Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Slovenija

Slovenija aktualni politični dogodki v Sloveniji ...

Orodja za teme
Staro 10.01.2007, 11:22
Izbrisan Uporabnik Izbrisan ni prijavljen
Banned
Član od: Nov 2006
Sporočila: 175
Privzeto Re: Kmetje in divjad

No najprej naj povem, da sem vesel, da se oglašajo tudi nasprotniki, med njimi lovci, eden je sam priznal, De_Tomaso ima pa preveč lovske, da ne bi bil. Mislim, če že nisi si pa vsaj nekje blizu, mislim to kar si ti pisal so čisti argumenti lovcev.

Saj mene osebno ne moti, če se tema razširi. Ampak vas lepo prosim, če si lahko še enkrat preberete članek zaradi katerega je ta post tudi bil odprt. Lepo piše, da gre za točno 8 kmetov v glavnem iz štajerskega konca, ki se zavzemajo za odpravo lova. Če kdo ni dovolj pismen, si lahko posluša zraven še video posnetek. Pobudo pa so pripravili v sodelovanju z Društvom za osvoboditev živali in njihove pravice. V bistvu gre za to, da se zavzemajo za odpravo lova na celem področju Slovenije. Najmanj pa vsaj to, da ga vsaj na njihovem lastnem zemljišču ne bi bilo. Pri teh ljudeh in pri teh pobudah ni čisto nobenega drugega ozadja, sploh ni ozadja, ker so vse javno povedali.

Seveda pa sedaj nastane en problem, ki je tipičen za Slovence, ampak še zdaleč pa ne samo za Slovence. Sedaj zakaj je tako...bi lahko spet odprli novo temo in debatirali v nedogled. Veliko je pač v zgodovini naroda, da smo bili mogoče zmeraj hlapci, da smo bili v različnih sistemih, vojne, povojne in današje generacije je zelo zaznamoval tudi komunizem. Ampak prosim! Komunizem sem sedaj omenil samo zato, ker so nas tam učili da smo vsi enaki. Tudi drugi sistemi v resnici niso nič boljši kar se tega tiče in zgodovina nam kaže, da se je drugačnost zmeraj preganjalo. Sploh zgleda da imamo ljudje to že po "defoult-u" vgrajeno. Vsa agresija in nestrpnost izvira točno iz tega ven. Kar poglejmo mal okrog sebe, do sebi enakih smo zemraj tolerantni, do sebe različnih pa nestrpni. Saj konec koncev zato tudi pobijamo živali. Pa tudi med ljudmi so to ves čas kaže.
Že samo ta tema to lepo kaže in vaši odzivi. Kar naenkrat panika, kar neka ozadja in kaj jaz vem kaj še. To pa samo zato, ker se je spet pokazalo, da nismo vsi ljudje enaki in da tudi vsi kmetje niso enaki. Pa tudi če jih je v resnici samo osem, jih je pač osem. Ampak teh osem je javno povedalo, da si ne želi več lova na njihovem zemljišču. Kako hudiča? A niso vsi kmetje enaki? A niso vsi kmetje lovci? A niso vsi kmetje žvinorejci? Pa itak da ne, nikoli bili in nikoli ne bojo! Hvala Bogu! To sem zato napisal, ker to je prvi problem. Če vi tega ne vidite ali nočete videt - namreč to, da smo tudi ljudje med sabo različni, kdaj boste potem šele začel spoštovat različnost?

Sedaj pa ne morem še mimo naslednjega stavka: 3000m/s hiter istrelek skozi srce je nekaj drugega kot pa s kladivom po glavi in z nožem skozi vrat kakor izgleda konec skoraj vsake rejne živali pri nas.

