Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Slovenija

Slovenija aktualni politični dogodki v Sloveniji ...

Orodja za teme
Staro 10.01.2007, 22:31
De_Tomaso Uporabnik De_Tomaso ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Jan 2005
Sporočila: 114
Privzeto Re: Kmetje in divjad

Citat:
Objavil-a Izbrisan
Rikec v Italiji velja ptičje meso za specialiteto, zato pobijajo tudi ptice. Oziroma mislim da že nekaj časa velja zakon, ki to prepoveduje. Zato pa, če se spomniš so hodili na Hrvaško in po mojem mnenju tudi v Slovenijo in so cariniki potem odkrivali tiste pošiljke mrtvih ptic v pritljažnikih. Tisto raco, ki sem jo jaz videl, pa lovec tudi ni držal za prsa (karkoli si že hotel s tem povedati), ampak za tace - tako da je bila z glavo obrnjeno v tla in je še kako živo mahala s perutnicami.

Izbrisan, dejstvo je, da idealnih strelov ni, ampak še vedno pa je skoraj vedno strel bolj human kot nož v vrat.
Zadnji strel v življenju na živo divjad sem dal leta 1999 in se spomnim, kako je srna padla v ognju na sebi pa ni imela niti ene samcate ranice. Kasneje smo našli samo osmojeno dlako na zgornjem delu vrata, kar je pomenilo, da je krogla zgrešila srno samo za en centimeter. Vseeno je bil udarni val krogle dovolj močan, da ji je zlomil 4 vretenca parktično v prafaktorje, kar smo kasneje tudi slikali. Noben mesar ne bo nikoli tako učinkovit in human.

Humana pa žal tako ali tako ni nobena smrt.

Žal pa je tako, da je po mnenju stroke uravnavanje populacij najlažje z odstrelom in je žal ta nujen pri določenih vrstah. Na koncu je vseeno kdo ga izvaja, ampak tudi pri nas velja, da če se pri nekaterih vrstah ostrel ne bo povečal bo to skoraj sigurno pomenilo izumrtje za druge vrste. Tipičen primer pri nas je lisica in zaradi nje padajoče populacije zajca, kotorne, jerebic in ostale nizke divjadi.
Staro 10.01.2007, 22:53
HOLLAND Uporabnik HOLLAND ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce HOLLAND
Član od: Nov 2006
Sporočila: 239

Citat:
Objavil-a Izbrisan
Kakšnega umankanja zverjadi? Dejmo se nekaj zmenit, vse to je bilo, dokler niso lovci namerno začeli streljati vse to kar se danes seveda krivično imenuje zver, seveda s takimi ali drugačnimi izgovori, ampak predvsem zato, da lahko potem oni prevzamejo to vlogo. S parimi ključnimi razlikami. Tiste mesojede živali, ki ubijajo druge živali za hrano so zveri, ljudje ki to počnejo so pa lovci. Ne samo to, še več, to so dobri ljudje, ki rešujejo ta planet in vso ostalo človeštvo pred izumrtjem. Zveri ubijajo izključno v kontekstu svojega preživetja, lovci ubijajo tudi samo v zabavo ali kakorkoli že, nikakor pa zaradi svojega lastnega preživetja, to se da danes dokazati. Zveri po večini lahko vplenijo samo obnemogle živali (ali so to še mladiči, ostarele, ranjene in bolne), medtem ko lovci streljajo najboljše kar jih je. Teh razlik je še ogromno. Največja bedarija, ki sploh obstaja in ki jo še kar vsi ponavljajo je pa to, da živali delajo škodo! OK, naredijo določeno škodo lastniku recimo ponavadi kmetom, ampak nikakor pa ne naravi. Živali so sestavni del narave, kako lahko potem same sebi delajo škodo? Narava čisto dobro poskrbi zase, tisti ki ji v resnici dela škodo je tisti izmeček, ki se imenuje človek.

