Nazaj   Siol.net forumi > Aktualno > Gospodarstvo

Gospodarstvo podjetništvo, gospodarstvo, borza, finance, denar...

Orodja za teme
Staro 11.04.2006, 12:51
BMX Uporabnik BMX ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce BMX
Član od: Dec 2005
Sporočila: 1.873
Privzeto Največji slovenski izvozniki

Revoz je ponovno največji slovenski izvoznik, saj je lani izvozil za 265,5 mrd SIT oz. 7,8% celotnega slovenskega izvoza in se na prvo mesto uvršča že vse od leta 1995. Med prvimi petimi najdemo še Gorenje, Lek, Krko in Slovensko industrijo jekla (SIJ).

Gorenje je zabeležilo izvoz v višini 207,9 mrd SIT (6,1% celotnega slovenskega blagovnega izvoza v letu 2005), Lek 115,9 mrd SIT (3,4 %), Krka 98,4 mrd SIT (2,9%) in skupina SIJ 82,1mrd SIT. Omenjena izvozna podjetja so lani skupaj dosegla 770 mrd SIT izvoza ali 22,6% vsega slovenskega izvoza. Iz peterice največjih je izpadel Prevent, ki mu je lani izvoz upadel za 34%, novost na lestvici pa je skupina SIJ, ki je lani beležila 28% rast izvoza.

Med deset največjih slovenskih izvoznikov v letu 2005 se uvrščajo še skupina Impol (69,5 mrd SIT), Cimos (65,4 mrd SIT), Sava Tires (61,3 mrd SIT), Prevent Global (54 mrd SIT) in Talum Kidričevo (53,6 mrd SIT). Po napovedih slovenskih izvoznih podjetij naj bi se letos slovenski izvoz povečal za pet odstotkov.

Največji slovenski izvoznik storitev je bil lani novogoriški Hit. Sledijo Viator&Vektor (47 mrd SIT), Slovenske železnice (30 mrd SIT), Splošna plovba Portorož (28 mrd SIT) in Merkur (18 mrd SIT).

Celoten izvoz podjetij.

Izvoz v EU.

Nazadnje uredil BMX : 11.04.2006 ob 12:53.
Staro 12.04.2006, 08:02
Davor Uporabnik Davor ni prijavljen
Maratonec
Član od: Aug 2004
Sporočila: 39.083
Privzeto Re: Največji slovenski izvozniki

Pri Revozu sta vprašljivo predvsem dejstvo, da mora država vsako leto namenit ne vem koliko subvencij, da francozi ostanejo. Me zanima koliko bi bilo izvoza brez teh subvencij in če s temi subvencijami splo obstoja pozitiven učinek na gospodarstvo - razen socialnega miru.
Staro 12.04.2006, 09:15
metamorf Uporabnik metamorf ni prijavljen
Obsedenec
Prikazne slike uporabnika/ce metamorf
Član od: May 2003
Sporočila: 19.404

Še eno vprašanje - oziroma dve:

1. Koliko davka na dobiček plačajo v Revozu letno?
2. Zakaj je subvencija francozom ok za LDS?

Vse napisano je zgolj moje osebno mnenje.
Staro 12.04.2006, 11:19
Api Uporabnik Api ni prijavljen
Novinec
Član od: Jan 2005
Sporočila: 32

http://www.revoz.si/index.cp2?object...ArticleID=1026

Tukaj so objavili poslovne rezultate, tako da si strokovnjak izračuna koliko davka na dobiček plačajo.

Hkrati pa je potrebno upoštevat še koliko denarja država pobere iz plač in prispevkov zaposlenih v revozu (cca. 2600) in k temu prišteje še določeno število zaposlenih v drugih panogah, ki živijo na račun revoza (koliko je teh ne bi vedel verjetno 100+). Potem se verjetno lahko odloči o tem ali so subvencije uporavičene ali ne ... ker bi verjetno težko našli zaposlitev za teh 2k ljudi tako da bi bilo kup stroškov z njimi

Sploh se mi zdi, da je v avtomobilski industriji po celi EU kup subvencij in raznih ugodnosti za proizvajalce. Nekje je pač potrebno zaposlit tudi tiste, ki niso doktorji, pravniki, uradniki, brokerji ... in se zdi, da je avtomobilska industrija še ravno dovolj interesantna za vlade z vidika vlaganj in rezultatov

Pa še to a mogoče kdo ve ali je država še vedno delni lastnik revoza?
Staro 12.04.2006, 12:24
Obsedenec

Ko sem par let nazaj malce brskal po statističnih podatkih, sem ugotovil, da je bil rezultat iz poslovanja nula. S tem da so se takrat na Renaultovi spletni strani hvalili z dobičkom.