Ne maram gledat pobijanja, ampak tale tvoj stel 3000m/s skozi srce bi pa res rad videl! Še teoretično si jaz to zelo težko predstavljam, ampak OK, če ti tako praviš. Recimo ne vem, mogoče je to kdaj uspelo tovarišu Titu, ki so mu žival privezali za drevo, ampak dvomim, da je on imel ta interes. V naravi pa....s par sto metrov razdalje, vmes ovire, gibanje, če vzamem še povprečen profil povprečnega lovca pri nas, ki ni ravno v najboljši formi, zraven pa prej zlije vase še kakšno šilce žganja. Močno dvomim! Pa pustimo to, tudi če si predstavljam čisto idealne pogoje, si ne znam predstavljat kako zna zadeti točno v srce. Sam OK, to so teorije. Gremo raje malce v prakso. Saj pravim ne maram tega, če bi lahko se raje izognem, ampak sem bil priča nedolgo nazaj enima dvema primeroma. Bili so čisto tapravi lovci, nobeni "krivolovci" ali karkoli. Čista taprava zelena bratovščina. Eni so s krvoslednimi psi v eni reki očitno iskali in zasledovali neko obstreljeno žival. Nič kaj lep prizor, zato sem šel naprej. Drugi primer sem pa tudi šel naprej, ampak sem pač videl kaj se je zgodilo. Povsem blizu naselja, ob reki, kjer so tudi sprehajalne poti - na eni izmed njih sem se sam sprehajal (na srečo na nasprotni strani reke), najprej odjekne nekaj strelov. Ko grem naprej zaslišim pokanje vej na nasprotnem bregu, ker je pač nekdo lomastil po grmovju. Brž sem vedel, da je to lovec, ki išče svoj plen. Da sem se pa 100% prepričal sem se pa ustavil in gledal. Seveda je bil čisto pravi lovec - v lovski obleki in v roki je držal raco, ampak to še živo raco. Kako vem? Ja ker je še migala s perutnicami. Tudi nisem videl ali je lovec karkoli naredil, recimo prerezal vrat. V glavnem začel je hoditi čez travnik in raca je še vedno mahala s perutnicami, potem sem ga pa počasi zgubil iz vidnega polja. Toliko imam jaz za povedat glede teh strelov skozi srce, mislim zmeraj naštevate idealne primere in se z njimi hvalite, pa četudi se zgodi samo eden na tisoč. Sploh pa na to kako to ne drži, govorita tudi podatka, da je v kroglah svinec in pa da imajo lovci veliko krvoslednih psov. Tako kot ta so pa tudi vsi tvoji ostali "lovski" argumenti zgrešeni, ampak o tem ti bom kaj več napisal naslednjič.

Nazadnje uredil Izbrisan : 10.01.2007 ob 11:30.
Staro 10.01.2007, 11:28
Medved Pu Uporabnik Medved Pu ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Medved Pu
Član od: Mar 2006
Sporočila: 1.213

Tudi zato je sedanji Lovski zakon slab, ker ne omogoča legitimne zahteve kmeta, da se na njegovem ne lovi.
Kmet bi moral,( pa ne more po zakonu!!!!!!!) odkupiti lovsko pravico OD DRŽAVE, če hoče, da se lov na njegovem preneha...
Če ta ni lovska
Ekolov je pri nas prepovedan-zakonsko praktično neizvedljiv... Treba bo v Strasbourg, da premaknemo trdorokce!!!
Staro 10.01.2007, 11:32
Uporabnik

Ker je zakon pisan za LDje, se ti boje, da če bi bila prepoved lova s strani kmeta na njegovi zemlji mogoča, bi večina kmetov že jutri lov prepovedala, da bi zabila kajlo LD jem, ki so danes absolutni gospodarji divjih živali in pokanja po gmajnah..
Staro 10.01.2007, 11:39
Uporabnik

Predsednik nekega LD ja je na Krvavcu pred časom pijan kar skozi okno avta s ceste ustrelil srno, se odmajal na travnik, truplo vrgel v prtljažnik in se odpeljal..
Imam dovolj hektaraže, da bom dobil lovsko pravico tudi po sedanji zakonodaji in logar sam je rekel, da lov na celotnem območju ni več smiseln, torej bo večji del območja koncipiran za ekolov in globalno turistično prezentacijo biotopov..
Slab gospodar, ne? Mesar divjih živali??? .

Koncept lovstva je treba smiselno prezračiti-modernizirati, niso vsi lovci pijani obsedenci in ne obnašajo se vsi LD ji kot uzurpatorji.
V LD jih je veliko kvalitete, zato je treba dialoga kako jo ohraniti preden bo prepozno in se bo rodil kak drug spaček imenovan Lovski zakon, ki jih bo povsem povozil.