Pa se že vnaprej opravičujem, če sem koga užalil, ampak točno tako je!
Očitno ne razumeš pomena lova in verjetno še marsikdo ne. Lov je zato, da se vzdržuje ravnovesje števila živali v naravi, ki ga je pokvariu človek in zdaj ga mora vzdrževat. Da ne bo pomote tudi jaz sem proti krivičnemu oz. nepravičnemu lovu. Nekateri mislite, da lovci, kar streljamo vse povprek kar miga in leze, ampak to NI RES!!! Obstajajo točno določene smernice, ki jih pri nas določa zavod za gozdove in se stalno spreminjajo in dopolnjujejo glede na trenutno število divjadi. In vsi, ki ste za popolno prepoved lova in mislite, da bo narava sama poskrbela za vse. Poglejte samo kako narava skrbi za ravnovesje v Triglavskem narodnem parku.

Nazadnje uredil HOLLAND : 10.01.2007 ob 23:08.
Staro 11.01.2007, 08:59
Dalmatinec Uporabnik Dalmatinec ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Dalmatinec
Član od: Dec 2005
Sporočila: 1.065

Citat:
Objavil-a Medved Pu
Kmetje niso osli, koncesijo, ki jim pripada bi dali takemu, ki bi gospodaril, ne pa pobijal...Kvote za odstrel, je kdo slišal zanje? Očitno ne. Zavodi za gozdove, nadzor, prekomeren odstrel že sedaj, ko harajo LDji?
dajmo že kak argument namesto pravljic, da se premaknemo vsaj centimeter iz bluesa o pogoltnem kmetu in ljubkem lovcu, ki v riti goji množice živali....
Kvote za odstrel obstajajo že zdaj, kolkor vem. Mi je pa nepredstavljivo, kako bi kmetje skrbeli za stalež divjadi v recimo svojih gozdovih in habitatih. Kako bo en kmet z osnovno šolo skrbel za te stvari?

Citat:
Objavil-a HOLLAND
Očitno ne razumeš pomena lova in verjetno še marsikdo ne. Lov je zato, da se vzdržuje ravnovesje števila živali v naravi, ki ga je pokvariu človek in zdaj ga mora vzdrževat. Da ne bo pomote tudi jaz sem proti krivičnemu oz. nepravičnemu lovu. Nekateri mislite, da lovci, kar streljamo vse povprek kar miga in leze, ampak to NI RES!!! Obstajajo točno določene smernice, ki jih pri nas določa zavod za gozdove in se stalno spreminjajo in dopolnjujejo glede na trenutno število divjadi. In vsi, ki ste za popolno prepoved lova in mislite, da bo narava sama poskrbela za vse. Poglejte samo kako narava skrbi za ravnovesje v Triglavskem narodnem parku.
Vem, da lovci odstreljujete divjad po določenih smernicah. Bolj ali manj. Približno vem, kako te stvari izgledajo, ker je lovec tudi moj foter. Lahko bi se pa dalo razpravljat o tistem, kar miga in leze in o kupu nelogičnosti v lovstvu. Primer: zakaj vzgajate določeno število fazanov v gojiščih, ki ji potem spustiete na prostost, na naslednjih lovi pa streljate prav te izpuščene fazane, ki niti prav letat ne znajo? Kje je tu logika? V tem primeru recimo gre za čist navadno zadovoljevanje sle po ubijanju!
Narava pa, ponavljam, ima svoje mehanizme za uravnavanje lastnega ravnovesja, vendar ji človek enostavno tega ne dopusti, bolj konkretno, ne da ji časa niti priložnosti!
Staro 11.01.2007, 09:07
lady_lucifer
Guest
Sporočila: n/a

Citat:
Objavil-a De_Tomaso
Javi se 15 ljudi od katerih vsi živijo vsaj 20km od prvega gozda in niti eden med njimi ne pozna lova niti česarkoli kar je povezanega z njim. Pa vseeno vsi pametujejo in kvasijo neumnosti.
ej res je! ful se strinjam! in ja, tud ti si med njimi.
Staro 11.01.2007, 09:58
Pripravnik

Se strinjam, da ima narava svoje mehanizme za ohranjanje števila divjadi ampak ne več povsod. To lahko govorimo za npr. Afriko, kjer človek še ni tako posegel v naravo, pri nas pa zaradi človekovega posega v naravo kot sem že prej omenil narava sama ni več sposobna vzdrževat števila sama. Dam primer samo, če bi pustili divje prašiče, da se prerazmožijo bi se takoj pojavila prašičja kuga in bi vsi prašiči pomrli. V lovskih družinah se jemlje kri od prašičev za pregled za prašičjo kugo, jemlje se kri od srnjadi, oddaja se lisice za pregled stekline in še bi se lahko naštelo, tako, da se dosti naredi za obstoj divjadi ne pa samo kot nekateri mislijo, da se samo vse skraja pobiva.
Staro 11.01.2007, 10:46
Izbrisan Uporabnik Izbrisan ni prijavljen
Banned
Sporočila: 175

