeto pomoč, učim se ...

Lp,

Mene pa zanima s koliike visine je se "varno" skočiti v vodo? Zanimajo me predvsem enačbe... sem iskal že pa googlu vendar sploh nevem pod kaj naj to iščem..

hvala
Staro 27.02.2007, 21:08
La-di-da Uporabnik La-di-da ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce La-di-da
Član od: Jul 2006
Sporočila: 152
Privzeto Re: fizika, voda..

prosti pad in potem ob stiku z vodo:sprememba gosote, sile na telo, ki se pojavijo ob določeni globini vode, vzgon, bla bla bla...v kakem priročniku je treba najt še kakšne sile telo prenese... Po moje ti bo za prvi vtis srednješolski Kladnik zadost.

Veselo računanje.
Staro 27.02.2007, 21:21
Katrin Uporabnik Katrin ni prijavljen
Veteran
Prikazne slike uporabnika/ce Katrin
Član od: Aug 2001
Sporočila: 7.547

Takole, laično, bi rekla, da je pomemben tudi kot padca... če prav priletiš, je lahko tudi že nekaj metrov usodnih.
Staro 28.02.2007, 07:28
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Tocno tako. Enacb ne bos nasel, na tvojem mestu bi rajsi iskal tehnike dobrih skakalcev v vodo. Znano je, da nekaterim skoki z vec 10 metrov ne delajo problemov...
Staro 28.02.2007, 11:00
kekez Uporabnik kekez ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce kekez
Član od: Oct 2004
Sporočila: 3.612

Kaj ni v redu z omenjanjem gostote? :O
Sprememba gostote pri prehodu medijev ima tu kar pomembno vlogo. Sicer posredno.
Od gostote je direktno odvisen upor gibanja v mediju. Upor je dejansko sila in sila te poškoduje.
Tudi način skoka isto vodi k sili upora. Zaradi večje površine in koeficienta upora.

Sicer pa poznam otok v Kornatih, ki ga vedno izkoristimo za skakalne poizkuse.
Ima primerno obliko, saj gre linearno od vode (višina 0) do višine 50m in lahko izbereš višino skoka.

Trenutno imamo rekord: ženske 12m, moški 17m.
Kolegu, ki je skočil s te višine na noge, je strgalo kopalke (boksarce).
Staro 28.02.2007, 11:33
mrjerry Uporabnik mrjerry ni prijavljen
Pacijent
Prikazne slike uporabnika/ce mrjerry
Član od: Aug 2003
Sporočila: 28.321

Kolikor je meni znano, dobri skakalci v vodo priletijo popolnoma navpicno in so zelo zategnjeni. Roke pred njimi jim odprejo pod skozi, tako da jih dejansko zalije turbulentna voda s strani in od zadaj, ne pa od spredaj. Kdor je vesc v biomehaniki, mu bo jasno, da je taksen prenos sil bolj ugoden.

Cim jih zalije voda, se uslocijo, s cimer v trenutku mocno povecajo povrsino telesa pravokotno na smer gibanja. Ucinek je podoben, kot da bi odprl padalo, sile, ki pri tem nastanejo, pa delno ustvarijo rotirajoce gibanje (kar je spet lazje prenesti od dejanskega zmanjsanja hitrosti).

Kako to modelirati? Dober tek. Aproksimacije z idealnimi fluidi, gibanji togega telesa in podobno pa bodo po mojem mnenju dale katastrofalno velike napake.
Staro 28.02.2007, 11:37
Andreea Uporabnik Andreea ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Aug 2006
Sporočila: 1.103

@kekez: Odvisno, čemu se po njenem spremeni gostota...vodi ne prav veliko...
Gostota nima veze, ampak viskoznost in (ne)stisljivost :D Ukar je razlog zapletenosti realnega izračuna...)
Vzgon? Važna je sila ob stiku s površino, ko telo ni potopljeno...ja veliiiko vzgona je prisotnega (razen če ni mislila tistega vzgona v zraku, ki je tudi zelo NEzanemarljiv, ravno tako kot upor zraka pri padu z višine 10 m )

Kolikor jaz vem, upor nastane zaradi viskoznosti, ne pa zaradi gostote...