Nazadnje uredil Aldebaran : 02.03.2007 ob 07:56.
Staro 10.01.2007, 18:17
rikec Uporabnik rikec ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Dec 2006
Sporočila: 152

Glede na to, da je v tej temi Medved Pu tako "pameten" se je zelo težko z njim sploh pogovarjat.
De Tomanso je v svojem prvem postu vse lepo predstavil. Ta zakon, ki je sedaj je dober za divjad! In to je važno. S tem se bo v veliki meri ohranila populacija divjadi na Slovenskem. To kar je pa pisal Medo Pu, je pa čisto kmečko profitarstvo. Divjad je bila na tem svetu prej kot vsi kmetje skupaj. Če bi se podelila koncesija Cerkvi, bi ti prodali to koncesijo najboljšemu ponudniku, najboljši ponudnik, bi pa potem večino te divjadi (ne glede na plane in omejitve) potolkel. In kaj bi bilo potem? No Medo Pu, kaj bi bilo potem, ko bi se naredila ta čistka divjadi v Slovenskih gozdovih???

Veliko zahodnoevropskih držav je naredilo tako kot meni Medo Pu, pa jim je sedaj krepko žal, da so to naredili. V Španiji so prišli zaradi tega tako daleč, da so ti pametni koncesionarji iztrebili rjavega medveda (menda živi v celem Pirenejskem delu samo en par rjavega medveda). Podobno je tudi z drugimi vrstami divjadi v Nemčiji, Franciji, Italiji.
a je mogoče šel kdo kdaj po poljih v Italiji? Lahko vam povem, da tam na njivah in gozdovih ne pojejo tako veselo in množično male ptice kot so liščki, siničke,... Pa vam povem zakaj? Zato ker so tisti, ki imajo tam pravico do lova (to niso lovske družine) postrelili veliko oz. vse ptiče in to zato, ker je zmanjkalo fazanov in jerebic,... Ja zmanjkalo jih je. Zato so se spravili na male ptiče, ker nimajo več kaj drugega streljat. Niti zajcev, niti srnjadi.

A bi to radi doživeli v Sloveniji??? No Medo Pu, ko boš dobil (če jo boš) nazaj pravico do lova a boš tudi vrabce prodal, da boš lahko nekaj zaslužil???

Izbrisanemu lahko zagotovim, da je strel v srce mogoč. Pri tem pa tudi mešaš določene stvari. Race se ne strelja z krogeljnim nabojem, kot se to počne za npr.: srnjad ali divje prašiče. Malo divjad se strelja s šibrenimi naboji. Tisto raco, ki si jo omenjal, je lovec držal za "prsa", saj se na tak način umiri žival, da ne umre v trpljenju. Ja, takrat pa seveda miga z krili, ampak se ne zaveda več...

Sicer pa, tisti, ki tega nočete razumeti, ne boste nikoli razumeli. Če bo država ravnala pametno (in kot sem napisal že prej), bo obdržala tak sistem, ker je dober za divjad! In samo to je važno, ker se samo na tak način lahko ustrezno ohrani zelo obširna populacija divjadi na Slovenskem.

Če se ne bo, bo to katastrofa za divjad...
Staro 10.01.2007, 18:46
Dalmatinec Uporabnik Dalmatinec ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Dalmatinec
Član od: Dec 2005
Sporočila: 1.065

Citat:
Objavil-a rikec

Sicer pa, tisti, ki tega nočete razumeti, ne boste nikoli razumeli. Če bo država ravnala pametno (in kot sem napisal že prej), bo obdržala tak sistem, ker je dober za divjad! In samo to je važno, ker se samo na tak način lahko ustrezno ohrani zelo obširna populacija divjadi na Slovenskem.

Če je tak sistem dober za divjad ali ne, je vprašljivo. Še slabši bi seveda bil, če bi koncesijo za pobijanje živali dobili recimo kmetje ali Cerkev.

Kar se ohranjanja določenih živalskih vrst na slovenskem in na splošno tiče, pa takole: narava je obstajala že pred pojavom človeka in bo tudi po izginotju človeka. Ker narava je ves univerzum in ta bo obstajal tudi po izumtrju človeške vrste. Tudi človek je konec koncev zgolj ena od živalskih vrst na tem planetu. In govoriti, da je človek tisti, ki je poklican za ohranjanje nekega ravnovesja v naravi, je smešno, kajti po drugi strani je prav človek tisti, ki to ravnovesje ruši in nasploh vztrajno uničuje naravo.