Morda bi gospodič Lahovnik lahko kaj povedal o tem, zakaj je pametno sponzorirati Renault pa če je država objavila kakšen mednarodni razpis za porabo tega denarja (takrat je bil še on minister).

Staro 12.04.2006, 12:27
Obsedenec

Citat:
Objavil-a Navadni Nimda
Pejdi na parkplac katere od večjih državnih "podjetij". Ves LDS-arsko partijski (tudi SDS) middle-management in višji ima po "ugodni" ceni Renaultove Lagune, Megane in podoben šrot. Parklpaci so polni tega pleha, kupljenega s subvencijami (torej plačami VSI na nek način).

Res ne vem, zakaj si paradajzarska zalega ne bi mogla kupovati avtomobilov s SVOJIM denarjem in po polni ceni.
To, da so renaulti praktično dvorni avtomobili v "naših" firmah, je res dejstvo.

Staro 12.04.2006, 13:45
BMX Uporabnik BMX ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce BMX
Član od: Dec 2005
Sporočila: 1.873

Citat:
Objavil-a Api
Pa še to a mogoče kdo ve ali je država še vedno delni lastnik revoza?
Revoz, Krka in Adria Mobil so paradni konji Dolenjske.

Dobičkonostnost? Na 209.928 mio SIT prihodkov v letu 2004 pride 4.400 mio SIT čistega dobička, kar je 2,1%. Nadalje piše, da je "njegov dobiček med 1 in 2 odstotkoma prihodkov, kar je običajno za tovrstna proizvodna podjetja."

Lastništvo? Od leta 1991 je Renault, s.a., večinski lastnik novomeškega Revoza. Renault je svoj delež s takratnih 54 odstotkov povečal na 66,68 odstotkov leta 2001, ko je odkupil delnice, ki jih je v Revozovem kapitalu imela v lasti Nova ljubljanska banka. 22. decembra 2003 pa je Renault podpisal dogovor o odkupu preostale tretjine delnic in v začetku leta 2004 postal 100-odstoten lastnik družbe.
Staro 12.04.2006, 14:28
Obsedenec

Ampak se mi pa zdi, da ima matični (francoski) Renault (tisti, ki smo mu vsi Slovenci dali finančno podporo brez javnega razpisa) višji dobiček...

Staro 12.04.2006, 14:32
Davor Uporabnik Davor ni prijavljen
Maratonec
Član od: Aug 2004
Sporočila: 39.083

Citat:
Objavil-a metamorf
Ampak se mi pa zdi, da ima matični (francoski) Renault (tisti, ki smo mu vsi Slovenci dali finančno podporo brez javnega razpisa) višji dobiček...
Fora je v transfernih cenah, preko katerih se dobiček preliva v Francijo. Zakaj pa misliš, da so vedno na pozitivni nuli?
Staro 12.04.2006, 14:35
Obsedenec

Citat:
Objavil-a Davor
Fora je v transfernih cenah, preko katerih se dobiček preliva v Francijo. Zakaj pa misliš, da so vedno na pozitivni nuli?
Jasna stvar, jaz samo malce provociram une, ki so na Lahovnikovih Mercator barikadah, saj je Lahovnikovo ministrstvo brez javnega razpisa z davkoplačevalskim denarjem sponzoriralo zelo bogato tuje podjetje, ki pri nas prikaže (po mojem mnenju) en drek dobička.

Nazadnje uredil metamorf : 12.04.2006 ob 14:49.

Značke
izvozniki, največji, slovenski

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 16:04.