Poleg tega bi potreboval za prvotno željen izračun natančne parametre (laboratorijsko določene/izmerjene) površine (oblika telesa, položaj itd...), ki pride v dotik z vodo. Strogo analitično je izračun možen le za kroglo po Stokesovem zakonu:, kejr je sila, ki deluje na telo:
F=6*3,14(Ludolfovo št. ali pi)*v*n
kjer je v...hitrost telesa glede na vodo in n...viskoznost.
Za vodo je n=1

Torej - če nimaš parametrov točno tistega dela telesa, na katerega misliš priletet, ne moreš izračunati "varnega" območja, oz. sile upora ki bo delovala na telo...

Nazadnje uredil Andreea : 28.02.2007 ob 11:42.
Staro 28.02.2007, 11:40
Andreea Uporabnik Andreea ni prijavljen
Uporabnik
Član od: Aug 2006
Sporočila: 1.103

Citat:
Objavil-a mrjerry Prikaži sporočila
Cim jih zalije voda, se uslocijo, s cimer v trenutku mocno povecajo povrsino telesa pravokotno na smer gibanja. Ucinek je podoben, kot da bi odprl padalo, sile, ki pri tem nastanejo, pa delno ustvarijo rotirajoce gibanje (kar je spet lazje prenesti od dejanskega zmanjsanja hitrosti).
Jaz sem pa mislila, da je to hitrost zmanjšajo zato, da jih ne izstreli (pre)globoko pod površino...
A ima to kaj veze z silo ob udarcu na gladino?
Citat:
Kako to modelirati? Dober tek. Aproksimacije z idealnimi fluidi, gibanji togega telesa in podobno pa bodo po mojem mnenju dale katastrofalno velike napake.
ekzaktli
Staro 28.02.2007, 12:00
La-di-da Uporabnik La-di-da ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce La-di-da
Član od: Jul 2006
Sporočila: 152

andreea: Skok v vodo si lahko poenostaviš tako, da vzameš kot glede na gladino takšen, da bo cos=1, torej 90°, če ne morš rastavljat sile in se sam neki brez veze ***eš. Pri skoku, kjer iščeš max.višino je jasno, da ne boš vzela najvešje stične ploskve telesa z vodo, ker je jasno, da se energija trka porazdeli po celi stični ploskvi, kar pomeni, da vzameš najmanško stično ploskev. Skok v vodo je podoben tistim nalogam, ko s puško streljaš v klado in koliko se metek zarine v leseno klado. Jasno je, da pri skoku v vodo ne želiš umret že ob trčenju z vodo. Torej se moraš zariti v vodo do neke mere, vendar spet ne tako globoko, da bi zaradi globine umrl. Z globino vode se spreminja pritisk na telo, torej je tudi jasno, da se ne misliš v vodo zariti toliko, da ti bo pritisk poškodoval pljuča. Da se izračunati višino, vendar ne gre vse s silami, ker se kajhitro zmotiš, sploh če moraš sile rastavljati na x in y os. Lahkjo računaš z gibalnimi količinami, z energijami, s silami. Včeraj se mi ni dalo vsega razlagat po dolgem in počez. Še danes se mi ne da. Gostota vode je pomemben dejavnik ob tovrstnih skokih, saj je logično! MAX.višina skoka v vodo je različna od max. višine skoka v npr.olje in to ravno zaradi gostote. Če misliš da ne, potem še nikoli nisi skakala ne v vodo, kaj šele v olje..
Staro 28.02.2007, 12:07
kekez Uporabnik kekez ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce kekez
Član od: Oct 2004
Sporočila: 3.612

Hja, očitno bo držalo. (Jaz se že dolgo časa nisem ukvarjal s tem )
Pri aerodinamiki (to je meni bližje, ker sem imel pri letalstvu) je zadeva bolj odvisna od gostote, pri hidrodinamiki (podmorničar nisem nikoli bil ) pa od viskoznosti, ker so sile trenja med telesom in medijem večje.

Nazadnje uredil kekez : 28.02.2007 ob 12:10.

Značke
pomoč, učim

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
tema za društva - obveščanje, razstave, sterilizacija, peticije ... Snif Živalski svet 208 24.02.2012 20:50
Vse ankete in podobno... ali prosim izpolni anketo ViSoKa180 Izobraževanje in šola 138 14.05.2010 20:31
štipendije sou Izobraževanje in šola 87 04.10.2009 07:54
Na pomoč! Težave s priklopom dvdja in SIOL tv strežnika Zvetam Hi-Fi in elektronika 2 10.02.2007 10:27

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 18:54.