Narava je edina, ki je "poklicana" za to, da sama skrbi za svoje ranovesje. Reagira, ko je to potrebno in to prav dobro počne že od prazgodovine naprej tudi brez prisotnosti človeka in njegove asistence!
In lovstvo je že zdavnaj izgubilo svoj pomen ( hrana, kože, maščobe ), ki ga je imelo za recimo naše prednike, zato je pač sproščanje primitivnega ubijalskega nagona treba predstavljati pod krinko "skrbi za naravo" in "ohranjanja naravnega ravnovesja". Bulšit, z vsakim invazivnim posegom v naravo ga samo še bolj rušimo in ne ohranjamo!
Staro 10.01.2007, 20:44
Izbrisan Uporabnik Izbrisan ni prijavljen
Banned
Član od: Nov 2006
Sporočila: 175

Rikec v Italiji velja ptičje meso za specialiteto, zato pobijajo tudi ptice. Oziroma mislim da že nekaj časa velja zakon, ki to prepoveduje. Zato pa, če se spomniš so hodili na Hrvaško in po mojem mnenju tudi v Slovenijo in so cariniki potem odkrivali tiste pošiljke mrtvih ptic v pritljažnikih. Tisto raco, ki sem jo jaz videl, pa lovec tudi ni držal za prsa (karkoli si že hotel s tem povedati), ampak za tace - tako da je bila z glavo obrnjeno v tla in je še kako živo mahala s perutnicami.
Staro 10.01.2007, 21:40
Uporabnik

Citat:
Objavil-a rikec
Glede na to, da je v tej temi Medved Pu tako "pameten" se je zelo težko z njim sploh pogovarjat.
De Tomanso je v svojem prvem postu vse lepo predstavil. Ta zakon, ki je sedaj je dober za divjad! In to je važno. S tem se bo v veliki meri ohranila populacija divjadi na Slovenskem. To kar je pa pisal Medo Pu, je pa čisto kmečko profitarstvo. Divjad je bila na tem svetu prej kot vsi kmetje skupaj. Če bi se podelila koncesija Cerkvi, bi ti prodali to koncesijo najboljšemu ponudniku, najboljši ponudnik, bi pa potem večino te divjadi (ne glede na plane in omejitve) potolkel. In kaj bi bilo potem? No Medo Pu, kaj bi bilo potem, ko bi se naredila ta čistka divjadi v Slovenskih gozdovih???

Veliko zahodnoevropskih držav je naredilo tako kot meni Medo Pu, pa jim je sedaj krepko žal, da so to naredili. V Španiji so prišli zaradi tega tako daleč, da so ti pametni koncesionarji iztrebili rjavega medveda (menda živi v celem Pirenejskem delu samo en par rjavega medveda). Podobno je tudi z drugimi vrstami divjadi v Nemčiji, Franciji, Italiji.
a je mogoče šel kdo kdaj po poljih v Italiji? Lahko vam povem, da tam na njivah in gozdovih ne pojejo tako veselo in množično male ptice kot so liščki, siničke,... Pa vam povem zakaj? Zato ker so tisti, ki imajo tam pravico do lova (to niso lovske družine) postrelili veliko oz. vse ptiče in to zato, ker je zmanjkalo fazanov in jerebic,... Ja zmanjkalo jih je. Zato so se spravili na male ptiče, ker nimajo več kaj drugega streljat. Niti zajcev, niti srnjadi.

A bi to radi doživeli v Sloveniji??? No Medo Pu, ko boš dobil (če jo boš) nazaj pravico do lova a boš tudi vrabce prodal, da boš lahko nekaj zaslužil???

Izbrisanemu lahko zagotovim, da je strel v srce mogoč. Pri tem pa tudi mešaš določene stvari. Race se ne strelja z krogeljnim nabojem, kot se to počne za npr.: srnjad ali divje prašiče. Malo divjad se strelja s šibrenimi naboji. Tisto raco, ki si jo omenjal, je lovec držal za "prsa", saj se na tak način umiri žival, da ne umre v trpljenju. Ja, takrat pa seveda miga z krili, ampak se ne zaveda več...