De_Tomaso s tabo se je pa še malo težje pogovarjati, zato ker ti si pa sploh kontradiktoren samemu sebi. Najprej mi razlagaš o idelanih strelih, potem pa naslednjič sam razlagaš da takih strelov praktično ni. Potem govoriš npr. o humanem pobijanju, v naslednjem stavku pa napišeš, da itak nobena smrt ne more biti humana. Kako pol? Kdaj se boš odločil kaj je res in kaj ne?

Holland. Saj ravno o tem govorim. Človek je najprej posegel v naravo in dobesedno odstranil neke populacije in to zanalašč, danes pa ima to kot izgovor, da lahko strelja in gospodari z ostalimi populacijami. Recimo to je nekaj podobnega kot pri tistih lanskih številnih požarih, ko se je na koncu v kar nekaj primerih pokazalo, da so požare potikali nekateri člani določenih gasilskih društev. Konkreten primer je bil, da je en gasilec najprej podtaknil ogenj, potem ga je šel pa med prvimi gasit, ker se je hotel izkazat, si pridobit boljši status in igrat neko junačino. Točno take junačine ste tudi lovci danes. Kar je najmanj je to, da je to povsem ne fer. In ja Holland, definitivno bi narava sama poskrbela za vse. To je dejstvo! Saj se Svet ni začel s človekom in tudi končal se ne bi z njegovim izumrtjem! Omenjaš bolezni. A pa ni to mogoče tudi nek obrambni mehanizem narave? Si se kdaj spraševal kdo izmed vseh živih bitij na našem planetu ima največ bolezni in zakaj je tako? Sploh pa ne vem, a je že kdaj kakšna vrsta izumrla zaradi bolezni?
Staro 11.01.2007, 11:22
Pripravnik

Seveda je bolezen ena reakcija narave, tudi pri človeku je bolezen reakcija narave ampak ne vem zakaj bi morali dovoliti da se bolezen razvije in razširi??? Po vašem mnenju, da bolane in šibke živali pa lahko streljamo, bi po izbruhu bolezni bile skoraj vse take in po epidemiji bi, če bi ostalo le par primerkov vsake vrste. Z pravičnim lovom poudarjam pravičnim lovom se skrbi, da je število in razmerje v naravi pravo. Še enkrat pa poudarjam, da sem tudi sam protu vsakemu krivolovu in nepravilnemu ali nepravičnemu odstrelu!!!
Naj omenim še nekaj. V naši LD oziroma verjetno kar v večini lovskih družin se srečujemo s problemom spuščenih psov, ki priganjajo divjad. Lastniki ponoči spustijo pse in cele noči preganjajo divjad! In kaj se zgodi? Ogromno število povožene divjadi, ki je v glavnem posledica preganjanja psov. V naši LD je kar precejšen del plana povoz! Tega nihče ne vidi!
Staro 11.01.2007, 11:25
Medved Pu Uporabnik Medved Pu ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Medved Pu
Član od: Mar 2006
Sporočila: 1.213

Citat:
Objavil-a De_Tomaso
Medo Pu s tabo se res ni mogče razumno pogovarjati. Glede na to, da si okoljski developer in v državni službi me niti ne čudi, da se te stvari pri nas ne premaknejo z mrtve točke. Po časih postov sodeč tako celo službo preživiš na siolu, davkoplačevalci pa skrbimo za tvojo plačo.

Pa saj v končni fazi to ni važno. Dejstvo je, da je treba našo divjad ohranit in da bi bilo najbolje, da se tudi v prihodnje na njej ne bi smelo delati dobička. Kar pride iz lovišča naj se v njega tudi vrne.

Zaradi mene se lahko lovce jutri ukine, samo naj se zagotovi zimsko krmljenje divjadi in pomladansko zalaganje solnic. Nato se naj uredi še, kako se bodo urejale škode, naj jih krijejo lastniki zemljišč, kjer se pač škoda pripeti. Torej, če srna skoči pred avto, naj škodo plača lastnik gozda ob cesti.

