Nazaj   Siol.net forumi > Družba > Zdravje

Zdravje zdravo življenje, nasveti o zdravju, zdravnikih, hrani, rekreaciji, ....

Orodja za teme
Staro 05.01.2006, 22:45
milijana Uporabnik milijana ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce milijana
Član od: Aug 2004
Naslov: za goro pri Matjažu
Sporočila: 58
Thumbs down boleč vrat, zrabljena vretenca

Mi lahko svetujete ? Imam že dalj časa bolečine v rtau in predelu hrbta.
Slike so pokazale, da imam 5 vretence močno obrabljeno, "naostreno"
zaradi prisilne drže pri delu z računanikom.
Poizkušal sem še že skoraj vse, od elektrostimulacij, masaž, kopeli itd.
Pa nič, boli naprej. No ja malo se pomiri in zopet vrne. Vzglavnik imam iz pire.
Za koristne in resne predloge ali napotke vnaprej hvala !
Staro 05.01.2006, 22:54
orchid Uporabnik orchid ni prijavljen
Mojster
Prikazne slike uporabnika/ce orchid
Član od: Oct 2003
Sporočila: 4.831
Privzeto Re: boleč vrat, zrabljena vretenca

nekaj vaj, ki ti bodo morda olajšali trenutne težave....

http://www.lek.si/slo/skrb-za-zdravj.../ramenski-del/
http://www.lek.si/slo/skrb-za-zdravj...vratne-misice/
http://www.lek.si/slo/skrb-za-zdravj...ost-hrbtenice/
Staro 07.01.2006, 15:31
milijana Uporabnik milijana ni prijavljen
Novinec
Prikazne slike uporabnika/ce milijana
Član od: Aug 2004
Naslov: za goro pri Matjažu
Sporočila: 58

hvala orc !
Staro 07.01.2006, 16:05
pinky Uporabnik pinky ni prijavljen
VIP član
Prikazne slike uporabnika/ce pinky
Član od: Mar 2002
Naslov: v rožcah....
Sporočila: 107.037

Tudi jaz imam obrabljena vratna vretenca; le da se pri meni kaže z bolečinami v desni roki.

Najbolj pomagajo vaje, ki so mi jih dali na fizioterapiji; vsakih nekaj let pa raztegovanje vratu z aparatom glisan (ali enkaj podobnega), ki ga imajo na fizioterapiji.

Vaje so pa tele:

Vaje izvajamo v prezračenem prostoru, na trdi in topli podlagi (zložimo odejo na tla). Pri izvedbi posamezne vaje nas ne sme močneje zaboleti v križu, vratu ali nogi. Zato izberite le tiste vaje, ki jih boste z lahkoto opravili brez bolečin. Poizkusite narediti čimvečji gib. Vaje delajte vsak dan, tudi potem, ko vas neha boleti hrbtenica. Vsaka vaja se ponovi 7 do 14-krat

LEŽE NA HRBTU

- stopala dvignemo k sebi, napnemo mišice celih nog
- skrčimo koleno, ga objamemo z rokami in pritisnemo na trebuh, drugo koleno potisnemo na podlago s skrčenim stopalom, ponovimo z drugo nogo
- kolena so skrčena, roke prekrižane za vratom, komolec tiščimo na blazino, nagnemo kolena v levo in desno
- kolena so skčena, roke ob telesu, pritisnemo križ na podlago, dvignemo roke proti kolenom, poskušamo vstati
- kolena so skčena, roke ob telesu, potegnemo koleno na trebuh, noge stegnemo (na 70 stopinj), skrčimo in položimo nazaj
- noge so stegnjene, pritiskamo križ na podlago
- kolena so skčena, roke prekrižane za vratom, približamo desni komolec - levo koleno in obratno
- vozimo kolo (gibamo s stopali, koleni, kolki)
- noge položimo na lestev (30 stopinj), pritisnemo križ na podlago, dvignemo ravne noge do 70 stopinj, spustimo nazaj, sprostimo križ
- položaj isti, noge dvignemo, križ pritisnemo na podlago, razkorak, prekrižat in spustimo nazaj