Za Italijane je znano, da jedo ptice in še kaj drugega, Padsko nižino primerjati z našimi gozdovi..jaomajkooo.
Zakon je dober, stalež divjadi pa degradiran, ker ste pobili preveč genetsko močnih primerkov, šibke pa puščali...Spet si zamočil.
Kmetje so profiterji, tako preživijo! Misliš, da gojijo vijoličaste krave, ki serjejo čokolado?
Ja lovci so bili prvi v kameni dobi, nato nabiralniška družba, nato poljedelska in po tvojem je sedaj spet lovska ..Res imate puše namesto gorjač, a sodeč po tebi(ne argumentiraš, samo jamraš, da je sedanje stanje najboljše) je to tudi vsa razlika od časov Potočke Zijalke, veliki neprofiterski lovec.....Živiš od sociale ali počneš kaj profiterskega?
Pravljice o tem kako so po Evropi pobili večino divjadi, zdaj pa jokajo, pa ne bi komentiral, tako abotna je, a ti bom vseeno zaupal ime ..... kriva je Rdeča Kapica!
Staro 10.01.2007, 21:46
Uporabnik

Citat:
Objavil-a Dalmatinec
Če je tak sistem dober za divjad ali ne, je vprašljivo. Še slabši bi seveda bil, če bi koncesijo za pobijanje živali dobili recimo kmetje ali Cerkev.

Kar se ohranjanja določenih živalskih vrst na slovenskem in na splošno tiče, pa takole: narava je obstajala že pred pojavom človeka in bo tudi po izginotju človeka. Ker narava je ves univerzum in ta bo obstajal tudi po izumtrju človeške vrste. Tudi človek je konec koncev zgolj ena od živalskih vrst na tem planetu. In govoriti, da je človek tisti, ki je poklican za ohranjanje nekega ravnovesja v naravi, je smešno, kajti po drugi strani je prav človek tisti, ki to ravnovesje ruši in nasploh vztrajno uničuje naravo.

Narava je edina, ki je "poklicana" za to, da sama skrbi za svoje ranovesje. Reagira, ko je to potrebno in to prav dobro počne že od prazgodovine naprej tudi brez prisotnosti človeka in njegove asistence!
In lovstvo je že zdavnaj izgubilo svoj pomen ( hrana, kože, maščobe ), ki ga je imelo za recimo naše prednike, zato je pač sproščanje primitivnega ubijalskega nagona treba predstavljati pod krinko "skrbi za naravo" in "ohranjanja naravnega ravnovesja". Bulšit, z vsakim invazivnim posegom v naravo ga samo še bolj rušimo in ne ohranjamo!
Kmetje niso osli, koncesijo, ki jim pripada bi dali takemu, ki bi gospodaril, ne pa pobijal...Kvote za odstrel, je kdo slišal zanje? Očitno ne. Zavodi za gozdove, nadzor, prekomeren odstrel že sedaj, ko harajo LDji?
dajmo že kak argument namesto pravljic, da se premaknemo vsaj centimeter iz bluesa o pogoltnem kmetu in ljubkem lovcu, ki v riti goji množice živali....
Staro 10.01.2007, 22:15
De_Tomaso Uporabnik De_Tomaso ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Jan 2005
Sporočila: 114

Medo Pu s tabo se res ni mogče razumno pogovarjati. Glede na to, da si okoljski developer in v državni službi me niti ne čudi, da se te stvari pri nas ne premaknejo z mrtve točke. Po časih postov sodeč tako celo službo preživiš na siolu, davkoplačevalci pa skrbimo za tvojo plačo.

Pa saj v končni fazi to ni važno. Dejstvo je, da je treba našo divjad ohranit in da bi bilo najbolje, da se tudi v prihodnje na njej ne bi smelo delati dobička. Kar pride iz lovišča naj se v njega tudi vrne.

Zaradi mene se lahko lovce jutri ukine, samo naj se zagotovi zimsko krmljenje divjadi in pomladansko zalaganje solnic. Nato se naj uredi še, kako se bodo urejale škode, naj jih krijejo lastniki zemljišč, kjer se pač škoda pripeti. Torej, če srna skoči pred avto, naj škodo plača lastnik gozda ob cesti.

Odstrel divjadi pa naj zagotovi zavod za gozdove in je to to.

Značke
divjad, kmetje, lovci

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 07:32.