Odstrel divjadi pa naj zagotovi zavod za gozdove in je to to.
Sem neodvisen okoljski developer, za državo delam drugod.
Če ne bi divjad prinašala dobička, LD ji ne bi tako viseli na njej in ne bi obstajali...Lovce ukinit? O tem ni govora.
Iedefinirat stanje med lastiki zemljišč in userji..LD ji so uporabniki, imajo pa status lastnikov, čeprav zamaskiran v leporečje.
Kmet živi od rabe vseh naravnih virov, ki so v okolju kjer prebiva, wright?
Jemanje teh virov je kraja. Če jih odstopiš nekomu, ki je vrinjenec-LD jem, je to sabotaža.
Je kdo kdaj slišal, da bi kako društvo kmetov imelo v rokah nek tradicionalen življenjski vir meščanov, recimo Borzo?
Obratno pa naj bi bilo prav!!! Noro.
Vsekakor je treba zakonodajo premaknit v smeri sonaravnega gospodarjenja z gozdovi in divjadjo, torej je realno vključit vse, ki so ji blizu in jih smiselno povezat, ne razvezat, kot je to sedaj. Segmentiranje. Torej povezat kmete, gozdarje, okoljevarstvenike, lovce.
izvedljivo, sicer ne od danes do jutri, a je...Že sedaj gredo dogodki v tej smeri, sam delam tako.
Dokler šimfamo, ne bom govoril o problemih, ki nastopijo, kadar lahko slab kmet slabo gospodari z divjadjo.
Le to, da so posledično identični gospodarjenju slabih lovcev..

Nazadnje uredil Medved Pu : 11.01.2007 ob 11:27.
Staro 11.01.2007, 11:29
Death Paladin Uporabnik Death Paladin ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce Death Paladin
Član od: Dec 2005
Sporočila: 126

Citat:
Objavil-a Vsemogočni
http://novice.siol.net/default.aspx?...&cid=100&pgn=2

Hm, zanimivo, pa do zdaj so vedno zahtevali od lovcev stroške za povzročeno škodo na poljskih pridelkih in jo tudi dobili. Sedaj želijo vse kar je še svobodnega podrediti svoji koristi, Sam sem prepričan, da bo, če jim to uspe, divjad kmalu izginila z našega ozemlja. Postrelili jo bodo kmetje sami, kolikor bodo pač potrebovali mesa za prodajo. Pozimi divjad ne bo nihče hranil, saj pozimi ne bo kmetova. Kmalu bodo kmetje bolj oboroženi kot vojska. In s sprejetjem zakona, ki bi lovcem prepovedal lov in gojitev divjadi, ne bo več navadnemu državljanu za stopit v gozd. Lahko bo marsikdo padel, kot "videl sem divjad". Ko bo začelo primajkovati divjadi, pa bodo od države zahtevali subvencije za divjad, ker je sami ne bodo mogli toliko vzgojiti, da bi jo imeli vsako leto dovolj za odstrel. In če boš kmeta vprašal, kaj dela s puško v gozdu ali na traktorju, te bo najprej grdo pogledal, povedal, da je na svoji zemlji in da se hitro spelji, drugače ……
Nikjer v clanku ne pise, da bojo kmetje sami odstranjevali divjad. To za pridobitev dovoljenja se pa cisto strinjam. Kar je tvoje je tvoje in kar so nekateri lovci poceli, je bilo nesprejemljivo. Da ne omenjam, da jih je veliko takih, ki niso sposobni posedovati orozje, pa jim drzava vseeno dovoli.
Staro 11.01.2007, 11:39
Pripravnik

Citat:
Objavil-a Medved Pu
Če ne bi divjad prinašala dobička, LD ji ne bi tako viseli na njej in ne bi obstajali...Lovce ukinit? O tem ni govora.
Medved Pu, če ne veš kako funkcionira LD se rajši vzdrži takih komentarjev!
Tisti denar, ki se dobi v LD od divjadi se mora vrnit nazaj v lovišče! Denar ,da lahko družina funkcionira pa pride iz žepov članov LD!

Značke
divjad, kmetje, lovci

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 05:43.