LEŽE NA BOKU

- spodnje koleno je skrčeno, roka pod glavo, nagnemo se na trebuh, dvignemo ravno nogo
- zg. nogo skrči, stegni in položi nazaj dol
- z zgornjo nogo naprej, nazaj, na sredini dol
- ponovimo na drugi strani

LEŽE NA TREBUHU

Če imamo preveč usločen ledveni del hrbtenice, se pod pasom podložimo z blazino
- komolci so skrčeni (črka U), čelo na blazini, stisnemo zadnjico, s čelom podrsamo po blazini, da raztegnemo celo hrbtenico
- bolečo nogo stegujemo nazaj, oz. delamo izmenoma, če boli le sredina križa ali obe nogi
- roke so stegnjene naprej, čelo na blazini, stisnemo zadnjico, dvignemo noge in glavo
- roke so ob telesu, čelo na blazini, stisnemo zadnjico, ramena potisnemo nazaj, potegnemo lopaticoi skupaj, dvignemo glavo toliko kot ramena
- roke so prekrižane za vratom, stisnemo zadnjico, dvignemo komolca nad glavo

ŠTIRINOŽNI POLOŽAJ

- oprti smo na roke in kolena, dvignemo križ, trebuh potegnemo noter, glavo spustimo dol, nato se sprostimo - križ spustimo dol, dvignemo glavo
- krožimo z medenico

Staro 07.01.2006, 18:42
Duh Uporabnik Duh ni prijavljen
Uporabnik
Prikazne slike uporabnika/ce Duh
Član od: Sep 2003
Sporočila: 1.372

Moj fotr je imel podobne težave (jih še ima). Sicer ne vem kakšna je natančno diagnoza, menim pa da je obraba. Pošiljali so ga na razne fizioterapije, kjer se ga noben še dotaknil ni. Prišel je v ordinacijo...so ga priklopli na nekaj za par minut in pustili domov...no končno se je en enkrat spomnil in mu predpisal tudi vaje, ki jih od takrat redno tudi dela...Vaje pomagajo največ!!!

Pinky, a ti to čutiš bolečine al mravljince? A si bil/bla na magnetni resonanci tud?
Staro 07.01.2006, 18:46
VIP član

jaz čutim bolečine pri določenih gibih, občasno zjutraj mal mravljincev

pred 6 leti sem bla na magnetni, na vakumski, na teens, na raztegovanju in še nekaj (kdo si pa zapomni vsa ta imena...)

pomagalo je šele raztegovanje in telovadba; potem je bilo 6 let (samo s telovadbo ... pa še to ne zlo redno) čist v redu - nobenih bolečin; pred časom me je pa spet začel mal bolet in sem šla raztegovat - pa je spet pomagalo
Staro 07.01.2006, 19:00
Uporabnik

pa kako diagnozo so ti pa dali?...obrabo al tud kako hernijo al kaj podobnega?...kolegu so ugotovili poškodbo vratnih vretenc šele po kakih 10ih letih, ko je imel eno lažjo prometno...naredili rentgen in ugotovili da je vse "v redu"...potem je pa po 10ih letih začel čutit mravljince v roki...no..po kakem letu teženja, so ga le poslali na magnetno, kjer so ugotovili, da ima hernijo al nekaj takega...dobro da so ugotovili...

foter ima pa samo obrabo...in dela še neke druge vaje za vrat...
Staro 07.01.2006, 19:05
VIP član

sam obrabo med (mislim da) 5 in 6 vretencem so ugotovili - posledica je, da sta vretenci preveč skupaj in se živec "vklešči" med njiju

je pa posledica prometne, dela z računalnikom, pa še mama ma isto....
Staro 07.01.2006, 19:18
Uporabnik

ehe...dobro, da vem kaj me čaka, če je to "dedno"...samo zgleda, da se je pri meni začelo nižje v križu, pol bo pa z leti šlo na vrat...

lahko bi svojo grupo ustanovili...Siolovi vretenčarji al pa Bičkarji, eheh
Staro 07.01.2006, 19:19
VIP član

upam da pr men ne bo šlo "dol" - ker s križem nimam nobenih problemov....

Značke
bolečine, vratu

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 06:28.